Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ασφαλούς περιοχής για να μείνω στην Αθήνα


Lex362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, 

Μένω Αθήνα από το Σεπτέμβρη για σπουδές. Η σχολή μου βρίσκεται Αμπελόκηπους και μέχρι τώρα έμενα Πανορμου αλλά θα χρειαστεί να μετακομίσω. Καθώς το budget μου είναι μικρό έψαξα για σπίτι με συγκάτοικο. Η επιλογή που βρήκα ως πιο βολική είναι ένα σπίτι κοντά στην Αλεξάνδρας, μερικά στενά πίσω απ τη ΓΑΔΑ, αλλά είναι σε χαμηλό πρώτο όροφο και με ανησυχεί το θέμα της ασφάλειας. Επίσης ένα συγγενικό πρόσωπο έχει ένα σπίτι Κάτω Πατήσια, που προσφέρθηκε να μου το δώσει χωρίς ενοίκιο, αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα για την περιοχή (είναι κοντά στις εστίες της Πατησίων). Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτές τις δύο περιοχές, δεδομένων των παραμέτρων. Όσες παρέες έχω στη σχολή δεν είναι από Αθήνα, οπότε δεν ήξεραν να μου πουν και πολλά. Να σημειώσω κι ότι είμαι κοπέλα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα Πατήσια το διαμέρισμα σε τι όροφο είναι;

Δεν είναι πάντως τόσο τραγικά τα πράγματα.

Έχω φίλο στα Κ. Πατήσια, σε ισόγειο μάλιστα και δεν είχανε ποτέ θέμα.

Εγώ θα έλεγα να πήγαινες εκεί, μεγάλο πράγμα φοιτητής από επαρχία και να μην έχεις το βάρος του ενοικίου το οποίο μπορεί να σε βγάλει χαλαρά όλον τον μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Lex362 είπε

Καλησπερα, 

Μένω Αθήνα από το Σεπτέμβρη για σπουδές. Η σχολή μου βρίσκεται Αμπελόκηπους και μέχρι τώρα έμενα Πανορμου αλλά θα χρειαστεί να μετακομίσω. Καθώς το budget μου είναι μικρό έψαξα για σπίτι με συγκάτοικο. Η επιλογή που βρήκα ως πιο βολική είναι ένα σπίτι κοντά στην Αλεξάνδρας, μερικά στενά πίσω απ τη ΓΑΔΑ, αλλά είναι σε χαμηλό πρώτο όροφο και με ανησυχεί το θέμα της ασφάλειας. Επίσης ένα συγγενικό πρόσωπο έχει ένα σπίτι Κάτω Πατήσια, που προσφέρθηκε να μου το δώσει χωρίς ενοίκιο, αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα για την περιοχή (είναι κοντά στις εστίες της Πατησίων). Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτές τις δύο περιοχές, δεδομένων των παραμέτρων. Όσες παρέες έχω στη σχολή δεν είναι από Αθήνα, οπότε δεν ήξεραν να μου πουν και πολλά. Να σημειώσω κι ότι είμαι κοπέλα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή 

Οι παρέες που δεν είναι από Αθήνα που μένουν;

Επίσης αφού είναι στους Αμπελόκηπους η σχολή αρκεί να βρεις κάτι με μετρό κοντά και θα πήγαινεις με τα μέσα. Για τι budget μιλαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 4ο όροφο, σε στενό, απέναντι από παρκακι. (στα Πατήσια) 

Τα παιδιά απ την παρέα μου μένουν Αιγάλεω, Ζωγράφου, τέτοιες περιοχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια σχολη εχουμε αμπελοκηπους ρε παιδια? (εκτος απο τη λεωφορο:P)

πρεπει να αποφυγεις τα πατησια,οχι μονο για διαμονη αλλα και για τις μετακινησεις απο και προς

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Αμπελόκηπους πρέπει να βρίσκεται κάποιο παράρτημα της ιατρικής σχολής.

Σαν περιοχή μου αρέσει, αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται στο θέμα της ασφάλειας.

Τα Πατήσια θεωρώ οτι είναι χειρότερη περιοχή, αλλά ξεκαθάρισε αν μιλάμε για Άνω Πατήσια ή Κάτω Πατήσια διότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σχολή είναι ιδιωτική. Είναι 2η σχολή μετά από πανεπιστήμιο και εργάζομαι παράλληλα, οπότε παίζει ρόλο και το να μπορώ να μετακινουμαι εύκολα, αλλά κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα της ασφάλειας. 

Ναι το σπίτι στα Πατήσια είναι κοντά στην φοιτητική εστία. 

Γενικά δε φοβάμαι εύκολα, έχω μείνει και εξωτερικό και Θεσσαλονίκη (από εκεί είμαι) δεν είναι και χωριό να πει κανείς ότι υπάρχει τραγική διαφορά. Αθήνα μέχρι στιγμής πουθενά δεν έχω φοβηθεί να κυκλοφορησω, αλλά μια δυο φορές που πήγα απ το σπίτι στα Πατήσια για να τσεκάρω την περιοχή είδα διάφορα περίεργα, και γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω. 

Για κάτω πατησια μιλάω. 

Επεξ/σία από Lex362
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για ποιο λόγο μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις αυτό... Ξέρω ποιες περιοχές είναι κακές. Δεν βρίσκω το αστείο, ή τη χρησιμότητα του σχολίου σου.. Ζήτησα όποιος θέλει και μπορεί, να μου δώσει ένα feedback για τις περιοχές που αναφέρω. 

Επεξ/σία από Lex362
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μένω Κάτω Πατήσια πίσω από την φοιτητική εστία  16 χρόνια και σαν περιοχή δεν είναι ούτε από τις καλλίτερες ούτε από τις χειρότερες.  Αν το διαμέρισμα είναι στον τέταρτο όροφο και με καλή πόρτα, τότε είναι σχετικά ασφαλές. Γενικά έχουμε πολλούς ξένους αλλά πιο πολύ κάνουν φασαρία (φωνές-καυγάδες) μεταξύ τους παρά κακό σε άλλους. Την ημέρα δεν θα έχεις προβλήματα αλλά την νύχτα καλό θα είναι να αποφεύγεις τα παρκάκια  και να προσέχεις λίγο. Για την σχολή σου έχουμε τρολευ που ανεβαίνει Λεωφ. Αλεξάνδρας και αρκετά λεωφορεία. Γενικά όπου και να πας το ίδιο είναι στην Αθήνα εκτός και αν πας στα ακριβά βόρεια προάστια αλλά και εκεί χωρίς εγγύηση ασφάλειας. Κάτω Πατήσια ψηλά κοντά στην Πατησίων είναι αρκετά καλά για την εποχή μας και έχει και αρκετά καλή αγορά γύρω και πολλές τράπεζες και συγκοινωνίες και γενικά έχει μεγάλη κυκλοφορία ανθρώπων όλες τις ώρες (ακόμα και μετά τα μεσάνυχτα) κάτι που είναι αρκετά καλό αν γυρνάς αργά αλλά να προσπαθείς να αποφεύγεις τα σκοτεινά και ερημικά μέρη (κάτι που ισχύει για όλη την Αθήνα). Ότι και να αποφασίσεις... καλή τύχη και καλές σπουδές.....

Επεξ/σία από mesdim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περιοχή στο κέντρο θεωρώ τους Αμπελόκηπους αλλά είναι η ακριβότερη από άλλες περιοχές τριγύρω. Έμενα και Αμπελόκηπους και Γκύζη. Προσωπικά Πατήσια δεν θα πήγαινα. Βέβαια έχεις την διευκόλυνση του σπιτιού χωρίς ενοίκιο που είναι μεγάλο αβαντάζ. Μεταξουργείο επίσης είχε πολύ εγκληματικότητα, τώρα δεν ξέρω πως είναι, αμφιβάλλω να έχει αλλάξει. Αν έχεις την οικονομική ευχερεια μην πας Πατήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lex362 είπε

Η σχολή είναι ιδιωτική. Είναι 2η σχολή μετά από πανεπιστήμιο και εργάζομαι παράλληλα, οπότε παίζει ρόλο και το να μπορώ να μετακινουμαι εύκολα, αλλά κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα της ασφάλειας. 

Ναι το σπίτι στα Πατήσια είναι κοντά στην φοιτητική εστία. 

Γενικά δε φοβάμαι εύκολα, έχω μείνει και εξωτερικό και Θεσσαλονίκη (από εκεί είμαι) δεν είναι και χωριό να πει κανείς ότι υπάρχει τραγική διαφορά. Αθήνα μέχρι στιγμής πουθενά δεν έχω φοβηθεί να κυκλοφορησω, αλλά μια δυο φορές που πήγα απ το σπίτι στα Πατήσια για να τσεκάρω την περιοχή είδα διάφορα περίεργα, και γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω. 

Για κάτω πατησια μιλάω. 

Μονο που ρωτας ενω εχεις ζησει εξωτερικο κ.τ.λ δειχνει οτι μαλλον θα πρεπει να μεινεις σε παρα πολυ καλη περιοχη γιατι ατομα σαν εσενα βγαζουν τον φοβο που νιωθουν οποτε ειναι και πιο ευαλωτοι.Συνηθως συμβαινουν πραγματα σε οσους εχουν αγνοια η ειναι ξενοι(τουριστες) η φαινονται φοβισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, antbyron είπε

Μεταξουργείο επίσης είχε πολύ εγκληματικότητα, τώρα δεν ξέρω πως είναι, αμφιβάλλω να έχει αλλάξει. Αν έχεις την οικονομική ευχερεια μην πας Πατήσια.

Τουλάχιστον για πριν 2 χρόνια που κυκλοφορούσα εκεί, έχω να πω οτι μάλλον είναι χειρότερο και από Εξάρχεια.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...