Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Εγώ τα έκανα BNB, που είναι πιο υποσχόμενο πρότζεκτ και ησύχασα.

Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω για ένα coin που μου έχουν προτείνει από Σιγκαπούρη .

Λέγεται CFN , και αυτή την στιγμή έχει άνοδο.

Έχει κανένας κάποια ιδέα για αυτό? Αν είναι να ανταλλάξω τα ltc με αυτό ή απλά να τα βγάλω γιατί έχουν πέσει τραγικά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Τι γίνεται ρε παιδιά. Αυτό το litecoin θα μας αρρωστήσει, το έχω πάρει στα 163 , και απ' ότι βλέπω ο πάτος δεν έχει φτάσει ακόμα. 

Όπως το βλέπει ο καθένας...

Εγω  πούλησα στα 160... 

Είχα 1.5 ltc που άξιζαν κάνα 60αρι πρόπερσυ

4 λεπτά πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω για ένα coin που μου έχουν προτείνει από Σιγκαπούρη .

Λέγεται CFN , και αυτή την στιγμή έχει άνοδο.

Έχει κανένας κάποια ιδέα για αυτό? Αν είναι να ανταλλάξω τα ltc με αυτό ή απλά να τα βγάλω γιατί έχουν πέσει τραγικά πολύ.

 

Εδώ αγοράζεις τα τοπ 10 και είμαστε από ντιπ σε ντιπ... Θα πας να αγοράσεις ένα άγνωστο shietcoin? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Εγώ τα έκανα BNB, που είναι πιο υποσχόμενο πρότζεκτ και ησύχασα.

CeDeFi και υποσχόμενο project νομίζω είναι 2 έννοιες, μακριά η μία από την άλλη.

Το ότι μπορεί να αποδειχθεί καλό "καταφύγιο" στην κατρακύλα είναι άλλο.

Σαν project όμως πετάει στα σκουπίδια ότι παλεύουν οι περισσότεροι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ooaris είπε

Όπως το βλέπει ο καθένας...

Εγω  πούλησα στα 160... 

Είχα 1.5 ltc που άξιζαν κάνα 60αρι πρόπερσυ

Εδώ αγοράζεις τα τοπ 10 και είμαστε από ντιπ σε ντιπ... Θα πας να αγοράσεις ένα άγνωστο shietcoin? 

 

Γενικά βλέπω πως είναι ξεκάθαρα τζόγος. 

Όταν όλοι πουλούσαν εγώ έλεγα όχι και όχι , θα τα κρατήσω έως τέλος.

Ακόμα μου λένε φίλοι που ασχολούνται χρόνια με το άθλημα ότι πρέπει να τα πουλήσω όλα γιατί θα υπάρξει κενή χρονιά, θα πάνε όλα στον πάτο. Αλλά πλέον είμαι με μεγάλη χασουρα. Η επιλογή είναι. Κρατάω για να μειώσω την χασουρα και ρισκάρω? Ή πουλάω , τουλάχιστον να μη χάσω κι άλλα. 

Όλα αυτά για το ltc περισσότερο. Και λιγότερο για το ADA

Αυτά από εμένα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Γενικά βλέπω πως είναι ξεκάθαρα τζόγος. 

Όταν όλοι πουλούσαν εγώ έλεγα όχι και όχι , θα τα κρατήσω έως τέλος.

Ακόμα μου λένε φίλοι που ασχολούνται χρόνια με το άθλημα ότι πρέπει να τα πουλήσω όλα γιατί θα υπάρξει κενή χρονιά, θα πάνε όλα στον πάτο. Αλλά πλέον είμαι με μεγάλη χασουρα. Η επιλογή είναι. Κρατάω για να μειώσω την χασουρα και ρισκάρω? Ή πουλάω , τουλάχιστον να μη χάσω κι άλλα. 

Όλα αυτά για το ltc περισσότερο. Και λιγότερο για το ADA

Αυτά από εμένα.

 

 

 

Ξεκίνησα τον Νοέμβριο με BTC στο Exodus και ακόμα και τώρα έχω κέρδος από εκείνα τα χρήματα. Βέβαια τότε πήγαινε καλά. 

Που λες, μου μπήκαν κάτι χρήματα στην Wirex που δεν περίμενα ότι θα μπουν εκείνη την μέρα και έπεσε πάνω στην φαση που είχε πτώση και έτσι έχασα ένα ποσό από το πουθενά γιατί όπως είπα δεν τα περίμενα τότε ώστε να τα κάνω €. Γιατί € θα τ έκανα καπάκια. 

Απο τότε μπήκα στην Binance και τρεχω να βγάλω τα λεφτά που έχω από την Wirex και πλέον μπορώ με βεβαιότητα να πω πως είναι ξεκάθαρα τζόγος. Όσο είχα τα λεφτά στο Exodus να κάθονται ήταν φοβερά γιατί απλά τα είχα ξεχάσει. 

Όμως αυτό το καθημερινό είναι σκέτη αρρώστια. 

Υπάρχουν μέρες που εχω βγάλει και 90€ κέρδος όπως σήμερα και εν τέλη χανεις και αυτά γιατί νομίζεις ότι θα ανέβει και άλλο αλλά τελικα πέφτει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσείς που λέτε ότι είναι τζόγος πουλήστε τα όλα και εγκαταλείψτε τα κρύπτος για να μη χάσετε τα ευρώ σας και τον κόπο σας. Γιατί έτσι συμβαίνει στον τζόγο. Όλα αυτά τα χρόνια πάντως χαμένοι βγαίνουν όσοι πανικοβάλονται και πούλαν BTC και ΕΤΗ στις πτώσεις.

Όσοι τα κράτησαν και περίμεναν 1,2...5 χρόνια όλοι μα όλοι βγήκαν κερδισμένοι.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτήν την περίοδο, μετά το tweet του Musk τον Μάιο που έγινε και το μεγάλο sell off, σκάει το ένα νέο μετά το άλλο και η αγορά δεν λέει να σταθεροποιηθεί. Ουσιαστικά μετά τα μέσα Μαΐου αν εξαιρέσουμε 5-6 ημέρες, η αγορά φυτοζωεί. Θέλει πάντως υπομονή και προσοχή, ίσως αυτό πάρει αρκετό καιρό. Τα κέρδη δεν έρχονται απο τη μία μέρα στην άλλη.  Και στο παρελθόν υπήρχαν περίοδοι που για αρκετούς μήνες η αγορά ήταν down. To ζήτημα είναι να είμαστε πάνω στο τραίνο όταν θα πάρει τα πάνω της. Απλά ας ελπίσουμε ότι δεν θα υλοποιηθούν οι προσδοκίες για πτώση κάτω από 30k γιατί μετά τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

Για τα σημερινά νέα με την ανάκτηση μέρους από λύτρα, αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι έτσι όπως τα παρουσιάζουν, πρέπει να τα έχουν φουσκώσει τα media.

Αυτό πάντως που παρατήρησα είναι ότι μετά από κάθε tweet του Musk σκάει ένα νέο και κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Έτσι έγινε το Μάιο, έτσι και τώρα. Σαν να μας προειδοποιεί ο Musk για το τι επέρχεται, σε βαθμό που σκέφτομαι να τραβάω το κεφάλαιο κάθε φορά που tweetαρει σχετικά με το bitcoin 😀

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρνητικές οι συγκυρίες αυτές τις μέρες. H βασική είδηση της πτώσης είναι βέβαια ότι το fbi απέκτησαν τον έλεγχο του Bitcoin wallet που πληρώθηκαν τα λυτρα για το ransomware που είχε κλείσει μεγάλες υποδομές στις Ηνωμένες Πολιτείες

https://edition.cnn.com/2021/06/07/politics/colonial-pipeline-ransomware-recovered/index.html#oo

τώρα τι σόι hacker είναι αυτοί που είχαν τα bitcoin τους σε εξωτερικό wallet με τα private keys τους σε cloud server και να τα διαχειρίζεται τρίτος? 

Φυσικά βρήκαν ευκαιρία να βγούν διάφοροι και να μιλάνε ότι το Bitcoin χρειάζεται αυστηρή ρύθμιση και ακόμα και για φόβο ότι ανταγωνίζεται το δολάριο. Το δεύτερο πιστεύω ότι θα το δούμε αρκετά τα επόμενα χρόνια και θα είναι η μάχη των μαχών. Δεν υπάρχει περίπτωση η ΗΠΑ να αφήσουν έτσι εύκολα την παγκόσμια κυριαρχία του δολαρίου. Εχουν χάθει χιλιάδες ζωές γιαυτό το πράγμα.

https://www.msn.com/en-xl/news/other/donald-trump-calls-bitcoin-a-scam/ar-AAKOdCs?pfr=1&c=6985534676634736561%2c2322522556105962218&mkt=en-us%2cen-us

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 χωρίς να θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, δεν σας ιντριγκάρει καθόλου οτι σήμερα που μιλάμε εχουν μπει και θεσμικοί στο BTC (και ίσως και στο ETH) σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις; ή θεωρείτε οτι βγήκαν και αυτοί, μεσα σε 2-3 μήνες από όταν μπήκαν... το οτι στο προηγούμενο dip έγιναν πωλήσεις BTC 2,1 δις αλλά και αγορές 2 δις (τα νούμερα δεν τα θυμάμαι ακριβώς, ας πούμε 2,1 και 2), δηλαδή όσα κάποιοi ξεφορτώθηκαν είτε για ρευστοποίηση κερδών ή και για stop loss, βρέθηκαν κάποιοι άλλοι και τα αγόρασαν; Ή είναι media υπερβολές;

σίγουρα υπάρχει τζόγος, σίγουρα υπάρχει το pump & dymp και μάλιστα χωρίς regulation (όπως π.χ. τα limit up/ limit down στο χρηματιστήριο) αλλά υπάρχουν και κάποια "χαρτιά"  που αξίζει να κρατήσεις, αν τα χρήματα που έχεις βάλει σε αυτά δεν σου λείπουν από την καθημερινότητα και τα είχες στην τράπεζα ή το στρώμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν βλέπετε οτι το volume αρχίζει να ανεβαίνει λιγάκι.όχι ιδιαίτερα αλλά έχει κάνει ένα κλικ περισσότερο από τη γενικότερη τάση των προηγούμενων ημερών...οιωνός για πιο κάτω να τεστάρουμε τα 31-30Κ; είδωμεν.

Προς το παρόν δε μπαίνω...θεωρώ οτι όλη η βδομάδα θα μας παίζει 32-34 και ΣουΚου θα δούμε πάλι ομορφιές. Κυρίως γιατί η αγορά είναι σε extreme fear και δε δείχνει να αλλάζει εύκολα διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο κοσμάκης χάνει για μια ακόμα φορά το χρήματα του και του παρουσιάζονται ως υπαίτιοι κάποιοι Elon Musk, Trump, κινέζικη κυβέρνηση κλπ για να γίνει εκτόνωση του θυμού, ενώ άλλοι κονομάνε πραγματικά απο το όλο manipulation.

Αυτο που με ξεπερνά απο την άλλη, είναι ότι οι περισσότεροι φανατικοί του BTC μιλάνε για επανάσταση και πόλεμο κατά του συστήματος (κρατών, τραπεζών κλπ), ενώ παράλληλα ονειρεύονται ότι με τα κέρδη απο τα crypto θα αποκτήσουν αυτά που τους πλασάρει το ίδιο το σύστημα (που θέλουν να πολεμήσουν) ως μέσο ευτυχίας (Ferrari, οικοπεδα, κότερα, έχω γουστα ακριβά, έχω γουστα ακριβά ..).

Υπάρχει κάποια τεχνολογική έταιρία που να χρησιμοποιεί/μελετάει την τεχνολογία blockchain σε πρακτικές εφαρμογές, προκειμένου να επενδύσουμε στις μετοχές της ?

Γιατί το όλο θέμα με τα crypto έχει καταντήσει όντως pure τζόγος.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panospeter είπε

Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο κοσμάκης χάνει για μια ακόμα φορά το χρήματα του και του παρουσιάζονται ως υπαίτιοι κάποιοι Elon Musk, Trump, κινέζικη κυβέρνηση κλπ για να γίνει εκτόνωση του θυμού, ενώ άλλοι κονομάνε πραγματικά απο το όλο manipulation.

Αυτο που με ξεπερνά απο την άλλη, είναι ότι οι περισσότεροι φανατικοί του BTC μιλάνε για επανάσταση και πόλεμο κατά του συστήματος (κρατών, τραπεζών κλπ), ενώ παράλληλα ονειρεύονται ότι με τα κέρδη απο τα crypto θα αποκτήσουν αυτά που τους πλασάρει το ίδιο το σύστημα (που θέλουν να πολεμήσουν) ως μέσο ευτυχίας (Ferrari, οικοπεδα, κότερα, έχω γουστα ακριβά, έχω γουστα ακριβά ..).

Υπάρχει κάποια τεχνολογική έταιρία που να χρησιμοποιεί/μελετάει την τεχνολογία blockchain σε πρακτικές εφαρμογές, προκειμένου να επενδύσουμε ?

Γιατί το όλο θέμα με τα crypto έχει καταντήσει όντως pure τζόγος.

ICP

https://coinmarketcap.com/el/currencies/internet-computer/

 

Chainlink

https://coinmarketcap.com/el/currencies/chainlink/

 

Polygon

https://coinmarketcap.com/el/currencies/polygon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δε ξέρω αν βλέπετε οτι το volume αρχίζει να ανεβαίνει λιγάκι.όχι ιδιαίτερα αλλά έχει κάνει ένα κλικ περισσότερο από τη γενικότερη τάση των προηγούμενων ημερών...οιωνός για πιο κάτω να τεστάρουμε τα 31-30Κ; είδωμεν.

Προς το παρόν δε μπαίνω...θεωρώ οτι όλη η βδομάδα θα μας παίζει 32-34 και ΣουΚου θα δούμε πάλι ομορφιές. Κυρίως γιατί η αγορά είναι σε extreme fear και δε δείχνει να αλλάζει εύκολα διάθεση.

Παίζει να τεστάρουμε τα 31κ και σήμερα όπως πάει η δουλειά, θα δείξει. Το σουκου εννοείς ομορφιές προς τα κάτω ή προς τα πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...