Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 816
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα,  σήμερα άλλαξα το entry 2 με το plus, πριν μια εβδομαδα μου μετέφεραν απο 30mbbs σε 50mbbs το προγραμμα, με το entry 2 ειχα αποσυνδέσεις, μάλλον  δεν μπορουσε να ανταποκριθει στα επιπλεον 20mbbs ή λόγο 3ετιας τα ειχε παίξει, με το plus που πηρα σημερα βλέπω πολυ ποιο καλη αποκριση στο ανοιγμα των σελιδων, καποιες φορες το παλιο αργούσε να ανοίξει απλες και πολυσυχναστες σελιδες, επίσης μου άλλαξαν την γραμμη σε fast path για το online gaming,  αυτο που μπορω να το δω?

με το παλιο εδω https://www.speedtest.net/  μου εβγαζε 7-8 ping, με το plus μου βγάζει 13, γιατι συμβαινει ξέρετε 

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, GIANNIS400 said:

Kαλησπερα,  σήμερα άλλαξα το entry 2 με το plus, πριν μια εβδομαδα μου μετέφεραν απο 30mbbs σε 50mbbs το προγραμμα, με το entry 2 ειχα αποσυνδέσεις, μάλλον  δεν μπορουσε να ανταποκριθει στα επιπλεον 20mbbs ή λόγο 3ετιας τα ειχε παίξει, με το plus που πηρα σημερα βλέπω πολυ ποιο καλη αποκριση στο ανοιγμα των σελιδων, καποιες φορες το παλιο αργούσε να ανοίξει απλες και πολυσυχναστες σελιδες, επίσης μου άλλαξαν την γραμμη σε fast path για το online gaming,  αυτο που μπορω να το δω?

με το παλιο εδω https://www.speedtest.net/  μου εβγαζε 7-8 ping, με το plus μου βγάζει 13, γιατι συμβαινει ξέρετε 

Λογικα μεσα στο interface θα αναφερει αν εισαι Fast/fast  ή fast/interleave ή Interleave/interleave. επισης με ethernet αμα κανεις ping ns1.otenet.gr τι παιρνεις?

αν εισαι Fast/fast θα πρεπει να παρεις κατω απο 10 λογικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

Λογικα μεσα στο interface θα αναφερει αν εισαι Fast/fast  ή fast/interleave ή Interleave/interleave. επισης με ethernet αμα κανεις ping ns1.otenet.gr τι παιρνεις?

αν εισαι Fast/fast θα πρεπει να παρεις κατω απο 10 λογικα.

Καλημερα, τελικα  εκανε update μόνο του και έτρεξα απο χθες το βραδυ ανα μια ωρα 2-3 φορες το sppedtest. επανήλθα λοιπον στις τιμες του παλιου entry 2 που ειχα. Ειδα ομως μεγάλη, τεράστια θα ελεγα διαφορα στα online games, σταματησε το lag και τα άλλα κουλα  που ειχα στα παιχνιδια και μου σπαγαν τα νευρα, και έλεγα φταίει το pc.. φταιει η γραμμη φταιει ο δι@ολος που το πηρε , το παλιο ρουτερ πρεπει να τα ειχε παιξει αφου ειχα τοσο χάλια αποδοσεις στα games. Αν αρχισουν παλι τα ιδια μετα απο καιρο και τα παιξει και αυτο το ρουτερ σε ποιο να πάω μεχρι 100€ χωρις να θελει πειραγματα αυτο που θα πάρω διότι δεν το εχω σε αυτα.  

pinggg.png

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, GIANNIS400 said:

Καλημερα, τελικα  εκανε update μόνο του και έτρεξα απο χθες το βραδυ ανα μια ωρα 2-3 φορες το sppedtest. επανήλθα λοιπον στις τιμες του παλιου entry 2 που ειχα. Ειδα ομως μεγάλη, τεράστια θα ελεγα διαφορα στα online games, σταματησε το lag και τα άλλα κουλα  που ειχα στα παιχνιδια και μου σπαγαν τα νευρα, και έλεγα φταίει το pc.. φταιει η γραμμη φταιει ο δι@ολος που το πηρε , το παλιο ρουτερ πρεπει να τα ειχε παιξει αφου ειχα τοσο χάλια αποδοσεις στα games. Αν αρχισουν παλι τα ιδια μετα απο καιρο και τα παιξει και αυτο το ρουτερ σε ποιο να πάω μεχρι 100€ χωρις να θελει πειραγμαρα αυτο που θα πάρω διότι δεν το εχω σε αυτα.  

pinggg.png

Ναι τα 8ms ειναι Fast/fast.το παλιο μπορει να ειχε χαλασει εκτος αν τα προβληματα ήταν στο Wireless.και για το speedport plus λενε οτι εχει κατι battery drain και οτι θα το εφτιαχναν καποια στιγμη με firmware update.θα το δεις στην πραξη.

αν αποφασισεις να το αλλαξεις modem/router εκει η μια λυση ειναι να βαλεις μπροστα ενα δικο σου vdsl modem/router και απο πισω του οτε για την τηλεφωνια.ειτε pppoe passthrough ειτε dynamic ip (Θα εχεις 2 Nat),  η δευτερη λυση να βαλεις του οτε μπροστα και απο πισω ενα δικο σου σκετο router  και η τριτη να παρεις ενα fritz 7590(ειναι πολυ παραπανω η τιμη) ή ενα fritz 7530(140 ευρω) και να παιξουν ολα εκει.ειναι και super vectoring οποτε και 200 Mbit να πας κανει. οσο θυμαμαι και μπορει να το επιβεβαιωσει και ο @jkoukos και το 7530 παιζει με voip ote κανονικα. κατα τα αλλα το 7530 ειναι ωραιο απλο. υπαρχει και Review

https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7530-review-r1012/ για το 7530

https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7590-review-r960/ για το 7590

σε σκετα router ή σε dsl router (βαζοντας του οτε απο πισω για την τηλεφωνια) μπορεις να πας σε asus ή στα πιο φτηνα tp link που ειναι value for money.

 

και καλο θα ειναι Gaming me ethernet παντα και οχι Wifi  και να εχεις σωστη καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να εχεις τα μεγιστα στην γραμμη και τα λιγοτερα errors.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, poulinos είπε

Ναι τα 8ms ειναι Fast/fast.το παλιο μπορει να ειχε χαλασει εκτος αν τα προβληματα ήταν στο Wireless.και για το speedport plus λενε οτι εχει κατι battery drain και οτι θα το εφτιαχναν καποια στιγμη με firmware update.θα το δεις στην πραξη.

αν αποφασισεις να το αλλαξεις modem/router εκει η μια λυση ειναι να βαλεις μπροστα ενα δικο σου vdsl modem/router και απο πισω του οτε για την τηλεφωνια.ειτε pppoe passthrough ειτε dynamic ip (Θα εχεις 2 Nat),  η δευτερη λυση να βαλεις του οτε μπροστα και απο πισω ενα δικο σου σκετο router  και η τριτη να παρεις ενα fritz 7590(ειναι πολυ παραπανω η τιμη) ή ενα fritz 7530(140 ευρω) και να παιξουν ολα εκει.ειναι και super vectoring οποτε και 200 Mbit να πας κανει. οσο θυμαμαι και μπορει να το επιβεβαιωσει και ο @jkoukos και το 7530 παιζει με voip ote κανονικα. κατα τα αλλα το 7530 ειναι ωραιο απλο. υπαρχει και Review

https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7530-review-r1012/ για το 7530

https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7590-review-r960/ για το 7590

σε σκετα router ή σε dsl router (βαζοντας του οτε απο πισω για την τηλεφωνια) μπορεις να πας σε asus ή στα πιο φτηνα tp link που ειναι value for money.

και καλο θα ειναι Gaming me ethernet παντα και οχι Wifi  και να εχεις σωστη καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να εχεις τα μεγιστα στην γραμμη και τα λιγοτερα errors.

Μιλαμε το entry 2 πρεπει να τα ειχε παιξει τελειως, τα προβληματα δεν ηταν στο wirelles άλλα στο ιδιο το ρουτερ αφου συνδεομουν μεσο καλλου καλωδιου utp 1m, επαιζα pes και κολλαγε απιστευτα, πιστευα οτι με εκλεβε ο αντιπαλος και κρανιονομουνα, βασικα τα ειχε παιξει και η vga που ειχα την οποια και άλλαξα, μαζι με αυτη πηρα και εναν ssd και νομισα οτι λυθηκε το προβλημα, βελτιωθηκε πολυ η κατάσταση άλλα τα κολληματα συνεχιζαν, το μοντεμ ζεσταινοταν, το εκλεινα και μετα απο μιση ωρα παιχνιδιου οταν το ξανα άναβα παλι τα ιδια, άλλα δεν περιμενα τετοιο κρεμασμα απο το μοντεμ. Ειχε φάει κατι κεραυνους κατι καλοκαιρια που εριχνε καταιγιδες εδω που μενω, δυστυχώς ειχε χαλασει το ups το 2016 και δεν ξαναπηρα αλλο, ολα αυτα παιζουν ρολο, θελει ups. Επισυναπτω  εικονα της γραμμης μου απο τα stats του ρουτερ μου να μου πεις την γνωμη σου για το θορυβο

Τωρα θα ηθελα ενα link sto youtube για την  συνδεσμολογια του fritz με το plus. 

Τι ειναι το battery drain με μπακαλιστικα λογια στα γρηγορα?

epidosi.png

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, GIANNIS400 said:

Μιλαμε το entry 2 πρεπει να τα ειχε παιξει τελειως, τα προβληματα δεν ηταν στο wirelles άλλα στο ιδιο το ρουτερ αφου συνδεομουν μεσο καλλου καλωδιου utp 1m, επαιζα pes και κολλαγε απιστευτα, πιστευα οτι με εκλεβε ο αντιπαλος και κρανιονομουνα, βασικα τα ειχε παιξει και η vga που ειχα την οποια και άλλαξα, μαζι με αυτη πηρα και εναν ssd και νομισα οτι λυθηκε το προβλημα, βελτιωθηκε πολυ η κατάσταση άλλα τα κολληματα συνεχιζαν, το μοντεμ ζεσταινοταν, το εκλεινα και μετα απο μιση ωρα παιχνιδιου οταν το ξανα άναβα παλι τα ιδια, άλλα δεν περιμενα τετοιο κρεμασμα απο το μοντεμ. Ειχε φάει κατι κεραυνους κατι καλοκαιρια που εριχνε καταιγιδες εδω που μενω, δυστυχώς ειχε χαλασει το ups το 2016 και δεν ξαναπηρα αλλο, ολα αυτα παιζουν ρολο, θελει ups. Επισυναπτω  εικονα της γραμμης μου απο τα stats του ρουτερ μου να μου πεις την γνωμη σου για το θορυβο

Τωρα θα ηθελα ενα link sto youtube για την  συνδεσμολογια του fritz με το plus. 

Τι ειναι το battery drain με μπακαλιστικα λογια στα γρηγορα?

epidosi.png

αν ειχε φαει και κεραυνους ενταξει μπορει πραγματι να τα ειχε φτυσει.γενικως ενα Ups ειναι καλο γιατι και η δεη κανει τα δικα της αλλα και τα μηχανηματα ειναι πλεον πιο ευαισθητα σε διακυμανσεις.
αν παρεις το fritz δεν χρειαζεσαι το speedport.αν παρεις καποιο αλλο Modem router και βαλεις απο πισω το speedport
τοτε ο jkoukos εχει σηκωσει σε καποιο θεμα τις οδηγιες για το τι πρεπει να κανεις για να παιξει.απλα τον ρωτας και σου δινει το Link γιατι δεν θυμαμαι που ειναι.
το battery drain ειναι αυτο που λεει η λεξη.οταν συνδεοοσουν ασυρματα με το κινητο η μπαταρια στο κινητο επεφτε παρα πολυ γρηγορα.σαν να δουλευε το wifi στο κινητο 100 τις 100 ακομα και οταν δεν χρειαζοταν.δεν το εκανε με ολα τα κινητα αλλα εχει αναφερθει απο πολλους.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

ταπα η γραμμη σου.50/5 και πολυ μια χαρα snr margin

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

2019-04-30 14:42:37 A general error regarding SIP telephony occurred: <SIP server error code 500> (V012)

αυτό το error δεν αναφέρει οτι υπάρχει σφάλμα στον server του voip ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω διαβάσει αναφορές για battery drain σε οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί μέσω wifi με το speedport plus θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό ισχύει ή αν έχει διορθωθεί....ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tempo είπε

επειδή έχω διαβάσει αναφορές για battery drain σε οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί μέσω wifi με το speedport plus θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό ισχύει ή αν έχει διορθωθεί....ευχαριστώ 

Ισχύει. Δυστυχώς. Στο mi max 2 που το δυνατό του σημείο είναι η μπαταρία του, με το που έβαλα το plus, αν αφήσω over night το WiFi ανοιχτό, χάνω ~14% μπαταρία (από 1-2% που έχανα σε άλλο router). Το ίδιο και αν κατά τη διάρκεια της ημέρας το αφήσω ανοιχτό, δρα ανεξέλεγκτα και καταναλώνει τρελά. Βλέπω το WiFi στα στατιστικά της μπαταρίας στο 2.8%, κάτι που δεν συνέβαινε ποτέ (δεν ξεπερνούσε το 0.2%).

Σε ότι αφορά λύση για το πρόβλημα, δεν υπάρχει. Θεωρητικά πάντα, είναι θέμα firmware, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν ναι, ελπίζουμε σε αναβάθμιση firmware και διόρθωση του προβλήματος.

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tempo είπε

επειδή έχω διαβάσει αναφορές για battery drain σε οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί μέσω wifi με το speedport plus θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό ισχύει ή αν έχει διορθωθεί....ευχαριστώ 

Το οποιαδηποτε συσκευη δεν ισχυει , το p30 pro  δεν εχει drain.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Το P30 pro είναι πιο έξυπνο από τα άλλα κινητά μάλλον 😛 Σε 3 κινητά στο σπίτι (2 xiaomi και 1 LG) υπάρχει το ίδιο πρόβλημα πάντως.

Δεν ξερω αν ειναι  πιο εξυπνο φιλε , ειρωνικο παντως δεν ειναι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειρωνεύομαι και για αυτό το λόγο έβαλα  " 😛 " . Χαβαλέ κάνω και αναφέρω ότι έχω θέμα με 3 κινητά. Σύντομα θα δω αν θα έχω και με τέταρτο. ( μπορώ να φέρω και το P30 εδώ μήπως εν τέλει το δικό σου router είναι από τα λίγα που το πρόβλημα δεν εμφανίζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...