Προς το περιεχόμενο

HomeKit


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 hours ago, evilakos! said:

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες επειδή κ εγώ είμαι σε αναζήτησή;

1. Εγκαθίσταται εύκολα, ως ένας κλασσικός θερμοστάτης, στη θέση του ήδη υπάρχοντος. Είτε από ηλεκτρολόγο είτε, εάν πιάνουν τα χέρια σου, από εσένα.

2. Ένα μικρό bridge μπαίνει σε μία έξοδο ethernet του router ή του switch σου και μέσω αυτού ο θερμοστάτης γίνεται 'smart' και επιπλέον τον βλέπει το σύστημα ως HomeKit device. 

3. Ο θερμοστάτης, εκτός από θερμοκρασία, ελέγχει και την ποιότητα του αέρα και σε ενημερώνει, εάν το επιθυμείς, για να ανοίξεις λίγο κανά παράθυρο να φρεσκαριστεί το σπίτι. Επίσης αντιλαμβάνεται ότι έχεις ανοίξει παράθυρο και σε ρωτά εάν θες να κλείσει προσωρινά η θέρμανση για να εξοικονομηθεί πετρέλαιο και χρήμα.

4. Κατ'επιλογή του χρήστη, μπορούν να μπουν διάφοροι "κανόνες" για συγκεκριμένες ημέρες (πχ τις καθημερινές θα λείπω όλη ημέρα οπότε η θερμοκρασία μπορεί να είναι έως 18 βαθμούς αλλά μετά τις 20.00 που επιστρέφω θέλω να μου έχεις θερμοκρασία 20 βαθμούς). 

5. Τέλος κατ'επιλογή του χρήστη, μπορεί να ενημερώνεται μέσω GPS ότι πλησιάζεις στο σπίτι και να ανεβάζει τη θερμοκρασία έτσι ώστε όταν μπεις να είναι ζεστό. 

Γενικά, μου άρεσε πολύ! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 hours ago, evilakos! said:

Αγόρασες από μαγαζί ελληνικό; Το έχει κανείς ή μόνο ιντερνετικα από εξωτερικό;

Αγοράζεις απευθείας από το site τους και έρχεται κανονικά. Στη Γερμανία βρίσκονται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 29/10/2018 at 16:37, evilakos! said:

Αγόρασες από μαγαζί ελληνικό; Το έχει κανείς ή μόνο ιντερνετικα από εξωτερικό;

Στην Ελλάδα δεν το έχει κανείς (προς το παρόν). Και δεν βλέπω κάποιον επίσημο μεταπωλητή της tado. Κρίμα, γιατί έχει ωραία προϊόντα... 

Προσωπικά το πήρα αυτοπροσώπως από τη Γερμανία, το Σεπτέμβριο που ήμουν στο Βερολίνο. Αλλά, όπως λέει κι ο @billdanos, στέλνουν κανονικότατα στην Ελλάδα από το site τους www.tado.com 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη ειμαι σε προγραμμα εξ΄οικονομω δεν ξερω κατα ποσο οι παραγγελιες απο εξωτερικο χωρις εγχωριο τιμολογιο μπορουν να περασουν για αυτο ρωτησα περισσοτερο. Ευχαριστω παντως για ολες τις πληροφοριες και θα το ψαξω με τον μηχανικο μου για περαιτερω. Μερικους καταστηματαρχες που ρωτησα μου λενε δεν μπορουν να μου το φερουν γιατι πρεπει να ανοιξουν καρτελα με την συγκεκριμενη εταιρια και δεν μπαινουν σε αυτην την διαδικασια για ενα κομματι που θελω εγω.

Επεξ/σία από evilakos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Χθες η Legrand ανακοίνωσε πως εξαγόρασε τη Netatmo!

Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε ακόμη περισσότερες homekit συσκευές απο δω και πέρα! :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από σήμερα η netatmo έχει (λόγω Black Friday) έκπτωση 25% σε ΟΛΑ τα προϊόντα της στο site της. 
Ελπίζω να δούμε κάτι αντίστοιχο από tado και nuki. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω έναν μηχανισμό για να ελέγχω το θερμοσίφωνο, εννοείται HomeKit compatible.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να κάνω ένα βασικό προγραμμαστισμός σε ημέρες / ώρες, που θα ανάβει και θα σβήνει, και να μπορώ να το ανάψω/σβήσω εξ αποστάσεως. 

Το μόνο που βρήκα είναι αυτό 

https://www.amazon.com/Electric-Controller-Control-Anywhere-Automation/dp/B01N10I32W

Δεν βρήκα καμμία άλλη συσκευή (που έστω να οδηγεί ένα ρελλέ ισχύος) που να ανταποκρίνεται σε αυτό που χρειάζομαι...

Καμμιά ιδέα ?  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα ρελέ ισχύος και ένα οποιοδήποτε διακόπτη HomeKit (πχ Fibaro switch) μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις. Πρέπει όμως να έχεις ηλεκτρολόγο που να πιάνουν τα χέρια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kifinas είπε

Με ένα ρελέ ισχύος και ένα οποιοδήποτε διακόπτη HomeKit (πχ Fibaro switch) μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις. Πρέπει όμως να έχεις ηλεκτρολόγο που να πιάνουν τα χέρια του. 

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω με ηλεκτρολόγο. Θα σου δώσει συμβουλές και για τα υπόλοιπα που μπορεί να χρειαστείς (χειροκίνητη λειτουργία, ενδεικτικές λυχνίες, χρονικό για προστασία κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kifinas είπε

Ελπίζω με ηλεκτρολόγο. Θα σου δώσει συμβουλές και για τα υπόλοιπα που μπορεί να χρειαστείς (χειροκίνητη λειτουργία, ενδεικτικές λυχνίες, χρονικό για προστασία κλπ). 

Ναι το σκεπτόμουν έτσι.

θα το βάλω με έναν διακόπτη κλιμακοστασίου toggle on - toggle off για την χειροκίνητη λειτουργία και μία ενδεικτική λυχνία πάνω στο ρελέ. 

Σ ευχαριστώ και πάλι.

Edit: Παράγγειλα ήδη το Fibaro (single) switch σήμερα μετά από την συμβουλή σου. Θα το παραλάβω μέχρι την Παρασκευή. 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 28/11/2018 at 20:34, Jiakometi said:

[...]

Edit: Παράγγειλα ήδη το Fibaro (single) switch σήμερα μετά από την συμβουλή σου. Θα το παραλάβω μέχρι την Παρασκευή. 

Αν έχεις την καλοσύνη, γράψε εδώ την εμπειρία και τη διαδικασία, όταν παραλάβεις και εγκαταστήσεις. Με ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Fibaro το παρέλαβα. Φαίνεται πολύ προσεγμένο και ποιοτικό. Όχι φτηνοκατασκευή. 

Σαφώς πήρα το συμβατό με HOMEKIT και όχι αυτό που χρειάζεται το hub της Fibaro για να δουλέψει. (Z Wave).

Περιμένω τον ηλεκτρολόγο μου κάποια στογμή την επόμενη εβδομάδα για εγκατάσταση. Επειδή είναι γνωστός, και πολυπράγμων, δεν περιμένω εκπλήξεις (άσχημες) από εκεί.

Θα βάλει στον πίνακα ένα ρελέ ισχύος και τέλος. 

Μόλις είμαι έτοιμος παρ όλα αυτά, εννοείται θα αναρτήσω λεπτομέρειες και ίσως φωτό.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα δυσκολευτεί με την βασική εγκατάσταση. Το μόνο που ήθελα ήταν να υπήρχε υλικό σε din rail. Τώρα θα πρέπει να κρέμεται μέσα στον πίνακα. Ενημερωτικά υπάρχει θήκη για να μπει σε din rail αλλά βρίσκω υπερβολικό να δώσεις 30€ για μια θήκη σε υλικό που κάνει 60€. 

Καλό θα είναι να έχεις κατά νου ότι δεν μιλάμε για βιομηχανικό υλικό. Συζητήστε για την εγκατάσταση. Πχ για χειροκίνητη λειτουργία μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις την επαφή S στο Fibaro, είτε να ενεργοποιείς το ρελέ με διακόπτη τελείως ανεξάρτητα. Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο. Να έχεις τρόπο ελέγχου σε περίπτωση που μείνει κολλημένο, να δεις πως συμπεριφέρεται σε κατάσταση ηρεμίας και λειτουργίας όταν έχουμε διακοπή ρεύματος κλπ. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...