Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fury

Πολύ καλή παραγωγή, σούπερ εφέ και κουστούμια. Το μεγάλο budget είναι εμφανές.  Μέχρι εκεί όμως.

Είναι να απορεί κανείς πώς βγήκε τέτοια ταινία, με τέτοιο budget εν έτει 2014 και νομίζεις ότι βλέπεις σενάριο ράμπο δεκαετίας 80.

Χαρακτήρες καρικατούρες, μάχες unrealistic όσο δεν πάει, σενάριο ανύπαρκτο (συναγωνίζεται του 1917). Γραφικός Brad Pitt μαγκιά, κλανιά και ο κώλος φινιστρίνι. Στα όρια παρωδίας.

4/10

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίδα to Contagion, λόγω του θορύβου φυσικά με τον ιό.

https://www.imdb.com/title/tt1598778/

Δε με άγγιξε καν, εκτός από το πρώτο 10λεπτο. Πολλές φορές νόμιζα ότι έβλεπα ντοκιμαντέρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 9:13 ΜΜ, Lanike71 είπε

Άσχετο, αλλά αντί να βλέπω περισσότερα ποστ εδώ λόγω εγκλεισμού στο σπίτι, βλέπω λιγότερα...

Υπάρχει σχετικό πλαφόν, μέχρι 3 την ημέρα.

2 αν ψώνισες και αντισηπτικό τις τελευταίες 24 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jumanji The Next Level[2019]

Jumanji-The-Next-Level.jpg

Δεν το περιμενα αλλα την απολαυσα περισσοτερο απο την πρωτη ταινια. Εξυπνοι διαλογοι με ποιοτικο χιουμορ εξαιρετικοι οι ηθοποιοι στον ρολο τους και ομορφα γραφικα. Το story χωλαινει αλλα δεν ενοχλει καθολου γιατι δεν θα βαρεθειτε καθολου θα γελασετε και θα περασετε ενα ομορφο 2ωρο. Ξεκαθαρα θα βγει και τριτη ταινια με το τελος που εχουμε. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hush[2016]

MV5-BOWQ4-OTdl-ODQt-MDc3-Yy00-MGVm-LWEx-

Απο τον σκηνοθετη του Doctor Sleep και δημιουργο της σειρας The Haunting of Hill House ενα πολυ τιμιο θριλερακι που σε κραταει κυριολεκτικα απο την αρχη μεχρι το τελευταιο λεπτο. Χαμηλου budget μολις 1 εκατομμυριου καταφερνει να δημιουργησει μια σωστη ατμοσφαιρα με αρκετο σασπενς που θα σε κανει να αγχωθεις μαζι με την κωφαλαλη πρωταγωνιστρια μας. Καποιες δυνατες σκηνες και εξυπνο σε σημεια. Η διαρκεια αρκετα μικρη στα 80λεπτα αλλα νομιζω οσο πρεπει για το σεναριο που εχει. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2020 στις 4:41 ΜΜ, enterhere είπε

The Platform (2019)

Σε μια φυλακή όπου οι κρατούμενοι των επάνω ορόφων τρώνε καλύτερα από τους κάτω, που παίρνουν τα απομεινάρια, ένας άντρας θέλει να φέρει την αλλαγή για το καλό όλων.

Πρωτότυπη ιδέα, πολύ καλή σκηνοθεσία που σε κρατάει σε όλη την διάρκεια της ταινίας. Στο τέλος της ταινίας θα ήθελα κάτι διαφορετικό, χωρίς να αφήνει κενά.

5/10

Ειδα κ εγω την ταινία.. Θα συμφωνησω 100% με τον φίλο σε ολα!! Με λιγο πιο επεξηγηματικο τελος, θα έπαιρνε αξια ενα 7αρακι.. 

6/10 από εμενα

He's out there

https://www.imdb.com/title/tt4052050/

Πολυ καλο θριλερακι τυπου "The strangers, You are next".. 

Με κρατησε σε τσιτα μπορω να πω, μιας κ αυτο ειναι απ τα αγαπημένα μου ειδη! 

7/10

Επεξ/σία από Πανος999
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

V/H/S[2012]

vhs-ver4-xlg.jpg

Σιγουρα μια απο τις πιο αλλοκοτες horror ταινιες που εχω δει. Οι ιστοριες που θελει να πει ειναι πραγματικα αλλοπρόσαλλες και πολυ περιεργες. Μια παρεα αγοριων καταγραφει σε κασετες χαζομαρες που κανει και πληρωνεται. Οταν θα πανε σε ενα αλλο σπιτι ομως για να κλεψουν καποιες κασετες θα τους περιμενει κατι πολυ κακο. Παραλληλα θα δουμε 5 μικρου μηκους ταινιες η καθε μια με διαφορετικη ιστορια και η καθε μια με την δικη της ενταση στο τρομο που θελει να δωσει στον θεατη. Εχουμε αρκετο gore και με τον τροπο της καταφερνει να σε απορροφήσει. Στα αρνητικα η εικονα που ειναι κυριολεκτικα VHS ισως φερει ζαλαδα με το κουνημα της. Γενικως οτι πιο περιεργο και πρωτοτυπο εχω δει στο συγκεκριμενο genre αλλα δεν ειναι για ολους. 6.4/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain Fantastic: Όσοι νομίζετε ότι είναι Μarveloταινια μην προχωρήσετε παρακάτω. Μια εκπληκτική ταινία που μας κάνει να αναρωτηθούμε αν ο πατέρας μεγαλώνει σωστά ή όχι τα παιδιά με τον ανορθόδοξο τρόπο που διάλεξε. Βάζει μέσα φιλοσοφικά ζητήματα, κοινωνιολογία, πολιτική, οικονομία και άλλους κλάδους. Προς το τέλος επικρατεί και μια κωμικοτραγική κατάσταση. --> 8.5/10

Parasite: Μια ακόμα ωραία ταινία, μακριά από τον συνηθισμένο αμερικάνικο κινηματογράφο. Απλώς στα δικά μου μάτια δεν είναι αριστούργημα για Όσκαρ. --> 7.5/10

 Star Wars (Rots): Δεν ήταν μέγιστη φόλα όπως το 8, αλλά και αυτό ήταν πρόχειρο γραμμένο και βιαστικό. Δεν είμαι μεγάλος φαν, οπότε μάλλον δεν με ενόχλησε τόσο πολύ η ταινία και η κατάληξη της. Ταινία  διασκεδαστική ,αλλά που ξεχνάς τελειως την επόμενη μέρα. --> 6/10

Uncut GemsΤην προτείνουν για καλή ταινία με καλή ( εδώ γελάμε) ερμηνεία του Sandler. Χωρίς λόγο ύπαρξης, ανύπαρκτο σενάριο, διάλογοι που αποτελούνται μόνο από βρισιδια, το τελευταίο μέρος αποκτά λίγο ενδιαφέρον. -->5.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, _linuslost_ said:

Captain Fantastic: Όσοι νομίζετε ότι είναι Μarveloταινια μην προχωρήσετε παρακάτω. Μια εκπληκτική ταινία που μας κάνει να αναρωτηθούμε αν ο πατέρας μεγαλώνει σωστά ή όχι τα παιδιά με τον ανορθόδοξο τρόπο που διάλεξε. Βάζει μέσα φιλοσοφικά ζητήματα, κοινωνιολογία, πολιτική, οικονομία και άλλους κλάδους. Προς το τέλος επικρατεί και μια κωμικοτραγική κατάσταση. --> 8.5/10

I see Viggo, i press like, i'm a simple man...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lion. Καλή, καλή. Μας συγκίνησε ο μικρός Saroo. Αν δεν έχεις παιδιά, μπορεί και να μην σου πει τίποτα η ταινία. Εγώ κάποια στιγμή τη διέκοψα και πήγα να δω το γιο μου που κοιμόταν. Αυτό με την αναζήτηση ενός τόπου από μια φωτογραφία ή μια πληροφορία (όχι μόνο ανάμνηση, αρκετά πιο δύσκολο) το έχω κάνει αρκετές φορές και έχω σπαταλήσει ώρες, τρελαίνομαι αν δεν βρω αυτό που ψάχνω, μεγάλο κόλλημα. 7,5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Lion. Καλή, καλή. Μας συγκίνησε ο μικρός Saroo. Αν δεν έχεις παιδιά, μπορεί και να μην σου πει τίποτα η ταινία. Εγώ κάποια στιγμή τη διέκοψα και πήγα να δω το γιο μου που κοιμόταν. 7,5/10

Ίσως λίγο πιο κάτω για μένα σε βαθμολογία, αλλά ναι αξίζει να τη δεις. Ο Πατέλ πολύ καλός.

Επίσης προκύπτει το φιλοσοφικό ερώτημα: Γιατί ο άνθρωπος να ψάχνει τις ρίζες του;

 

Contratiempo είδα εγώ χθες...Εντάξει, οι Ισπανοί βγάζουν συχνά διαμάντια. Πλησιάζει το 9 για μένα.

https://www.imdb.com/title/tt4857264/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Truth and justice

 

Tην ανακαλυψα τυχαια ,προκειται για ενα διαμαντι του Εσθονικου κινηματογραφου  που βασιζεται σε λογοτεχνικο βιβλιο κατι που ειναι προφανες στον  εμπειρο θεατη  .

Στο διαρκειας 2:45  ωρων  φιλμ που δεν σε κανει στιγμη να βαριεσαι , περναει απο μπροστα σου μια ολοκληρη ζωη  του πρωταγωνιστη και της οικογενειας του  .Σε μια  εποχη (1890)  που κυριαρχουσε η χειρονακτικη εργασια με πρωτογονα μεσα  και κατω απο ιδιαιτερα αντιξοες συνθηκες  στην προσπαθεια τους να δαμασουν την χερσα  γη .

H  σταση ζωης που εχει ο κεντρικος ηρωας ,ο ισχυρος χαρακτηρας ,η δυνατη σωματοδομη   και  η βαθια του πιστη  στις θρησκευτικες αξιες  ειναι το επικεντρο .Το περασμα του χρονου , αυτος ο καθοριστικος  καταλυτης  τις δειχνει αναποφευκτα  να  ωριμαζουν , να μεταλλασονται και συνθλιβονται απο την ιδια την ζωη και τις αλλαγες που ερχονται και ανατρεπουν τις πεποιθησεις και τα σχεδια των ανθρωπων .

Ο σκηνοθετης  χειριζεται επιδεξια τα καδραρισματα με χρηση υπερυψωμενων πλανων , εκπληκτικης φωτογραφιας και υποβλητικης μουσικης .Η αφηγηση ακολουθει ενα λογοτεχνικο  ρυθμο κατι που ειναι αναμενομενο , χωρις να  αφαιρει απο την  κινηματογραφικη ατμοσφαιρα  και αυτο απο μονο του συνιστα κατορθωμα .Εξαιρετικος  ερμηνευτικα  ο Loog.

Προκειται για μια πολυ δυνατη ιστορια ,που εκθετει σε πραγματικες συνθηκες την πολυπλοκη ανθρωπινη ψυχολογια ,τον ανυπερβλητο εγωισμο που καθοριζει και χαραζει ανεξιτηλα την πορεια της ζωης των ατομων και τις διαπροσωπικες  τους σχεσεις  σε βαθος χρονου και στις κλειστες κοινωνιες .

Αριστουργημα .

 

9/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...