Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Aν εισαι gamer κοβεις το telemetry για το λογο του οταν στελνει κατι καποιος στο ιντερνετ συνεχεια σου τρωει upload που ειναι κατεξοχην υπευθυνο για το lag. Δε θα το κοψει για το privacy.,..............

Ναι για online παιχνίδια μετράει πολύ και αυτό που γράφεις. Για single player που παίζω μόνο για το privacy το έκοψα. Γενικά έχουν πολλά τέτοια χαζά τα Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι για online παιχνίδια μετράει πολύ και αυτό που γράφεις. Για single player που παίζω μόνο για το privacy το έκοψα. Γενικά έχουν πολλά τέτοια χαζά τα Windows 10.

Παραπολα εγω χρησημοποιο NTLITE για custom ISO και βγαζω ενα σορο σαβουρες που δεν χρειαζομαι!!!!και το ISO Παει περιπου 1.5GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2019 στις 2:33 ΜΜ, panakos_thess είπε

Παραπολα εγω χρησημοποιο NTLITE για custom ISO και βγαζω ενα σορο σαβουρες που δεν χρειαζομαι!!!!και το ISO Παει περιπου 1.5GB

Από 4,4GB ρε θυρίο το πήγες τόσο κάτω?? τι έχεις αφήσει δηλαδή? IE...DirectX και Powershell μόνο? 🤣 😁

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ανεβασει καποιος αν εχει την καλοσυνη και θελει να βοηθησει, εναν οδηγο ο οποιος να εξηγει βημα βημα πως να ρυθμησουμε τα ms, το frametime και γενικα τι ρυθμησεις και προγραμματα χρειαζομαστε ωστε να κανουμε ενα παιχνιδι να τρεχει 30fps στο pc το ιδιο smooth με τις κονσολες και οχι σαν εμετος.

Το motion blur δεν ειναι λυση τα εχω δοκιμασει ολα, εχει να κανει με τα ms και χρειαζονται πιο εξιδικευμενες ρυθμησεις.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Reaper Lords είπε

Από 4,4GB ρε θυρίο το πήγες τόσο κάτω?? τι έχεις αφήσει δηλαδή? IE...DirectX και Powershell μόνο? 🤣 😁

Ειναι Modified ISO πραγματα που δεν χρειαζεσαι ναι εχω φτιαξει και super lite για μικρα συστηματα με 900mb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολης διαπιστωσα πως εχω 100 φορες πιο smooth framerate και frametime οταν χρησιμοποιω το rtss για framecap απ το να χρησιμοποιω μονο το nvidia inspector. Eξαφανηστικε εντελως το stuttering, πραγματικα σωτηριο προγραμμα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 11:18 ΠΜ, M@dB0x είπε

Aν εισαι gamer κοβεις το telemetry για το λογο του οταν στελνει κατι καποιος στο ιντερνετ συνεχεια σου τρωει upload που ειναι κατεξοχην υπευθυνο για το lag. Δε θα το κοψει για το privacy.,..............

Σιγά βρε το upload που καταναλώνει η τηλεμετρία των Windows..Λολ. Δεν αλλάζει τίποτα στο latency με τα tweaks, τα έχω δοκιμάσει όλα. Μόνο αυτά που έγραψα κάνουν διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Μολης διαπιστωσα πως εχω 100 φορες πιο smooth framerate και frametime οταν χρησιμοποιω το rtss για framecap απ το να χρησιμοποιω μονο το nvidia inspector. Eξαφανηστικε εντελως το stuttering, πραγματικα σωτηριο προγραμμα.

Ισχυει ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το RTSS έχω δει και αλλού να το λένε, αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Δηλαδή πώς; βάζεις cap στο πρόγραμμα και στο παιχνίδι κλείνεις το Vsync;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό με το RTSS έχω δει και αλλού να το λένε, αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Δηλαδή πώς; βάζεις cap στο πρόγραμμα και στο παιχνίδι κλείνεις το Vsync;

Στο παιχνιδι κλεινεις το vsync, κανεις cap στο rtss και στο nvidia inspector, εμενα αν κανω cap μονο στο rtss δεν λειτουργει και εχω tearing ισως επειδη δουλευω και vsync-fast sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το HPET ειτε απενεργοποιημενο ειτε οχι μικρη η διαφορα οποτε ενεργοποιημενο ή απενεργοποιημενο δεν εχει και πολυ σημασια μιας και σε καποιες περιοδους ειχα και παραπανω fps με HPET ON

Ωστοσο με timer resolution + QuickCPU + ISLC διαπιστωσα μια μικρη αυξηση στο perfomance και αυτο ειναι θετικο.

Σημαντικο: αν δεν θελετε να ''καιει'' η cpu σας 24/7 και να δουλευει στα φουλ μπορειτε απλα να ενεργοποιηται την επιλογη υψηλες επιδοσεις μονο κατα τη διαρκεια του game μεσω του QuickCPU και μετα να το απενεργοποιηται μιας και μεσω αυτου του software ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο σαν διαδικασια.

Επισης αν θελετε να απενεργοποιησετε το HPET και δεν σας επιτρεπει απο τη γραμμη εντολων λογω οτι σε καποια συστηματα δεν απενεργοποιηται ετσι, μπορειτε να το κανετε μεσω της διαχειρησης συσκευων>συσκευες συστηματος>χρονομετρο συμβαντων υψηλης ακριβειας

HPET OFF

Spoiler

HDHPWad.jpg

HPET ON

Spoiler

4RSyJty.jpg

timer resolution + QuickCPU-high performance + ISLC    (HPET ON)

Spoiler

GDRRmHS.jpg

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Προσωπικά το έχω ON @BIOS, και Disabled από το Device manager.

Κι εγω ετσι το εχω.

Επισης κλειστε Telemetry και υπηρεσιες, το μεγαλυτερο performance απο εκει το κερδιζεις τουλαχιστον σε ram, 10% με 15% κατω η ram μου σε idle μολης τα εκλεισα, δεν ειναι τοσο απλο να το κλεισεις το telemetry, δεν κλεινει μονο με O&O Shutup, χρειαζεται group policy & registry editor αλλα αξιζει το κοπο, εδω εξηγει αναλυτικα---->

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα περιεργο προβλημα.

Με το συστημα της υπογραφης,οταν ανοιξει και μπει στην επιφανεια εργασιας,δε μου εχει κρατησει καποια settings.

Εχω 2 οθονες και μου αλλαζει το desktop στη 2η στο ιδιο με τη 1η,αλλαζει τα hz της 2ης(τα αλλαζω με cru αυτηνης) και χανει και τα settings του wattman.

Το αστειο ειναι οτι εαν κανω αμεσα restart χωρις να εχω πειραξει κατι,επιστρεφει στα κανονικα μου!

Εχω απενεργοποιησει fast boot(το εκανε και με On) αλλα παλι τα ιδια.

Τι στο καλο να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εχω ενα περιεργο προβλημα.

Με το συστημα της υπογραφης,οταν ανοιξει και μπει στην επιφανεια εργασιας,δε μου εχει κρατησει καποια settings.

Εχω 2 οθονες και μου αλλαζει το desktop στη 2η στο ιδιο με τη 1η,αλλαζει τα hz της 2ης(τα αλλαζω με cru αυτηνης) και χανει και τα settings του wattman.

Το αστειο ειναι οτι εαν κανω αμεσα restart χωρις να εχω πειραξει κατι,επιστρεφει στα κανονικα μου!

Εχω απενεργοποιησει fast boot(το εκανε και με On) αλλα παλι τα ιδια.

Τι στο καλο να ειναι?

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα οταν ειχα τη Sapphire R9 390, ειναι γενικο προβλημα εδω και αρκετα χρονια με τις amd το συγκεκριμενο και απο οτι φαινεται δεν το εχουν διορθωσει ακομα, θα σου ελεγα να δοκιμασεις να αποσυνδεσεις τη δευτερη οθονη και να κανεις ξανα uninstall με DDU και clean install τους drivers αλλα με συνδεδεμενη μονο τη κυρια οθονη.

edit: Μη σε ανησυχει, ειναι νωρις ακομα στην αγορα οι navi, με το καιρο θα στρωσουν οι drivers και θα διορθωθουν πιστευω αυτα τα θεματακια.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...