Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ISLC απλά το τρέχεις και το αφήνεις στο background να κάνει τη δουλειά του; Χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι;

Τον driver του NVMe χρειάζεται να τον περάσω ή είναι μόνο για intel cpus; Γιατί στα requirements λέει Intel Haswell Refresh and above

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να επιλέξεις να τρέχει αυτόματα όταν κάνεις εκκίνηση το PC και μπαίνει στα Windows επιλέγοντας τα 2 κουτάκια κάτω αρίστερά...

επίσης το Enable custom timer resolution ....βοηθάει στο gaming αν το θέλεις να το βάλεις...και είσαι ΟΚ...

 

ISLC.jpg

Για τον NVMe driver θα έλεγα να τον περάσεις μόνο εαν έχεις πρόβλημα με κολλήματα στα Windows ή δεν έχεις τις επιδόσεις που λέει ο κατασκευαστής του.

Επεξ/σία από Reaper Lords
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι με το ultimate performance η τάση δεν πέφτει κάτω από 1.2-1.21V. Φαντάζομαι λογικό είναι ε; Δεν μας πειράζει. Οι θερμοκρασίες είναι κομπλέ, όσο ήταν με το balanced προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 6:41 ΜΜ, M@dB0x είπε

Τι εννοεις δε μας πειραζει? Εμας μας πειραζει να ψηνουμε το cpu χωρις λογο.

Κάνω quote τον εαυτό μου :P "Οι θερμοκρασίες είναι κομπλέ, όσο ήταν με το balanced προφίλ"..

 

Μήπως λέει παραμύθια το ISLC;

screenshot.PNG

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά υπάρχει κάποιο όφελος αν επιλέξω σαν επιλογή παροχής ενέργειας το σχέδιο "κορυφαίες επιδόσεις";; 

Το έχω κάνει και έχω τεστάρει τον Η/Υ, είτε με Benchmark είτε με κανονικό gaming και δεν βλέπω καμία διαφορά πχ με το σχέδιο "εξισορρόπηση ".

Πρέπει όντως να έχουμε επιλεγμένο τις "κορυφαίες επιδόσεις";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά υπάρχει κάποιο όφελος αν επιλέξω σαν επιλογή παροχής ενέργειας το σχέδιο "κορυφαίες επιδόσεις";; 

Το έχω κάνει και έχω τεστάρει τον Η/Υ, είτε με Benchmark είτε με κανονικό gaming και δεν βλέπω καμία διαφορά πχ με το σχέδιο "εξισορρόπηση ".

Πρέπει όντως να έχουμε επιλεγμένο τις "κορυφαίες επιδόσεις";

Οχι δεν ειναι απαραιτητο. Στο κορυφαιες επιδοσεις η cpu τρεχει μονιμα στο τερμα στα ghz. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως που λένε για τα overlays και το performance, δοκίμασα έτσι από περιέργεια να τα βάλω όλα μαζί (game bar, steam overlay, MSI Afterburner, geforce experience, sweetfx) και με balanced plan και optimal power στην gpu, τα ίδια fps έχω και average και 1% και 0.1% lows..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Πάντως που λένε για τα overlays και το performance, δοκίμασα έτσι από περιέργεια να τα βάλω όλα μαζί (game bar, steam overlay, MSI Afterburner, geforce experience, sweetfx) και με balanced plan και optimal power στην gpu, τα ίδια fps έχω και average και 1% και 0.1% lows..

Ειναι αναλογα το παιχνιδι. Να δεις θεμα που ειχα με το black flag. Η καρτα στο 50% και 75fps μονιμα αλλα πολλα micro stutters σε ολο το παιχνιδι που δεν ενοχλουσαν αλλα δεν ηταν αυτο που λες smoothila. Τελικα εφταιγε το hwinfo που το ειχα ανοιχτο. Εφαγε κλεισιμο τελειως και ως διαμαγειας εξαφανιστηκαν ολα. Αλλη φορα ειχα θεμα με το cam προγραμμα της nzxt. Στις αρχες αυτα μετα που το καταλαβα τι φταιει τα κλεινω. Κραταω μονο afterburner που και αυτο σιγουρα θα προκαλει περιστασιακα micro stutters αλλα το θελω για screenshots. Στο balance το εχω παντα το συστημα. Ακομα και μια μεγαλη αναβαθμιση των windows μπορει να προκαλεσει θεματα σε συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι παρα πολλες οι παραμετροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνα νέο σχετικά με το Stand Βy memory bug;; Έχω αρκετά stutters και είναι σπαστικό να χρειάζεται να τρέχω τρίτο πρόγραμμα κάθε φορά. Καλά τόσο δύσκολο είναι να το φτιάξουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Έχουμε κάνα νέο σχετικά με το Stand Βy memory bug;; Έχω αρκετά stutters και είναι σπαστικό να χρειάζεται να τρέχω τρίτο πρόγραμμα κάθε φορά. Καλά τόσο δύσκολο είναι να το φτιάξουν;;

Το εχω να τρεχει αυτοματα με το boot του υπολογιστη και ολα κυλανε πολυ καλα. 

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://docs.google.com/document/d/1nrcQ2EU5512TpuspPF4u5PgZ43p7hoV1cYBMi2C3XSQ/mobilebasic

 

Για τους λιγους που θελουν να πεσουν στα πιο βαθειά. Ακολουθηστε το guide αυτο και πιστέψτε με θα δειτε μεγαλη διαφορα...

Ο τυπος ειναι και στο youtube (fr33thy) και δείχνει κατα γραμμα πως να τα κανεις.

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 9:26 ΠΜ, chrisba96 είπε

https://docs.google.com/document/d/1nrcQ2EU5512TpuspPF4u5PgZ43p7hoV1cYBMi2C3XSQ/mobilebasic

Για τους λιγους που θελουν να πεσουν στα πιο βαθειά. Ακολουθηστε το guide αυτο και πιστέψτε με θα δειτε μεγαλη διαφορα...

Ο τυπος ειναι και στο youtube (fr33thy) και δείχνει κατα γραμμα πως να τα κανεις.

Ο τυπος ειναι φιλος μου αρκετο καιρο τωρα!!!αν δεις μεσα στο QUIDE εχει και το ονομα μου!!! PanosXidis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...