Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, deismus είπε

Mclein,

Τελικά δεν έχω φωτό, πήρε το παιδί ένα κλειδαρά και του είπε ότι δεν έχει σκαφτεί για να γυρίζει δύο φορές και η δεύτερη βόλτα έχει κολλήσει μετά από 25 χρόνια χαχα. Η Κλειδαριά είναι cisa.

Του είπε θα έρθει να το σκάψει και να καθαρίσειτην κλειδαριά και του πρότεινε αντί να αλλάξει την κλειδαριά να βάλει ένα defender οro2 και κυλινδρο ένα mauer red line η μια multilock 7*7 break secure.

Η πόλη είναι επαρχία μικρότερη από Γιάννενα.

1. Ποιος είναι καλύτερος από τους 2?

2. Κάτι ασφαλέστερο άμα ανέβει ένα εικοσαευρο πάνω στον κύλινδρο?

3. Πότε θα φύγει ο Σφαιροπουλος και θα δώσουν λεφτά τ αδέρφια μπας και κάνουμε κάτι καλύτερο οεο?

Ευχαριστω

1. στο χα πει οτι μπορει να ειναι ασκαφτο αλλα απορω με μια στροφη πως βγαινει το κλειδι...οεο !!!

2. να βαλει κανενα cisa astral s / agb 9000. o 7x7 ΔΕΝ ειναι break-secure & o mauer ειναι για τα ματια :)

3. φευγει, χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζετε αν σε πόρτα siamo μπορώ να αλλάξω κύλινδρο εκ των υστέρων; Γιατί για defender απ' ότι έχει αναγράφει στο forum δεν γίνετε;

Επεξ/σία από gsf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsf είπε

Γνωρίζετε αν σε πόρτα siamo μπορώ να αλλάξω κύλινδρο εκ των υστέρων; Γιατί για defender απ' ότι έχει αναγράφει στο forum δεν γίνετε;

τα παντα γινονται :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mclein είπε

τα παντα γινονται :)

Επειδή αν γίνει θα γίνει στο χωριό θα τον αλλάξω κι αυτόν μόνος μου όπως χθες που άλλαξα τον mg με τον abloy protec 2. Τι αυτό ρωτάω .Α.. σήμερα άλλαξα και το defender diamond που είχα πάρει από σένα πάλι μόνος.

20180618_175259.jpg

Επεξ/σία από gsf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gsf είπε

Επειδή αν γίνει θα γίνει στο χωριό θα τον αλλάξω κι αυτόν μόνος μου όπως χθες που άλλαξα τον mg με τον abloy protec 2. Τι αυτό ρωτάω .Α.. σήμερα άλλαξα και το defender diamond που είχα πάρει από σένα πάλι μόνος.

20180618_175259.jpg

δε βιδωνε περισσοτερο ;;

αν ειναι σιαμο, δε νομιζω να χρειαζεται να αλλαξεις το defender - μη δωσεις χρηματα χωρις λογο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσω πόρτα siamo μόνο κύλινδρο θέλω να αλλάξω.

Στη φωτό που βλέπεις το σώμα του defender ακουμπησε πρώτα στον κύλινδρο και μετά γύρισα τη ροζέτα( αν λέγεται έτσι) μερικές στροφές έτσι ώστε να εφάπτεται στην πόρτα. Το είχα δει που μου το αλλάξανε στην Αθήνα  μερικές μέρες πριν γνωρίσω το forum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, swayback είπε

Πολύ καλός. Από τους κορυφαίους βάσει του επιπέδου ασφαλείας που προσφέρει, αλλά είναι υπερβολικά ακριβός (250+€).

Υπάρχουν εξίσου καλές επιλογές με τα μισά περίπου λεφτά.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο φόρουμ έχει γίνει αναφορά από τον @mclein πως μακροπρόθεσμα, μπορεί να υπάρξουν προβλήματα  με τα κλειδιά του συγκεκριμένου κυλίνδρου, λόγω φθοράς, από πέσιμο για παράδειγμα.

 

13 ώρες πριν, mclein είπε

θα πρεπει ν'αλλαχθει κ ο ρότορας του defender ή ακόμη και ολοκληρο το defender σε υφισταμενη ή νεου τυπου πορτα !

οπως εχουμε ξαναπει : abloy protec2, evva 4ks (3ks), evva ICS, Cisa Rs3s, Mul-T-Lock Mt5, Mauer Nw4 (5) κ οτι μπορει να ξεχναω, κανουν μια χαρα τη δουλεια :) 

 

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

σκέφτομαι τι να βάλω σπίτι και κοιτάω διάφορα, πιο πολύ για να μην πέσω σε κάτι που ανοίγουν και οι ερασιτέχνες,

-

-

-

 

πάντως για όποιον θέλει να εκτοξεύσει την  ασφάλεια στην κλειδαριά της πόρτας,

θα πρέπει να συνδυάσει έναν καλό κύλινδρο με το παρακάτω (ανεβάζοντας επίσης ανάλογα το κόστος)

το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι πρέπει να παραβιάσει κάποιος,  σε πρώτη φάση, μία αρκετά ασφαλή κλειδαριά,

πριν φτάσει στην (άγνωστη) καλή κλειδαριά που βρίσκεται από κάτω,

το πιο πιθανό είναι να προσπεράσει (εκτός αν είσαι συγκεκριμένος στόχος οπότε ότι και να κάνεις, θα βρεθεί τρόπος να μπούνε)

http://www.drumm-sicherheit.de/en/products

https://securitysnobs.com/Drumm-Geminy-Shield-Deadbolt-Guard.html

δεν ξέρω αν υπάρχει στη Ελλάδα

 

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, koufs είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

σκέφτομαι τι να βάλω σπίτι και κοιτάω διάφορα, πιο πολύ για να μην πέσω σε κάτι που ανοίγουν και οι ερασιτέχνες,

-

-

-

πάντως για όποιον θέλει να εκτοξεύσει την  ασφάλεια στην κλειδαριά της πόρτας,

θα πρέπει να συνδυάσει έναν καλό κύλινδρο με το παρακάτω (ανεβάζοντας επίσης ανάλογα το κόστος)

το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι πρέπει να παραβιάσει κάποιος,  σε πρώτη φάση, μία αρκετά ασφαλή κλειδαριά,

 πριν φτάσει στην (άγνωστη) καλή κλειδαριά που βρίσκεται από κάτω,

το πιο πιθανό είναι να προσπεράσει (εκτός αν είσαι συγκεκριμένος στόχος οπότε ότι και να κάνεις, θα βρεθεί τρόπος να μπούνε)

http://www.drumm-sicherheit.de/en/products

https://securitysnobs.com/Drumm-Geminy-Shield-Deadbolt-Guard.html

δεν ξέρω αν υπάρχει στη Ελλάδα

ναι, ωραιο το συστημα της GEM αλλα ρε φιλε στις πορτες των 800€ μαλλον ειναι υπερβολη να δωσει καποιος 250€ μονο για το defender...

22 λεπτά πριν, gsf είπε

Αν κλείσω πόρτα siamo μόνο κύλινδρο θέλω να αλλάξω.

Στη φωτό που βλέπεις το σώμα του defender ακουμπησε πρώτα στον κύλινδρο και μετά γύρισα τη ροζέτα( αν λέγεται έτσι) μερικές στροφές έτσι ώστε να εφάπτεται στην πόρτα. Το είχα δει που μου το αλλάξανε στην Αθήνα  μερικές μέρες πριν γνωρίσω το forum. 

στειλε μου φωτο το ροτορα να δω ποσο μεσα ειναι ο κυλινδρος. σε πμ :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατη μετακόμιση σε διαμέρισμα που έχει την πόρτα και κλειδαριά των φώτο.

Ο μεσίτης μου έφερε έναν "δικό του" να αλλάξουμε κλειδαριά ο οποίος μου είπε κατευθείαν πως η πόρτα ολόκληρη είναι για πέταμα (ποιοτικά). Επειδή δεν μου έλεγε το γιατί, πήρα και μια δεύτερη γνώμη από άλλον κλειδαρα, ο οποίος μου είπε ότι η πόρτα είναι "πάρα πολύ καλή" και το μόνο που χρειάζομαι είναι μια καλή κλειδαριά, και να περάσω από το μαγαζί του να μου πει τιμές. 

Επειδή έχω χάσει την μπάλα, μήπως μπορεί κανείς να μου πει (αν γίνεται βέβαια από φωτογραφίες) αν η πόρτα είναι καλή η αν θέλει αντικατάσταση, και τι κλειδαριά προτείνεται για αυτήν; 

3~01.png

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, k1ane είπε

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατη μετακόμιση σε διαμέρισμα που έχει την πόρτα και κλειδαριά των φώτο.

Ο μεσίτης μου έφερε έναν "δικό του" να αλλάξουμε κλειδαριά ο οποίος μου είπε κατευθείαν πως η πόρτα ολόκληρη είναι για πέταμα (ποιοτικά). Επειδή δεν μου έλεγε το γιατί, πήρα και μια δεύτερη γνώμη από άλλον κλειδαρα, ο οποίος μου είπε ότι η πόρτα είναι "πάρα πολύ καλή" και το μόνο που χρειάζομαι είναι μια καλή κλειδαριά, και να περάσω από το μαγαζί του να μου πει τιμές. 

 Επειδή έχω χάσει την μπάλα, μήπως μπορεί κανείς να μου πει (αν γίνεται βέβαια από φωτογραφίες) αν η πόρτα είναι καλή η αν θέλει αντικατάσταση, και τι κλειδαριά προτείνεται για αυτήν; 

3~01.png

1.png

καλημερα !

βαλε μια φωτογραφια στο προφιλ πιο απομακρυσμενη να δουμε ολους τους πυρους που βγαινουν.

η πορτα φαινεται Σιαμο & η κλειδαρια τωρα λογικα ειναι mottura.

οσο γαι τον τυπο που ειπε οτι ειναι για πεταμα, επρεπε να τον ρωτησεις "απο που να παρω μια νεα πορτα" να μαθαιναμε με ποιον συνεργαζεται :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k1ane είπε

Ναι, έπρεπε να τον ρωτήσω 😀.. 

Η κλειδαριά είναι mottura  και η καλύτερη φώτο του προφίλ που έχω είναι αυτη:

FIAM κλειδαριά κυλινδρου + κύλινδρος της επιλογής σου + πλάκα εσωτερική disec + defender τουλαχιστον bd200

η προτεινομενη λυση απο εμενα για την πορτα. αν θελεις, γραψε μου που κυμαινεται το budget για να σου προτεινω 2-3 συγκεκριμενες λυσεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε πόρτα του σιαμου αν αγοραστεί,μπορει  α αλλαχθεί ο κύλινδρος που βάζει με τον υπάρχον στην παλιά πόρτα r3s; 

Μπορεί να μπει όποιος κύλινδρος θες στην πόρτα του Σιάμου (με εξαίρεση κάποιους κυλίνδρους που έχουν στρογγυλό κλειδί και θέλουν στρογγυλό ρότορα στο defender), αρκεί πάντα ο κύλινδρος που θες να βάλεις, να έχει την ίδια διάσταση με αυτόν που βάζει ο Σιάμος. Δηλαδή 30-50(80mm) ή 35-50(85mm).

Οπότε βεβαιώσου πρώτα για τη διάσταση.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...