Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ασφαλούς περιοχής για να μείνω στην Αθήνα


Lex362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανώς ένα σπίτι μερικά στενά από ένα κτήριο που στεγάζει εκατοντάδες αστυνομικούς που κυκλοφορούν προς και από αυτό όλο το 24ωρο είναι ασφαλέστερο από τα πατήσια, εκτός αν το πρόβλημα ασφαλείας αφορά τους ίδιους τους ασφαλίτες οπότε τα πατήσια είναι πράγματι ασφαλέστερα από ασφαλίτες

 

10 ώρες πριν, 3DJIN είπε

ποια σχολη εχουμε αμπελοκηπους ρε παιδια? (εκτος απο τη λεωφορο:P)

 αυτή τα τελευταία 90 χρόνια, όπως γνωρίζουμε οι γηγενείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, nvel είπε

προφανώς ένα σπίτι μερικά στενά από ένα κτήριο που στεγάζει εκατοντάδες αστυνομικούς που κυκλοφορούν προς και από αυτό όλο το 24ωρο είναι ασφαλέστερο από τα πατήσια, εκτός αν το πρόβλημα ασφαλείας αφορά τους ίδιους τους ασφαλίτες οπότε τα πατήσια είναι πράγματι ασφαλέστερα από ασφαλίτες

 αυτή τα τελευταία 90 χρόνια, όπως γνωρίζουμε οι γηγενείς

Επειδή μένω πατήσια, θα σου πω το εξής.
Θεωρητικά μπορεί να έχεις ασφάλεια αν είσαι κοντά σε ΑΤ. Αλλά το ιδανικό είναι να είσαι κοντά σε κεντρικό δρόμο (πατησίων η αχαρνών) και φωτεινό σημείο.
Θα φοβόμουν πολύ περισσότερο, αν έμενα σε περιοχή έξω από την Αθήνα σε ερημικό μέρος. Εκεί σε κάνουν ότι θέλουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπελοκηπους εμενε η φιλη μου το 2013 εως 2014 πισω απο την ΓΑΔΑ και τα προσφυγικα. Αλλα ηταν μονοκατοικια μονο η σπιτονοικοκυρα και ενα διαμερισμα ακομα. Αρκετα ασφαλης επιλογη αν εισαι στα 2-3 στενα μετα την Αλεξανδρας και οχι πιο μεσα. 3λεπτα απο το μετρο και ολη την ωρα κινειται κοσμος. Οπως ειπε και καποιος πιο πριν εχεις και την ασφαλεια οτι ειναι διπλα η αστυνομια. 

Για χψ λογους μετακομισε τον Σεπτεμβριο του 14 προς την κηφισσιας αναμεσα σε president και Σκλαβενιτη(πρωην Carrefour). Τον νοεμβριο ενα ωραιο σαββατο που γυρισαμε 1και μας ειχαν κλεψει...μετα απο 2-3 μηνες κλεψαν αλλον στην πολυκατοικια. Απο τοτε αποφασισε η πολυκατοικια να κλειδωνουμε ολη μερα...Οχι οτι το τηρουν ολοι...Γενικα η περιοχη εκει ειναι χαλια. Ψαχνεις Ελληνα...Χρυση την εχω κανει να φυγει αλλα ειναι και το οικονομικο στην  μεση...Ασε που πλεον δεν εχει κατι να κλεψουν,μας πηραν τα λαπτοπ,την τηλεοραση και ολα κομπλε. Η αστυνομια τοτε μας ειπε τρεχα γυρευε...και να μην καλεσουμε ουτε την σημανση γιατι θα κανουν το σπιτι μπαχαλο και ακρη δεν θα βρουμε.Δεν θα συνιστουσα την περιοχη σε κανεναν.

Αλλη επιλογη που μεναν  πολλοι συμφοιτητες μου ειναι πανω απο την πανορμου εκει κοντα στο Playce (το παιχνιδαδικο) δηλαδη στα στενα ανεμεσα στην Πανορμου και στους πιο πανω δρομους. Εχει το θετικο οτι παντα κινειται κοσμος εκει περα. Οπως ειπα και για το σπιτι πανω απο την Αλεξανδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε Πατήσια. Στο 4ο κιόλας μια χαρά θα είσαι κ χωρίς ενοίκιο.

Τα κουλά φοβικά  περι ασφάλειας να τα πιάσω αν ήταν στο south side του Chicago αλλά για τα Πατήσια με διαμέρισμα στον 4ο μιλάμε.

Έλεος φιλενάδες.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πατήσια δαγκωτο.. Και εγω Πατήσια μένω αφου παντρευτηκα, και προερχομενος απο βόρεια προάστεια νόμιζα οτι θα είμαι ανάμεσα σε δολοφονίες και ληστείες ολη μερα... 
Καμία σχέση. Μιά χαρά γειτονιά είμαστε εδω και πολυ ήσυχη θα έλεγα. Είναι φυσικά πιο διαπολιτισμική κατάσταση απο άλλες περιοχές, αλλα δεν υπάρχει κανένα σοβαρό προβλημα. 

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξει ρε παιδιά μην τρελαίνεστε με τις περιοχές,καμιά περιοχή δεν είναι ασφαλής από κλοπες, διαρρήξεις κτλ.Το μόνο που έχεις + στις πιο καλές περιοχές,είναι ότι δεν βλέπεις ταλαίπωρο κόσμο κ περίεργους,κατά τα άλλα από άποψη κλοπών θεωρώ ότι όλη η Αθήνα βράζει στο ίδιο καζάνι.Γιατι ας πούμε τα νότια προάστια που είναι από τις  λουξ περιοχες,δεν τα έχουνε ρημάξει;

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι εννοείται...

ειτε βορεια ειτε νοτια προαστια που θεωρούνται περιοχες ακριβες,τους εχουν ρημαξει.

 

το θεμα είναι να πας σε μια περιοχη που είναι ''νορμαλ'' σε επιπεδο κατοικων...

πχ αν πας να μεινεις ανω λιοσια η ζεφυρι που είναι τιγκα στους τσιγγανους.εννοειται δεν περιμενεις ησυχια και ηρεμια στην γειτονια.

αν πας σε τιποτα δυτικα προαστια,μην περιμενεις παλι ησυχια,αλλα θεωρω εχουν χαμηλοτερα ποσοστα κλοπων και τετοια..

 

γενικα θελει λιγο ψαξιμο και μερικες υποχωρήσεις...

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι χωρίς ενοίκιο και το συζητάμε?? Μια χαρά είναι τα Κάτω Πατήσια. Άλλωστε και η κοπέλα έχει μείνει σε μεγάλες πόλεις. Ξέρει να προσέχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Peleus17 είπε

Μενιδι χωρίς δεύτερη σκέψη. Ότι καλύτερο υπάρχει στην Αθήνα. 

Πολύ κυριλέ....Δεν αντέχεται.Τα ΒΠ είναι Σικάγο μπροστά στο Μενίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 Η αστυνομια τοτε μας ειπε τρεχα γυρευε...και να μην καλεσουμε ουτε την σημανση γιατι θα κανουν το σπιτι μπαχαλο και ακρη δεν θα βρουμε.Δεν θα συνιστουσα την περιοχη σε κανεναν.

Δεν ισχύει ότι κάνουν το σπίτι μπάχαλο. Αυτή η σκόνη που βάζουν για τα αποτυπώματα φεύγει πανεύκολα. Στο ότι άκρη δεν βρίσκεις μάλλον δίκιο έχουν. Η Ασφάλεια το μόνο που ρωτάει είναι τι σου πήραν. 

18 ώρες πριν, 26ska είπε

Νταξει ρε παιδιά μην τρελαίνεστε με τις περιοχές,καμιά περιοχή δεν είναι ασφαλής από κλοπες, διαρρήξεις κτλ.Το μόνο που έχεις + στις πιο καλές περιοχές,είναι ότι δεν βλέπεις ταλαίπωρο κόσμο κ περίεργους,κατά τα άλλα από άποψη κλοπών θεωρώ ότι όλη η Αθήνα βράζει στο ίδιο καζάνι.Γιατι ας πούμε τα νότια προάστια που είναι από τις  λουξ περιοχες,δεν τα έχουνε ρημάξει;

Όπως και να έχει, καλύτερα να μην έχεις για γείτονα τον διαρρήκτη, τον dealer ή τον πρεζάκια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Δεν ισχύει ότι κάνουν το σπίτι μπάχαλο. Αυτή η σκόνη που βάζουν για τα αποτυπώματα φεύγει πανεύκολα. Στο ότι άκρη δεν βρίσκεις μάλλον δίκιο έχουν. Η Ασφάλεια το μόνο που ρωτάει είναι τι σου πήραν. 

Ειδικα για την σκονη μας ειχαν πει οτι παει παντου και δεν φευγει ευκολα. Μπορει να βαριοντουσαν και αυτοι...Σιγα μην το κανουν αυτο σε καθε σπιτι που κλεβουν στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βάσει των επιλογών που έχεις τα Πατήσια θεωρούνται καλή ευκαιρία όσον αφορά το ότι δεν θα δίνεις ενοίκιο. Επιπρόσθετα αν είσαι δίπλα σε ηλεκτρικό έχεις πρόσβαση πιο εύκολη σε κέντρο ή για να πας προς τη σχολή.

Οι Αμπελόκηποι θεωρούνται καλύτερη περιοχή και φυσικά αφού είναι κοντά στη σχολή θα γλυτώνεις χρόνο στις μετακινήσεις ενώ λόγω μετρό ίσως να σε βολεύει λίγο πιο πολύ σε σχέση με τον ηλεκτρικό.

Το σπίτι στους Αμπελόκηπους πόσο μεγάλο είναι; Γκαρσονιέρα; Από τιμή πως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω Κάτω Πατήσια, στο σταθμό του Αγίου Νικολάου 24 χρόνια. 

Ισχύει ότι πριν από 6-8 χρόνια τα πράγματα ήταν αρκετά σκατα και έχουμε κακή φήμη σαν περιοχή.

Εδώ και 3-4 χρόνια καμία σχέση. Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, ειδικά από τη μεριά του σταθμού που είμαι εγώ, τη κάτω δηλαδή προς Λιοσίων είναι μια χαρά.

Σε συμφέρει από άποψη ενοικίου. Γλυτώνεις 170-200 ευρώ το μήνα που για φοιτητή νομίζω ότι είναι δώρο.

Τώρα παίζει ρόλο και η πολυκατοικία από θέμα φασαρίας. Εγώ ας πούμε δίπλα μου στον 4ο επίσης, έχω μια οικογένεια Γεωργιανών που κάνει αρκετή φασαρία, αλλά εντάξει, έχει μικρά παιδιά οπότε δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Αν είναι καινούργια πολυκατοικία θα είσαι μια χαρά, άμα είναι αρκετά παλιά με χαμηλά ενοίκια ίσως όχι τόσο καλά.

Αλλά από θέμα φόβου και τέτοια τώρα πια μη το σκέφτεσαι καν, για τη κοπέλα σου πιο πολύ. Δεν υπάρχει θέμα να κυκλοφορήσει. Επιπλέον άμα είναι να γίνει η " στραβή" θα γίνει οπουδήποτε.

Σαν περιοχή πάντως βολεύει. Είναι κοντά στα πάντα. Συγκοινωνίες δίπλα σου. Τρένο, Μέτρο, Λεωφορείο. Πες μας και οδό στα Πατήσια αν γίνεται. Να δούμε περίπου που είναι. ( Αν θες φυσικά) :P

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...