Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αμαξι στα περισσοτερα θα το ταλιπωρησεις και αν γλυτωσεις απο κανα μικροτρακαρισμα καλα θα  ειναι

πηγαινε και παρε μια βεσπα να κανεις βολτες

για μενα Ιονιο Ιθακη , Λευκαδα με αυτοκινητο , Κεφαλλονια με αυτοκινητο

στο Αιγαιο σε μερικα νησια το πολυ πιθανο ειναι να κολλησεις ψειρες στις παραλιες

αν θες Αιγαιο ντε και καλα κατεβα Χανια να περασεις τελεια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2020 στις 11:09 ΠΜ, The_Judas είπε

Θα πάω Σκόπελο λίγες μέρες αλλά σκοπεύω τελικά να αφήσω το αυτοκίνητο στον Βόλο.

υπάρχει κάποιο ασφαλές σημείο με δωρεάν πάρκινγκ;

@The_Judas βρήκες κάπου για parking στο Βόλο? Το σκέφτομαι και εγώ για Σκόπελο και λέω να αφήσω το αμάξι κάπου κοντά στο λιμάνι 4-5 μέρες.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω να βρω πληροφοριες για ταξιδι στην αμερικη τον Αυγουστο

Εχω καταλήξει ότι δεν επιτρέπονται απευθείας πτήσεις από Αθήνα (αναμένεται να επιτραπούν απο τέλος Ιουλίου)

δεν μπορώ να βρω πληροφορίες όμως σχετικά με την άφιξη, σου κάνουν τεστ? σε βάζουν καραντίνα χωρίς τεστ?

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ribo7 είπε

@The_Judas βρήκες κάπου για parking στο Βόλο? Το σκέφτομαι και εγώ για Σκόπελο και λέω να αφήσω το αμάξι κάπου κοντά στο λιμάνι 4-5 μέρες.

αναφέρθηκαν πιο πανω ορισμένες απαντήσεις με οδους που επιτρέπεται παρκάρισμα στον Βόλο.

την Τετάρτη θα πάω εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2020 στις 12:58 ΠΜ, Zerg13 είπε

Οι δρομοι ειναι οκ ή θα το διαλυσω; 
το καλυτερο μερος για να μεινω στην Μυλο ποιο ειναι;

Νομίζω ότι θα το ψιλοδιαλυσεις ....αλλά θέλει μεταφορικό .... Αλλιώς δες μήπως νοικιάσεις εκεί πχ μηχανάκι .... αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει κ χρόνια ....εκεί που σε αφήνει το καράβι μένουν οι περισσότεροι. Αξίζει κ μια βόλτα Κίμωλος ....είναι δίπλα κ φανταστική επίσης !!! Καλά να περάσετε 

Επεξ/σία από ShbrlikeDi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ! Αυτό το καλοκαίρι - βασικά Σεπτέμβρη που πέρνω άδεια - λέω να πάω Λήμνο. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα θα μπορέσω να βρω αρχικά μέρος για να κατασκηνώσω εκεί - είμαι φαν του ελεύθερου - και πως είναι οι μετακινήσεις άμα υπάρχει ΚΤΕΛ. Επίσης έχεται κάποια πρόταση για φαγητό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, TrelosKatsikas είπε

Καλησπέρα σας ! Αυτό το καλοκαίρι - βασικά Σεπτέμβρη που πέρνω άδεια - λέω να πάω Λήμνο. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα θα μπορέσω να βρω αρχικά μέρος για να κατασκηνώσω εκεί - είμαι φαν του ελεύθερου - και πως είναι οι μετακινήσεις άμα υπάρχει ΚΤΕΛ. Επίσης έχεται κάποια πρόταση για φαγητό ?

Αν και ειμαι απο εκει η (καταγωγη μου) μπορω να σου πω οτι το κτελ ειναι πολυτελεια διοτι το νησακι ειναι μικρο. Ο κοσμος ειναι αξιαγαπητος (2 φορες εχω παει ολες και ολες) και ο κοσμος σε χαιρεταει σε φαση " Γεια σου ξενε , Τι κανεις;;;" Με τον ορισμο της φιλοξενιας. Φαγητο στην Μυρινα (πρωτευουσα) βολτα στο λιμανι κανα ποτακι στο Μουνδρο και μπανιο χωριο Αγια Σοφια. Ειναι παρα πολυ μικρο και πιο μικρο απο οσο φανταζεσαι. Αμα το googlareis θα βρεις απειρες φωτογραφιες και μερη για να επισκεφτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TrelosKatsikas είπε

είμαι φαν του ελεύθερου

Αη Στρατή( Άγιο Ευστράτιο ) να πας - ιδανικό μέρος για ελεύθερο!

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnConstantine είπε

Αν και ειμαι απο εκει η (καταγωγη μου) μπορω να σου πω οτι το κτελ ειναι πολυτελεια διοτι το νησακι ειναι μικρο. Ο κοσμος ειναι αξιαγαπητος (2 φορες εχω παει ολες και ολες) και ο κοσμος σε χαιρεταει σε φαση " Γεια σου ξενε , Τι κανεις;;;" Με τον ορισμο της φιλοξενιας. Φαγητο στην Μυρινα (πρωτευουσα) βολτα στο λιμανι κανα ποτακι στο Μουνδρο και μπανιο χωριο Αγια Σοφια. Ειναι παρα πολυ μικρο και πιο μικρο απο οσο φανταζεσαι. Αμα το googlareis θα βρεις απειρες φωτογραφιες και μερη για να επισκεφτεις.

Ρε φιλε τι λες στο παιδι; Ποιο ειναι μικρο νησι; Η Λημνος; Εγω φετος πηγα πρωτη φορα και δεν βγαινει χωρις αυτοκινητο. Ειναι το 8ο μεγαλυτερο σε εκταση νησι της Ελλαδας και το 4ο μεγαλυτερο σε ακτογραμμες.

Anyway, συμφωνω οτι ο κοσμος ειναι γλυκυτατος και θα βρεις πολλα σημεια για ελευθερο καμπινγκ. Εμεις μειναμε στο Keros Surf Club και εκει κοντα ειδαμε πολλα spots για ελευθερο. Θα σε φαει ο ηλιος βεβαια διοτι δεν εχει δεντρα το νησι ουτε για αστειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, ας γινω παλι εγω ο κακος της παρεας μιας και εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο την 9μηνη παραμονη μου εκει (ναι, ημουν απο τους τυχερους που τους ηρθε η μεταθεση για Λημνο 😫)

(Προφανως και οσα θα γραψω ειναι εντονα επηρεασμενα απο το γεγονος οτι δεν εκανα διακοπες αλλα φορουσα το χακι)

Ανθρωποι αγενεστατοι και αφιλοξενοι στη μεγαλη πλειοψηφία. 

Νησι, ισως το πιο ασχημο που εχω δει. Δεν υπάρχει δεντρο ουτε για δειγμα, μονο θαμνοι και πουρναρια, και ο αερας ειναι σταθερα πανω απο 4-5 μποφορ. Παραλιες, επισκεφτηκα 2-3 αλλα θυμαμαι μονο ενα απειρο τοπιο σαν ερημο που βρεχεται απο θαλασσα. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. 

Οδικο δικτυο υποτυπώδες, το οποιο ειναι λες και υπαρχει μονο για να συνδέει τα στρατοπεδα μεταξύ τους. Με λιγα λογια πιο πολλες καναδεζες και σταγιερ/ΡΕΟ θα δεις, παρα ΙΧ. Αποστασεις μεγαλες και χωρις δειγματα πολιτισμου για αρκετα χιλιομετρα. 

Θα σταματησω εδω γιατι θα με πειτε προκατειλημμένο 😋 αλλα στα σοβαρα να εχεις το νου σου αν πας για ελεύθερο γιατι ειναι η χαρα του ρουφιάνου εκει, και ειναι και κολλημενοι με τον τοπο τους (οπως ολοι στην επαρχια).

Μετα απο ολα αυτα, πραγματικα σου ευχομαι να περασεις καλα και να βγω ψευτης και μλκς ☺️

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dazed είπε

Ενταξει, ας γινω παλι εγω ο κακος της παρεας μιας και εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο την 9μηνη παραμονη μου εκει (ναι, ημουν απο τους τυχερους που τους ηρθε η μεταθεση για Λημνο 😫)

(Προφανως και οσα θα γραψω ειναι εντονα επηρεασμενα απο το γεγονος οτι δεν εκανα διακοπες αλλα φορουσα το χακι)

Ανθρωποι αγενεστατοι και αφιλοξενοι στη μεγαλη πλειοψηφία. 

Νησι, ισως το πιο ασχημο που εχω δει. Δεν υπάρχει δεντρο ουτε για δειγμα, μονο θαμνοι και πουρναρια, και ο αερας ειναι σταθερα πανω απο 4-5 μποφορ. Παραλιες, επισκεφτηκα 2-3 αλλα θυμαμαι μονο ενα απειρο τοπιο σαν ερημο που βρεχεται απο θαλασσα. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. 

Οδικο δικτυο υποτυπώδες, το οποιο ειναι λες και υπαρχει μονο για να συνδέει τα στρατοπεδα μεταξύ τους. Με λιγα λογια πιο πολλες καναδεζες και σταγιερ/ΡΕΟ θα δεις, παρα ΙΧ. Αποστασεις μεγαλες και χωρις δειγματα πολιτισμου για αρκετα χιλιομετρα. 

Θα σταματησω εδω γιατι θα με πειτε προκατειλημμένο 😋 αλλα στα σοβαρα να εχεις το νου σου αν πας για ελεύθερο γιατι ειναι η χαρα του ρουφιάνου εκει, και ειναι και κολλημενοι με τον τοπο τους (οπως ολοι στην επαρχια).

Μετα απο ολα αυτα, πραγματικα σου ευχομαι να περασεις καλα και να βγω ψευτης και μλκς ☺️

@TrelosKatsikas

Ό,τι είπε ο dazed, προσθέτωντας κατακαλόκαιρο το πρωί έχει 40 και μετά τα μεσάνυχτα χρειάζεται μπαλακλάβα, μπουφάν, γάντια και μερικές γερές δόσεις κονιάκ/βότκα κλπ για να αντέξει κάποιος υγρασία, κρύο που φέρνει ο συνεχείς βοριάς από την Μαύρη Θάλασσα μέσω Δαρδανελίων. 

Παραλίες αποφύγεται αυτές που κοιτάνε βόρεια γιατί θα βγείτε παγωκολώνες ακόμα και όταν έχει 40C+

Όσον αφορά την άμμο, είναι η μόνη περιοχή στην Ευρώπη που έχει επισημα έρημο και dunes (αμμοθίνες)....... Τα λέει όλα. 

Δεν είναι άσχημα για ένα 4ήμερο αλλά για παραπάνω, μπα. Σαμοθράκη μακράν καλύτερα αν έχεις επιλογή, ρίξε και μερικά ιαματικά μπάνια και οποσδήποτε φάε ντόπιο κατσίκι. :) 

Επεξ/σία από Apoll
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Apoll είπε

@TrelosKatsikas

Ό,τι είπε ο dazed, προσθέτωντας κατακαλόκαιρο το πρωί έχει 40 και μετά τα μεσάνυχτα χρειάζεται μπαλακλάβα, μπουφάν, γάντια και μερικές γερές δόσεις κονιάκ/βότκα κλπ για να αντέξει κάποιος υγρασία, κρύο που φέρνει ο συνεχείς βοριάς από την Μαύρη Θάλασσα μέσω Δαρδανελίων. 

Παραλίες αποφύγεται αυτές που κοιτάνε βόρεια γιατί θα βγείτε παγωκολώνες ακόμα και όταν έχει 40C+

Όσον αφορά την άμμο, είναι η μόνη περιοχή στην Ευρώπη που έχει επισημα έρημο και dunes (αμμοθίνες)....... Τα λέει όλα. 

Δεν είναι άσχημα για ένα 4ήμερο αλλά για παραπάνω, μπα. Σαμοθράκη μακράν καλύτερα αν έχεις επιλογή, ρίξε και μερικά ιαματικά μπάνια και οποσδήποτε φάε ντόπιο κατσίκι. :) 

Ναι Ναι Ναι ρε φιλε πως το ξεχασα αυτο! Λοιπον, 1η Αυγούστου καπου σε ενα φαρο ξεχασμένο απο το θεο, κανουμε πλωτα, και τα μεσανυχτα ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ! Μεχρι τοτε νομιζα οτι μονο στα cartoons γινεται αυτο 🤣

(Υπόψιν, εκεινη την περιοδο πραγματικα δεν μασαγα ευκολα σωματικα και μου ειχε κανει απιστευτη εντυπωση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dazed είπε

Ναι Ναι Ναι ρε φιλε πως το ξεχασα αυτο! Λοιπον, 1η Αυγούστου καπου σε ενα φαρο ξεχασμένο απο το θεο, κανουμε πλωτα, και τα μεσανυχτα ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ! Μεχρι τοτε νομιζα οτι μονο στα cartoons γινεται αυτο 🤣

(Υπόψιν, εκεινη την περιοδο πραγματικα δεν μασαγα ευκολα σωματικα και μου ειχε κανει απιστευτη εντυπωση)

Ιούλιος 1996. Γυρνάω από άδεια στο νησί. Το μεσημέρι έκανα μπάνιο στην θάλασσα στον Κορινθιακό με 43 βαθμούς. Το πρωί έχωντας το 4-8, φορούσα χειμωνιάτηκα με μάσκες κλπ γιατί είχε -5 με έναν αέρα που περνούσε τα πάντα. Με το που βγήκε ο ήλιο, έσκασα μέσα σε 10 λεπτά πήγε από -5 στους 30. 

Όσον αφορά τα πλωτά, ακόμα δεν έχω βρει στον χάρτη σε ποιά παραλία μας πήγαν τότε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...