Προς το περιεχόμενο

GDPR, πόσο αλλάζει τη ζωή μας?


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο στη δουλειά , οσο και στο χόμπι μου  κάνω μαζικές αποστολές email. Στη δουλειά ειναι λογικό αφου ουσιαστικά πουλάμε κάτι ναυτιλιακό,  αλλα στο χόμπι υπάρχουν γυρω στα 100 και κάτι άτομα που μου έχουν πει να τους στέλνω βιντεο που βγάζω για τον Πειραιά. Θα πρέπει να πάω σε αυτούς εναν-εναν και να υπογράψω μαζί τους ως άτομο? :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Pireotis88 είπε

Τόσο στη δουλειά , οσο και στο χόμπι μου  κάνω μαζικές αποστολές email. Στη δουλειά ειναι λογικό αφου ουσιαστικά πουλάμε κάτι ναυτιλιακό,  αλλα στο χόμπι υπάρχουν γυρω στα 100 και κάτι άτομα που μου έχουν πει να τους στέλνω βιντεο που βγάζω για τον Πειραιά. Θα πρέπει να πάω σε αυτούς εναν-εναν και να υπογράψω μαζί τους ως άτομο? :ph34r:

Αν αυτά τα άτομα είναι φίλοι, γνωστοί σου κλπ ουσιαστικά δεν έχεις θέμα.

Αν όμως θες να είσαι τυπικός μπορείς να στείλεις ένα μαζικό email σε όλους χωρίς να φαίνονται φυσικά τα email τους και να τους πείς ότι λόγο του gdpr και για να είσαι οκ απέναντι τους κλπ κλπ κλπ θα ήθελες να σου κάνουν ένα απλό reply back όσοι επιθυμούν να συνεχίσουν να λαμβάνουν από εσένα τα βίντεο από τον Πειραιά.
Με αυτόν τον τρόπο σου δίνουν το οκ δηλαδή.
Διαφορετικά, όσοι δεν απαντήσουν θα τους διαγράψεις από την λίστα σου και δεν θα ξαναενοχλείσεις κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλατε για GDPR και δικαιώματα, πως μπορώ να κατοχυρώσω ένα έγγραφο που έχω γράψει και το μοιράζω σε φίλους σαν manual? Ώστε να μην αντιγράψει κάποιος ότι έχω γράψει μέσα (όχι ότι έχω γράψει κάτι έξυπνο μέσα αλλά λέμε τώρα). Το απλό συμβολάκι © κάνει κάτι ή πρέπει να συνδιαστεί με κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το inbox του mail μου θα ανασάνει καθώς αν τηρήσουν το νόμο και εφόσον εγώ δεν έχω δώσω συγκατάθεση θα σταματήσουν να μου στέλνουν τα χιλιάδες σάιτ στα οποία έχω γραφτεί στο παρελθόν και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να κάτσω να κάνω unsuscribe σε 1-1 ξεχωριστά... Μπαμ , μια κι έξω...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ribo7 είπε

Μιας και μιλατε για GDPR και δικαιώματα, πως μπορώ να κατοχυρώσω ένα έγγραφο που έχω γράψει και το μοιράζω σε φίλους σαν manual? Ώστε να μην αντιγράψει κάποιος ότι έχω γράψει μέσα (όχι ότι έχω γράψει κάτι έξυπνο μέσα αλλά λέμε τώρα). Το απλό συμβολάκι © κάνει κάτι ή πρέπει να συνδιαστεί με κάτι άλλο?

Δεν έχει καμία σχέση η κατοχύρωση με τον GDPR..

 

http://victorkoum.blogspot.gr/2011/01/blog-post_30.html

O πιο απλός τρόπος είναι να στείλεις συστημένο το κείμενο προς τον εαυτό σου :P

 

Μια άλλη ερώτηση:

Σε περίπτωση που θέλουμε να στείλουμε προσωπικό έγγραφο σε παραλήπτη μέσω email ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος (σύμφωνα με τον GDPR);

Αν βάλουμε το αρχείο με κρυπτογράφηση και κωδικό σε ένα zip είναι οκ? και μετά να δώσουμε τηλεφωνικά τον κωδικό ή στο χέρι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GDPR απευθύνεται σε πάσης φύσεως ΝΟΜΙΚΑ πρόσωπα που βρίσκονται εντός της ΕΕ ή διαχειρίζονται προσωπικά δεδομένα ευρωπαίων πολιτών.Οι άνθρωποι είμαστε φυσικά πρόσωπα όχι νομικά επομένως δεν μας επηρεάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Χλωμο να  τηρηθει στην Ελλαδα .Κανεις δεν ελεγχει κανενα

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις report τα σπαμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θεωρητικά μια καταγγελία αρκει στην αρμόδια αρχή.

Το ζήτημα είναι ποια είναι η αρμόδια αρχή? Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GenesisX είπε

Θεωρητικά μια καταγγελία αρκει στην αρμόδια αρχή.

Το ζήτημα είναι ποια είναι η αρμόδια αρχή? Ξέρει κανείς?

Μάλλον η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, giwrgos555 said:

Το GDPR απευθύνεται σε πάσης φύσεως ΝΟΜΙΚΑ πρόσωπα που βρίσκονται εντός της ΕΕ ή διαχειρίζονται προσωπικά δεδομένα ευρωπαίων πολιτών.Οι άνθρωποι είμαστε φυσικά πρόσωπα όχι νομικά επομένως δεν μας επηρεάζει.

Παντελώς λάθος. Ο Κανονισμός αφορά κάθε οντότητα (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) που διαχειρίζεται προσωπικά δεδομένα τρίτων. 

 

7 hours ago, GenesisX said:

Θεωρητικά μια καταγγελία αρκει στην αρμόδια αρχή.

Το ζήτημα είναι ποια είναι η αρμόδια αρχή? Ξέρει κανείς?

Για την Ελλάδα, η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα - www.dpa.gr

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρεται σε σχετική ιστοσελίδα της ΕΕ, ο κανονισμός (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, ρυθμίζει την επεξεργασία από άτομο, εταιρεία ή οργανισμό των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα που αφορούν άτομα στην ΕΕ. Δεν υπάγεται σε αυτόν η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα αποθανόντων προσώπων ή νομικών προσώπων.

«Οι κανόνες δεν εφαρμόζονται σε δεδομένα που υποβάλλονται σε επεξεργασία από ένα άτομο για αυστηρά προσωπικούς λόγους ή για δραστηριότητες που διενεργούνται κατ’ οίκον, υπό την προϋπόθεση ότι δεν συνδέονται με κάποια επαγγελματική ή εμπορική δραστηριότητα. Όταν ένα άτομο χρησιμοποιεί δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα εκτός της ιδιωτικής σφαίρας, παραδείγματος χάρη για κοινωνικοπολιτιστικές ή χρηματοοικονομικές δραστηριότητες, τότε το δίκαιο περί προστασίας δεδομένων πρέπει να τηρείται»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2018 στις 2:14 ΜΜ, Pireotis88 είπε

Τόσο στη δουλειά , οσο και στο χόμπι μου  κάνω μαζικές αποστολές email. Στη δουλειά ειναι λογικό αφου ουσιαστικά πουλάμε κάτι ναυτιλιακό,  αλλα στο χόμπι υπάρχουν γυρω στα 100 και κάτι άτομα που μου έχουν πει να τους στέλνω βιντεο που βγάζω για τον Πειραιά. Θα πρέπει να πάω σε αυτούς εναν-εναν και να υπογράψω μαζί τους ως άτομο? :ph34r:

To να τα σηκώνεις στο youtube μια φορά (για να μην περιμένεις να τα σηκώνεις ξεχωριστά σε κάθε άτομο μέσω mail ) δεν παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...