Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Manuel είπε

Εγώ πάντως δεν μπορώ. Και γι' αυτό μου άρεσε τόσο πολύ. Αν μπορούσα... 😉

Σεβαστη απαντηση, καπως ετσι δικαιολογω και εγω την ακατανοητη αγαπη μου για τον μεγαλο Λεμποφσκι...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Them That Follow[2019]

them-that-follow-poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7313348/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μια καθαρα θρησκευτικη ταινια η οποια αργει παρα παρα πολυ να παρει μπρος. Σε μια πολυ κλειστη κοινωνια κυριαρχει η θρησκεια και τα φιδια εχουν τον πρωτο ρολο στη δοκιμη των ανθρωπων για να τους αποδεχτει ο θεος. Αρχηγος σε ολο αυτο ειναι ο πατερας μιας κοπελας που κρυβει ενα μυστικο που θεωρειτε τεραστια αμαρτια στον κυκλο τους. Τι θα γινει οταν μαθευτει? Παρολη τη μικρη διαρκεια της η ταινια γινεται βαρετη μεχρη λιγο μετα τη μεση που αναλωνεται στο ποσο πιστοι ειναι οι ανθρωποι σε αυτο το μερος και ταυτοχρονα υποβοσκει και το μυστικο της κοπελας. Στο τελευταιο 20λεπτο περνει μπρος με 2-3 δυνατες σκηνες και το τελος τιμιο και οπως επρεπε να τελειωσει η ταινια. Μερικες καλες ερμηνειες και η αρκετα δραματικη ατμοσφαιρα καπως την σωζουν. 5.8/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jojo Rabbit

Παραδόξως το θέμα της ταινίας ήταν παρόμοιο με το a hidden life, ουσιαστικά άνθρωποι που ζούσαν την εποχή της ναζιστικής Γερμανίας, μέσα στο καθεστώς.

Καιρό είχα να γελάσω τόσο πολύ. Μεγάλη συμπάθεια ο Taika Waititi, είναι πάρα πολύ κοντά το χιούμορ μας. Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που κύλησε και έκλεισε η ταινία. Μου έφερε στο μυαλό και το Pan's Labyrinth, προφανώς σε πιο ανάλαφρη εκδοχή. Χάρηκα που είδα επιτέλους για πρώτη φορά τη Γερμανία του 1944-45 όπως πραγματικά ήταν, γεμάτη στιλ και χρώματα. Τολμηρή επιλογή, αλλά και σε κατάλληλη ταινία, καθώς ακόμη και αν κάποιος δεν το γνωρίζει (λογικά οι περισσότεροι), μπορεί να υποθέσει ότι πρόκειται για στιλ της ταινίας, όχι ρεαλιστική απεικόνιση.

Εκπληκτικές οι ερμηνείες, προφανώς με πιο εντυπωσιακές των δύο παιδιών. Ο πιτσιρικάς κουβάλησε ολόκληρη την ταινία, αν είναι δυνατόν! Αλλά και αυτή μου άρεσε πάρα πολύ, ανυπομονώ να την ξαναδώ σε κάτι. Και οι υπόλοιποι πολύ καλοί, Sam Rockwell, ο ίδιος ο Waititi (να μια πρόταση που δεν πίστευα ότι θα έγραφα ποτέ μου: μα τι συμπαθητικός που ήταν ο Χίτλερ, χαχα) και η Scarlet Johansson. Ξέρει πάντως και ο σκηνοθέτης να τους επιλέγει και να τους σκηνοθετεί τους νεαρούς ηθοποιούς, αφού και στο Hunt for the wilderpeople ανέδειξε τον πιτσιρικά. Και ο Alfie Allen είχε ένα μικρό ρόλο που μου άρεσε πολύ, όπως και η Rebel Wilson (που ελπίζω να έχει την τύχη να την χρησιμοποιήσουν σωστά, όχι σε μπουρδίτσες, είναι κρίμα να πάει χαμένη, έχει πλάκα η γυναίκα), αλλά και ο Stephen Merchant.

Ένα σχόλιο έξω από την ταινία: πολύ ακατάλληλη για να την δεις στην Αυστρία, όπου ζω. Οι άνθρωποι εδώ είναι τόσο φορτωμένοι από το σχολείο και τη γενικότερη ρητορική με τύψεις και ευθύνες για εκείνο το καθεστώς, που πιστεύουν ότι είναι απαγορευμένο να γελάσεις με οτιδήποτε σχετίζεται, σε τρομακτικό βαθμό. Δεν μπορούν να κάνουν πλάκα ούτε δευτερόλεπτο, επαναλαμβάνουν μόνο συνεχώς "δεν πρέπει να το αφήσουμε να ξανασυμβεί", σχεδόν κλαίγοντας. Οι εφημερίδες έθαψαν την ταινία και οι φίλοι μου το σχολίαζαν ως "δεν γινόταν αλλιώς, έπρεπε", σαν να ήταν ηθικό τους καθήκον να την αποκηρύξουν. Ήταν πραγματικά λες και έγινε ένα κλικ και ξαφνικά μιλούσες με άλλους ανθρώπους.

Ιδιαίτερα αν έχετε δει την ταινία, καταλαβαίνετε πόσο περίεργο είναι αυτό. Δεν πιστεύω ότι βοηθάει η τόση συναισθηματική καταπίεση, ποτέ δεν είχε καλά αποτελέσματα. Ο Χάνεκε (αυστριακός) είχε κάνει μια ταινία γι' αυτό το θέμα, τη λευκή κορδέλα, που στην ουσία έδειχνε πως μεγάλωσε η γενιά που αργότερα έκανε τον πόλεμο. Όσο περισσότερα γνωρίζω, τόσο περισσότερο καταλαβαίνω τη σπουδαιότητά της.

ΥΓ. Μα τι είναι αυτό φέτος; Όλο ταινιάρες βγαίνουν, ούτε καν απλώς καλές, έχω δει πάρα πολλές που με ενθουσίασαν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, physvlog είπε

Το truth & justice δε το ειδες ομως για να δεις ποσες κλασεις ειναι μπροστα απο ολες αυτες..................

Ευχαριστώ για την πρόταση. Εκτιμώ πολύ περισσότερο μια εναλλακτική πρόταση, από μια αρνητική κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Jumanji The Next Level

Αρκετα καλο και διασκεδαστικο, η ωρα περασε πολυ ευχαριστα και σε ενα σημειο που τρομαξα οτι μπορει να κανει κοιλια, το γυρισαν αμεσως :)

7/10

Charlie's Angels

Πιο καλο απ'ο,τι περιμενα, το ειχα στο μυαλο μου ως χειροτερο του MiB, τελικα ηταν καλυτερο (συγκριτικα εννοω, κατατα ηταν μετριο). Στο μεταξυ ενω δεν πολυπαω την Stewart, δενν ηταν κακη για το ρολο.

 5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The nightingale 5/10

https://www.imdb.com/title/tt4068576/

 

Μια οργισμένη ιρλανδή Ζήνα του 19ου αιώνα, τα βάζει με ολόκληρο λόχο κόκκινων γιλέκων για να εκδικηθεί από τα χαμένα νιάτα της και τον άντρα της και το παιδί της, μέχρι τον καπιταλισμό, τον ιμπεριαλισμό, το ρατσισμό και την αποικιοκρατία της καταραμένης γηραιάς Αλβιώνας. Παραλίγο να φτάσει μέχρι και το διπλό του Ολυμπιακού στην Τούμπα και το καράβι από την Περσία που πιάστηκε στην Κορινθία…Ο Αβορίγινας συμπρωταγωνιστής της δε μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, σε βαθμό που να γίνεται κωμικός σε αρκετά σημεία. Κάτι σαν Ζορρό από τα γαριδάκια, πασαλειμμένος με αλεύρι για τηγανήτες...
 
Εν ολίγοις, η ιστορία είναι μια φλόμπα ανακολουθιών και κακής σκηνοθεσίας, όπου τη μια η Ζήνα όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει και την άλλη είναι απλά κότα. Στο σινεμά είναι εύκολο να δείξεις μπούτι, αλλά σχεδόν ακατόρθωτο να δείξεις ψυχή όταν δεν την έχεις. Ανούσια φλυαρία, γυναίκα σκηνοθέτης, πάμε για άλλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 28/2/2020 στις 6:48 ΜΜ, armin είπε

Σεβαστη απαντηση, καπως ετσι δικαιολογω και εγω την ακατανοητη αγαπη μου για τον μεγαλο Λεμποφσκι...😅

Αλήθεια, τώρα που πέρασε λίγος καιρός που είδες την ταινία, έχεις πιάσει μήπως τον εαυτό σου να τη σκέφτεται ή να θυμάται πολύ καλά κάποιες σκηνές ή συναισθήματα; Ή την ξέχασες μέσα στις υπόλοιπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Manuel είπε

Αλήθεια, τώρα που πέρασε λίγος καιρός που είδες την ταινία, έχεις πιάσει μήπως τον εαυτό σου να τη σκέφτεται ή να θυμάται πολύ καλά κάποιες σκηνές ή συναισθήματα; Ή την ξέχασες μέσα στις υπόλοιπες;

Μονο τη τελευταια σκηνη θυμαμαι χαρακτηριστικα λογω της φανταστικης ερμηνειας, αλλα ειχαμε δει προσφατα κατι σχεδον ταυτοσημο (το τελος του Call me by your Name). Γενικα οχι ουτε διαλογους θυμαμαι ουτε σκηνες συγκεκριμενες. Αλλα οπως ειπαμε, ισως απλα να μην ηταν του γουστου μου τι να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, armin είπε

Μονο τη τελευταια σκηνη θυμαμαι χαρακτηριστικα λογω της φανταστικης ερμηνειας, αλλα ειχαμε δει προσφατα κατι σχεδον ταυτοσημο (το τελος του Call me by your Name). Γενικα οχι ουτε διαλογους θυμαμαι ουτε σκηνες συγκεκριμενες. Αλλα οπως ειπαμε, ισως απλα να μην ηταν του γουστου μου τι να γινει.

Ναι, ναι, από περιέργεια ρώτησα ;) .

(πολύ ωραίο και το Call me by your name)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Troll Hunter[Trolljegeren][2010]

19c8a06f658b2470f4d6d49c32f10cd8.jpg

Δεν το περιμενα αλλα εχουμε μια πολυ ευχαριστη εκπληξη απο Νορβηγια. Η σκηνοθεσια ειναι ιδια με του Cloverfield και παταει πανω σε μονοκαμερα ειναι δηλαδη σαν να ειμαστε εκει και να ζουμε τα γεγονοτα μεσα απο τα ματια των ηθοποιων. Πρωτη ταινια με Troll που βλεπω και μαθαινουμε πολλα πραγματα για αυτα. Ειναι αργη αλλα εχει μερικες πολυ δυνατες στιγμες και το τελος μου αρεσε πολυ οπως το εφτιαξαν. Μπραβο στους Νορβηγους μια τιμια προσπαθεια χωρις χαζα κλισε με ενα αρκετα δυνατο lore story που παταει η ταινια μεχρι το τελος. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Troll Hunter[Trolljegeren][2010]

19c8a06f658b2470f4d6d49c32f10cd8.jpg

Δεν το περιμενα αλλα εχουμε μια πολυ ευχαριστη εκπληξη απο Νορβηγια. Η σκηνοθεσια ειναι ιδια με του Cloverfield και παταει πανω σε μονοκαμερα ειναι δηλαδη σαν να ειμαστε εκει και να ζουμε τα γεγονοτα μεσα απο τα ματια των ηθοποιων. Πρωτη ταινια με Troll που βλεπω και μαθαινουμε πολλα πραγματα για αυτα. Ειναι αργη αλλα εχει μερικες πολυ δυνατες στιγμες και το τελος μου αρεσε πολυ οπως το εφτιαξαν. Μπραβο στους Νορβηγους μια τιμια προσπαθεια χωρις χαζα κλισε με ενα αρκετα δυνατο lore story που παταει η ταινια μεχρι το τελος. 7.5/10

Που τη θυμηθηκες αυτή τη πατατα, το ειχα δει πριν απο χροναι και νομιζω το ειχα σχολιασει εδώ. Μονο σαν κωμωδια μπορεις να το δεις :)

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rus είπε

Που τη θυμηθηκες αυτή τη πατατα, το ειχα δει πριν απο χροναι και νομιζω το ειχα σχολιασει εδώ. Μονο σαν κωμωδια μπορεις να το δεις :)

Μια χαρα ταινια ηταν και αρκετα μοναδικη στο ειδος της. Σιγουρα οχι πατατα και πουθενα δεν γελασα μια χαρα με κρατησε μεχρι το τελος. Απλα η αρχη ειναι πολυ αργη μεχρι να μπει στο κυριως θεμα μετα περνει μπρος μεχρι το τελος. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μια χαρα ταινια ηταν και αρκετα μοναδικη στο ειδος της. Σιγουρα οχι πατατα και πουθενα δεν γελασα μια χαρα με κρατησε μεχρι το τελος. Απλα η αρχη ειναι πολυ αργη μεχρι να μπει στο κυριως θεμα μετα περνει μπρος μεχρι το τελος. 

Βεβαια και είναι μοναδικη, και βεβαιως και δε γελασες, γιατι τοτε θα ηταν καλη κωμωδια, μια κωμωδια ομως που δε σε κανει να γελας ειναι απλα... μια πατατα. Ή για να το πουμε πιο σωστα, μια μπουρδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Βεβαια και είναι μοναδικη, και βεβαιως και δε γελασες, γιατι τοτε θα ηταν καλη κωμωδια, μια κωμωδια ομως που δε σε κανει να γελας ειναι απλα... μια πατατα. Ή για να το πουμε πιο σωστα, μια μπουρδα

Πιθανολογω οτι δεν την τελειωσες για να γραφεις αυτα που γραφεις. Οπως και να εχει αν την τελειωσες και παλι δεν σου αρεσε σεβαστες οι διαφορετικες αποψεις αρκει να εκφραζονται πιο κοσμια ωστε να υπαρχει μια γονιμη συζητηση. Γιατι το να πεις κατι πατατα/μπουρδα δεν ειναι ωραια εκφραση σε ενα δημοσιο forum. Την ταινια την γουσταρα σε σημεια σε τσιτωνει κανονικα απλα εχει και τα μειονεκτήματα της οπως το 99% των ταινιων εκει εξω. Στην κατηγορια πατατα θα εβαζα τα epic movie/meet the spartans/disaster movie με βαθμολογιες 1/10 το πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...