Προς το περιεχόμενο

Netflix The Rain


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ήρωας! Το είδα όλο... Δεδομένου ότι η ποιότητα των σκανδιναυικών σειρών έχει χτίσει πολύ καλή φήμη σαφώς περιμένα πολλά περισσότερα από αυτό το κακέκτυπο του Walikng Dead (παρά την κατάντια του...), βασικά είναι μια παραλλαγή πάνω σε ένα χιλιοειπωμένο θέμα. Καμία πρωτοτυπία, όλα τα κλισέ μαζεμένα και προβλέψιμο παντού. Χώρια που το θέμα της μεταδοτικότητας του ιού μπάζει από παντού αλλά πλέον ας μην έχουμε απαιτήσεις και σ' αυτό το σημείο.  Εντάξει, κάκιστες ηθοποιίες αλλά κοιτάξτε που θα παίξει και με ποιους αυτός που υποδύεται τον κουμπουροφόρο Μάρτιν...!

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου βλέπετε κάτω από 8.5 στο IMDb μένετε μακριά. Κάποιες αξίζουν στο 8 κοντά αλλά ειδικά αυτές που είναι κάτω από 7.5 δεν βλέπονται ούτε για αστείο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεναριακά μου έφερε σε κάτι από συγγραφή πτυχιακής από βαριεστημένο φοιτητή, ήτοι μπόλικο copy paste και ασύνδετες παράγραφοι. Στα θετικά είναι σίγουρα η φωτογραφία (μαγευτικά τοπία), η αληθοφανής χρήση "προηγμένης" τεχνολογίας και η προσπάθεια ανάδειξης κοινωνικών θεμάτων μέσα από τα flashbacks. Προσπαθώ να θυμηθώ άλλη σειρά που οι θάνατοι να ήταν τόσο αδιάφοροι για την πλοκή και δυσκολεύομαι. Δεν εξυπηρετούν καθόλου ούτε χρονικά, ούτε με τον τρόπο που συντελέστηκαν. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, στο ευρύτερο copy paste δεν άφησαν εκτός τα κλισέ με αποκορύφωμα το πρώτο επεισόδιο το οποίο και θεωρώ το χειρότερο της σεζόν με διαφορά από το δεύτερο.  Τα σεναριακά κενά προσωπικά δεν με άφησαν να ευχαριστηθώ τη σειρά και την παρακολούθησα για την τιμή των όπλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκλεισα στα μισα του πρωτου επεισοδιου, κ προσπαθω να βρω τα κουραγια απο δω μεσα :P, μπας κ το δω ολο ή να μην ξαναασχοληθω ποτε στην ζωη μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ant_ είπε

Σαν να προσπαθουνε να φτυσουνε  ειναι αυτη η γλωσσα 

1 επεισοδιο ειδα βλεποτανε αλλα μεχρι εκει

ισχυει και ειναι τρομερα δυσκολη γλωσσα οσον αφορα τη προφορα. Τα σουηδεζικα μου φαινονται ακομα δυσκολοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Heybro είπε

Όπου βλέπετε κάτω από 8.5 στο IMDb μένετε μακριά. Κάποιες αξίζουν στο 8 κοντά αλλά ειδικά αυτές που είναι κάτω από 7.5 δεν βλέπονται ούτε για αστείο. 

Το  Unreal με 7,9 είναι πάντως πολύ καλή σειρά, όπως επίσης και το Fall με 8,2. Και το Scream tv series με 7,3 βλέπεται νεράκι χεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maximusgr είπε

Το  Unreal με 7,9 είναι πάντως πολύ καλή σειρά, όπως επίσης και το Fall με 8,2. Και το Scream tv series με 7,3 βλέπεται νεράκι χεχε.

Βρε βλεπονται απλα δεν ειναι το κατι ιδιαιτερο. Αρκετες σειρες ξεκινησαν πολυ χαμηλα πχ agents of shield πηραν το 7-7.5 τους και επειτα εγιναν του 8-8.5 αλλα κανεις δεν θα κατσει να τις ξανα βαθμολογησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δεν βλέπεται το rain με τίποτα ε;

βλεπεται απλα μην περιμενεις πολλα παραπανω, εγω ειμαι στη μεση ακομα, αν μπορεις να προσπερασεις το 1ο επ που ειναι μακραν το χειροτερο γινεται καλυτερο στη συνεχεια αλλα γενικα ειναι μετριοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ όλο! Δεν θα έλεγα ότι είναι κακή σειρά. Είναι σίγουρα καλοφτιαγμένη τεχνικά/οπτικά και σε βάζει στο κλίμα. Το κακό είναι ότι οι ηθοποιίες είναι αρκετά μέτριες και ότι σαν σενάριο είναι κάτι σχετικά απλό, με συγκεκριμένη προβλέψιμη ροή και με αρκετά κλισέ. Γλυκανάλατο πολλές φορές, αλλά τελικά ίσως να είναι πιο κοντά σε μια τέτοια πιθανή πραγματικότητα, χωρίς υπερβολές και sci-fi πτυχές. Κακώς κάποιοι ψάχνετε να βρείτε στο The Rain το Dark. Εντελώς άλλο είδος, άλλο στυλ και άλλη ποιότητα φυσικά. Σειρές όπως το dark είναι σπάνιες. Από την άλλη φυσικά δεν είναι τόσο κακή για να την πούμε πατάτα, είναι μια σειρά που αν την δεις για αυτό που πραγματικά είναι τότε την παρακολουθείς ευχάριστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη είδα και γω όλη. Ούτε κρύο ούτε ζέστη τελικά, είναι μια μέτρια σειρά,  άψογη στον οπτικοακουστικό τομέα, αλλά ως εκεί! Θα έλεγα πως είναι μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για κάτι πολύ ανώτερο. Δεν ξέρω τι φταίει, οι τρύπες στο (προβλέψιμο) σενάριο, τα κλισέ, οι ηθοποιοί, η γλώσσα που δεν έχουμε συνηθίσει,  οι τελείως χαζές αποφάσεις των πρωταγωνιστών! Όπως και να έχει την δείτε την σειρά  ή ΔΕΝ την δείτε,   δεν θα κερδίσετε / χάσετε τίποτα.  Δεν παίζει να δούμε 2η σαιζόν, εκτός και αν υπάρχει βύσμα στην netflix από την παραγωγή ...

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελείωσα χθες βράδυ,
αν δεν είστε μαθημένοι σε ευρωπαϊκές -κινηματογραφικές κυρίως- παραγωγές, όσον αφορά την ταχύτητα και τον μινιμαλισμό μην το δοκιμάσετε.

Μια χαρά ήταν και πολύ καλύτερο από τις συνηθισμένες αμερικάνικες σαπουνόπερες τύπου walking dead ή soa.

Επεξ/σία από ekkli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα χτες, μια χαρα η σειρα, αν και το concept δεν ειναι κατι το πρωτότυπο (ειναι ειρωνεία να μιλάμε για πρωτοτυπία το 2018), τα πηγε περίφημα για απλη σειρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...