Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Tyler8000 είπε

-Υπάρχει περίπτωση να χάσω παραπάνω απο όσα επένδυσα; Δηλαδή, μπορεί να παραβιαστεί ο λογαριασμός και να μείνω με αρνητικό υπόλοιπο και να χρωστάω;

Εαν ξεκινάς με αυτη την ερώτηση και με τον φόβο και μόνο και ειδικά εαν εισαι και αγχωδης απλα ξεχνας την επενδυση στα κρυπτονομίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/1/2022 στις 6:25 ΜΜ, BackFromHell είπε

Κακη περιοδος για οσους εχουν μεγαλη εκθεση σε altcoins που δεν καταφεραν να ανακαμψουν στο bullmarket Αυγουστου-Οκτωβρη. Πεφτουν περαιτερω και μαλλον θα αργησουν πολυ να επανελθουν , αν επανελθουν και ποτε.

Τυπου vet, filecoin , uniswap, stellar, ethclassic, κλπ πρεπει να εχουν εγκλωβισει απειρο κοσμο που ειχε ανοιξει long μεχρι το Μαιο, τοτε που και ο Σωρρας να εβγαζε coin θα εφτανε στο Θεο σε αποδοση.

Σας διαφευγει πως υπάρχει παντα η δυνατότητα αντί να περιμενεις εγκλωβισμενος σε ένα νόμισμα που έχει τελματωσει να το ανταλλάξεις swap με κάποιο άλλο που "τρέχει" εκείνη τη στιγμή πληρωνοντας φυσικά μια προμηθεια.  Αν όμως η επιλογή σου είναι επιτυχημένη ο λαγός σου νόμισμα θα βοηθήσει να ρεφαρεις πιο γρήγορα. 

Ομοίως στη συνέχεια μετά πηδάς σε άλλο νόμισμα δρομέα.... μέχρι να ρεφαρεις 😄  

Επικίνδυνη τακτική αλλά αν κανεις σωστές επιλογές νομισμάτων την κατάλληλη στιγμή (μιλάμε για bull market, απλά εσυ έχεις κολλήσει σε νόμισμα που δεν τρέχει) έχει αποτέλεσμα, δοκιμασμένο 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, molot12 είπε

Σας διαφευγει πως υπάρχει παντα η δυνατότητα αντί να περιμενεις εγκλωβισμενος σε ένα νόμισμα που έχει τελματωσει να το ανταλλάξεις swap με κάποιο άλλο που "τρέχει" εκείνη τη στιγμή πληρωνοντας φυσικά μια προμηθεια.  Αν όμως η επιλογή σου είναι επιτυχημένη ο λαγός σου νόμισμα θα βοηθήσει να ρεφαρεις πιο γρήγορα. 

Ομοίως στη συνέχεια μετά πηδάς σε άλλο νόμισμα δρομέα.... μέχρι να ρεφαρεις 😄  

Επικίνδυνη τακτική αλλά αν κανεις σωστές επιλογές νομισμάτων την κατάλληλη στιγμή (μιλάμε για bull market, απλά εσυ έχεις κολλήσει σε νόμισμα που δεν τρέχει) έχει αποτέλεσμα, δοκιμασμένο 😎

Παλι long θεσεις στα κοκκινα κλεινεις με αυτη τη μεθοδο. Ειδικα αν κανεις ανταλλαγη με κατι που "τρεχει", βαζεις σοβαρη υποψηφιοτητα να κανεις χ2 το FOMO σου και να την φας χ2. Αν ειναι να πουλησεις με χασουρα, πουλας για fiat και περιμενεις την καταλληλη στιγμη με τα cash στην ακρη για να μπεις καπου. Το οταν "τρεχει" δεν ειναι παντα καλη ιδεα, ετσι προκυπτουν αλλωστε οι περισσοτεροι εγκλωβισμενοι στα alts.

Αλλα και παλι το να αλλαξεις coin, δεν αλλαζει το γεγονος του εγκλωβισμου. Στα παραδειγματα που ανεφερα πχ (vet, filecoin , uniswap, stellar, ethclassic, doge κλπ) ειναι πολλοι εκεινοι που αγορασαν στο bull του Μαρτη-Μαιου τα συγκεκριμενα alts κοντα στο ATH τους με τρελο fomo γυρω απο αυτα. Στη βουτια του Μαιου-Ιουλιου, κατανοητο, βουτηξαν κι αυτα μαζι. Το προβλημα ειναι πως δεν ανεκαμψαν Αυγουστο-Οκτωβρη και επειτα πεφτουν ακομα παραπανω. Τωρα πια, καποια απο αυτα ειναι 70%-80% μειον. Οτι swap και να τα κανεις, εισαι για τα καλα μεσα σε σχεση με το να μην τα ειχες ψωνισει ποτε σου, τοτε που στα forums , τα youtube κλπ λεγανε παρτε VET to the moon, παρτε DOGE που το ανεβαζει ο Elon και θα παει $1 μεθαυριο βραδυ που θα βγει στην ταδε εκπομπη κλπ..

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα alts έτσι όπως το έχω δει γενικά βοηθάνε. Εμένα με βοήθησε αρκετά όταν σταμάτησα να βλέπω την ισοτιμία τους με usd και ξεκίνησα να την βλέπω με btc. Έχω βρει 3-4 που γενικά έχουν ανοδικό trend σε σχέση με το btc και όταν βλέπω ταβάνι στο ένα πηδάω σε άλλο που είναι στον πάτο αλλά βλέπω να το τουμπάρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snot είπε

Τα alts έτσι όπως το έχω δει γενικά βοηθάνε. Εμένα με βοήθησε αρκετά όταν σταμάτησα να βλέπω την ισοτιμία τους με usd και ξεκίνησα να την βλέπω με btc. Έχω βρει 3-4 που γενικά έχουν ανοδικό trend σε σχέση με το btc και όταν βλέπω ταβάνι στο ένα πηδάω σε άλλο που είναι στον πάτο αλλά βλέπω να το τουμπάρει

Kαι πολυ σωστα κοιτας την ισοτιμια με το btc. Αυτη ειναι και η ουσια με τα alts. Αποδοση vs btc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί κανείς raven; Ξέρουμε τίποτα για το halving που έρχεται; 

Εγινε ενα pump βλέπω, αρχές του χρόνου, (φαντάζομαι για ευνόητους λόγους) αλλα ηδη ειναι 50% κάτω του ath. 

Σκέφτομαι να βάλω κανα order στα 6.5 cents αλλα απο την άλλη δεν ξερω τι παίζει στα groups τους και γενικά με το network. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ooaris είπε

Ακολουθεί κανείς raven; Ξέρουμε τίποτα για το halving που έρχεται; 

Εγινε ενα pump βλέπω, αρχές του χρόνου, (φαντάζομαι για ευνόητους λόγους) αλλα ηδη ειναι 50% κάτω του ath. 

Σκέφτομαι να βάλω κανα order στα 6.5 cents αλλα απο την άλλη δεν ξερω τι παίζει στα groups τους και γενικά με το network. 

 

Να λάβεις σοβαρά υπόψιν τη buy the rumours sell the news προσέγγιση που έχουν όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Να λάβεις σοβαρά υπόψιν τη buy the rumours sell the news προσέγγιση που έχουν όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αυτο εννοώ ευνόητους λόγους. 

Το buy the rumors, στα μάτια μου, έγινε απο 20 Δεκέμβρη μέχρι 5 Γενάρη που έκανε ενα pump +90%. 

Τωρα βρίσκεται ήδη στο - 50%  απο το ath του '22. 

Δεν ξέρω και τι ποσοστό του network εκπροσωπούν οι miners του και πότε κάνανε (αν κάνανε) cash out. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...