Προς το περιεχόμενο

HomeKit


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
On 09/07/2018 at 22:47, kifinas said:

Να ξυπνήσω το topic. Ψάχνω στην Ελλάδα για ανεμιστήρα οροφής συμβατό με HomeKit αλλά δεν βρίσκω.  Έχει δει κανένας;

Αυτόνομη συσκευή δε νομίζω να βρεις. Ίσως αν παίξεις με κάποιο διακόπτη συμβατό με homekit που απλά θα ανοιγοκλείνει τον ανεμιστήρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, kifinas said:

Θέλω να έχω ξεχωριστό έλεγχο ταχύτητας και λάμπας που τροφοδοτούνται από κοινή παροχή, όχι ένα απλό on-off. 

Νομίζω πως δεν θα βρεις κάτι τέτοιο συμβατό με HomeKit... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λογική αυτών των λύσεων είναι να το βάλεις σε 2 λεπτά, να δουλέψει αμέσως και να συνεχίσει να δουλεύει. Αν είναι να θυμηθώ το πτυχίο ηλεκτρονικού θα το έφτιαχνα (χωρίς ras) για την χαρά της διασκέδασης. Αυτό όμως πριν 10 χρόνια ή όταν (αν) πάρω σύνταξη. Ευχαριστώ πάντως.

Υπάρχουν έτοιμα αλλά δεν έχει στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια "έξυπνη" κλειδαριά συμβατή με HomeKit;

Σκέφτομαι να πάρω τη Nuki (https://nuki.io/) αν και θα ήθελα να περιμένω την επεργόμενη eve Lock που είδα στην IFA 2018.

Γνώμες; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 hours ago, paredwse said:

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια "έξυπνη" κλειδαριά συμβατή με HomeKit;

Σκέφτομαι να πάρω τη Nuki (https://nuki.io/) αν και θα ήθελα να περιμένω την επεργόμενη eve Lock που είδα στην IFA 2018.

Γνώμες; :) 

Η Nuki είναι απο αυτές που πρέπει να έχεις το κλειδί μόνιμα στην πόρτα από μέσα?

Δεν μου γεμίζουν το μάτι αυτές οι λύσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, billdanos said:

Η Nuki είναι απο αυτές που πρέπει να έχεις το κλειδί μόνιμα στην πόρτα από μέσα?

Δεν μου γεμίζουν το μάτι αυτές οι λύσεις... 

Η nuke συγκεκριμένα συνιστά να έχεις τους αφαλούς στους οποίους μπορείς να ξεκλειδώσεις την πόρτα ανεξάρτητα αν από την άλλη μεριά έχει μέσα το κλειδί ή όχι. Προφανώς για λόγους ασφαλείας. 

Σε κάθε περίπτωση, μάλλον θα περιμένω το Eve Lock, το οποίο φτιάχνεται από την Yale και η Eve της δίνει συμβατότητα HomeKit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Η OSRAM έβγαζε εδώ και καιρό διάφορα 'smart home' ψιλοαξεσουάρ (λάμπες και πρίζες) αλλά δεν είχαν συμβατότητα HomeKit.  Μόλις έβγαλε λάμπες RGB που υποστηρίζουν αποκλειστικά HomeKit (εντυπωσιακό γιατί δεν υποστηρίζεται ούτε το Amazon Alexa ούτε ο Google Assistant). Σε σχέση με τις αντίστοιχες Philips Hue White & Color είναι τα 2/3 της τιμής: 45 ευρώ η μία λάμπα Philips Hue, 28 ευρώ η μία λάμπα OSRAM Smart+, και οι δύο RGB dimmable (οι τιμές από amazon.de). 

Το δε καλύτερο όλων είναι ότι η OSRAM δεν χρειάζεται hub όπως η Philips, συνδέεται απευθείας με το HomeKit hub (είτε είναι το Apple TV είτε το iPad είτε το HomePod) και... δουλεύει. Ή έτσι λέει τουλάχιστον. 

Έχει δοκιμάσει κανείς λάμπες OSRAM Smart+ RGB ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, paredwse said:

Η OSRAM έβγαζε εδώ και καιρό διάφορα 'smart home' ψιλοαξεσουάρ (λάμπες και πρίζες) αλλά δεν είχαν συμβατότητα HomeKit.  Μόλις έβγαλε λάμπες RGB που υποστηρίζουν αποκλειστικά HomeKit (εντυπωσιακό γιατί δεν υποστηρίζεται ούτε το Amazon Alexa ούτε ο Google Assistant). Σε σχέση με τις αντίστοιχες Philips Hue White & Color είναι τα 2/3 της τιμής: 45 ευρώ η μία λάμπα Philips Hue, 28 ευρώ η μία λάμπα OSRAM Smart+, και οι δύο RGB dimmable (οι τιμές από amazon.de). 

Το δε καλύτερο όλων είναι ότι η OSRAM δεν χρειάζεται hub όπως η Philips, συνδέεται απευθείας με το HomeKit hub (είτε είναι το Apple TV είτε το iPad είτε το HomePod) και... δουλεύει. Ή έτσι λέει τουλάχιστον. 

Έχει δοκιμάσει κανείς λάμπες OSRAM Smart+ RGB ;

Αχα! Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τις osram αλλά για τις LIFX που έχω είναι πολύ καλές. Βγαίνουν κατά καιρούς κ αυτές σε προσφορά στο Amazon. Και όντως δουλεύουν χωρίς hub. Και μάλιστα ακόμα και οι παλιές LIFX που δεν γράφουν ότι υποστηρίζουν HomeKit παίρνουν αναβάθμιση κ δουλευουν.  Τώρα αν κάποιος έχει κ τις δυο ας μας πει την σύγκριση, θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  • Δημιουργία νέου...