Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Parasites

 

Αλλο ενα διαμαντι του Κορεατικου  κινηματογραφου  .

Ελεγεια πανω  στην κοινωνικη διαστρωματωση  και τις ανθρωπινες φιλοδοξιες στο στιβο της κοινωνικη ανεξελιξης ,σπαζοντας το κλισε διπολο καλων  φτωχων -κακων πλουσιων με μια   υποδορια   αφηγηματικη εξελιξη  που ανατρεπει τα παντα .Μια καλα  μελετημενη σεναριακη χορογραφια που ακροβατει αναμεσα σε διαφορετικα κινηματογραφικα ειδη  διαποτισμενο απο εντονο  μαυρο χιουμορ .Σκηνογραφικα  και χωροταξικα  ειναι ιδιοφυες  ,τα πολλαπλα επιπεδα των  χωρων  που εξελισεται η ιστορια , οι ανατροπες και οι ερμηνειες συνθετουν ενα αριστουργηματικο κοκταιηλ που  υποβαλει τον θεατη  σε αλλεπαληλα  σοκ .

Δεν θυμαμαι αλλη ταινια να εκανε τετοιου ειδους κοινωνικο σχολιο τοσο ευστοχα , αποφευγοντας  γραφικες  κοινοτυπιες και μπαινοντας στην ουσια ,στον πυρηνα της ανθρωπινης  υποστασης  οπως εξελισεται διαχρονικα  στο κοινωνικο πλεγμα.

Το δημιουργημα του Bong Joo Ho αποτελει αδιαμφισβητα την καλυτερη ταινια της χρονιας   ,ενα  οροσημο για τον παγκοσμιο κινηματογραφο  .

 

8,9/10

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Dogville (2003)

Αγαπώ Lars Von Trier, κάθε του ταινία είναι τόσο διαφορετική και δίνει ανάσα ανανέωσης στον κινηματογράφο (Antichrist & Melancholia ❤️ ).

Η 2η θέαση του Dogville μετά από 15 χρονάκια νομίζω μου χρειαζόταν...πρόσεξα πράγματα που δεν είχα πολυπροσέξει την πρώτη φορά και εκτίμησα ακόμη περισσότερο τις ερμηνείες όλων των ηθοποιών.
Για όσους δεν την έχουν δει, μια προειδοποίηση: είναι σαν θεατρικό έργο, με σχεδόν ανύπαρκτα σκηνικά (πχ αντί για τα ίδια τα σπίτια, βλέπουμε την κάτοψή τους με κιμωλία). Αλλά όλα αυτά ξεπερνιούνται μετά από μερικά λεπτά και δεν σου λείπουν καν. 

Το focus είναι οι ίδιοι οι ηθοποιοί, οι μεταξύ τους σχέσεις, οι διάλογοι, οι αντιδράσεις τους και κυρίως...η ηθική τους. Για μένα, ο καλύτερος ρόλος της Kidman αλλά και του Bettany.
Μόνο η αφήγηση καμιά φορά με ενοχλούσε και η διάρκεια θα μπορούσε νά'ταν και μικρότερη.

 

8.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Παράσιτα

Δεν ξέρω τι του βρήκαν κάποιοι και το αποθεώνουν τόσο πολύ.Ερμηνείς για γέλια και για κλάματα πολλές φορές.Έχουμε χάσει τελείως την έννοια της καλής τανίας;;;;Μία μέτρια ταινία που σε πολλά σημεία πατούσα το γρήγορο γιατί βαριόμουν την επανάληψη.

Δεν ξέρω πως βγαίνει αυτή η ψηλή βαθμολογία προσωπικά θα της έδινα ένα 5/10

Προσωπική άποψη πως όταν περνάς σημεία της ταινίας σε fast forward, άρα έχεις χάσει ενδεχομένως σημαντικά κομμάτια της, είτε αυτό είναι βασική ατάκα, ύφος/ έκφραση ηθοποιού είτε πλάνο, κλπ δεν έχεις δικαίωμα να την κρίνεις και να βάλεις βαθμολογιία. Αν πεις την είδα όλη και δε μου άρεσε, ΟΚ απόλυτα σεβαστό, γούστα είναι αυτά.

Όμως όταν διαβάσω: την πέρασα στο FF, τη σταμάτησα στο δεκαπεντάλεπτο, έπαιζα FIFA στη δίπλα οθόνη, απλά αγνοώ την άποψή σου.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Wayward είπε

Προσωπική άποψη πως όταν περνάς σημεία της ταινίας σε fast forward, άρα έχεις χάσει ενδεχομένως σημαντικά κομμάτια της, είτε αυτό είναι βασική ατάκα, ύφος/ έκφραση ηθοποιού είτε πλάνο, κλπ δεν έχεις δικαίωμα να την κρίνεις και να βάλεις βαθμολογιία. Αν πεις την είδα όλη και δε μου άρεσε, ΟΚ απόλυτα σεβαστό, γούστα είναι αυτά.

Όμως όταν διαβάσω: την πέρασα στο FF, τη σταμάτησα στο δεκαπεντάλεπτο, έπαιζα FIFA στη δίπλα οθόνη, απλά αγνοώ την άποψή σου.

Εμένα η μεγάλη μου απορία είναι, ποια σημεία βρήκε και προσπέρασε; Η ταινία έχει άψογο ρυθμό. Και πολύ χιούμορ! Που συχνά βγαίνει μέσα από αυτό το ρυθμό.

Ίσως αυτός είναι ο λόγος που μου αρέσει τόσο πολύ αυτός ο σκηνοθέτης. Επειδή αντιμετωπίζει τις ταινίες του λες και είναι μουσικά έργα, με μοτίβα, αντιθέσεις, ρυθμικές παραλλαγές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Εγώ έχασα σχεδόν όλη την αρχή της ταινίας και είχα άτομα να μιλάνε όλη την ώρα δίπλα μου (να μου τραβάνε την προσοχή και να μου σπάνε τα νεύρα) και πάλι αριστούργημα μου φάνηκε. Νομίζω πως είναι και λίγο να (έχεις διάθεση να) πιάσεις το νόημα της ταινίας. Οι περισσότεροι στην παρέα αφού την είδαμε μου είχαν πει πως τους φάνηκε μέτρια, αλλά είναι αξιοσημείωτο πως δεν είχαν καταλάβει απολύτως τίποτα. Μια μάλιστα είχε πετάξει την θεωρία πως ήταν δυσνόητο λοβ στορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^Εγώ έχασα σχεδόν όλη την αρχή της ταινίας και είχα άτομα να μιλάνε όλη την ώρα δίπλα μου (να μου τραβάνε την προσοχή και να μου σπάνε τα νεύρα) και πάλι αριστούργημα μου φάνηκε. Νομίζω πως είναι και λίγο να (έχεις διάθεση να) πιάσεις το νόημα της ταινίας. Οι περισσότεροι στην παρέα αφού την είδαμε μου είχαν πει πως τους φάνηκε μέτρια, αλλά είναι αξιοσημείωτο πως δεν είχαν καταλάβει απολύτως τίποτα. Μια μάλιστα είχε πετάξει την θεωρία πως ήταν δυσνόητο λοβ στορι.

Αυτό που ίσως βρίσκω πιο εύκολο να παρεξηγήσει κανείς, κυρίως λόγω πολιτισμικής απόστασης, είναι η αίσθηση του χιούμορ της ταινίας. Ήταν κάτι που μου είχε συμβεί και εμένα όταν είδα για πρώτη φορά ταινία του σκηνοθέτη, το Memories of Murder, όπου δεν είχα καταλάβει ότι πολλά σημεία της ταινίας είναι επίτηδες χιουμοριστικά και στοχεύουν να σε κάνουν να γελάσεις. Μου είχε αρέσει μεν πάρα πολύ, καθώς είχα εκτιμήσει πολλά πράγματα, αλλά σίγουρα το χιούμορ της δεν ήταν ένα από αυτά.

Το Parasite θα έλεγα ότι είναι κάπου 70% κωμωδία (αν μπορεί να πει κανείς τέτοια σαχλαμάρα), οπότε αν δεν πιάσεις το χιουμοριστικό τόνο της ταινίας, ίσως είναι εύκολο να μην την παρακολουθήσεις ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη συγκεκριμένη ταινία άρχισα να την εκτιμώ περισσότερο όσο περισσότερο τη σκεφτόμουν τις επόμενες ώρες/μέρες.

ΟΚ δεν είναι υποχρεωμένος να του αρέσει σαφώς, αλλά βαθμολογία και θάψιμο σε ταινία που δεν είδες ολόκληρη δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Wayward είπε

Εγώ τη συγκεκριμένη ταινία άρχισα να την εκτιμώ περισσότερο όσο περισσότερο τη σκεφτόμουν τις επόμενες ώρες/μέρες.

ΟΚ δεν είναι υποχρεωμένος να του αρέσει σαφώς, αλλά βαθμολογία και θάψιμο σε ταινία που δεν είδες ολόκληρη δεν το καταλαβαίνω.

Δεν σου έχει τύχει ποτέ να κλείσεις ταινία; Πχ να σε ξενερώσει από το ξεκίνημα;

Εμένα μου συμβαίνει πάντως, η αρχή μιας ταινίας δείχνει αρκετά πράγματα πολλές φορές.

Για την ταινία που συζητάτε πάντως και εμένα δεν με τρέλανε και σίγουρα δεν είναι αριστούργημα για τα δικά μου γούστα, απλά πέρασα καλά βλέποντας την. Έχει μία αξία αυτό που λέει ο Manuel για το χιούμορ της ταινίας, ένα χιούμορ που δεν μου ήταν και πολύ ευχάριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είναι το χιούμορ της ταινίας που με έκανε να την χαρακτηρίσω αριστούργημα.

Επίσης μου έχει τύχει να καταλήξω να βλέπω ταινία σε μικρό παραθυράκι (π.χ. The secret , SkylineBattle Royale 2) ενώ σερφάρω το ιντερνετ κλπ και μετά να την θάβω άσχημα σε φίλους. Βέβαια ως ένα σημείο φαίνεται πόσο κακή είναι μια ταινία απ'την αρχή της.

Άσχετο...

Πρόσφατα (χθες και προχθες) είδα τα: Zombieland: Double Tap και Ready or not. Αρκετά διασκεδαστικά και τα δύο. Περίμενα αρκετά χειρότερο το Zombieland, έχω διαβάσει τα χειρότερα και δεν είναι τόooooσο άσχημο όσο λένε θα έλεγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας γνωστός μετά από προτροπή μου είδε τα παράσιτα. Το αποτέλεσμα το ήξερα. Μετά από μερικές μέρες που βρεθήκαμε μου λέει, τέτοιες παπαριές κάθεσαι και βλέπεις; μετά περνάω στο σχέδιο Β. Του βάζω ένα βίντεο στο YouTube με τα μηνύματα - συμβολισμούς την ταινίας (τα περιέγραψε ο Φώτης παραπάνω), ε το λοιπόν ο άνθρωπος έκλεισε το βίντεο στο 1:30 λεπτό, λέγοντας μου σιγά μην κάθομαι να αναλύω και να σκέφτομαι (αυτό το τελευταίο ειλικρινά με τρόμαξε). Συμπέρασμα, δεν είναι όλες οι ταινίες για όλους (ευτυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις δυστυχώς σε περιπτώσεις εκπληκτικών ταινιών όπως τα παράσιτα). 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jumanji The next level https://m.imdb.com/title/tt7975244/

Ταινία που σου δίνει ακριβώς αυτό που περιμένεις. Δεν έχει οσκαρικες ερμηνείες, δεν έχει τρελή σκηνοθεσία, plot twits κλπ. 

Είναι αυτό ακριβώς που ήταν και η 1η. Δραση, φαντασία, περιπέτεια, και πολυ γέλιο. Περισσότερο από την 1η. 

7/10 για το είδος της, πέρασε τρομερά η ώρα.

Σήμερα σειρά έχει Η Κατάρα :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ένας γνωστός μετά από προτροπή μου είδε τα παράσιτα. Το αποτέλεσμα το ήξερα. Μετά από μερικές μέρες που βρεθήκαμε μου λέει, τέτοιες παπαριές κάθεσαι και βλέπεις; μετά περνάω στο σχέδιο Β. Του βάζω ένα βίντεο στο YouTube με τα μηνύματα - συμβολισμούς την ταινίας (τα περιέγραψε ο Φώτης παραπάνω), ε το λοιπόν ο άνθρωπος έκλεισε το βίντεο στο 1:30 λεπτό, λέγοντας μου σιγά μην κάθομαι να αναλύω και να σκέφτομαι (αυτό το τελευταίο ειλικρινά με τρόμαξε). Συμπέρασμα, δεν είναι όλες οι ταινίες για όλους (ευτυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις δυστυχώς σε περιπτώσεις εκπληκτικών ταινιών όπως τα παράσιτα). 

Σημαντικο ρολο εχει και τι διαθεση εχεις οταν βλεπεις μια ταινια, ειδικοτερα μια που προσπαθει να περασει μυνηματα. Προσωπικα αν δεν ειμαι στα καλα μου δεν αισθανομαι ετοιμος να δω μια βαρια ταινια απλα την προσπερναω και βλεπω για 325η φορα το Τ2.

Προσωπικα μου αρεσε το parasite.

Σημερα 1917, αντε να δουμε θα ειναι καλο ή τζαμπα φαγαμε το hype απο τα golden globes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

9 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ένας γνωστός μετά από προτροπή μου είδε τα παράσιτα. Το αποτέλεσμα το ήξερα. Μετά από μερικές μέρες που βρεθήκαμε μου λέει, τέτοιες παπαριές κάθεσαι και βλέπεις; μετά περνάω στο σχέδιο Β. Του βάζω ένα βίντεο στο YouTube με τα μηνύματα - συμβολισμούς την ταινίας (τα περιέγραψε ο Φώτης παραπάνω), ε το λοιπόν ο άνθρωπος έκλεισε το βίντεο στο 1:30 λεπτό, λέγοντας μου σιγά μην κάθομαι να αναλύω και να σκέφτομαι (αυτό το τελευταίο ειλικρινά με τρόμαξε). Συμπέρασμα, δεν είναι όλες οι ταινίες για όλους (ευτυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις δυστυχώς σε περιπτώσεις εκπληκτικών ταινιών όπως τα παράσιτα). 

Νομίζω πως μέσες-άκρες κάποιοι παίρνουν πολύ σοβαρότερα την τέχνη από άλλους. Μπορεί οι ίδιοι αυτοί οι άνθρωποι να χρησιμοποιούν αυτή την ενέργεια που δεν καταναλώνουν παίρνοντας την τέχνη σοβαρά (αλλά έχοντας την ως απλά διασκέδαση) κάπου αλλού... περισσότερο δημιουργικά. π.χ. στις σπουδές και στη δουλειά τους. Είναι δεκτό και κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, antbyron είπε

Δεν σου έχει τύχει ποτέ να κλείσεις ταινία; Πχ να σε ξενερώσει από το ξεκίνημα;

Εμένα μου συμβαίνει πάντως, η αρχή μιας ταινίας δείχνει αρκετά πράγματα πολλές φορές.

Για την ταινία που συζητάτε πάντως και εμένα δεν με τρέλανε και σίγουρα δεν είναι αριστούργημα για τα δικά μου γούστα, απλά πέρασα καλά βλέποντας την. Έχει μία αξία αυτό που λέει ο Manuel για το χιούμορ της ταινίας, ένα χιούμορ που δεν μου ήταν και πολύ ευχάριστο.

Πολύ σπάνια κλείνω στη μέση ταινία αλλά ναι έχει συμβεί κάποιες φορές. Αν το κάνω όμως αυτό ή το περάσω σε fast forward δε θα βάλω βαθμολογία λέγοντας "η ταινία είναι παπαριά, 3/10"

Θα πω "δε μου άρεσε μέχρι το σημείο που είδα και την έκλεισα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chill είπε

Marriage Story

Ταινιάρα!!! Slow pace στην αρχή με τρελή απογείωση στο 2ο μισό. Η σκηνή του Driver και της Τσακαλώτου  Johansson όλα τα λεφτά, πολύ δυνατές ερμηνείες αμφότεροι.

Τι χαμογελάρα έχει η Scarlet.... 😍😍😍😍

Είχα να ενθουσιαστώ για ταινία που αφορά σχέσεις/ζευγάρια από το πολυαγαπημένο μου Closer.

9/10

πραγματικα η καλυτερη ταινια που ειδα φετος, ο adam driver τι ηθοποιαρα ειναι φαινεται ακομα μια φορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...