Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, InsWat είπε

Εννοώ πως όλο το youtube ανακάλυψε το wychoff.Είναι αδύνατο να είναι αυτός ο πρώτος

από όσο έψαξα το συγκεκριμένο κανάλι ξεκίνησε να αποδεικνύει το Wyckoff distribution pattern και έκτοτε πήρε δημοσιότητα. Και μετά το πήραν αρκετά ακόμα κανάλια και το επιβεβαίωσαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, InsWat είπε

Εννοώ πως όλο το youtube ανακάλυψε το wychoff.Είναι αδύνατο να είναι αυτός ο πρώτος

Εχει δικιο ο greekfragma αυτος ητανε ο πρωτος που το ανακαλυψε και πολλα καναλια του εδωσαν credits.

Εγω προσωπικα περα απο αυτους που αναφερατε παρακολουθω πολυ τον Cryptorus αλλα αυτος πιο πολυ λεει τα νεα-γνωμη του γενικοτερα και γενικα το καναλι του ειναι λιγο bullish για τα κρυπτο αλλα σε βαθος χρονου.Επι το πληστον υποστηριζει πολυ το dca και οτι σε βαθος χρονου καποιος με υπομονη θα βγαλει χρηματα και το εχει αποδειξει με πορτοφολια που φτιαχνει κατα καιρους, βαζει 100 δολαρια την βδομαδα που παροτι αγοραζει και σε οτι ναναι τιμες απο τις αρχες του χρονου το πορτοφολι του ειναι στα πρασινα.Γενικοτερα ακομη και περιοδους που υπαρχει αιμα στους δρομους ειναι καθυσηχαστικος και λεει οτι ειναι μια ευκαιρια να αγορασει καποιος με εκπτωση Επισης αυτο που "κυρηττει" ειναι παιδια μην παιζετε με μοχλευση και απλα αγοραστε με dca και hold και πουλατε παλι με dca. Ενα αλλο πραγμα που λεει συνεχεια ειναι παιδια πουληστε οταν ειναι ψηλα ενα νομισμα και παρτε καποια κερδη ωστε οταν πεσει η τιμη παρα πολυ να εχετε φραγκα στην ακρη να ξαναγορασετε.

Προσωπικα εχω ακολουθησει την στρατηγικη αυτη και απλα περιμενω καποια νομισματα να φτασουν σε μια συγκεκριμενη τιμη και να τραβηξω καποιο κερδος σε καποιο stable coin και να τα βαλω απλα σε staking και αν εχουμε καμια τρελη διορθωση να μπορω να μπω με μεγαλυτερη θεση σε προτζεκτ που πιστευω.Οπως ειπα ετσι μου ειχε κατσει με το harmony εβγαλα το κεφαλαιο μου βεβαια μετα το εβαλα στο ada τωρα στην πτωση μιας και δεν ειχα πολλα ada και μου αρεσει το συγκεκριμενο προτζεκτ και τωρα εχω 13000+ harmony απο τα 21000+ που ειχα παρει με 1500 ευρω.Πουλησα 8000+ στα 0.25$ εβγαλα 2000$(~1750€) και αγορασα ada οπως ειπα αλλα τωρα ας πουμε τα υπολοιπα harmony τα εχω να κανουν staking και οταν με το καλο χτυπησει η τιμη στα 0.50$ σκεφτομαι να πουλησω παλι ενα κομματι απο αυτα ισως τα μισα το οποιο θα ειναι καθαρο κερδος και θα τα αφησω στην ακρη.Σκεφτομαι απο εδω και περα να τραβηξω το αρχικο μου κεφαλαιο και να πορευτω με οσα μεινουν μεσα ωστε και στραβη να γινει να μην με τσουξει τοσο πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, icenex είπε

Στο πιο χαμηλο επιπεδο trading οπως θα δεις στην εικονα εχει 0.1% και αν εχεις στην κατοχη σου και bnb και πληρωσεις με αυτο τα fees τοτε το ποσοστο πεφτει στα 0.075% Γενικα η binance ειναι η καλυτερη πλατφορμα για trading, απο οσο ξερω εχει τα λιγοτερα fees απο ολες.

binance fees.JPG

Δεν έχει τα πιο χαμηλά. Πχ το ftx έχει κατά πολύ χαμηλότερα fees σε maker. Αλλά δεν έχει και τα υψηλότερα. Θα έλεγα είναι κάπου στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Δεν έχει τα πιο χαμηλά. Πχ το ftx έχει κατά πολύ χαμηλότερα fees σε maker. Αλλά δεν έχει και τα υψηλότερα. Θα έλεγα είναι κάπου στη μέση.

Να ειμαι ειλικρινης δεν το εψαξα εκτενεστερα γιατι ηθελα να παω σε μεγαλο ανταλλακτηριο και απο τα μεγαλα απο οσο εψαξα η binance ειχε τα καλυτερα η τουλαχιστον ετσι νομιζα οταν το εψαξα.Τωρα αν κατι εχει αλλαξει δεν εχω ιδεα και δε με απασχολησε ιδιαιτερα γιατι επι το πληστον hodlarw και απλα πουλαω οταν θελω να βγαλω καποιο κερδος.Περα απο αυτο εχω k bnb οποτε τα fees πεφτουν κ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και σε μένα αγνοούνται 200$ κατάθεση στη binance...αποφύγετε να τα στέλνετε έτσι και κάνουν το κινέζο

 

27/12 ξαναείχα στείλει και είχαν πιστωθεί μέσα σε 2 ώρες...

 

τώρα όμως χάθηκαν και να πεις ότι έγραψα τα στοιχεία είχα αποθηκευμένη την επαφή στην revolut!

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, snet είπε

και σε μένα αγνοούνται 200$ κατάθεση στη binance...αποφύγετε να τα στέλνετε έτσι και κάνουν το κινέζο

 

27/12 ξαναείχα στείλει και είχαν πιστωθεί μέσα σε 2 ώρες...

 

τώρα όμως χάθηκαν και να πεις ότι έγραψα τα στοιχεία είχα αποθηκευμένη την επαφή στην revolut!

 

Εχουν αναστειλει την λειτουργια της καταθεσης στην binance απο οσο ξερω και λογικα θα τα παρεις πισω.Μονο αγορα μεσω καρτας γινεται πλεον με 1% προμηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, snet είπε

και σε μένα αγνοούνται 200$ κατάθεση στη binance...αποφύγετε να τα στέλνετε έτσι και κάνουν το κινέζο

 

27/12 ξαναείχα στείλει και είχαν πιστωθεί μέσα σε 2 ώρες...

 

τώρα όμως χάθηκαν και να πεις ότι έγραψα τα στοιχεία είχα αποθηκευμένη την επαφή στην revolut!

 

λογικά στις συναλλαγές στην ρεβο θα φαίνεται ένα μπλε ρολόι στην συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Την καλησπέρα μου απο τον Βορρά 😋

Αποφάσισα να επενδύσω κι εγώ με αγορά μερικών crypto,  θα μου πείτε μπράβο ρε, ωραίος, νωρίς το θυμήθηκες κτλπ, αλλα ξέρω γω? Κάλιο αργά παρά ποτέ δεν λένε? 🤣 Η αλήθεια είναι οτι το σκεφτόμουν χρόνια, συγκεκριμένα απο το 2017 που παρεάκι απο μαγαζί που δούλευα στο Λονδίνο οπου κατοικούσα τότε προσπαθούσε να με πείσει να αγοράσω μερικα ETH και οτι δέν θα χάσω σε μερικά χρόνια, εγώ κλασσικός Ελληνάρας βέβαια έλεγα "Ααααεειιι ρε, τα λεφτά θέλουν να σας φάνε κορόϊδα" και τέτοια... 7 λίρες το ETH τότε. ΕΦΤΑ. Μαντέψτε ποιός βαράει το κεφάλι του τώρα και ποιός εν τέλη ήταν το κορόϊδο 😅

Συγκεκριμένα θέλω να πάρω ΕΤΗ, με σκοπό όμως να τα βάλω σε ενα wallet και να τα ξεχάσω μέχρι το 2030.

Γενικά, για κάποιον που δεν έχει θέμα να "πάρει το ρίσκο" πιστεύετε αξίζει η αγορά ΕΤΗ με σκοπό να μπουν στην άκρη μεχρι το 2030 η απλά "Αργά το θυμήθηκες μάστορα" ?

Περα απο τα ΕΤΗ, θέλω να διαθέσω και ενα πιο μικρό ποσό  για κάποιο άλλο νόμισμα με σκοπό πάλι να το κρατήσω αλλα όχι τόσο οσο το ETH, εαν δω δηλαδή οτι βγαίνει χαρτζιλίκι σε 3-4 χρόνια τότε να πάρω κάποια απο αυτά τα λεφτά (όχι όλα εννοείται)  Τι προτείνετε για αυτή την περίπτωση? Solana θα ήταν καλή επένδυση? Δείχνει να έχει προοπτικές απλα δεν ξέρω κατα πόσο καλή επένδυση θα ήταν να αγοράσει κάποιος ΕΤΗ και SOL εφόσον υποτίθεται οτι το δεύτερο βγήκε για να κάνει "overtake" το ΕΤΗ το οποίο με το update που περιμένει μέσα στο 22 λέει οτι θα φτάσει την ταχύτητα του SOL, οπότε σκέφτομαι μήπως το SOL - τελικά πιάσει πάτο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΤΗ, όπως και το BTC, δε θα χάσουν τη θέση τους, όσο υπάρχουν τα κρύπτο.

Το ένα είναι ψηφιακό υποκατάστατο του χρυσού και το άλλο είναι, και θα παραμείνει, η βάση για τη λειτουργία των 3/4 των altcoins, NFTs κτλ κτλ. Αυτό το Layer 1, το δίκτυο δηλαδή του ETH, είναι που το καθιστά δυνατό παίκτη.

Η επικείμενη αναβάθμιση του σε ETH 2.0 του δίνει ιδιαίτερο hype αυτή την περίοδο, όπως άλλωστε και το bitcoin halving στο BTC.

Τα υπόλοιπα SOLΨΟΛ και μπανάνες DOLE, όπως και τα NFTs, σαν οντότητες είναι τόσο αμφίβολες που για μακροχρόνιο hodl-ing ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το ΕΤΗ, όπως και το BTC, δε θα χάσουν τη θέση τους, όσο υπάρχουν τα κρύπτο.

Το ένα είναι ψηφιακό υποκατάστατο του χρυσού και το άλλο είναι, και θα παραμείνει, η βάση για τη λειτουργία των 3/4 των altcoins, NFTs κτλ κτλ. Αυτό το Layer 1, το δίκτυο δηλαδή του ETH, είναι που το καθιστά δυνατό παίκτη.

Η επικείμενη αναβάθμιση του σε ETH 2.0 του δίνει ιδιαίτερο hype αυτή την περίοδο, όπως άλλωστε και το bitcoin halving στο BTC.

Τα υπόλοιπα SOLΨΟΛ και μπανάνες DOLE, όπως και τα NFTs, σαν οντότητες είναι τόσο αμφίβολες που για μακροχρόνιο hodl-ing ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

Μήπως τότε αντί να πάρω ΕΤΗ να έπαιρνα μπιτκοιν? Με σκοπό πάντα το μακροχρόνιο.

Επεξ/σία από djnoizeteck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Τα υπόλοιπα SOLΨΟΛ και μπανάνες DOLE, όπως και τα NFTs, σαν οντότητες είναι τόσο αμφίβολες που για μακροχρόνιο hodl-ing ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

Μάλιστα ETHEREUM. Και γιατί να πάρει κάποιος ETHEREUM αντί για SOLANA εν έτη 2022; Όποιον hodler και να ρωτήσεις θα σου προτείνει τα Crypto στα οποία έχει 'skin in the game' και stakes. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που διαβάζω σιγά σιγά τις σελίδες του θέματος (είναι και πολλές!) παρατηρώ γενικά οτι υπάρχουν πολλές και διάφορες απόψεις, θετικές και αρνητικές για διάφορα νομίσματα, εαν συνεχίσω να διαβάζω το θέμα λογικά θα καταλήξω να σπάσω σε10 διαφορετικα νομίσματα το αρχικό ποσό που σκόπευα να επενδύσω μόνο σε ΕΤΗ και λίγα SOL 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Το ΕΤΗ, όπως και το BTC, δε θα χάσουν τη θέση τους, όσο υπάρχουν τα κρύπτο.

Το ένα είναι ψηφιακό υποκατάστατο του χρυσού και το άλλο είναι, και θα παραμείνει, η βάση για τη λειτουργία των 3/4 των altcoins, NFTs κτλ κτλ. Αυτό το Layer 1, το δίκτυο δηλαδή του ETH, είναι που το καθιστά δυνατό παίκτη.

Η επικείμενη αναβάθμιση του σε ETH 2.0 του δίνει ιδιαίτερο hype αυτή την περίοδο, όπως άλλωστε και το bitcoin halving στο BTC.

Τα υπόλοιπα SOLΨΟΛ και μπανάνες DOLE, όπως και τα NFTs, σαν οντότητες είναι τόσο αμφίβολες που για μακροχρόνιο hodl-ing ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

για το eth δεν είμαι τόσο σίγουρος καθώς λόγο ότι "πουλάει" τεχνολογία μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί με κάτι πιο funky καθώς από τι βλέπουμε οι developer του είναι αδύνατο να τηρήσουν τα χρονοδιαγράμματα της αναβάθμισης του. 

Τώρα διαβάζω ότι θέλουν να κάνουν revert το προηγούμενο upgrade που είχαν βάλει σε προηγούμενο hardfork 

Μακροπρόθεσμα όλες αυτές οι πλατφόρμες κατά την γνώμη μου δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης καθώς μιλάμε για κεντρικά ελεγχόμενα συστήματα, δλδ αν ο χώρος κατανοησει τι κάνουν και πως το κάνουν είναι σίγουρο ότι θα προτιμήσουν ο καθένας να δημιουργήσει τα δικά του συστήματα με κεντρικούς server η τελείως ελεγχόμενα node. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, b0netruper είπε

Μάλιστα ETHEREUM. Και γιατί να πάρει κάποιος ETHEREUM αντί για SOLANA εν έτη 2022; Όποιον hodler και να ρωτήσεις θα σου προτείνει τα Crypto στα οποία έχει 'skin in the game' και stakes. 

Να ξεκαθαρίσω ότι κάτι λιγοστά crypto έχω και δεν είναι μόνο ETH. Οπότε ούτε stakes ούτε fanboyσμούς θα βρεις εδώ.

Σήμερα είναι το SOL, χθες ήταν το Cardano, προχθές το POLKA και αύριο θα είναι κάποιο άλλο.

Όλοι ισχυρίζονται ότι είναι οι μελλοντικοί σφετεριστές του ΕΤΗ αλλά, κακά τα ψέματα, στο χώρο των κρύπτο είναι τόσο εδραιωμένο το ETH mainnet που δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Μόνο το BNB θα έχει, ίσως, τη δυνατότητα να το απειλήσει.

Επίσης τo ένα κάπως αντέχει την κατρακύλα του bear market ενώ το άλλο θα φτάσει στα τάρταρα. Το SOL έχασε σχεδόν το 50% της αξίας του σε 2 μήνες (Νοε 2021 --> Ιαν 2022). Από τα "σοβαρά" altcoins μόνο το Cardano τα πήγε -λίγο- χειρότερα (και από αυτό έχω).

Δεν είμαι κατά των alts αλλά σε περιόδους εκτός Bull market είναι καταδικασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...