Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "εξωτερική" κάρτα γραφικών δεν είναι προτιμότερη από την ενσωματωμένη εφόσον δεν την χρειάζεσαι. Οι λόγοι είναι πολλοί

1. Πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ακόμα και με τη καλύτερη διαχείριση ενέργειας.

2. Μεγαλύτερο βάρος, που σε συνδυασμό με το ογκωδέστερο και βαρυτερο τροφοδοτικό γινεται.... πολύ μεγαλύτερο βάρος.

3. Μειωμένη διάρκεια μπαταρίας.

4. Αυξημένη πολυπλοκότητα στο motherboard... πάνω από το 80% των βλαβων στα laptop οφείλεται στη κάρτα γραφικών και στο κύκλωμα τροφοδοσίας της.

5. Θερμική καταπόνηση συνολικά στο μηχάνημα (πχ 30W CPU + 30W VGA)

6. Κανένα όφελος στη μνήμη, γιατί η onboard  εσωτερική κάρτα λειτουργεί πάντα και πιάνει τη video ram από την κανονική μνήμη.

Με λίγα λόγια αν δεν τη χρειάζεστε μη πάρετε laptop με εξωτερική κάρτα, είναι αχρείαστος μπελάς.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση @evark.

Ωστόσο νομίζω οι εφαρμογές που ανέφερα την χρειάζονται (ειδικά δε η αναφορά σε προγραμματισμό με αυτές).

Εκτός αν μπορεί να γίνει προγραμματισμός και στην εσωτερική/ενσωματωμένη, ενώ και τα προγράμματα CAD δεν έχουν θέμα...

Όσον αφορά μοντέλα laptop, υπάρχει κάποια πρόταση; Όσον αφορά τα tuxedo ή/και framework?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tuxedo είναι καλά μηχανήματα αλλά παίζουν ψηλά σε σχέση με άλλα, από την άλλη όμως τα φιάχνεις όπως θέλεις και έτσι πληρώνεις αυτό που ακριβώς θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, evark είπε

Μακάρι να είχε κανονικό SSD

2 ώρες πριν, petran66 είπε

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι? Ξέρεις μήπως να μου πεις με σιγουριά, αν έχει τον ssd nvme m2 όπως γράφει, η μήπως τον απλό ssd?

Τα 15alc6 βγαίνουν είτε με μπαταρία 38Wh, είτε με 45Wh. Τα 38Wh έχουν m2 2280 και ελεύθερο slot 2.5" sata ενώ τα 45Wh μόνο m2.

Source

Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Τα 15alc6 βγαίνουν είτε με μπαταρία 38Wh, είτε με 45Wh. Τα 38Wh έχουν m2 2280 και ελεύθερο slot 2.5" sata ενώ τα 45Wh μόνο m2.

Source

Αρα το συγκεκριμένο έχει μόνο m2...!! Το πληκτρολόγιο είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι Ελληνοαγγλικό τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petran66 είπε

Το πληκτρολόγιο είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι Ελληνοαγγλικό τελικά?

Σίγουροι δεν είμαστε αλλά 99% το πληκτρολόγιο είναι απλό QWERTY με numpad. Τουλάχιστον έτσι ήταν το δικό μου που πήρα τον Απρίλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Σίγουροι δεν είμαστε αλλά 99% το πληκτρολόγιο είναι απλό QWERTY με numpad. Τουλάχιστον έτσι ήταν το δικό μου που πήρα τον Απρίλιο.

Οκ, αλλά δε ξέρω αν εγώ το ανέφερα λάθος, εννοώ αν εκτός από τα αγγλικά πάνω στα πλήκτρα, έχει και Ελληνικά! Πχ. στο C είναι το Ψ? Στο Δ το D κλπ...Στα κοινά γράμματα (με τ αγγλικά, εννοείτε πως δε χρειάζεται να έχει)! ;) Και  δε τρολάρω, απλά θέλω να γίνει πιο σαφές τελικά τι ισχύει...! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evark είπε

6. Κανένα όφελος στη μνήμη, γιατί η onboard  εσωτερική κάρτα λειτουργεί πάντα και πιάνει τη video ram από την κανονική μνήμη.

Πολύ σωστά αυτά που έγραψες, αλλά δεν καταλαβαίνω το 6. Η iGPU δεν είναι αυτή που λειτουργεί με τμήμα της ram;

Edit: Τό 'πιασα.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, petran66 είπε

Οκ, αλλά δε ξέρω αν εγώ το ανέφερα λάθος, εννοώ αν εκτός από τα αγγλικά πάνω στα πλήκτρα, έχει και Ελληνικά! Πχ. στο C είναι το Ψ? Στο Δ το D κλπ...Στα κοινά γράμματα (με τ αγγλικά, εννοείτε πως δε χρειάζεται να έχει)! ;) Και  δε τρολάρω, απλά θέλω να γίνει πιο σαφές τελικά τι ισχύει...! :)

Κατάλαβα πως το ανέφερες, όταν λέμε απλό QWERTY (ή standard) συνήθως σημαίνει μόνο λατινικούς χαρακτήρες στη στάνταρ διάταξη και τίποτα άλλο 😃

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, petran66 said:

Το πληκτρολόγιο είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι Ελληνοαγλλικό τελικά?

Στο e shop Lenovo δεν αναφέρει κάτι, μια βόλτα Kotsovolo, plaisio, Media market και public σίγουρα θα έχει εκθεσιακό κομμάτι για να δείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panosvo είπε

από κωτσοβολο και media market δεν έχουν κάτι αξιόλογο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, jimis98 said:

από κωτσοβολο και media market δεν έχουν κάτι αξιόλογο? 

Και αυτό του Γερμανού ήταν καλή προσφορά μόνο με €πιστροφή, γενικά στο φετινό BF με εξαίρεση το πλαίσιο που έβγαλε το Victus και ένα Asus με OLED δεν θυμάμαι κάποια άλλη προσφορά σε λάπτοπ από ελληνικά καταστήματα! Άντε να βάλω και κάποιες προσφορές του e-shop της Dell αλλά δεν ασχολήθηκα όποτε δεν είναι μπορώ να είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η φετινή BF ήταν αρκετά "ρηχή". Λίγες προσφορές, οι περισσότερες σε ακριβά προϊόντα και πέρα από τα laptop (που πάλι 2-3 μοντέλα έπαιξαν) στα περιφερειακά δεν υπήρξαν σημαντικά πράγματα. Το έχουν παραξηλώσει βέβαια, το γεγονός αυτό το ονομάζουν black friday, και κρατάει 2 εβδομάδες σύν άλλη μία ως cyber week, σαν μια ειδική περίοδο εκπτώσεων. Δεν είναι αυτό το νόημα της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Και αυτό του Γερμανού ήταν καλή προσφορά μόνο με €πιστροφή, γενικά στο φετινό BF με εξαίρεση το πλαίσιο που έβγαλε το Victus και ένα Asus με OLED δεν θυμάμαι κάποια άλλη προσφορά σε λάπτοπ από ελληνικά καταστήματα! Άντε να βάλω και κάποιες προσφορές του e-shop της Dell αλλά δεν ασχολήθηκα όποτε δεν είναι μπορώ να είμαι σίγουρος.

χωρίς επιστροφή υπάρχει? 

αυτά με OLED θα είναι ακριβά σίγουρα 

το Asus experbook πως σου φαίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, jimis98 said:

χωρίς επιστροφή υπάρχει? 

αυτά με OLED θα είναι ακριβά σίγουρα 

το Asus experbook πως σου φαίνεται? 

Το Asus με OLED είχε ~650 από 1000 και ήταν όντως δυνατή προσφορά!

Τώρα η μόνη προφορά που παραμένει είναι το HP Victus στο πλαίσιο. Link από το experbook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...