Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

JOKER

Ναι, χθες την είδα τελικά στο σπίτι μου.

Είχα σαφώς επηρεαστεί από το hype και τα όσα είχα διαβάσει και η μεγαλύτερη απορία μου ηταν πως ένας σκηνοθέτης που γύριζε μπουρδίτσες με τον  Γαλυφιαννάκη έφτασε να γίνει η νούμερο ένα συζήτηση στον χώρο.

Και δυστυχώς η προσγείωση μου ηταν αρκετά ανώμαλη. 

Είχα διαβάσει κάπου ότι η ταινία αποκαλούνταν ως  Taxi Driver του 21ου αιώνα.

Την εν λόγω ταινία πρέπει να την έχω δει τουλάχιστον τέσσερεις φορές, ίσως και παραπάνω και πάντα μου έβγαζε αυτή την στενάχωρη αίσθηση και την υποβόσκουσα  απόγνωση του πρωταγωνιστή τις οποίες ο Scorsese ύφανε αριστοτεχνικά και απέδωσε λιτα και εκπληκτικά  ο De Niro.

Ε λοιπόν καμία, μα καμία σχέση  ο Joker. Στο πρώτο τέταρτο, εικοσάλεπτο με ζώσανε τα φίδια και άρχισα να αναρωτιέμαι τι στο καλό βλέπω και τι Στο καλό θα επακολουθήσει. 

Δεν διαψεύστηκα δυστυχώς. Όσο περνούσε η ώρα η ταινία βούλιαζε όλο και περισσότερο σε μια άνευρη, παιδιάστικη, επιφανειακή διεκπεραίωση με αποκορύφωμα το τέλος της.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες,  άλλωστε έχουν γραφτεί τόσα.  Η ηθοποιία του    Φίνιξ  ήταν στα στάνταρ που περίμενα απο αυτόν, νομίζω όμως ότι τον έθαψε σε μεγάλο βαθμό ο σκηνοθέτης. Σε κανένα σημείο δεν με έκανε να ταυτιστώ, να συμπάσχω ή έστω να κατανοήσω σε βάθος αυτό που ήταν ο Τζόκερ πριν τον Τζόκερ.  Το πασπάλισμα της κοινωνικής αδικίας που υποτίθεται ότι δημιούργησε το τέρας ήταν τόσο αφελές και παιδαριώδες που ειλικρινά με έκανε να θυμώσω.  Τα κουνήματα και τα νευρικά γέλια του Φίνιξ αρκετά εκνευριστικά.  Ο Jack τουλάχιστον ήταν απολαυστικός. 

Οι δεύτεροι ρόλοι παντελώς ανύπαρκτοι και χάρτινοι.

Μια ταινία που δεν θα ξανάβλεπα .  

5,5/10

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Hunter

Το ξαναπροτείνω καθώς το είδα πάλι χτες μετά από αρκετα χρόνια. Η τίγρη της Τασμανίας θεωρείται εξαφανισμένη εδώ και περίπου 90 χρόνια, το τελευταίο footage που υπάρχει είναι από ενα ζωολογικό κήπο το 1933. Κατά διαστήματα έχουν έρθει στο φως μαρτυρίες ανθρώπων που υοποστηρίζουν ότι είδαν ή άκουσαν μία αλλά ποτέ κάποια απόδειξη. Η ταινία τώρα, βασίζεται σε μυθιστόρημα και χωρίς να έχει κάποια κορύφωση, η υποβόσκκουσα ένταση που τη διακρίνει και που τόσο καλά υποστηρίζει ο Νταφόε τη κάνει εξαιρετική κατά τη γνώμη μου. Τα άγρια τοπία από τη ζουγκλα της Τασμανίας επίσης μοναδικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doom: annihilation - https://www.imdb.com/title/tt8328716/?ref_=tt_sims_tt

Νόμιζα η βαθμολογία ήταν υπερβολική. Τελικά και πολύ υψηλή είναι. Μα την Παναγία, ποιος το είδε αυτό και έδωσε το πράσινο φως να βγει; Ιστορία της φούτσας, ηθοποιία της φούτσας, σκηνοθεσία της φούτσας, οι χαρακτήρες είναι ΟΛΟΙ αντιπαθέστατοι, άχρωμοι, άγευστοι, άοσμοι. Τα εφέ και τα διάφορα σκηνικά παίζει να είναι σε χαμηλότερο budget από ότι τα πρώτα επεισόδια του AVGN. Το πρώτο Doom τουλάχιστον παρόλο που ήταν φτηνιάρικο ήταν άπειρα διασκεδαστικό και οι ηθοποιοί φαινόντουσαν ότι απλά το διασκέδαζαν. 

0/10, δεν έχει τίποτα να δει κάποιος, τίποτα όμως. 

Με μια λέξη λοιπόν: 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eighth grade για μεσημεριανό ύπνο είναι ότι πρέπει. 

Joker, ευτυχώς δεν το είδα σινεμά. Για σπίτι οκ, μου άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας, περίμενα κάτι παραπάνω απ όσα είχα ακούσει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το 1917 !!!

https://www.imdb.com/title/tt8579674/?ref_=nv_sr_srsg_0

Από τις πιο ωραίες πολεμικές ταινίες που έχω δει !!!!

Η σκηνή με το σπριντ προς το τέλος της ταινίας επική !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spenser Confidential

Μηδέν σασπένς, χαμηλής απόδοσης ηθοποιία, ψιλοπροβλέψιμο. Δεν θα το έλεγα εντελώς σκουπίδι, αλλά σίγουρα αποτελεί μία από τις κλασικές ταινίες-βιντεοκασέτες του Netflix. Νιώθεις λες και την έχεις δει εκατό φορές. Μάλιστα την έχει σκηνοθετήσει ένας αρκετά γνωστός σκηνοθέτης ο Peter Berg.

4/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎14‎/‎3‎/‎2020 στις 11:58 ΜΜ, polonos1313 είπε

Μόλις είδα το 1917 !!!

https://www.imdb.com/title/tt8579674/?ref_=nv_sr_srsg_0

Από τις πιο ωραίες πολεμικές ταινίες που έχω δει !!!!

Η σκηνή με το σπριντ προς το τέλος της ταινίας επική !!!!

Στον αληθινο πολεμο αν σπρινταρεις οριζοντια ενω οι συνάδελφοι σου εφορμουν καθετα, ο επικεφαλης αξιωματικος  μπορει και να σε πυροβολησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Στον αληθινο πολεμο αν σπρινταρεις οριζοντια ενω οι συνάδελφοι σου εφορμουν καθετα, ο επικεφαλης αξιωματικος  μπορει και να σε πυροβολησει.

Νταξει κατι μαθαμε και σημερα...🙃

3:10 to Yuma (2007)Το τελευταίο τρένο για τη Γιούμα

Αρκετα διασκεδαστικη ταινια, αλλα με μετριες ερμηνειες και ενα πολυ βαρετο και τυπικο τελος. Νομιζω πως εχει τοσο υψηλη βαθμολογια επειδη το 2007 ο κοσμος ειχε αρχισει σιγα σιγα να πεθυμει τα western, και δεν ειχαν βγει ακομα ταινιες οπως No Country for Old Men, Hell or High Water, Django Unchained οι οποιες θα εδιναν μια νεα πνοη στο ειδος. 6,5/10

Logan Lucky (2017)Logan Lucky

Μια ταινια που σιγουρα αξιζε μεγαλυτερη εμπορικη επιτυχια, επειδη ηταν φουλ διασκεδαστικη, αστεια, και με εξαιρετικες ερμηνειες απο ενα καστ αστερων. Η σκηνοθεσια θα μπορουσε να ηταν καλυτερη και εκει ειναι που η ταινια με εχασε λιγο ειδικα προς το τελος της που δε καταφερε να κλεισει καταλληλα ολα τα ανοιχτα μετωπα που ειχε αφησει. Αλλα σιγουρα δεν αξιζε να εχει υποδεκαπλασιες εισπραξεις απο την αλλη ταινια ληστειας του σκηνοθετη, τη συμμορια των εντεκα. 7,5/10

Last Days (2005)Last Days

Μια ταινια που δυσκολα θα τη προτεινα σε καποιο φαν των Νιρβανα ποσο μαλλον σε εναν κοινο θεατη. Καλυτερα να δειτε το πολυ ομορφα φτιαγμενο Cobain: Montage of Heck (2015). Τελοσπαντων η συγκεκριμενη ταινια, ειναι πολυυυ αρχη και νωχελικη σε σημειο που σε πιανει υπνηλια, καθως δεν υπαρχει και διαλογος στο 99% της ταινιας. Καταλαβα τη προθεση του σκηνοθετη που ηθελε να σου περασει αυτη την αισθηση του συνεχους μουδιασματος οταν εισαι υπο την επηρεια ναρκωτικων, σε αντιθεση με ταινιες οπως Trainspotting, Pulp Fiction που το κανου να φαινεται τοσο κουλ και ενεργητικο. Τολμηρη αποφαση, αλλα αρκετα ταιριαστη στη περιπτωση της τραγικης αυτοκτονιας του Kurt. 7/10

The Verdict (1982)Η ετυμηγορία

Φανταστικη ταινια, στηριζομενη επανω σε μια ερμηνεια ανεπαναληπτη. Δεν εχω ξαναδει τον Newman σε ενα τοσο ομορφα παιγμενο, ωριμο ρολο. Καλα προφανως σκηνοθεσια απο Sidney Lumet θα ηταν αλανθαστη και με καποιες σκηνες αντικειμενικα αριστουργηματικες, θα την εβαζα στο τοπ 5 των καλυτερων ταινιων του σκηνοθετη σιγουρα. Καποιοι μονολογοι στο δικαστηριο ειναι λιγο βαρετοι για τα σημερινα δεδομενα, δυστυχως. 9/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Platform (2019)

Σε μια φυλακή όπου οι κρατούμενοι των επάνω ορόφων τρώνε καλύτερα από τους κάτω, που παίρνουν τα απομεινάρια, ένας άντρας θέλει να φέρει την αλλαγή για το καλό όλων.

Πρωτότυπη ιδέα, πολύ καλή σκηνοθεσία που σε κρατάει σε όλη την διάρκεια της ταινίας. Στο τέλος της ταινίας θα ήθελα κάτι διαφορετικό, χωρίς να αφήνει κενά.

5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye for an eye

https://www.imdb.com/title/tt7967412/

Ισπανικο θριλερακι.. Σε κραταει σε αγωνια κ γενικα ειναι μια πολυ τίμια ιστορία για το βραδακι σου!! 6/10

Spenser

https://www.imdb.com/title/tt8629748/

Κωμωδια δρασης(απ τα αγαπημένα είδη ) 

με τον(επισης αγαπημένο) Mark Wahlberg.. 

Πρωην αστυνιμικος που τον παγιδευουνε κ κλασικα μετά τα κανει μονος του ολα πουτ..!

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...