Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Για το -κλασικό- Marchesi 1824 στη Galleria με θέα το Ντουομο, θέλει κράτηση ή πας στα κουτουρου; Έχεις άποψη; 

Eιχα παει παλιοτερα χωρις κρατηση, αλλα αν πας περιοδο που θα γινεται της κακομοιρας καλυτερα να κλεισεις.

Επισης, ανεβα και στην ταρατσα του Duomo, ειναι ωραια διαδρομουλα, προτιμησε τις σκαλες αν εισαι λιγο fit (ειναι πολλες) αλλα εχει και ανελκυστηρα. Το εισητηριο δεν ειναι ακριβο.

Α παρεμπιπτοντως, για aperitivo πηγαινε στα Navigli, ειναι πολυ ατμοσφαιρικο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Eιχα παει παλιοτερα χωρις κρατηση, αλλα αν πας περιοδο που θα γινεται της κακομοιρας καλυτερα να κλεισεις.

Επισης, ανεβα και στην ταρατσα του Duomo, ειναι ωραια διαδρομουλα, προτιμησε τις σκαλες αν εισαι λιγο fit (ειναι πολλες) αλλα εχει και ανελκυστηρα. Το εισητηριο δεν ειναι ακριβο.

Α παρεμπιπτοντως, για aperitivo πηγαινε στα Navigli, ειναι πολυ ατμοσφαιρικο σημειο.

Σε υπερευχαριστώ.

Navigli είναι το Airbnb μας, οπότε βολεύει να πάμε εκεί για Aperitivo. Γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Navigli και σε συνδυασμό ότι βρήκαμε σχετικά φθηνή διαμονή (30 το βράδυ που οκ για Μιλάνο δεν έχω και παράπονο), κλείσαμε να μείνουμε εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, yanis13 είπε

(30 το βράδυ που οκ για Μιλάνο δεν έχω και παράπονο), κλείσαμε να μείνουμε εκει!

30 ευρω το βραδυ??

Μην το πεις ουτε του Πάπα.

Στα Navigli επισης εχει τα ΣΚ και υπαιθριο παζαρι το οποιο ειναι πολυ γραφικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, stormrain είπε

30 ευρω το βραδυ??

Μην το πεις ουτε του Πάπα.

Στα Navigli επισης εχει τα ΣΚ και υπαιθριο παζαρι το οποιο ειναι πολυ γραφικο.

Επίσης μια χαζή ερώτηση, αν ξέρεις θα με βοηθούσε!

Δικαιούμαι reduced tickets (πχ για το Ντουόμο, εισιτήρια τρένων) σαν μεταπτυχιακός φοιτητής (συνεπώς κάτοχος πάσο);;

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Επίσης μια χαζή ερώτηση, αν ξέρεις θα με βοηθούσε!

Δικαιούμαι reduced tickets (πχ για το Ντουόμο, εισιτήρια τρένων) σαν μεταπτυχιακός φοιτητής (συνεπώς κάτοχος πάσο);;

Αυτο δυστυχως δεν το γνωριζω καθολου, αλλα υποθετω ολο και καποιος αλλος συμφορουμιτης θα ξερει να μας κατατοπισει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κλέισει ποτέ φθηνότερα για Ρώμη με οικογένεια. Είμαστε 4 άτομα και οι τιμές για δωμάτιο (σε ενιαίο χώρο) και γενικώς οπουδήποτε δεν πέφτουν κάτω από 200 ευρώ ακόμα και για Airbnb. Να κοιτάξω για άλλη πόλη Ιταλίας αλλά που είναι φθηνότερα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yanis13 είπε

Σε υπερευχαριστώ.

Navigli είναι το Airbnb μας, οπότε βολεύει να πάμε εκεί για Aperitivo. Γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Navigli και σε συνδυασμό ότι βρήκαμε σχετικά φθηνή διαμονή (30 το βράδυ που οκ για Μιλάνο δεν έχω και παράπονο), κλείσαμε να μείνουμε εκει!

Αφού θα μένεις Navigli δες για πίτσα το Pizzeria Tradizionale , κάνε καλού κακού μια κράτηση. 

Επίσης για κρασάκι με χαλαρό τσίμπημα (κυρίως αλλαντικά και τυριά) δες το La Prosciutteria Milano Brera και γενικότερα μια βόλτα στη Brera είναι must.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, εχει καποιος πληροφοριες για Γιαννενα(εκει θα μεινω για 2 βράδια) και Μετσοβο Παππιγκο και γενικα για τη περιοχη; που αξιζει να παω για αξιοθεατο και μετα ταβερνες value for money ευχαριστω

Επεξ/σία από trelomam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/03/2024 at 08:33, fotini1 said:

Να κοιτάξω για άλλη πόλη Ιταλίας αλλά που είναι φθηνότερα;;;

Napoli σίγουρα είναι. Από αξιοθέατα έχει μπόλικα, τόσο εντός όσο και εκτός (Πομπηία, Ηράκλειο).

Άλλη λύση είναι το Παλέρμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάπιγκο παραείναι τουριστικό και ακριβό κατά τη γνώμη μου.

Καλημέρα, αρα προτεινεις μονο Μετσοβο βολτα μια μέρα να το δουμε λίγο, έχεις άποψη για ταβερνες κτλπ; εννοω στη ευρυτερη περιοχη..ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες (κάπου μετά τον Αύγουστο που μας πέρασε) ότι στο Τσεπέλοβο ήταν πιο φθηνά (καταλύματα και φαγητό) και γενικά πέρασα πιο ωραία.

Βέβαια οι τιμές παίζει να έχουν ανέβει παντού, αλλά δεν πιστεύω όσο στο Πάπιγκο.

Μέτσοβο δε θυμάμαι καν τι παίζει να σου πω την αλήθεια και έχω ακούσει ότι έχει αλλάξει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, trelomam είπε

Καλημέρα, αρα προτεινεις μονο Μετσοβο βολτα μια μέρα να το δουμε λίγο, έχεις άποψη για ταβερνες κτλπ; εννοω στη ευρυτερη περιοχη..ευχαριστω 

Μέτσοβο, στο κουτούκι του Νικόλα είχα φάει πριν από εφτά χρόνια και ήταν εξαιρετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλάνια τα φωτα σας!!! 

σορρυ καταρχάς, αν το κατεβατό που θα γράψω είναι offtopic (πλζ να μεταφερθεί) και παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία να με βοηθήσει γιατί ψάχνω σε τηλ/reddit κτλ και δεν βρίσκω τίποτα.

πήγα τέλη Φλεβάρη γερμανία για λίγες μέρες και με προτροπή φίλου εδώ μέσα έβγαλα το deutschland ticket με τα 49€, ένα για μένα και ένα για την κοπέλα μου.

όλα κομπλέ, έγινε η έκδοση, ακυρώσαμε τη συνδρομή επιτυχώς όταν γυρίσαμε αθήνα και περιμεναμε 1η Μαρτίου να γίνει η χρέωση για τη χρήση που κάναμε το φλεβάρη. 1η Μάρτη ξημερωματα σκάει ειδοποίηση στην τραπεζα της δικιας μου για 49€ και σε μένα τίποτα!

περιμένω μπας και γίνει τις επομενες μέρες (γιατί σου δίνουν το δικαιώμα να ακυρώσεις μεχρι τις 10 κάθε μηνα) και στις 4/3 μου σκάει mail από το db (γερμανικό ΟΑΣΑ) "φίλος, χρωστας 49€, στείλτα με τραπεζικό έμβασμα και σαν δικαιολογιία βάλε αυτό τον αριθμό". 

κλασμένος επειδή είχαν συνημμένο ένα χαρτί που έλεγε ότι αν δεν κάνω καταθεση μέχρι το deadline (11/3) ότι θα υπάρξουν πρόστιμα/επιβαρυνσεις και ότι θα στείλουν τα στοιχεία μου σε εισπρακτική κτλ , πάω σε κατάστημα της Εθνικης να με βοηθησουν - καθώς ήταν η πρώτη φορά που στέλνω χρήματα στο εξωτερικό και ήθελα να μαι 1000% σίγουρος ότι έγινε σωστά.

Χθες το πρωί, λοιπόν (11/3 ημέρα deadline) μου σκάει ακριβώς το ίδιο μήνυμα και deadline μεχρι τις 20. Εκτός του ότι μου γμησαν τη μέρα, δεν βρίσκω άκρη πουθενά. Στα email δν απαντάνε πουθενά (τους είχα στέιλει από τις 4 να τους ρωτησω σε ποιο πεδίο να βάλω τον αριθμό που μου έστειλαν , τζίφος), στο τηλ τους παίρνω βάζω τα αγγλικά , μου λένε να περιμένω και μετά βγαίνει ένας ψηλός , λέει κάτι στα γερμανικά και πέφτει η γραμμή .

καμία ιδέα κανεις??? τι κάνω τωρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 8:33 ΠΜ, fotini1 είπε

Συγνώμη αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κλέισει ποτέ φθηνότερα για Ρώμη με οικογένεια. Είμαστε 4 άτομα και οι τιμές για δωμάτιο (σε ενιαίο χώρο) και γενικώς οπουδήποτε δεν πέφτουν κάτω από 200 ευρώ ακόμα και για Airbnb. Να κοιτάξω για άλλη πόλη Ιταλίας αλλά που είναι φθηνότερα;;;

τσέκαρε με trivago τα συγκριτικά και σίγουρα έχει καλύτερη τιμή για 3 αστέρων με πρωινό για 4 άτομα. 

AirBnB κλπ σπίτια μπορεί να βρεθείς εκτός από πιθανή ακύρωση  ιδιοκτήτη - τυχοδιώκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...