Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακροπροθεσμα τα regulations και η φορολογια μονο καλο μπορουν να κανουν σε αυτην την αγορα. Για εμενα ειναι απο τα πιο bullish facts.

Διοτι, κατα τη γνωμη μου, οταν γινουν αυτα, τοτε θα μπορει να αναγνωριστει και να νομιμοποιηθει παντου και πληρως και ιδιως στα ματια των θεσμικων που ειτε ειναι διστακτικοι, ειτε εχουν νομικα κωλυματα, ειτε ακομα ακομα δεν τους επιτρεπει το καταστατικο να εισελθουν στη συγκεκριμενη αγορα. Αν λοιπον η αγορα ανοιξει σε ολους αυτους μεσω των regulations, τοτε τα κεφαλαια που μπορουν να εισρευσουν δυνητικα, ειναι τεραστια. Κι οσο μπαινει χρημα, θα αυξανεται η κεφαλαιοποιηση, θα μειωνεται το volatility και θα προσελκυονται ακομα περισσοτεροι διστακτικοι.

Hopium θα μου πεις, αλλα απο την αλλη , βλεπω παντα τη μεγαλη εικονα. Ναι η φορολογηση απο μονη της δεν ακουγεται καλο νεο, αλλα σαν μεγαλη εικονα, καθε τι που βοηθαει στην πληρη διαφανεια και νομιμοποιηση ειναι πραγματικα πολυ καλο νεο, για τους παραπανω λογους.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Όταν μειωθεί το volatility θα μειωθεί και το κέρδος!

Για traders και bot ναι, αλλα θα φερει κεφαλαια διστακτικων μεσα, που σημαινει ανοδος. Οποτε οποιος εχει ανοιχτες long απο πριν και δεν βγει, μαλλον δεν θα εχει να ανησυχησει για μειωση κερδων.

Ποιον θα το χαλαγε ας πουμε το χαμηλο volatility σε μια μετοχη σαν της amazon, αν ειχε long απο τις αρχες την οποια να κρατουσε μεχρι τωρα;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Απο Χ3 σε Χ2 ειναι μείωση, αλλά δε νομιζω να χαλάει καποιον.  

Αυθαίρετα πολλαπλάσια επιπέδου καφενείου .. άσε που αρκετοί ήμαστε στο x20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Αυθαίρετα πολλαπλάσια επιπέδου καφενείου .. άσε που αρκετοί ήμαστε στο x20

Καθολου αυθαίρετα για καποιον που μπηκε στα 40. 

Εσυ μπορει να εισαι Χ20 κ καποιοι αλλοι στο Χ100, απο την άλλη μερθα ομως τωρα μπαινουν οι πολλοι κ οι θεσμικοί. 

 

Βασικά δεν ξερω εαν το ξερεις, αλλά εδω μεσα καφενείο ειναι. Αν νομίζεις οτι ειναι πανεπιστήμιο, think tank κτλ, σε λαθος μερος εισαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourgakos2007 είπε

Απο Χ3 σε Χ2 ειναι μείωση, αλλά δε νομιζω να χαλάει καποιον.  

Στα κρύπτο το κέρδος είναι 20-50% το μήνα. Στο χρηματιστήριο 0,5-2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Στα κρύπτο το κέρδος είναι 20-50% το μήνα. Στο χρηματιστήριο 0,5-2%.

Σωστα. Καπως ετσι. 

Για το χαρτοφυλάκιο ενός θεσμικου το 3 με 4% το ετος, ειναι επιτυχια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης αν σου γυρίσει η αγορά θα μείνεις καιρό με χασούρα γενικά (Αν ανακάμψει). Στα κρύπτο μπορείς να dcaρεις και να έχεις ακομα και εκεί κέρδος ή μικρή χασούρα στο ζευγάρι και κέρδος στο μήνα.

Επεξ/σία από mcstefan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Στα κρύπτο το κέρδος είναι 20-50% το μήνα. Στο χρηματιστήριο 0,5-2%.

Να σε δώσω όλα busd μου τότε και κρατα το μισα από τα κέρδη. Αλλά θα με δινεις το λιγότερο 17.5% κάθε μήνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Να σε δώσω όλα busd μου τότε και κρατα το μισα από τα κέρδη. Αλλά θα με δινεις το λιγότερο 17.5% κάθε μήνα :)

Με ξένα λεφτά μπορώ να σε πάω και 50-80%. Δε θα με νοιάζει και να τα χάσω :P368326594_Opera_2021-08-08.png.0a9cf44aa9776964635c6de42e815fd3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Με ξένα λεφτά μπορώ να σε πάω και 50-80%. Δε θα με νοιάζει και να τα χάσω :P368326594_Opera_2021-08-08.png.0a9cf44aa9776964635c6de42e815fd3.png

Δειξε και Μαιο-Ιουνιο...

Γιατι για να πεις ποσο βγαζει κανεις το μηνα απο μια αγορα, πρεπει να συμψηφισεις τα αποτελεσματα περισσοτερων μηνων/ετων απο περισσοτερους traders κι οχι 38 ημερων...

Παντως αν hodlares btc/eth -το πιο απλο κι ευκολο- στο παραπανω διαστημα, παραπανω growth θα ειχες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δειξε και Μαιο-Ιουνιο...

Γιατι για να πεις ποσο βγαζει κανεις το μηνα απο μια αγορα, πρεπει να συμψηφισεις τα αποτελεσματα περισσοτερων μηνων/ετων απο περισσοτερους traders κι οχι 38 ημερων...

Παντως αν hodlares btc/eth -το πιο απλο κι ευκολο- στο παραπανω διαστημα, παραπανω growth θα ειχες.

Είναι καινούργιο αυτό το bot. Άλλο το trading και αλλο to holding. Για holding έχω cold wallets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειμαι καινουριος στα crypto και θα ηθελα αν μπορειτε να μου λυσετε καποιες αποριες.

Οσον αφορα το day trading πρωτα. Εαν πεις να κανεις trading σε μικρες διακυμανσεις που ακολουθουν ενα προσωρινο μοτιβο (trend αν καταλαβα καλα το λενε) και πεις οτι σε καθε πωληση/αγορα που τελικα εξελισσεται σε χασουρα, δεν αφηνεις τις απωλειες να εξελιχθουν πολυ και ξαναπουλας/ξανααγοραζεις αμεσα και αντιθετα στην περιπτωση που η αγορα/πωληση σου δινει κερδος, αφηνεις την κερδοφορια να αυξηθει οσο παει, μαζι με το πλεονεκτημα του μοτιβου στατιστικα, ολο αυτο μακροπροθεσμα δεν σου δινει παρα πολυ καλες (εως απολυτες) πιθανοτητες για κερδοφορια η κατι καταλαβαινω λαθος;

Δευτερον. Γιατι εμενα μου  φαινεται καπως καλυτερη λυση το να αφησεις τα crypto στη binance, που αφενος δεν χακαρεται ευκολα και αφετερου προσπαθοντας να διατηρησει ενα ονομα εχει ηδη αποζημιωσει μια φορα ενα χακαρισμα που την καναν, απο το να τα στειλεις σε cold wallet που εχει κινδυνους στη μεταφορα απο διευθυνση σε διευθυνση, των κινδυνο των χαμενων κωδικων και γενικα το οτι στα wallets εισαι εσυ ο μονος  που διαχειριζεται τα χρηματα με το ρισκο να κανεις καποια στιγμη καποιο μη αντιστρεψιμο λαθος;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbillo είπε

Ρε παιδια ειμαι καινουριος στα crypto και θα ηθελα αν μπορειτε να μου λυσετε καποιες αποριες.

Οσον αφορα το day trading πρωτα. Εαν πεις να κανεις trading σε μικρες διακυμανσεις που ακολουθουν ενα προσωρινο μοτιβο (trend αν καταλαβα καλα το λενε) και πεις οτι σε καθε πωληση/αγορα που τελικα εξελισσεται σε χασουρα, δεν αφηνεις τις απωλειες να εξελιχθουν πολυ και ξαναπουλας/ξανααγοραζεις αμεσα και αντιθετα στην περιπτωση που η αγορα/πωληση σου δινει κερδος, αφηνεις την κερδοφορια να αυξηθει οσο παει, μαζι με το πλεονεκτημα του μοτιβου στατιστικα, ολο αυτο μακροπροθεσμα δεν σου δινει παρα πολυ καλες (εως απολυτες) πιθανοτητες για κερδοφορια η κατι καταλαβαινω λαθος;

Δευτερον. Γιατι εμενα μου  φαινεται καπως καλυτερη λυση το να αφησεις τα crypto στη binance, που αφενος δεν χακαρεται ευκολα και αφετερου προσπαθοντας να διατηρησει ενα ονομα εχει ηδη αποζημιωσει μια φορα ενα χακαρισμα που την καναν, απο το να τα στειλεις σε cold wallet που εχει κινδυνους στη μεταφορα απο διευθυνση σε διευθυνση, των κινδυνο των χαμενων κωδικων και γενικα το οτι στα wallets εισαι εσυ ο μονος  που διαχειριζεται τα χρηματα με το ρισκο να κανεις καποια στιγμη καποιο μη αντιστρεψιμο λαθος;

Ευχαριστω

Όταν αρχίσεις το trading θα χάσεις κατα 90% σχεδόν όλο το κεφάλαιο σου. Οπότε ξεκινάς με λίγα €.

Θέλει διάβασμα tools και εμπειρία. Με τον καιρό θα τα μάθεις.

Μην ακούς ότι παπαρια σου λένε , ακόμα και ο καλύτερος δεν έχει πάνω από 70% επιτυχία στα trades.

Η αγορά είναι εντελώς manipulated και psychology based οπότε προσπαθείς να προβλέψεις αφήνοντας στην άκρη το συναίσθημα και το fomo.

Για το 2 ότι νομίζεις εσύ .. εγώ αφήνω ποσά μέσα , άλλοι ούτε 100 ustd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...