Προς το περιεχόμενο

Τυριά στα Super Market


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, stormrain είπε

Φιλε στο χωριο μου δεν ειχαμε αμαξια, πειραζει που αγορασα ενα και οδηγω τωρα ή να κατεβαινω με ενα γαιδουρι την Κηφισιας?

Παντως ειδικα για το τυρι, οπως ειπαν, ο εμπορος αγοραζει το τυρι ολοκληρο με τη φλουδα κλπ, δεν στεκει να το πουλησει καθαρισμενο, εκτος αν ανεβασει την τιμη για να ισορροπησει, οποτε δεν εχει νοημα. 
Τωρα ειδικα για τις συσκευασιες δεν εχω αποψη, δεν με εχει απασχολησει ιδιαιτερα το θεμα, θεωρω πως αν παρεις κατι που κοστιζει 200 ευρω το κιλο λ.χ. (ο,τι κι αν ειναι αυτο) ισως εκει φαινεται η διαφορα στο ζυγισμα, τωρα στα αλλαντικα κλπ πρεπει να μιλαμε για κατι λεπτα διαφορα οποτε προσωπικα δεν το αξιολογω.

Αυτο ακριβως λεω. Την νοοτροπια του βλαχου (καταλαβενεις τωρα τι θελω να πω. Για την κουτοπονηρια). Ο εμπορος το εχει αγορασει το προιον ολοκληρο, οχι καθαρισμενο. Ετσι θα το πουλησει. 

Το βλαχος παντα σε εισαγωγικα γιατι στις μεγαλες πολεις ειναι πιο πολλοι βλαχοι απι οτι στα χωρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Η δύναμη του καταναλωτή είναι να διαλέγει από που θα αγοράσει & όχι να περιμένουμε από το κράτος σταλινοπατερούλης να φτιάχνει δαιδαλώδεις νόμους και να προσλαμβάνει αστυνομικούς/τελώνηδες να προσέχουν τον καταναλωτή γιατί είναι χαζός και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση. 

Πολύ σωστά. Κι επίσης κάτι που δεν αναφέρει σχεδόν κανείς: Η επιβολή της εφαρμογής κάθε πρόσθετης ελεγκτικής και κανονιστικής νομοθεσίας έχει επίσης κόστος. Κόστος ελεγκτικού μηχανισμού, μισθοδοσίας και συντάξεων των ελεγκτικών οργάνων, υλοποίησης και διατήρησης μηχανισμού αμφισβήτησης και προσφυγών έναντι των αποτελεσμάτων των ελέγχων κ.ο.κ. Οπότε η κρατική εποπτεία και παρέμβαση οφείλει να γίνεται στα σημαντικά και ουσιώδη, κι όχι σε κάθε πιθανή κι απίθανη έκφανση της ανθρώπινης δραστηριότητας. Ένας συνειδητοποιημένος καταναλωτής, που ανταμείβει τις εμπορικές πρακτικές με τις οποίες είναι σύμφωνος και τιμωρεί τις υπόλοιπες, έχει ενδεχομένως μικρότερο κόστος στη δική του τσέπη απ' ότι το να αγοράζει μέσω των φόρων του τις αντίστοιχες υπηρεσίες από το κράτος.

Επεξ/σία από Zazula
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Παντου ετσι τα ζυγιζουνε.

Εσυ να πας να παρεις και τα φρουτα στις τσεπες για να γλιτωσεις 0,01 γραμμαρια

Πώς σου φαίνεται που η τιμή της συσκευασίας αλλάζει ανάλογα με το περιεχόμενο; Εμένα όχι τόσο λογικό.

Πιο λογικό θα ήταν να ζύγιζαν ξεχωριστά το περιεχόμενο και μετά να πρόσθεταν το κόστος της συσκευασίας που θα ήταν σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν αρκετα χρονια δουλευα σε γνωστο σουπερ μαρκετ (που ειχε και του πουλιου το γαλα) που ελεγε και η γνωστη διαφημιση,

ηταν δεδομενο οτι θα καθαριζαμε το εξωτερικο περιβλημα του τυριου σε ΟΛΑ τα τυρια για τριψιμο.

Τα τελευταια 10 - 15χρονια, αυτο δεν γινεται.

Ισως καποιοι να θυμουνται οταν αλλαξε αυτη η διαδικασια, σου εβαζαν μαζι με το τριμενο τυρι και αυτο που ειχαν καθαρισει,  με τα απο κανα χρονο το σταματησαν. Ετσι δεν μπορουσες να τους πεις κατι.

Εδω ρε παιδια μας χρεωνουν την σακουλα και μας το παρουσιαζουν ως οικολογικη συνειδηση. Ωραια οικολογικη συνειδηση μεν αλλα ρε φιλε δωσε μου τουλαχιστον μεγαλες χαρτινες σακουλες ανακυκλωμενες, οπως εχουν στα ειδη μαναβικης....και ΟΧΙ νταβατζιλιδικα 4 λεπτα για την πλ. σακουλα.

Σε πολλες χωρες της ευρωπης και στην Αμερικη >(εδω και 30 χρονια), ΙΣΩΣ να χρεωνουν την πλαστικη σακουλα, αλλα δινουν δωρεαν μεγαλες χαρτινες απο ανακυκλωμενο χαρτι σακουλες για να βαλεις τα ψωνια σου. (ισως γιατι σεβονται περισσοτερο τα λεφτα που αφηνεις ή γιατι οι καταναλωτες τους δεν ειναι τοσο προβατα οσο εμεις)

 Ολα κομμενα και ραμμενα για την παρτη τους ειναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται αυτό , δηλαδή θα έβαζαν το τυρί φέτα με τα ζουμιά πάνω στην ζυγαριά χύμα

και μετά χύμα την μουρταδέλα πάνω στην τυρίλα

παιδια , να λογικευτούμε για συμβαίνει κάτι υπάρχει μια λογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φιλους που εγραψαν οτι δεν ειναι λογικο να το παιρνει ο εμπορας ολοκληρο και να το δινει καθαρισμενο, εχω να πω οτι στην τιμη που θα το πουλησει εχει βαλει και την φυρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

δεν γίνεται αυτό , δηλαδή θα έβαζαν το τυρί φέτα με τα ζουμιά πάνω στην ζυγαριά χύμα

και μετά χύμα την μουρταδέλα πάνω στην τυρίλα

παιδια , να λογικευτούμε για συμβαίνει κάτι υπάρχει μια λογική 

Γίνεται. Βάζεις το χαρτί, μηδενίζεις τη ζυγαριά και βάζεις μετά το τυρί - αλλαντικό.

Αλλά πραγματικά πρέπει να είναι ασήμαντη η διαφορά, ειδικά αν σου χρεώσει μετά χωριστά τη συσκευασία, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Η τιμολόγηση στις μεγάλες επιχειρήσεις γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο στον οποίο λαμβάνεται υπόψην το κόστος των πάντων (και στατιστικά).

Αν όλοι αρχίσουν να ζητούν να ζυγίζεται το τυρί μετά το καθάρισμα, απλώς θα αλλάξει η τιμή του καθαρισμένου ή του τριμμένου ώστε να μη χάνει ο έμπορος.

Εδώ η τιμές αυξάνονται χωρίς να ιδρωσει κανενός το αυτί συνέχεια, σε αυτό θα κολλήσουν;

Μάλλον δεν καταλάβατε πως το βασικό πρόβλημα είναι πως ο υπάλληλος επειδή είναι στα αρχιδια του, δεν τον ενδιαφέρει ποσό θα πετάξει και το καθαρίζει αβέρτα. Ενώ μπορεί να πετάξει το 5%, καθαρίζει με εκείνο το τεράστιο μαχαίρι που θέλει 2 χέρια και βγάζει άνετα φυρα 15%-20%.

ειναι προτιμότερο να αλλάξουν την τιμή και να ξέρεις τι παίρνεις, παρά να είσαι στην όρεξη του κάθε υπαλλήλου στο ποσό καλό καθάρισμα θα κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στον ΑΒ σου δίνουν και τη φύρα μαζί και επειδή είμαι λίγο περίεργος τη τρώω εγώ στο σπιτι ολόκληρη με τη φλούδα. Ναι μου αρέσει η φλούδα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, avakios είπε


μέτρον άριστο φίλε νόμοι υπάρχουν και τους ξέρουν οι τυρέμποροι και οι χασάπηδες αλλά αφού υπάρχουν άνθρωποι με άγνοια  για τι να μην τους εκμεταλλευτούν
Μια άλλη φορά θα πω την γνώμη μου και για το κατεψυγμένο χταπόδι των 18,00 ευρώ το κιλό με τα παγάκια για το φραπέ που διπλασιάζει το βάρος του προϊόντος + το χασαπόχαρτο.......

Ο επίπαγος αναγράφεται σε κάθε κατεψυγμένο. Απλά στο χταπόδι ξέρεις γιατί φαίνεται πολύ; Επειδή χάνει και πολύ μετά το μαγείρεμα (ως γνωστό το χταπόδι έχει πολύ μεγάλο ποσοστό του σώματος ως νερό) και φαίνεται λίγο μετά, είναι και ακριβό συν τοις άλλοις και φτάνει ο μεζές για το ούζο να γίνει χαβιάρι. Ο επίπαγος πρέπει να είναι κάπου στο 20%.Στα ψάρια δε φαίνεται το ίδιο (αν και ο επίπαγος είναι ο ίδιος) γιατί το ψάρι δε χάνει τόσο στο μαγείρεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξι σελίδες κι ένας χριστιανός δε βρέθηκε να πει το κλασικό ανεκδοτο με το μισό κιλό τυρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Έξι σελίδες κι ένας χριστιανός δε βρέθηκε να πει το κλασικό ανεκδοτο με το μισό κιλό τυρι;

Και να το πουμε νομιζεις θα το καταλαβουν ; 

Ποσο χαμηλα θα πεσουμε σαν λαος....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://drive.google.com/file/d/0B7Jb_n_W6q6bTFNCQ0lXYTN6N3M/view

σελ 4 εχει καποιες  απαντησεις .   οσο για το ξεραμενο τυρι του ts πιστευω οτι εφοσον  ο υπαλληλος το καθαρισει και το τριψει μετα πρεπει να βαλει και τα κομματια που καθαρισε μεσα στο σακουλακι με το τριμενο γιατι τα εχει ηδη ζυγισει και τιμολογηση  ,   ο πελατης τι θα τα κανει ειναι δικο του προβλημα 

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/29/2018 στις 10:31 ΠΜ, zio10 είπε

Τόσο βαρύ είναι το κουτί της τούρτας;!

Αστα να πάνε, από δω και πέρα κομμένα τα τουρτόκουτα.. Ολοι με τις τούρτες στο χέρι!

Ε ρε τουρτοπόλεμος που έχει να πέσει...d015.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...