Προς το περιεχόμενο

μηχανη εσπρεσσο


maverik13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή τι παραπάνω έχουν αυτές από αυτή ας πούμε που έχει πιο κάτω από τα μισά λεφτά.;;;;;;

https://www.skroutz.gr/s/402556/Arielli-KM-130BS.html

περίπου ίδια watt ίδια πίεση ίδια φιλοσοφία.Αν θέλεις να πληρώσεις παραπάνω πήγαινε τουλάχιστον ακόμη πιο ψηλά να πάρεις κάποια που όντως έχει διαφορά όχι μόνο στην τιμή αλλά και στην ποιότητα του καφέ που φτιάχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τιμή αλλά λίγο πιο χαμηλή στα watt .Για 10 ευρώ πήγαινε καλύτερα κοντά στα 1100.Κάνουν καλίτερη πίεση ειδικά για αφρόγαλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Nespresso έχεις κοιτάξει;  θέλω και εγώ να πάρω Μηχανή για εσπρέσο και μου πρότειναν nespresso. Αν έχει κάποιος ας πει τη γνώμη του. 

Ωραία η nespresso,  αλλά αν πίνεις αρκετούς καφέδες, αντιοικονομική. Δηλαδή με 50 λεπτά η κάψουλα (σχεδόν) όπου θες 2 κάψουλες για ένα καλό διπλό καφέ που πίνω εγώ, βάζεις άλλα τόσα και παίρνεις από έξω και δουλεύει και κανένα μαγαζί... 

Καλύτερα κάποια που να παίρνει χύμα αλεσμένο καφέ ή γιατί όχι, κόκκο! 

Αν πάλι δεν πίνεις πολλούς καφέδες ή είναι πολύ σημαντικό το θέμα ευκολίας, τότε ναι αξίζει! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω λιγότερο έβγαινε όταν ρώτησα στο κατάστημα στο Κολωνάκι. Πίνω τουλάχιστον 2 καφέδες την ημέρα. Οι νεσπρεσο δεν παίρνουν κάψουλα που ξαναγεμιζει για να χρησιμοποιείς χύμα καφέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, txcellas είπε

Νομίζω λιγότερο έβγαινε όταν ρώτησα στο κατάστημα στο Κολωνάκι. Πίνω τουλάχιστον 2 καφέδες την ημέρα. Οι νεσπρεσο δεν παίρνουν κάψουλα που ξαναγεμιζει για να χρησιμοποιείς χύμα καφέ;

Όχι, οι original κάψουλες είναι σφραγισμένες 1 χρήσης, υπάρχει και κάψουλα που ξαναγεμιζει για κάποιες φορές αλλά δεν το έχω ψάξει! 

Από τιμές ο Roma αν θυμάμαι καλά έχει 4€ η δεκάδα και οι πιο ακριβοί 4,80 4,90€ (ποικιλίες Kazaar, Dharkan κα). Πολύ ωραίος ειναι ο Lor που έχει στο supermarket γύρω στα 3,50€ και είναι ανώτερος από τον Roma αν μη τι άλλο! Επίσης διαθέτουν συμβατές κάψουλες και τα Coffee Island σε ενδιαφέρουσες ποικιλίες και πιο οικονομικές από τις γνησιες, αλλά μου φαίνεται ότι δε  τις εκχύλιζε πολύ καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ladakis είπε

ο Παππους νο1( στις καρδιες )μας με ειχε ενημερώσει σε πμ οταν ειχε παει εκει η κουβέντα, οτι η επρεσσιερα που έχω , μια κατοσταευρη της ντελονγκι ΕC151 νομιζω λέγεται (εχει και μια σχεδόν ιδια με ενα κουμπί παραπάνω και παρόμοιο ονομα μοντέλου) εχει ενα σύστημα μπόιλερ? μια τεχνολογία τελος παντων που ανεβάζει πολυ την θερμοκρασία και καίει τον καφε. 

Καλό θα ηταν να το πει εδω όπως ωραια μου το ειχε εξηγήσει, προκειμένου να μην την πατησουν ενδιαφερομενοι αγοραστές. Αξίζει παντως να αναφέρω οτι πραγματι εκτοτε παρατήρησα οτι αν και πρόκειται για μια αξιοπρεπή συσκευή, ενίοτε ο καφές εχει μια περίεργη γεύση, ιδίως αν αφήσω πολυ ωρα την μηχανή να "ζεσταθεί". Απο την αλλη μεριά, απεσυρα την αγγελία που ειχα εδω για να την πουλήσω αλλα ετσι γλίτωσα ενα σωρό λεφτα αφού καθιερωσα τον σπιτικό καφε, δουλεύοντας την και ψάχνοντας χαρμάνια. Όσο για το ήθος του αγαπητού παππού (ο οποιος εχει μια μηχανή των μισων ευρω, καλύτερη Γκρρρρ), που κάποιοι αφήνουν αιχμες οτι ειναι λιντλοπρομοτορας και αντι-οικολογος γκουχου γκουχου: Στο πμ που τον ενημέρωνα για την αγγελία της μηχανής, μου εξηγούσε την αστοχια της, συμπληρωνοντας : "εγω ούτε και αγγελία θα την έβαζα, ούτε και τζαμπα θα την χάριζα"

όπως λοιπον συνηθιζουν να κλεινουν τα πυρινα ποστ τους διαφορα ευερεθιστα ανησυχα μελη τύπου  τζοσουα, drLo, mp234:

και ο νόων νοείτο...............

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Πάντως δεν με πειράζει αντέχω και τα άσχημα μακάρι να μην είναι κακοπροαίρετα.:)

Όσο για την delonghi τη δική μου όντως τον ζεμάτιζε ο κάδος της μύριζε άσχημα μία παράξενη πλαστικίλα δεν ξέρω από που προέρχονταν.Να πω όμως ότι ήταν από τα πρώτα μοντέλα. Πιστεύω πως η delonghi ένα μεγάλο μπραντ νέϊμ στην αγορά σίγουρα θα έχει διορθώσει τις σημερινές μηχανές της.Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω ο κάδος της είναι πλέον ατσάλινος πράγμα πολύ καλό και υγιεινό  για τις υψηλές θερμοκρασίες που ανεβάζει το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, maverik13 είπε

καλησπερα . ψαχνω για μηχανη εσπρεσσο και εχω δει αυτες εδω https://www.skroutz.gr/s/2806528/Philips-Saeco-HD8423-11.html#specs https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC156.html#specs ποια λετε εσεις

αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα της delonghi την EC685 . Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο(680) και είμαι ικανοποιημένος για πρώτη μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή που ανέφερες στο πρώτο σου post στο δίμηνο τα έφτυσε δεν βγάζει ζεστό νερό.

 

αν ξερει κανεις που μπορώ να τη φτιάξω η αν συμφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

αυτή που ανέφερες στο πρώτο σου post στο δίμηνο τα έφτυσε δεν βγάζει ζεστό νερό.

αν ξερει κανεις που μπορώ να τη φτιάξω η αν συμφέρει..

εγγύηση δεν έχει;

την δικιά μου σε ένα πρόβλημα που είχε βγάλει εντός εγγύησης, την είχα πάει σε ένα συνοικιακό εξουσιοδοτημένο στην Ηλιούπολη, έκανε βέβαια γύρω στις 12 μέρες να τη φτιάξει αλλά όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, στην μηχανή Delonghi EC685 γνωρίζετε τι ειναι αυτό το μαύρο λάστιχο στο pod; Πρέπει να αφαιρεθεί;

Η μηχανή ειναι καινουρια. 

20180512_031458.jpg

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...