Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ασφαλούς περιοχής για να μείνω στην Αθήνα


Lex362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 07/05/2018 στις 12:31 ΜΜ, panossar95 είπε

Μένω Κάτω Πατήσια, στο σταθμό του Αγίου Νικολάου 24 χρόνια. 

Ισχύει ότι πριν από 6-8 χρόνια τα πράγματα ήταν αρκετά σκατα και έχουμε κακή φήμη σαν περιοχή.

Εδώ και 3-4 χρόνια καμία σχέση. Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, ειδικά από τη μεριά του σταθμού που είμαι εγώ, τη κάτω δηλαδή προς Λιοσίων είναι μια χαρά.

Σε συμφέρει από άποψη ενοικίου. Γλυτώνεις 170-200 ευρώ το μήνα που για φοιτητή νομίζω ότι είναι δώρο.

Τώρα παίζει ρόλο και η πολυκατοικία από θέμα φασαρίας. Εγώ ας πούμε δίπλα μου στον 4ο επίσης, έχω μια οικογένεια Γεωργιανών που κάνει αρκετή φασαρία, αλλά εντάξει, έχει μικρά παιδιά οπότε δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Αν είναι καινούργια πολυκατοικία θα είσαι μια χαρά, άμα είναι αρκετά παλιά με χαμηλά ενοίκια ίσως όχι τόσο καλά.

Αλλά από θέμα φόβου και τέτοια τώρα πια μη το σκέφτεσαι καν, για τη κοπέλα σου πιο πολύ. Δεν υπάρχει θέμα να κυκλοφορήσει. Επιπλέον άμα είναι να γίνει η " στραβή" θα γίνει οπουδήποτε.

Σαν περιοχή πάντως βολεύει. Είναι κοντά στα πάντα. Συγκοινωνίες δίπλα σου. Τρένο, Μέτρο, Λεωφορείο. Πες μας και οδό στα Πατήσια αν γίνεται. Να δούμε περίπου που είναι. ( Αν θες φυσικά) :P

Είναι κοντά στη φοιτητική εστία της Πατησίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Το πως το βλέπει ο καθένας είναι σχετικό.

Εμένα το πατρικό μου είναι 100 μέτρα από την φοιτητική εστία.

Λογικά για να πάρεις το τρένο αν το χρειαστείς ,θα κατέβεις είτε την οδό Καραβίας είτε την οδό Σκιάθου,αν θες να πας στον σταθμό τον κάτω πατησίων.

Αλλιώς τρόλλευ ή λεωφορείο για τον σταθμό των Α.πατησίων.(το προτιμούσα).

Περπάτησε το για να έχεις κ εσύ μια άποψη από προσωπικού, μην σε μπερδεύω.

Επί της πατησιών τα πράγματα είναι καλύτερα, αναμφισβήτητα.

Τα στενά είναι το πρόβλημα.

Όπως κ κοντά στην εκκλησία.

Το θέμα φόβου είναι κ στον άνθρωπο.

Επεξ/σία από Scorpio_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 5/6/2018 στις 9:52 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμπελοκηπους εμενε η φιλη μου το 2013 εως 2014 πισω απο την ΓΑΔΑ και τα προσφυγικα. Αλλα ηταν μονοκατοικια μονο η σπιτονοικοκυρα και ενα διαμερισμα ακομα. Αρκετα ασφαλης επιλογη αν εισαι στα 2-3 στενα μετα την Αλεξανδρας και οχι πιο μεσα. 3λεπτα απο το μετρο και ολη την ωρα κινειται κοσμος. Οπως ειπε και καποιος πιο πριν εχεις και την ασφαλεια οτι ειναι διπλα η αστυνομια. 

Για χψ λογους μετακομισε τον Σεπτεμβριο του 14 προς την κηφισσιας αναμεσα σε president και Σκλαβενιτη(πρωην Carrefour). Τον νοεμβριο ενα ωραιο σαββατο που γυρισαμε 1και μας ειχαν κλεψει...μετα απο 2-3 μηνες κλεψαν αλλον στην πολυκατοικια. Απο τοτε αποφασισε η πολυκατοικια να κλειδωνουμε ολη μερα...Οχι οτι το τηρουν ολοι...Γενικα η περιοχη εκει ειναι χαλια. Ψαχνεις Ελληνα...Χρυση την εχω κανει να φυγει αλλα ειναι και το οικονομικο στην  μεση...Ασε που πλεον δεν εχει κατι να κλεψουν,μας πηραν τα λαπτοπ,την τηλεοραση και ολα κομπλε. Η αστυνομια τοτε μας ειπε τρεχα γυρευε...και να μην καλεσουμε ουτε την σημανση γιατι θα κανουν το σπιτι μπαχαλο και ακρη δεν θα βρουμε.Δεν θα συνιστουσα την περιοχη σε κανεναν.

Αλλη επιλογη που μεναν  πολλοι συμφοιτητες μου ειναι πανω απο την πανορμου εκει κοντα στο Playce (το παιχνιδαδικο) δηλαδη στα στενα ανεμεσα στην Πανορμου και στους πιο πανω δρομους. Εχει το θετικο οτι παντα κινειται κοσμος εκει περα. Οπως ειπα και για το σπιτι πανω απο την Αλεξανδρας.

Αμπελόκηπους πας ό,τι ώρα θες όπου θες, είσαι κοντά στα πάντα, διαρρήξεις έχουν πάρει κι εμένα τ' αυτιά μου, ναι, αλλά έτσι όπως τα λες είναι σα να μπαίνουν σε σπίτι βδομάδα παρά βδομάδα. Ψάχνεις Έλληνα; wut? Μπορεί η φίλη σου να στάθηκε άτυχη, αλλά δε νομίζω ότι η περιοχή έχει καμιά αυξημένη εγκληματικότητα όσον αφορά τις διαρρήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Αμπελόκηπους πας ό,τι ώρα θες όπου θες, είσαι κοντά στα πάντα, διαρρήξεις έχουν πάρει κι εμένα τ' αυτιά μου, ναι, αλλά έτσι όπως τα λες είναι σα να μπαίνουν σε σπίτι βδομάδα παρά βδομάδα. Ψάχνεις Έλληνα; wut? Μπορεί η φίλη σου να στάθηκε άτυχη, αλλά δε νομίζω ότι η περιοχή έχει καμιά αυξημένη εγκληματικότητα όσον αφορά τις διαρρήξεις.

Τι να σου πω...στην πολυκατοικια γιναν 3 διαρρηξεις σε διαστημα 6μηνου και μετα μας αφησαν  στην ησυχια μας (ισως επειδη αρχισαν να κλειδωνουν την εξωπορτα) οτι ψαχνω ελληνες ειναι το μονο σιγουρο,μονο πακιστανοινδους βλεπω. Ακομα και τα μινιμαρκετ τα εχουν αυτοι,ανθοπωλεια,ραφτες και ενα σωρο. 3 μαγαζια θυμαμαι στην γειτονια που ανεικουν σε Ελληνες. Ξαναλεω οτι μιλαω για την περιοχη 2-3 τετραγωνα γυρω απο το αθλητικο κεντρο Δημου αθηναιων (οπως το αναφερει το google maps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

10 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι να σου πω...στην πολυκατοικια γιναν 3 διαρρηξεις σε διαστημα 6μηνου και μετα μας αφησαν  στην ησυχια μας (ισως επειδη αρχισαν να κλειδωνουν την εξωπορτα) οτι ψαχνω ελληνες ειναι το μονο σιγουρο,μονο πακιστανοινδους βλεπω. Ακομα και τα μινιμαρκετ τα εχουν αυτοι,ανθοπωλεια,ραφτες και ενα σωρο. 3 μαγαζια θυμαμαι στην γειτονια που ανεικουν σε Ελληνες. Ξαναλεω οτι μιλαω για την περιοχη 2-3 τετραγωνα γυρω απο το αθλητικο κεντρο Δημου αθηναιων (οπως το αναφερει το google maps)

 

Αργολίδος: 3-4 το πολύ μαγαζιά ξένων (ένα κουρείο, νομίζω ένα μίνι μάρκετ κι ένα μαγαζί που φτιάχνει κινητά) που είναι όλα κοντά στην Κηφισίας. Από κει και πέρα όλος ο δρόμος είναι γεμάτος μαγαζιά Ελλήνων.

Λαμίας: Ένα καινούριο μαγαζί με sushi που το έχει ένας Φιλιππινέζος μόνο και τουλάχιστον 7 μαγαζιά που τα έχουν Έλληνες.

Βελεστίνου: Ένα μίνι μάρκετ από τη Σρι Λάνκα κι ένα ψιλικατζίδικο που νομίζω το έχει Αιγύπτιος και 4-5 μαγαζιά Ελλήνων.

Φθιώτιδος: Ένα κομμωτήριο που το έχει Φιλιππινέζα και 4-5 μαγαζιά Ελλήνων.

Δουκίσσης Πλακεντίας: Ένας ράφτης Πακιστανός, ό,τι άλλο μαγαζί υπάρχει είναι Έλληνα.

Αιτωλίας: Ένα μαγαζί με ρούχα που το έχουν Φιλιππινέζοι, τα υπόλοιπα είναι Ελληνικά.

Έσλιν: Ένα μικρό μαγαζάκι με πιροσκί που το έχει μια Ρωσσίδα και άλλα 7+ μαγαζιά Ελλήνων.

 

Δε θέλω να γίνω εριστικός ούτε να στο παίξω έξυπνος, απλώς σου λέω ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Φιλιππινέζους που ζουν εδώ έχει πολλούς, αλλά Πακιστανό και ειδικά Ινδό πρέπει να ψάξεις για να βρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αργολίδος: 3-4 το πολύ μαγαζιά ξένων (ένα κουρείο, νομίζω ένα μίνι μάρκετ κι ένα μαγαζί που φτιάχνει κινητά) που είναι όλα κοντά στην Κηφισίας. Από κει και πέρα όλος ο δρόμος είναι γεμάτος μαγαζιά Ελλήνων.

Λαμίας: Ένα καινούριο μαγαζί με sushi που το έχει ένας Φιλιππινέζος μόνο και τουλάχιστον 7 μαγαζιά που τα έχουν Έλληνες.

Βελεστίνου: Ένα μίνι μάρκετ από τη Σρι Λάνκα κι ένα ψιλικατζίδικο που νομίζω το έχει Αιγύπτιος και 4-5 μαγαζιά Ελλήνων.

Φθιώτιδος: Ένα κομμωτήριο που το έχει Φιλιππινέζα και 4-5 μαγαζιά Ελλήνων.

Δουκίσσης Πλακεντίας: Ένας ράφτης Πακιστανός, ό,τι άλλο μαγαζί υπάρχει είναι Έλληνα.

Αιτωλίας: Ένα μαγαζί με ρούχα που το έχουν Φιλιππινέζοι, τα υπόλοιπα είναι Ελληνικά.

Έσλιν: Ένα μικρό μαγαζάκι με πιροσκί που το έχει μια Ρωσσίδα και άλλα 7+ μαγαζιά Ελλήνων.

Δε θέλω να γίνω εριστικός ούτε να στο παίξω έξυπνος, απλώς σου λέω ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Φιλιππινέζους που ζουν εδώ έχει πολλούς, αλλά Πακιστανό και ειδικά Ινδό πρέπει να ψάξεις για να βρεις.

Ισχύουν αυτά που έγραψες αλλά υπάρχουν και πακιστανια (έχουν πλυντήριο) αν ξέρεις.

Γενικα όλοι μένουν όπου τύχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Δε θέλω να γίνω εριστικός ούτε να στο παίξω έξυπνος, απλώς σου λέω ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Φιλιππινέζους που ζουν εδώ έχει πολλούς, αλλά Πακιστανό και ειδικά Ινδό πρέπει να ψάξεις για να βρεις.

Καλα δεν ξερω και τι ρατσας ειναι ο καθενας...Φιλιππινεζοι ισως ειναι οι πιο πολλοι οπως το λες...

οσο για τα μαγαζια που λες δεν εχει νοημα αν ειναι ενα των ξενων και 2 των ελληνων. Αλλα και μονο και μονο που ξερεις ποσα ακριβως ειναι των ξενων και στων ελληνων λες 4-5 αυτο μου αρκει για να καταλαβω οτι καποια απο αυτα που λες τα φουσκωνεις αρκετα.Μπορω και εγω αν θες μεσα στην επομενη εβδομαδα να σου βγαλω ολοκληρο χαρτη να λεει ακριβως που και τι μαγαζι υπαρχει..εχει καποιο νοημα? Το προβλημα παραμενει το ιδιο.θες να το δεχτεις το δεχεσαι δεν θες?οκ συνεχιζουμε την ζωη μας οπως και ν χει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλα δεν ξερω και τι ρατσας ειναι ο καθενας...Φιλιππινεζοι ισως ειναι οι πιο πολλοι οπως το λες...

οσο για τα μαγαζια που λες δεν εχει νοημα αν ειναι ενα των ξενων και 2 των ελληνων. Αλλα και μονο και μονο που ξερεις ποσα ακριβως ειναι των ξενων και στων ελληνων λες 4-5 αυτο μου αρκει για να καταλαβω οτι καποια απο αυτα που λες τα φουσκωνεις αρκετα.Μπορω και εγω αν θες μεσα στην επομενη εβδομαδα να σου βγαλω ολοκληρο χαρτη να λεει ακριβως που και τι μαγαζι υπαρχει..εχει καποιο νοημα? Το προβλημα παραμενει το ιδιο.θες να το δεχτεις το δεχεσαι δεν θες?οκ συνεχιζουμε την ζωη μας οπως και ν χει

 

Αν πάω και στα βγάλω βίντεο αύριο όλα θα παραδεχτείς ότι έκανες λάθος ή θα μου λες πάλι μα-μου; Αν είναι δυνατόν! Είναι σα να έχω ένα κίτρινο μπαλόνι μπροστά μου κι εσύ να μου λες όχι είναι μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αν πάω και στα βγάλω βίντεο αύριο όλα θα παραδεχτείς ότι έκανες λάθος ή θα μου λες πάλι μα-μου; Αν είναι δυνατόν! Είναι σα να έχω ένα κίτρινο μπαλόνι μπροστά μου κι εσύ να μου λες όχι είναι μπλε.

αν μπεις στον κοπο βγαλε φωτο και ελληνες...κοιτα μην ειμαι εγω ομως xP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήταν ακόμη χειρότερα αν η TS είχε μηχανάκι η αμάξι γιατί το 1ο θα το έκλεβαν και το 2ο θα το άνοιγαν η θα το έκλεβαν επίσης.Συν το πρόβλημα για παρκάρισμα.

Πιστεύω οτι θα πήγαινα αν δεν είχα μεταφορικό μέσον σε δωρεάν σπίτι απο το να μένω με τους γονείς ή να πληρώνω ενοίκιο αντιμετωπίζοντας τις σχετικές δυσκολίες απέναντι στον ιδιοκτήτη.Εκτός αν έβγαζα αρκετά χρήματα.

Σε επικίνδυνη περιοχή βάζεις όσα μέτρα ασφαλείας μπορείς(Πόρτα ασφαλείας κλπ).

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για τα μηχανακια που λες δεν ξερω...για τα αυτοκινητα και εγω φοβομουν στη ναρχη να παω γτ εβλεπα πολλα σπασμενα,τελευταια δεν βλεπω τοσα.Δεν ξερω γιατι.Το προβλημα με το παρκαρισμα ειναι τεραστιο. Εχω φαει 40 λεπτα να παρκαρω  η εχω καταληξει στην Σεβαστουπόλεως...Ειδικα παρασκευη βραδυ που σου κλεινουν ολη την Πλακεντιας για την λαικη ειναι τεραστιο θεμα...Ομως καπως βρισκεις παντα...ειτε καποιος φευγει ειτε  το βαζεις 10 στενα παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/5/2018 στις 7:01 ΠΜ, Miracle Worker είπε

Δεν ισχύει ότι κάνουν το σπίτι μπάχαλο. Αυτή η σκόνη που βάζουν για τα αποτυπώματα φεύγει πανεύκολα. Στο ότι άκρη δεν βρίσκεις μάλλον δίκιο έχουν. Η Ασφάλεια το μόνο που ρωτάει είναι τι σου πήραν. 

Όπως και να έχει, καλύτερα να μην έχεις για γείτονα τον διαρρήκτη, τον dealer ή τον πρεζάκια. 

Θελεις να πεις οτι εγω ειμαι ολα τα παραπανω ?.... ή μηπως οι φιλοι μου , γειτονες, οικογενειαρχες, ειναι ολα τα παραπανω ? Ωραια ιδεα εχεις για τους συνανθρωπους σου.... Ολοι εδω εμεις που ζουμε στα πατησια δεν ειμαστε απο μεγαλα σογια ισως (αν και τα πατησια καποτε ηταν απο τις καλιτερες γειτονιες της Αθηνας) αλλα σιγουρα δεν ειμαστε κλεφτες δολοφονοι πρεζακια...τετοια εχουν ολες οι γειτονιες. εδω απλα εχουμε πιο πολλους ξενους γιατι ειναι πια γειτονια απλων ανθρωπων που σεβονται ο ενας τον αλλο ασχετο καταγωγης η πλουτου..... τωρα τελευταια βεβαια εχουμε μεγαλο προβλημα με ολα τα ψωνια που ειχαν μετακομισει παλιοτερα σε πιο σικ περιοχες και τωρα που ξεμειναν απο λεφτα επεστρεψαν και χαλανε την γειτονια. αλλα ειμαστε καλοι ανθρωποι και θα τους αντεξουμε και αυτους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2018 στις 1:13 ΜΜ, nipoa είπε

τραβα μεινε διπλα στο σπιτι του τσιπρα

Μην νομιζεις οτι μενει και σε καμια κυριλε περιοχη... Συνορα Κυψελης - Γαλατσιου μενει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...