Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vpdank είπε

1100+...

Δεν ειναι κ λιγα. Συμφωνω

ουτε για την κυρια εισοδο, που εχει σταθερα δεξια αριστερα κ πανω, ειναι λιγα τα 4000+...

υπαρχει ομως αντιπροταση;

βαλε νορμαλ πορτες ασφαλειας κ παρε 2-3 ακομη προσφορες. τα πορταδικα εχουν γινει περισσοτερα απ τα κρεοπωλεια. 

φυσικα αν σου περισσευουν διαγραφεις τα παραπανω κ προχωρας. καλες οι πορτες, καλα τα προιοντα αλλα οχι και 1000+ για καθε μια τυφλη πορτα...

3 λεπτά πριν, TrifonSam είπε

Πραγματικά λυπάμαι που δε σε είχα πάρει είδηση πριν δυο χρόνια που άλλαξα κλειδαριά.Eυχαριστούμε για όλα, η προσφορά σου στην ασφάλεια μας είναι ανεκτίμητη!

εχεις εξαιρετικη κλειδαρια απ οσο μας εγραψες. ο κλειδαρας που εγκατεστησε προφανως δεν ηξερε την ρ50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, JMc7 είπε

βαλε νορμαλ πορτες ασφαλειας κ παρε 2-3 ακομη προσφορες. τα πορταδικα εχουν γινει περισσοτερα απ τα κρεοπωλεια. 

φυσικα αν σου περισσευουν διαγραφεις τα παραπανω κ προχωρας. καλες οι πορτες, καλα τα προιοντα αλλα οχι και 1000+ για καθε μια τυφλη πορτα...

εχεις εξαιρετικη κλειδαρια απ οσο μας εγραψες. ο κλειδαρας που εγκατεστησε προφανως δεν ηξερε την ρ50.

Εχω παρει. Στα 1100-1300 τις βρισκω ολες. Κανω κατι λαθος;

ευχαριστως σε πμ δεχομαι προτασεις για συγκεκριμενες εταιρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vpdank είπε

Ειλικρινα υπερευχαριστω για την αναλυτικοτατη και εξαιρετικη απαντηση.

για τις πορτες κηπου δεν καταλαβα, εαν ειναι με τυπου βαρελακι τι σχεση εχει το ηλεκτρικο κυπρι; Και εμενα μ αρεσει η ιδεα να μην εχουν πομολο απ´ εξω αλλα οταν ειναι ξεκλειδωτες να μπορουν να παραμεινουν κλειστες για να εμποδιζουν πχ. εντομα να μπουνε μεσα.

τι πρεπει ακριβως να ζητησω;

ευχαριστω

H τύπου βαρελάκι σε σχέση με το ηλεκτρικό κυπρί, έχουν κοινό το ότι επιτρέπουν στην πόρτα να ανοίξει σπρώχνοντας ή τραβώντας την. Το έγραψα σαν παράδειγμα, σε περίπτωση που δεν κατάλαβες τι κάνει το ηλεκτρικό κυπρί που πρότεινε αρχικά ο Jmc7. Ρώτησε τον πορτά, αν μπορεί να σου βάλει ηλεκτρικό κυπρί στις 3 πόρτες που βγάζουν στον κήπο. Αλλά το κυπρί να έχει διακόπτη που να επιτρέπει να ανοίγει η πόρτα με σπρώξιμο ή τράβηγμα. Λογικά θα το δεχτεί. 

2 λεπτά πριν, vpdank είπε

1100+...

Δεν ειναι κ λιγα. Συμφωνω

ουτε για την κυρια εισοδο, που εχει σταθερα δεξια αριστερα κ πανω, ειναι λιγα τα 4000+...

υπαρχει ομως αντιπροταση;

Όπως είπα και πριν, η Extra 1 είναι ιδιαίτερα ενισχυμένη. Απέχει αρκετά από τον μέσο όρο των πορτών ασφαλείας που κυκλοφορούν. Δεδομένου ότι γενικά οι βίαιες επιθέσεις (στρέβλωση πόρτας, προσπάθεια αποξήλωσης κλειδαριάς, κ.λπ.) σε πόρτες ασφαλείας, είναι σχετικά σπάνιες, θα μπορούσες να γλιτώσεις χρήματα και να επιλέξεις κάποιο φθηνότερο μοντέλο θωράκισης όπως το Atros ή τον Παραγωγικό τύπο. Προσωπικά θα επέλεγα την Extra 1 αν μου το επέτρεπε το budget, αλλά και με φθηνότερο μοντέλο θωράκισης, καλά θα είσαι λογικά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vpdank είπε

Εχω παρει. Στα 1100-1300 τις βρισκω ολες. Κανω κατι λαθος;

ευχαριστως σε πμ δεχομαι προτασεις για συγκεκριμενες εταιρειες.

δεν υπαρχει καποιος λογος για προσωπικα μηνυματα. 

αν μπορεις, γραψε μας τι ζητας ακριβως, τι διαστασεις αφορουν οι πορτες κ θα κανω κι εγω μια μικρη ερευνα κ θα σου γραψω την αποψη μου για το τι μπορεις να παρεις στα πολλα λεφτα που διαθετεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είστε φοβεροί, σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

και βλέποντας τα τελευταία σχόλια, όχι, να μην κλειδώσει το θέμα, νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν γνώσεις βοηθούν πάρα πολύ όλους εμάς, παραθέτουν πληροφορίες, μαθαίνουμε πράγματα και προσπαθούμε να είμαστε πιο υποψιασμένοι καταναλωτές για το δικό μας καλό και τη δική μας ασφάλεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jnl είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας :)

Μετά από κάποια κρούσματα παραβιάσεων στη γειτονιά, θέλω να αλλάξω κύλινδρο γιατί έχω τρομάξει. 

Αυτή τη στιγμή έχω mg. Θεωρείται από τους πιο ξεπερασμένους?

Ποιος θεωρείται ο πιο ασφαλής κύλινδρος που θα μου προτείνατε? Πάνω από όλα η ασφάλεια, κ ας κοστίσει και κάτι παραπάνω..

Ρώτησα έναν κλειδαρά, μέλος του ΣΑΕΚ, και μου πρότεινε τον EVVA 4KS PLUS. 

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι θα μου προτείνατε?

Είδα το παρακάτω βίντεο, αυτό σημαίνει ότι παραβιάζεται?? 

https://www.youtube.com/watch?v=rPnEdHCVVQA

ευχαριστώ πολύ

οπως ειπε ο sway, μονο ο hsp αξιζει.

εσυ λογικα εχεις τον κλασικο που δινουν με το μπλε/γαλαζιο κεφαλι, οποτε σιγα σιγα καλο ειναι να σκεφτεσαι για καποια αναβαθμιση.

φυσικα δεν εισαι στο επιπεδο του κ2 η του ασιξ αλλα δεν εισαι και πολυ παραπανω.

γενικα κοιτας απο agb9000 και επανω. συγκριτικα η ασφαλεια σου ανεβαινει ανα 5λεπτο θα λεγαμε. οσο πιο ακριβος κ σπανιος ο κυλινδρος, τοσο πιο δυσκολη η παραβιαση.

ισως ενα σετ μαγνητικου defender & ενος μεσου/δυνατου κυλινδρου να ειναι η βελτιστη λυση.

η τελευταια προταση θα μελετηθει εως τον ερχομενο Σεπτεμβρη. (τα στατιστικα βελτιωνονται οσο περναει ο καιρος).

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εμένα από δω άνοιξαν τα μάτια μου στο θέμα ασφάλεια πόρτας κι επειδή από δω βρήκα επαγγελματίες που δεν διαφημίζονται καθόλου, θα πω μόνο πως είναι απλά φασιστικό να κλείσει το νήμα και προσωπικά μου το έχεις αποδείξει με προειδοποίηση σε ποστ που απλά σε χάλασε η άποψη μου. Αν χάνεις λεφτά εσύ ή κάποιος γνωστός σου κάτι δεν κάνεις καλά (αν δεν φταίει κάτι άλλο), αν όχι απλά γίνε περισσότερο δημοκράτης. Ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά από τα παιδιά εδώ αν γίνω η αιτία να κλείσει το νήμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2019 στις 7:06 ΜΜ, vpdank είπε

Καλησπερα κ χρονια πολλα.

κατασκευαζω ενα σπιτι το οποιο εχει μια κεντρικη εισοδο κ αλλες 3 βοηθητικες

θα ειναι ολες ασφαλειας μιας κ ολες οδηγουν σε κηπο.

σκεφτηκα τις 3 βοηθητικες (μιας κ δεν με ενδιαφερει να μπαινω αλλα μονο να βγαινω) να μην βαλω αφαλο απ´ εξω παρα μονο μπετουγια εαν θελω στιγμιαια να βγω και κλεισει πχ. απο αερα και ειναι ξκελειδωτη.

ειναι καλυτερα να μην εχει αφαλο ή να εχει αλλα με defender?

Επισης αυτες οι 3 θα εχουν συρτη νυκτος οποτε νομιζω πως πρακτικα δεν ανοιγουν απ´ εξω. Σωστα;

τελος η κεντρικη εισοδου πιθανως να ειναι αξονικη. Ειναι καλες απο αποψη ασφαλειας;

σιγουρα η κεντρικη θα εχει αυτοματη κλειδαρια ειτε ειναι αξονικη ειτε οχι.

σας ευχαριστω για τον χρονο.

Καλησπέρα φίλε, ίσως είναι υπερβολή να τοποθετήσεις 4 πόρτες της κλίμακας 3/5 από το εν λόγω κατάστημα (με νο1 την πιο φθηνή πρόταση και νο5 την πιο ακριβή).  Εγώ στην θέση σου θα τοποθετούσα στην κεντρική είσοδο την νο2 ή νο3 και στις 3 βοηθητικές θα τοποθετούσα νο1 ή νο2. Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι από την στιγμή που εξωτερικά δεν θα υπάρχει κύλινδρος και εφόσον θα γίνει μια μια καλή/σωστή τοποθέτηση.

Στο σπίτι που φτιάχνεις θα υπάρχει μονάχα το δικό σου διαμέρισμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, john_petrucci7 said:

Επειδή κι εμένα από δω άνοιξαν τα μάτια μου στο θέμα ασφάλεια πόρτας κι επειδή από δω βρήκα επαγγελματίες που δεν διαφημίζονται καθόλου, θα πω μόνο πως είναι απλά φασιστικό να κλείσει το νήμα και προσωπικά μου το έχεις αποδείξει με προειδοποίηση σε ποστ που απλά σε χάλασε η άποψη μου. Αν χάνεις λεφτά εσύ ή κάποιος γνωστός σου κάτι δεν κάνεις καλά (αν δεν φταίει κάτι άλλο), αν όχι απλά γίνε περισσότερο δημοκράτης. Ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά από τα παιδιά εδώ αν γίνω η αιτία να κλείσει το νήμα

Spoiler

 

Θα έβαζα εδώ δημόσια τα προσβλητικά μηνύματα που έγραψες σε άλλους χρήστες και για τα οποία έλαβες παρατηρήσεις, αλλά δεν θα το κάνουμε αρένα εδώ μέσα. Καλή η επανάσταση, αλλά να ξέρετε και τι γράφετε όταν είστε έτοιμοι να σηκώσετε τα λάβαρα κατά του «φασισμού» (διαβάστε και τίποτα μπας και καταλάβετε τι είναι ο φασισμός). 

Το topic αυτό ξεκίνησε για συμβουλές και απορίες σχετικά με τις κλειδαριές κλπ αλλά από τη στιγμή που έγινε τεράστιο και εμφανίζεται πρώτο σε αναζητήσεις κλπ, ήταν λογικό να προσελκύσει και επαγγελματίες του χώρου που με αφορμή τις συμβουλές κλπ, βρήκαν και την ευκαιρία να αυξήσουν την πελατεία τους. 

Αυτο όπως (θα έπρεπε να) γνωρίζετε δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του insomnia και τα σχετικά μηνύματα αφαιρούνται και αν συνεχιστούν, το τοπικ κλειδώνεται. Αν έχετε πρόβλημα με τους κανόνες, απευθυνθείτε στον διαχειριστή. 

Όλοι εδώ μέσα που ανήκουμε στη συντονιστική ομάδα, βρισκόμαστε εδώ εθελοντικά τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια και φροντίζουμε ώστε να τηρούνται οι βασικοί κανόνες. Καταλαβαίνω πως κάποιοι «ξεβολεύονται» αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. 

Α λοιπόν θέλετε ανοιχτό το συγκεκριμένο τοπικ, πολύ απλά όταν θα έχουμε περιστατικά σαν το τελευταίο που αφαιρέθηκε, αντί να κάνετε quotes αναπαράγοντας το μήνυμα, να κάνετε απλά μια αναφορά ώστε να το αφαιρέσουμε άμεσα. Αν η αναφορά γίνει μετά από 10-20 quotes, πρέπει να ασχοληθούμε περισσότερο σβήνοντας ενα ένα το κάθε μήνυμα. 

Μετα από τόσα χρόνια γνωρίζω πολύ καλά πως αυτές οι παρεμβάσεις δεν προσφέρουν  τίποτα  μιας και μεταφράζονται όπως βολεύει τον καθένα αλλά αφού είναι Σάββατο και δεν ήπια ακόμη καφέ, είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια. :) 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JMc7 είπε

δεν υπαρχει καποιος λογος για προσωπικα μηνυματα. 

αν μπορεις, γραψε μας τι ζητας ακριβως, τι διαστασεις αφορουν οι πορτες κ θα κανω κι εγω μια μικρη ερευνα κ θα σου γραψω την αποψη μου για το τι μπορεις να παρεις στα πολλα λεφτα που διαθετεις.

Καλημερα

οι 3 βοηθητικες εχουν διαστασεις

220x90

216x103

216x88

 

Η κεντρικη 274x244, με σταθερο δεξια αριστερα κ πανω. 

Ολες εξωτερικα με επενδυση αλουμινιου καθως βρεχονται

Οι 3 βοηθητικες χωρις αφαλο απ´ εξω

η κεντρικη με αυτοματη κλειδαρια

αυτα ζηταω. 

Ευχαριστω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 Α λοιπόν θέλετε ανοιχτό το συγκεκριμένο τοπικ, πολύ απλά όταν θα έχουμε περιστατικά σαν το τελευταίο που αφαιρέθηκε, αντί να κάνετε quotes αναπαράγοντας το μήνυμα, να κάνετε απλά μια αναφορά ώστε να το αφαιρέσουμε άμεσα. Αν η αναφορά γίνει μετά από 10-20 quotes, πρέπει να ασχοληθούμε περισσότερο σβήνοντας ενα ένα το κάθε μήνυμα. 

Μετα από τόσα χρόνια γνωρίζω πολύ καλά πως αυτές οι παρεμβάσεις δεν προσφέρουν  τίποτα  μιας και μεταφράζονται όπως βολεύει τον καθένα αλλά αφού είναι Σάββατο και δεν ήπια ακόμη καφέ, είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια. :) 

εχεις απολυτο δικιο σε αυτες τις 3 προτασεις. τα σεβη μου & καλη απολαυση στον καφέ !!!

4 λεπτά πριν, vpdank είπε

Καλημερα

οι 3 βοηθητικες εχουν διαστασεις

220x90

216x103

216x88

Η κεντρικη 274x244, με σταθερο δεξια αριστερα κ πανω. 

Ολες εξωτερικα με επενδυση αλουμινιου καθως βρεχονται

Οι 3 βοηθητικες χωρις αφαλο απ´ εξω

η κεντρικη με αυτοματη κλειδαρια

αυτα ζηταω. 

Ευχαριστω

θα το τσεκαρω λιγο και θα επανελθω δευτερα - τριτη.

οι 3 βοηθητικες, θα εχουν και ομοιο κυλινδρο να φανταστω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Για κανένα κύλινδρο μέτριας ασφαλείας με 40-50 € τί μου προτείνεται, σε άπλη πόρτα αλουμινίου θα μπεί, αλλά να είναι διπλής λειτουργίας 

evva eps 3κλειδος ίσως μπορει να βγει στα χρηματα που ζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stefanidisg είπε
  • Cisa astral tekno pro , λέει τίποτα ; βγαίνει στα 55 € περίπου

ναι, γιατι οχι. φυσικα δεν εχει καμια σχεση με τον eps αλλα ειναι μια χαρα.

υποψιν - οτι υπαρχει μονο σε 30χ50, οποτε δε κανει απόλυτα σωστα τη δουλεια για αλουμινοπορτα που θα χρειαζεται 30x40 ή συνηθιστερα 30x45.

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...