Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μου αρέσει που τρεξατε όλοι να σχολιάσετε με quotes κλπ τη διαφήμιση καταστήματος. Και μετά γκρινιάζετε όταν έρχεται η ώρα να κλειδώσει. 

Αυτή είναι  η τελευταία ευκαιρία του τοπικ. Δεν θα υπάρξει επόμενη. 

:) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, jnl είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας :)

Μετά από κάποια κρούσματα παραβιάσεων στη γειτονιά, θέλω να αλλάξω κύλινδρο γιατί έχω τρομάξει. 

Αυτή τη στιγμή έχω mg. Θεωρείται από τους πιο ξεπερασμένους?

Ποιος θεωρείται ο πιο ασφαλής κύλινδρος που θα μου προτείνατε? Πάνω από όλα η ασφάλεια, κ ας κοστίσει και κάτι παραπάνω..

Ρώτησα έναν κλειδαρά, μέλος του ΣΑΕΚ, και μου πρότεινε τον EVVA 4KS PLUS. 

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι θα μου προτείνατε?

Είδα το παρακάτω βίντεο, αυτό σημαίνει ότι παραβιάζεται?? 

https://www.youtube.com/watch?v=rPnEdHCVVQA

ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα. 

Εκτός κι αν ο MG που έχεις είναι ο MG HSP, τότε ναι, καλό θα ήταν να τον αλλάξεις. 

Ο EVVA 4KS που σου πρότειναν είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν. Κορυφαίος. Αν το επιτρέπει το budget σου, προχώρα άφοβα. Πρόσεξε μόνο λίγο την τιμή. Μέχρι 170~180 το πολύ, είναι οκ. Παίζει ρόλο και ο αριθμός των κλειδιών.

Όσον αφορά το βίντεο που είδες να τον παραβιάζουν με διαρρηκτικά, αληθινό είναι. Απλά δεν είναι κάτι που μας απασχολεί ή μας επηρεάζει. Το γιατί το γράφω εδώ. Ειδικά όταν μιλάμε για κορυφαίο κύλινδρο, σαν τον 4KS.

Αναφορικά, σου γράφω και τον Abloy Protec 2, ο οποίος από άποψη ασφάλειας είναι ένα κλικ πιο πάνω από EVVA 4KS, αλλά είναι λίγο ιδιαίτερος ως προς την χρήση και μπορεί να μην σου αρέσει. Τον αναφέρω μόνο και μόνο επειδή ψάχνεις ότι πιο ασφαλές υπάρχει (σε νορμάλ budget πάντα). Και οι δύο πάντως είναι κορυφαίοι.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μου αρέσει που τρεξατε όλοι να σχολιάσετε με quotes κλπ τη διαφήμιση καταστήματος. Και μετά γκρινιάζετε όταν έρχεται η ώρα να κλειδώσει. 

Αυτή είναι  η τελευταία ευκαιρία του τοπικ. Δεν θα υπάρξει επόμενη. 

:) 

καταλαβες τη σχολίασαμε;δεν σχολίασε κανένας την διαφήμιση αν είδες καλα, η εγω βλεπω οτι ναναι βρε παιδια τι να πω.οτι παρουσίασε το προϊόν ως το καλύτερο πηγαινε...λεω εγω τώρα...και θα κλειδωσεις το τοπικ επειδή ενας μια πετάχτηκε και εκανε διαφήμιση; τι ακούμε και βλέπουμε εδω μεσα

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μου αρέσει που τρεξατε όλοι να σχολιάσετε με quotes κλπ τη διαφήμιση καταστήματος. Και μετά γκρινιάζετε όταν έρχεται η ώρα να κλειδώσει. 

Αυτή είναι  η τελευταία ευκαιρία του τοπικ. Δεν θα υπάρξει επόμενη. 

:) 

Ποιο είναι το πρόβλημα,δεν το πιάνω....Πολυ χρήσιμο νήμα,ποιος ο λόγος να μην προτείνονται εταιρίες και μάρκες,αντίστοιχα στο νήμα των ηλιακών λέμε τα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, s2000rr said:

καταλαβες τη σχολίασαμε;δεν σχολίασε κανένας την διαφήμιση αν είδες καλα, η εγω βλεπω οτι ναναι βρε παιδια τι να πω.οτι παρουσίασε το προϊόν ως το καλύτερο πηγαινε...λεω εγω τώρα...και θα κλειδωσεις το τοπικ επειδή ενας μια πετάχτηκε και εκανε διαφήμιση; τι ακούμε και βλέπουμε εδω μεσα

Αν δεν είστε ικανοί να προστατέψετε το θέμα που σας ενδιαφέρει, η κατάληξη θα είναι αυτή που φαντάζεστε. 

Δεν θα υπάρξει άλλη πυροσβεστική παρέμβαση ούτε και προειδοποίηση. 

  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μου αρέσει που τρεξατε όλοι να σχολιάσετε με quotes κλπ τη διαφήμιση καταστήματος. Και μετά γκρινιάζετε όταν έρχεται η ώρα να κλειδώσει. 

Αυτή είναι  η τελευταία ευκαιρία του τοπικ. Δεν θα υπάρξει επόμενη. 

:) 

δηλαδη θες να μας πεις οτι αυτο που γινεται 2 χρονια εχει σχεση η μοιαζει στο χιλιοστο με το μαστορα που μας εβαλε ινσταγραμ κ κινητο λες κ θα βγαλουμε γκομενα ;;;

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν δεν είστε ικανοί να προστατέψετε το θέμα που σας ενδιαφέρει, η κατάληξη θα είναι αυτή που φαντάζεστε. 

Δεν θα υπάρξει άλλη πυροσβεστική παρέμβαση ούτε και προειδοποίηση. 

μηπως ο μαστορας που εβαλε τα στοιχεια του στοχευει στο λουκετο του θεματος ;

ωστε να ξερουν ολοι την κλειδαρια ισεο ρ50 ως την κορυφαια διαπλανητικα ;

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν δεν είστε ικανοί να προστατέψετε το θέμα που σας ενδιαφέρει, η κατάληξη θα είναι αυτή που φαντάζεστε. 

Δεν θα υπάρξει άλλη πυροσβεστική παρέμβαση ούτε και προειδοποίηση. 

νομίζω τα παιδιά μετά την τελευταία υπόδειξη δεν γράφουν απο ποιόν Και πού Και κτλ κσνω λάθος;τι εννοείς ικανοί,νσ παρω κάνα πιστόλι και νσ βαράω οποιον κσνρι Διαφήμιση; το οτι θα κλείσεις ενα  τοπικ..που στο search βγάζει πάνω πσνω το  insomnia Αυτό με ξεπερνάει... πάντως κάποιο θεμα εχεις με τα παιδιά γνωμη μου...και αν θες το συζηταμε γιατι το λεω.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν δεν είστε ικανοί να προστατέψετε το θέμα που σας ενδιαφέρει, η κατάληξη θα είναι αυτή που φαντάζεστε. 

Δεν θα υπάρξει άλλη πυροσβεστική παρέμβαση ούτε και προειδοποίηση. 

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη σε ολους, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να σε μειώσω η να σε προσβάλω πιστεύω οτι εισαι λάθος,σε ολα τα θέματα του insomnia οσοι ειναι γνώστες προτείνουν καταστήματα και τιμές θα κλείσει δηλαδή ολο το σαιτ; μου φαίνεται κάπως αυτό,εκατοντάδες μέλη εχουν βοηθηθεί αφάνταστα με τις γνώσεις των μελών βρέθηκε ενας-μια που διαφημιζει το μαγαζί της και θα κλειδώσεις το θέμα;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον άρχισα να πιστεύω ότι κάποιοι επιθυμούν να κλείσει το τοπικ και προσπαθούν να το πετύχουν με "πλάγιους" τρόπους.

Ας μην τους το κάνουμε εύκολο, ας αγνοήσουμε τα "πονηρά" ποσταρίσματα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εγώ πλέον άρχισα να πιστεύω ότι κάποιοι επιθυμούν να κλείσει το τοπικ και προσπαθούν να το πετύχουν με "πλάγιους" τρόπους.

Ας μην τους το κάνουμε εύκολο, ας αγνοήσουμε τα "πονηρά" ποσταρίσματα.

κατι αλλο παίζει δεν μου το βγάζεις απο το μυαλο φιλε μού...δεν ειδες με το που πετάχτηκε η διαφήμιση απο τον σουπερ ντουπερ Italian, αμεσως πετάχτηκε θα κλειδωθει το τοπικ....αντί να μπλοκαρει τον τυπο...και το ξαναλεω εγω άσχετος ειμαι εδω άνοιξα τα ματια μου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TrifonSam είπε

Μεγάλο καημό έχει η διαχείριση με αυτό το θέμα.Ποιος ξέρει, μπορεί να τους κόβει το μεροκάματο...

εγω πιστευω η διαχειριση ειναι εξω απ'ολο αυτο.

σιγουρα πολλα τα ματια που παρακολουθουν κ πολλες οι τσεπες που δακρυζουν απο αληθειες.

το θεμα γεννηθηκε κ στηριχθηκε για να μην ακουει ο κοσμος φιλολογικες αστειοτητες τυπου "η ωμεγα εχει παραβιαστει καιρο", "η κλειδαρια ιζεο ρ50 η καλυτερη στον κοσμο" και αλλα τετοια σοβαρα επιχειρηματα που ακουγονταν κ θα ακουγονται. 

 

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, swayback είπε

Κι εγώ θα προτιμούσα οι πόρτες που βγάζουν στον κήπο να μην έχουν πόμολο και απλά να έχουν ένα ηλεκτρικό κυπρί που προτείνει ο Jmc7. Θα έχεις τον διακόπτη στη θέση που θα επιτρέπει στην πόρτα να ανοίγει σπρώχνοντας ή τραβώντας την. Έτσι φαντάσου θα είναι σαν τις πόρτες που έχουν κλειδαριά με γλώσσα τύπου βαρελάκι.
Το να μην έχει πόμολο από έξω, έχει και το πλεονέκτημα του ότι δεν θα φαίνεται (από έξω) από ποια πλευρά ανοίγει η πόρτα και από ποια είναι οι μεντεσέδες. Αρκεί πάντα η λαβή εξωτερικά να είναι κεντραρισμένη και όχι έτσι. Προφανώς ότι θες βάζεις αλλά αν τελικά δεν βάλεις πόμολο από έξω, νομίζω είναι καλύτερα έτσι. 

Το μόνο που θα με προβλημάτιζε στην περίπτωση που βάλεις ηλεκτρικό κυπρί, είναι αν κάθεσαι έξω και έχει πολύ αέρα, μήπως ανοίγουν οι πόρτες. 


Το μοντέλο Extra 1 είναι ιδιαίτερα ενισχυμένο. Καλή επιλογή. Πολύ δυνατή πόρτα. 

Στην κεντρική είσοδο ίσως να έβαζα το μοντέλο θωράκισης Group S5 (του ίδιου πορτά) που ουσιαστικά είναι ακριβώς ίδιο με το Extra 1, απλά έχει δύο ανεξάρτητες κλειδαριές. Μία απλή μηχανική η οποία θα ελέγχει όλα τα κινητά έμβολα/πίρους (σαν αυτή που θα έχουν και οι άλλες 3 πόρτες) και μία αυτόματου μηχανικού κλειδώματος της Abloy.

Θα προτιμούσα αυτή τη λύση γιατί το να έχεις δύο ανεξάρτητες κλειδαριές (και άρα δύο διαφορετικούς κυλίνδρους μαζί με δύο defenders) προσφέρει περισσότερη ασφάλεια από ότι αν έχεις μία κλειδαριά και γιατί νομίζω είναι πιο αξιόπιστη (ως προς την λειτουργία της) η μηχανική Abloy αυτόματου κλειδώματος. Επίσης, έτσι θα σου κοστίσει αρκετά λιγότερο η πόρτα. Χοντρικά υπολογίζω κανένα 500ρι κάτω.
Το αρνητικό της λύσης αυτής, είναι ότι δεν θα κλειδώνουν αυτόματα όλα τα κινητά έμβολα/πίροι, παρά μόνο το ένα έμβολο της Abloy κλειδαριάς. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να κλειδώνουν χειροκίνητα. Εκεί βέβαια θα βοηθούσε να μπει ένας κύλινδρος με πομολάκι, ώστε να κλειδώνεις & ξεκλειδώνεις πιο εύκολα/γρήγορα κάθε φορά.

Από την άλλη, αν θες κάθε φορά που κλείνει η πόρτα να κλειδώνουν όλοι οι πίροι αυτόματα ή θες άλλα κόλπα, όπως το να μπορείς να ανοίξεις από έξω με άλλους τρόπους πέραν του κλειδιού (πχ με πληκτρολόγιο, καρταναγνώστη, δακτυλικό αποτύπωμα, εφαρμογή από το κινητό, κ.λπ.), τότε πάσο, πας για Mottura X Nova. 

Δεν λέω ότι η Mottura X Nova είναι κακή κλειδαριά, ούτε έχω ακούσει για κάποιο πρόβλημα. Απλά είμαι της άποψης ότι όσο πιο απλοϊκός (χωρίς ηλεκτρονικά μέρη/πλακέτες, κ.λπ.) είναι ο μηχανισμός της κλειδαριάς, τόσο πιο αξιόπιστος είναι. 

Εννοείται πως η κεντρική είσοδος θα έχει από έξω defender. 1 ή 2, ανάλογα αν η πόρτα θα έχει μία ή δύο κλειδαριές.

Θα μπορούσε ΚΑΙ η κεντρική πόρτα να είναι "τυφλή" από έξω και να ανοίγει με διάφορους τρόπους (πχ με πληκτρολόγιο, καρταναγνώστη, δακτυλικό αποτύπωμα, εφαρμογή από το κινητό, κ.λπ.) αλλά όχι με κλειδί. ΑΛΛΑ, θα προτιμούσα να μπορεί να μπει κλειδί από έξω (και άρα να έχει και defender) γιατί αν κάτι πάει στραβά με τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά μέρη και δεν μπορεί να ανοίξει η κλειδαριά με τους διαφορετικούς τρόπους, να μπορεί να μπει κλειδί και να ανοίξει μηχανικά.


Όσον αφορά τις κλειδαριές στις άλλες 3 πόρτες, λογικά θα είναι απλές μηχανικές γραναζωτές Mottura ή ISEO με καταπέλτη. Μια χαρά δηλαδή. 


Τέλος, επειδή γράφεις ότι θες τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια, στην κεντρική πόρτα του σπιτιού, θα κοίταζα ο κύλινδρος (αφαλός) να είναι ή ο KESO 8000 (είναι ο καλύτερος που βάζει ο Σ**μος) ή, ιδανικά θα αγόραζα ΜΕΤΑ κάποιον πολύ καλύτερο (όπως τον κύλινδρο EVVA 4KS) από αλλού, μιας και ο συγκεκριμένος πορτάς τοποθετεί αυστηρά και μόνο συγκεκριμένα προϊόντα στις πόρτες του.
Οι πόρτες που έχεις επιλέξει είναι όλες top. Αν θες και ο κύλινδρος (αφαλός) να είναι κορυφαίος, προτείνω να τον αλλάξεις μετά την τοποθέτηση της πόρτας και αφού τον προμηθευτείς από αλλού (Ο Σ**μος δεν το συζητά να σου τοποθετήσει ο ίδιος κυλίνδρους που δεν έχει, οπότε μην το ρωτήσεις καν γιατί θα έχετε εντάσεις). Φυσικά μιλάω μόνο για την κεντρική πόρτα η οποία θα μπορεί να ανοίξει με κλειδί από έξω και όχι για τις άλλες 3. Αν πάλι δεν θες να μπλέκεις και να κάνεις αλλαγές στην πόρτα, και ο KESO 8000 καλός είναι. (η αλλαγή κυλίνδρου είναι εύκολη πάντως)

Ειλικρινα υπερευχαριστω για την αναλυτικοτατη και εξαιρετικη απαντηση.

για τις πορτες κηπου δεν καταλαβα, εαν ειναι με τυπου βαρελακι τι σχεση εχει το ηλεκτρικο κυπρι; Και εμενα μ αρεσει η ιδεα να μην εχουν πομολο απ´ εξω αλλα οταν ειναι ξεκλειδωτες να μπορουν να παραμεινουν κλειστες για να εμποδιζουν πχ. εντομα να μπουνε μεσα.

τι πρεπει ακριβως να ζητησω;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,απο εδω εχουμε μαθει και 5 πραγματα το πως να κινηθουμε απο τα παιδια!ελεος!!!

κατευθειαν μετα την διαφημιση να κλειδωθει το θεμα!κατι παιζει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JMc7 είπε

το μονο που εχω να προσθεσω : πολλα λεφτα για το τιποτα τα 1000/πορτα..

1100+...

Δεν ειναι κ λιγα. Συμφωνω

ουτε για την κυρια εισοδο, που εχει σταθερα δεξια αριστερα κ πανω, ειναι λιγα τα 4000+...

υπαρχει ομως αντιπροταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JMc7 είπε

εγω πιστευω η διαχειριση ειναι εξω απ'ολο αυτο.

σιγουρα πολλα τα ματια που παρακολουθουν κ πολλες οι τσεπες που δακρυζουν απο αληθειες.

το θεμα γεννηθηκε κ στηριχθηκε για να μην ακουει ο κοσμος φιλολογικες αστειοτητες τυπου "η ωμεγα εχει παραβιαστει καιρο", "η κλειδαρια ιζεο ρ50 η καλυτερη στον κοσμο" και αλλα τετοια σοβαρα επιχειρηματα που ακουγονται στον κοσμο.

εξω μέσα δεν μας νοιάζει και πολυ πιστεύω αυτοι ξέρουν καλύτερα και τι πίεσης δέχονται...απλα να έχουν το νου τους μόνο σε ενα πράγμα εδω μιλαμε για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ...ΚΑΙ.και όχι αν το Mitsubishi ειναι καλύτερο απο το  Morris..αυτο να καταλάβουν.το θεμα ειναι πολυ λεπτό

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...