Προς το περιεχόμενο

Κι άλλη απάτη σε ηλ. κατάστημα;;


Selini35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Θα θέσω κι εγώ ένα θέμα και θέλω τα φώτα σας γιατί δεν έχω βγάλει άκρη με το θέμα. Πριν σχεδόν 3 εβδμάδες, παρήγγειλα σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα για χάρη της εταιρείας που εργάζομαι, μία γεννήτρια. Έκανα την κατάθεση, όπως συμφωνησαμε τηλεφωνικώς με το ενλόγω ηλ. κατάστημα και μας ενημέρωσαν οτι θα παραλάβουμε εντός 1 εβδομάδας. Η εβδομάδα αυτή φυσικά πέρασε, και καμία επικοινωνία δεν υπήρξε από μέρους τους.

Φυσικά, έχω καλέσει στο τηλέφωνο πάρα πολλές φορές χωρίς να απαντήσει κανένας στη γραμμή. Έστειλα πολλά mail, εκ των οποίων στο ένα ανέφερα το γεγονός οτι αν δεν επικοινωνήσουν, θα κινηθώ νομικά. Ήρθε η εξής απάντηση:

"Είχαμε ένα εργατικό ατύχημα. Θα σας καλέσουμε στη διάρκεια της ημέρας". Φυσικά, δεν έλαβα ποτέ καμία άλλη κλήση, κι ενώ συνέχιζα να καλώ στο τηλέφωνο, δεν έπιανα γραμμή...

Πέρασαν άλλες 5 μέρες από τότε. Σήμερα τους ανέφερα οτι είμαι σε δικηγόρο και μου ήρθε η εξής απάντηση:

"Θα σας καλέσουμε μεσα στη μέρα".  Φυσικά ως τώρα, δεν έχω λάβει καμία κλήση ούτε και κάποιο μέιλ...

Συνολικά έχουν περάσει 3 εβδομάδες παρά 2 μέρες... Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα διάφορα για τον εν λόγω "κύριο"... 

Κάλεσα τη Δίωξη Οικ. Εγκλήματος και, off the record, μου δώσανε ένα άλλο τηλέφωνο του κυρίου, που δεν ίσχυε...

Ο συνήγορος του καταναλωτή μου πρότεινε να συμπληρώσω μια αναφορά και να τη στείλω, όμως από τη Δίωξη Οικ. εγκλήματος, με ενημερωσαν οτι ο συνήγορος του καταναλωτή δεν μπορεί να κάνει κάποια περαιτέρω ενέργεια.. οπότε αυτό που απομένει είναι να κινηθώ νομικά (η εταιρεία, όχι εγώ προσωπικά).

Εσείς τι προτείνετε;;; Μιλάμε για το ποσό των 1.250 ευρώ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλη πιθανότητα απάτης, τον λόγο θα πρέπει να έχει η δικαιοσύνη και να κατατεθεί και μήνυση και τα σχετικά.

ΠΟΤΕ δεν καταθέτουμε σε εταιρείες που βρήκαμε μέσω Internet και δεν είναι μιας εγνωσμένης αξίας, τέτοια ποσά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχισε να τον παιρνεις τηλεφωνο ασχετα αν σε γραφει. Κανε μηνυση, αφου το δωσεις 1 εβδομαδα περιθωριο, προφορικα. Θα ξαναπαιρνα την διωξη εγω.

λογικα θα χρεωκοπησει και να χασετε εσυ και αλλοι τα χρηματα σας, αλλα μηνυση πρεπει να κανεις μπας και σωσεις τιποτα.

ενημερωσε γρηγορα χωρις λεπτο χαμενο το google προφιλ του και to skroutz profile του για απατη, για να γλιτωσει ο κοσμος

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

off the record λέει και πάει και το γράφει σε δημόσιο φόρουμ να εκθέσει τους ανθρώπους

Ποιόν ακριβώς εξέθεσε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

off the record λέει και πάει και το γράφει σε δημόσιο φόρουμ να εκθέσει τους ανθρώπους

Καλά θα κάνει με τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Καλά θα κάνει με τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

Τους ανθρώπους από τη Δίωξη εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ts

Στην περίπτωση που όλα έχουν γίνει ακριβώς όπως τα είπες, τότε δεν βλέπω το λόγο να μην αναφερθεί και το όνομα του καταστήματος, για προστασία και άλλων αλλά και σαν υπενθύμιση προς τους επιτήδειους ότι "όλα μαθαίνονται".

Αν τα πράγματα δεν είναι έτσι ίσως θα μπορούσε να θεωρηθεί δυσφήμιση. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει παραγγελία, πληρωμή, χρονική δέσμευση στην παραγγελία ή στο e-shop για χρόνο παράδοσης και δεν έχει γίνει η παράδοση χωρίς να σε έχουν ενημερώσει πχ με mail ότι θα καθυστερήσει για Χ λόγους (αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο μετά από δική σου όχληση εννοείται πως είναι λόγια του αέρα), τότε μια χαρά μπορείς να παραθέσεις τα γεγονότα (και το ποιος) σε όλους.

Σε τελευταία ανάλυση καλό (και χρήσιμο) είναι να λέμε και τα καλά και τα κακά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πολύ μεγάλη πιθανότητα απάτης, τον λόγο θα πρέπει να έχει η δικαιοσύνη και να κατατεθεί και μήνυση και τα σχετικά.

ΠΟΤΕ δεν καταθέτουμε σε εταιρείες που βρήκαμε μέσω Internet και δεν είναι μιας εγνωσμένης αξίας, τέτοια ποσά!

Εγώ πλέον πιστεύω πως κάποιοι άνθρωποι είναι γεννημένοι κορόιδα και καλά κάνουν κάποιοι ''ξύπνιοι'' και τους εξαπατούν. Όποιος δεν σέβεται τα λεφτά αυτά παθαίνει.

Και δεν πάει συγκεκριμένα προς τον op αλλά γενικώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον... δεν εξέθεσα κανέναν ακόμα, αν και θα το κάνω πολύ σύντομα.

Δεύτερον... εγώ εκτελώ τις εντολές του εργοδότη μου, δεν πήρα πρωτοβουλία να ξοδέψω 1250 ευρώ που μου περίσσευαν...

Και, φυσικά, αναφέρω το "οφ δε ρέκορντ" για να σας εξηγήσω πώς έχει η κατάσταση.. δεν ανέφερα το όνομα του κυρίου που μου το είπε...

Τώρα, από το συνήγορο του καταναλωτή ακόμα δεν έχω λάβει κλήση, αλλά από ότι μου ειπαν από τη Δίωξη,  δε θα βγάλω άκρη με το συνήγορο γιατι δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο πέρα από το να με συμβουλέψει να κάνω μήνυση..

Η μήνυση θα γίνει και από ότι είπε η δικηγόρος, πάλι δε θα βγάλουμε άκρη γιατί το ποσό που θα χρειαστεί για τα δικαστικά έξοδα θα είναι πολλαπλάσιο....

Το θέμα είναι να μην εξαπατηθεί κανένας άλλος. Δεν υπάρχει λόγος.

Ο άνθρωπος αυτός έχει όνομα ως Manager επιχειρήσεων κι έτσι...

Το όνομα του eshop θα το αναφέρω πολύ σύντομα.

Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάγαμε για 50-100 € θα έλεγα οκ, αλλά από που και ως που για 1250 δεν αξίζει να γίνει μήνυση? :huh:

 

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι πρέπει όχι μόνο να αναφερθεί το όνομα του καταστήματος εδώ, αλλά και όπου αλλού μπορείς, σε φόρουμ και σε σελίδες όπως σκρουτζ (από την στιγμή που η ιστορία είναι όντως έτσι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...