Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πιθανολογω οτι δεν την τελειωσες για να γραφεις αυτα που γραφεις. Οπως και να εχει αν την τελειωσες και παλι δεν σου αρεσε σεβαστες οι διαφορετικες αποψεις αρκει να εκφραζονται πιο κοσμια ωστε να υπαρχει μια γονιμη συζητηση. Γιατι το να πεις κατι πατατα/μπουρδα δεν ειναι ωραια εκφραση σε ενα δημοσιο forum. Την ταινια την γουσταρα σε σημεια σε τσιτωνει κανονικα απλα εχει και τα μειονεκτήματα της οπως το 99% των ταινιων εκει εξω. Στην κατηγορια πατατα θα εβαζα τα epic movie/meet the spartans/disaster movie με βαθμολογιες 1/10 το πολυ. 

Oχι την τελειωσα. Εγω παλι πιθανολογω οτι πρεπει να ειδες αλλη ταινια για να γραφεις αυτά που γραφεις. Κοσμια γραφω παντα, από ποτε η αρνητικη κριτικη δεν ειναι κοσμια? Δε ξερω τι βαζεις εσυ στη κατηγορια 'πατατα', εγω παντως αυτη τη βαζω ανετα. Ασοβαρη ταινια που ισως αρεσει σε παιδια μικρη ςηλικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rus είπε

Oχι την τελειωσα. Εγω παλι πιθανολογω οτι πρεπει να ειδες αλλη ταινια για να γραφεις αυτά που γραφεις. Κοσμια γραφω παντα, από ποτε η αρνητικη κριτικη δεν ειναι κοσμια? Δε ξερω τι βαζεις εσυ στη κατηγορια 'πατατα', εγω παντως αυτη τη βαζω ανετα. Ασοβαρη ταινια.

Οποτε ειναι ταινια για παιδια ας παμε παρακατω. Εγω που ειμαι 30 και εχω δει ατελειωτες ταινιες και ειμαι παντα αντικειμενικος την γουσταρα και την ξανα βλεπω ανετα και σιγουρα την βαζω στις σοβαρες ταινιες εχει και το horror κομματι της και την προτεινω για μια θεαση και ας βγαλει τα συμπερασματα του ο καθενας μονος του. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οποτε ειναι ταινια για παιδια ας παμε παρακατω. Εγω που ειμαι 30 και εχω δει ατελειωτες ταινιες και ειμαι παντα αντικειμενικος την γουσταρα και την ξανα βλεπω ανετα και σιγουρα την βαζω στις σοβαρες ταινιες εχει και το horror κομματι της και την προτεινω για μια θεαση και ας βγαλει τα συμπερασματα του ο καθενας μονος του. 

Δικαιωμα σου να γουσταρεις ότι θες, εγω δεν εχω αναλογο δικαιωμα? Ειπες τη κριτικη σου, ειπα κι εγω τη δικη μου, γιατι χαλιεσαι? δεν είναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Δικαιωμα σου να γουσταρεις ότι θες, εγω δεν εχω αναλογο δικαιωμα? Ειπες τη κριτικη σου, ειπα κι εγω τη δικη μου, γιατι χαλιεσαι? δεν είναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι

Ναι βρε μαζι σου απλα μου φανηκε καπως το πατατα η το κωμωδια ενω αν την δει παιδι μπορει να βλεπει εφιαλτες για καμια βδομαδα. Εννοειται δεν χαλαστηκα απλα σε μια συζητηση τα επιχειρηματα συναδουν σε κατι γονιμο το να διαβασω οτι ειναι πατατα χωρις καποιο επιχειρημα μου φαινεται καπως. Τα Troll τα βλεπουμε συνηθως σε παιδικα τα πρωιναδικα και για αυτο εκτιμησα την συγκεκριμενη ταινια γιατι η διαχειρηση του ολο θεματος ηταν πολυ ιδιαιτερη και καταφεραν να βγαλουν κατι πολυ ποιοτικο πανω στο fantasy horror χωρις κλισε η χαζες αναλυσεις που θα κατεφευγε πχ το Hollywood αν εβγαζε την ιδια ταινια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι βρε μαζι σου απλα μου φανηκε καπως το πατατα η το κωμωδια ενω αν την δει παιδι μπορει να βλεπει εφιαλτες για καμια βδομαδα. Εννοειται δεν χαλαστηκα απλα σε μια συζητηση τα επιχειρηματα συναδουν σε κατι γονιμο το να διαβασω οτι ειναι πατατα χωρις καποιο επιχειρημα μου φαινεται καπως. Τα Troll τα βλεπουμε συνηθως σε παιδικα τα πρωιναδικα και για αυτο εκτιμησα την συγκεκριμενη ταινια γιατι η διαχειρηση του ολο θεματος ηταν πολυ ιδιαιτερη και καταφεραν να βγαλουν κατι πολυ ποιοτικο πανω στο fantasy horror χωρις κλισε η χαζες αναλυσεις που θα κατεφευγε πχ το Hollywood αν εβγαζε την ιδια ταινια. 

 

Δηλ. εσυ ειπες "επιχειρηματα που συναδουν σε κατι γονιμο",  εγω οχι? Εφιάλτες από αυτο το πραγμα λιγο δυσκολο να δει ενα παιδι, το γιγαντιο τρολ δεν ηταν Φρεντ Κρουγκερ, περισσοτερο σε  μια κακογουστη κωμικη καρικατουρα φερνει. Τη διαχειριση του ολου (πρωτοτυπου αυτου) θεματος εγω τη βρηκα κακιστη, θα μπορουσαν να το χειριστουν πολυ καλυτερα. Ανυπαρκτο σεναριο και ανουσια πλοκη  

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που εμείς οι άνθρωποι έχουμε ποικιλία σε όλα τα γούστα...και αυτό που ένας τό βλέπει "πατάτα" άλλος το βλέπει σαν μια ενδιαφέρουσα ταινία...και που το βλέπει ΚΑΙ δεύτερη φορά.

Ευτυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα κινούμενα σχέδια που δεν έχουν προβληθεί στον κινηματογράφο , έχουν θέση εδώ, αλλά είδα το νέο batman -hush, ninja turtle-batman, wonder woman- bloodlines και το τελευταίο supεrman -red son. το πρώτο που ανέφερα είναι αρκετά καλό , έχουμε και δεσμό catwoman-batman τέλος συνηθισμένο για batman , που μου θύμισε αρκετά εξολοθρευτή 2. Τώρα, το δεύτερο το είδα γιατί ακόμη και από τον τίτλο ξεράθηκα στα γέλια. Ναί έγινε και αυτό για να βγουν λεφτά. Μπάτμαν με χελωνονιτζάκια. Καθαρά μέχρι 12 ετών. Τώρα το wonder woman, ήταν ανούσιο και βγήκε μόνο και μόνο για να μην έχουμε ταινίες με τους ίδιους και ίδιους χαρακτήρες. Πολύ ζόρι για να το δω μέχρι τέλος. Και τελευταίο έχουμε τον σοβιετικό superman. Τί να πω. Ντροπή και μόνο. Ο μπάτμαν τρομοκράτης, ο σούπεμαν ενώ είναι σοβιετικός μιλάει αγγλικά αλλά με σοβιετική προφορά(!) και η στολή του έχει το σφυροδρέπανο του δολοφονικού καθεστώτος στο στήθος του, ο λεξ λούθορ ο γαμάτος αμερικανός με σύζυγο τη λόϊς λέιν που μόνο να προσφέρει θέλει στην ανθρωπότητα, ενώ όλα τα άλλα κράτη είναι απλώς κομπάρσοι , Θεωρούν τιμή τους και θεόσταλτο δικαίωμα να είναι ο επιστάτης και να κρατούν την τάξη όπως τους βολεύει αυτούς, σε ολόκληρο τον πλανήτη. Ακούγεται η ατάκα, we keep our oil interests around the globe. Η wonder woman, είναι πιο δυνατή από τον σούπερμαν και φυσικά δε λείπει έτσι ξεδιάντροπα , ο χαρακτηριμός πως για όλα τα δεινά του κόσμου φταίνε οι άντρες και αποσύρεται από την ενεργώ δράση ως ένδειξη διαμαρτυρίας για όλα τα δεινά που οι άντρες έχουν φέρει στον πλανήτη. Κάτι σαν το σουπεργκέρλ , όπου ξεκάθαρα ανέφεραν τους άντρες ως the lesser sex. 

Μου φαίνεται έχει πιάσει έναν πανικό στη dc , όπου πλέον διαφαίνεται το μεγάλο αδιέξοδο στις ιδέες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gdriver είπε

Δεν ξέρω αν τα κινούμενα σχέδια που δεν έχουν προβληθεί στον κινηματογράφο , έχουν θέση εδώ, αλλά είδα το νέο batman -hush, ninja turtle-batman, wonder woman- bloodlines και το τελευταίο supεrman -red son. το πρώτο που ανέφερα είναι αρκετά καλό , έχουμε και δεσμό catwoman-batman τέλος συνηθισμένο για batman , που μου θύμισε αρκετά εξολοθρευτή 2. Τώρα, το δεύτερο το είδα γιατί ακόμη και από τον τίτλο ξεράθηκα στα γέλια. Ναί έγινε και αυτό για να βγουν λεφτά. Μπάτμαν με χελωνονιτζάκια. Καθαρά μέχρι 12 ετών. Τώρα το wonder woman, ήταν ανούσιο και βγήκε μόνο και μόνο για να μην έχουμε ταινίες με τους ίδιους και ίδιους χαρακτήρες. Πολύ ζόρι για να το δω μέχρι τέλος. Και τελευταίο έχουμε τον σοβιετικό superman. Τί να πω. Ντροπή και μόνο. Ο μπάτμαν τρομοκράτης, ο σούπεμαν ενώ είναι σοβιετικός μιλάει αγγλικά αλλά με σοβιετική προφορά(!) και η στολή του έχει το σφυροδρέπανο του δολοφονικού καθεστώτος στο στήθος του, ο λεξ λούθορ ο γαμάτος αμερικανός με σύζυγο τη λόϊς λέιν που μόνο να προσφέρει θέλει στην ανθρωπότητα, ενώ όλα τα άλλα κράτη είναι απλώς κομπάρσοι , Θεωρούν τιμή τους και θεόσταλτο δικαίωμα να είναι ο επιστάτης και να κρατούν την τάξη όπως τους βολεύει αυτούς, σε ολόκληρο τον πλανήτη. Ακούγεται η ατάκα, we keep our oil interests around the globe. Η wonder woman, είναι πιο δυνατή από τον σούπερμαν και φυσικά δε λείπει έτσι ξεδιάντροπα , ο χαρακτηριμός πως για όλα τα δεινά του κόσμου φταίνε οι άντρες και αποσύρεται από την ενεργώ δράση ως ένδειξη διαμαρτυρίας για όλα τα δεινά που οι άντρες έχουν φέρει στον πλανήτη. Κάτι σαν το σουπεργκέρλ , όπου ξεκάθαρα ανέφεραν τους άντρες ως the lesser sex. 

Μου φαίνεται έχει πιάσει έναν πανικό στη dc , όπου πλέον διαφαίνεται το μεγάλο αδιέξοδο στις ιδέες. 

 

Το Red Son είναι ένα από τα καλύτερα comic της DC που έχω απολαύσει. 

Και νομίζω ότι διανύει μια από τις καλύτερες περιόδους της. Last Knight on Earth, DCeased, Superman Year 1,  American Alien, Injustice 2, Hush, The Killing Joke, White Knight, Death of Superman μερικά μόνο από αυτά που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, chill είπε

Το Red Son είναι ένα από τα καλύτερα comic της DC που έχω απολαύσει. 

Και νομίζω ότι διανύει μια από τις καλύτερες περιόδους της. Last Knight on Earth, DCeased, Superman Year 1,  American Alien, Injustice 2, Hush, The Killing Joke, White Knight, Death of Superman μερικά μόνο από αυτά που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό. 

σαν ταινία εννοείς ή σαν κόμικ; Την ταινία την βρήκα ολίγον αδιάφορη ως πλοκή. Το hush , αρκετά καλό, αν και μου άρεσε περισσότερο το under the red hood. Τώρα τα χελωνονιτζάκια με τον batman τί να πω. Και μόνο που το σκέφτηκαν είναι για γέλια. Το ίδιο και για το batman ninja . Απορώ τί ακόμη θα κάνουν με τον batman, νομίζω έχει μείνει batman wwe wrestling και batman samurai. Κανένα από αυτά δε έχω διαβάσει σε μορφή κόμικ. Επίσης και από ταινίες , μου φάνηκε περιττή η νέα ταινία the death of superman, αφού υπήρχε ήδη η παλιότερη που κατά τη γνώμη μου είχε καλλίτερες σκηνές μάχης. Άλλαξε φυσικά η συνέχεια της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gdriver είπε

σαν ταινία εννοείς ή σαν κόμικ; Την ταινία την βρήκα ολίγον αδιάφορη ως πλοκή. Το hush , αρκετά καλό, αν και μου άρεσε περισσότερο το under the red hood. Τώρα τα χελωνονιτζάκια με τον batman τί να πω. Και μόνο που το σκέφτηκαν είναι για γέλια. Το ίδιο και για το batman ninja . Απορώ τί ακόμη θα κάνουν με τον batman, νομίζω έχει μείνει batman wwe wrestling και batman samurai. Κανένα από αυτά δε έχω διαβάσει σε μορφή κόμικ. Επίσης και από ταινίες , μου φάνηκε περιττή η νέα ταινία the death of superman, αφού υπήρχε ήδη η παλιότερη που κατά τη γνώμη μου είχε καλλίτερες σκηνές μάχης. Άλλαξε φυσικά η συνέχεια της. 

 

Σαν κόμικ. Την ταινία δεν την έχω δει ακόμη.....

Τα του αδιεξόδου σχολιάζω. Εγώ βρίσκω ακόμη και σήμερα τρομερές δουλειές στη DC - comicwise που διαβάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Speculoos είπε

😍

❤️ ❤️ ❤️

 

Αφιερωμένο!

 

Red Son.png

Η ιδέα του συγκεκριμένου κόμικ είναι εκπληκτική. Μια οντότητα με πανανθρώπινες αξίες δεν έχει σημασία σε ποιο περιβάλλον μεγαλώνει....γιατί πάντα θα βρίσκεται στην υπηρεσία του ανθρώπου.

 

Brainiac τρομερή εμφάνιση, Lex Luthor επικός....μια πραγματικά ΦΟΒΕΡΗ στιγμή της DC στα elseworlds. Το λατρεύω και ελπίζω ΣΚ να δω πως τα πήγε και σαν movie!

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A taxi driver

https://www.imdb.com/title/tt6878038/?ref_=nv_sr_srsg_6

Ότι και να πω για την ταινία θα είναι λίγο. Σκηνοθεσία, ερμηνείες, φωτογραφία απλά φανταστικά.

Βασισμένη σε αληθινα γεγονότα, είναι μια ταινία γροθιά στο στομάχι, που την θυμάσαι για αρκετό καιρό μετά την προβολή της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark Waters (2019)

Μεγαλοδικηγόρος του Σινσινάτι, ειδικευμένος σε θέματα περιβάλλοντος που εκπροσωπεί μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες, έρχεται σε επαφή με δύο αγρότες που ισχυρίζονται ότι τα ζώα τους πεθαίνουν λόγω  τοξικών αποβλήτων στον τοπικό ποταμό.

Πραγματική ιστορία ,μάλιστα στο έργο παίζουν και 6 άτομα που ήταν από τους πρωταγωνιστές της διαμάχης με την κολοσσό εταιρία Dupont για τις καταστροφικές συνέπειες του teflon στο περιβάλλον αλλά και στην υγεία ανθρώπων.

Πολύ καλός έως εξαιρετικός ο Ράφαλο .

7.5/10 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Color out of space - https://www.imdb.com/title/tt5073642/?ref_=nv_sr_srsg_0

Πάρα πολύ καλή. Αν και δεν είναι τόσο καλή όσο η Γερμανική εκδοχή της το τελικό αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλό γιατί εν τέλη και το αυξημένο budget + οι φρικαλέες εικόνες δίνουν μια διαφορετική χροιά στην original ιστορία του Lovecraft. Δεν έχω και πολλά παράπονα, ότι πρέπει να δεις το βλέπεις από την συγκεκριμένη. Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι θα ήθελα να δω περισσότερο από τα αποτελέσματα και τις αλλαγές συμπεριφοράς και ζωής που φέρνει η πτώση του μετεωρίτη στην κοινότητα και όχι μόνο στην οικογένεια. Ετσι λοιπόν έκδοση της ιστορίας αυτής του Lovecraft είναι περισσότερο ένα remake της παλιότερης The curse (https://www.imdb.com/title/tt0092809/?ref_=fn_al_tt_1) και πιο πιστή στο αρχικό περιεχόμενο. Από ηθοποιία είναι όλοι τους επίτηδες υπερ-δραματικοί με μπόλικο overacting και φυσικά ο Νίκολας έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό. Η μουσική και τα εφέ είναι ψυχεδέλεια, ο ρυθμός κινείται γρήγορα χωρίς να έχει κοιλιά όμως κινείται υπερβολικά γρήγορα και θα ήθελα να δω πιο πολύ την μετάβαση από το ένα σημείο στο άλλο. Θεωρώ ότι κάνα δεκάλεπτο έξτρα ταινίας θα μπορούσε άνετα να δώσει αυτό το έξτρα βάθος. 

Εγώ λοιπόν δίνω 8/10 μιας και μεγάλος φαν τέτοιων ταινιών και θεματολογίας, βλέπετε άνετα με παρέα και μόνοι σας αλλά έχετε υπόψη ότι έχει μπόλικο αίμα και κάποιες φρικαλέες σκηνές όπως θα περίμενε κάποιος από τέτοια ταινία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...