Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το «Like father, like son» (2013) του Χιροκάζου Κόρε-Έντα.

Δυο οικογένειες μαθαίνουν ξαφνικά πως μεγαλώνει η μία το παιδί της άλλης, λόγω ενός λάθους του νοσοκομείου όπου γεννήθηκαν τα δυο παιδιά έξι χρόνια πριν.

Με αυτή την αφορμή, η ταινία πραγματεύεται ζητήματα που αφορούν την οικογένεια, τον ρόλο του πατέρα, τη λανθασμένη αντιμετώπιση των παιδιών ως προέκταση του γονιού, και καταλήγει στην αμφισβήτηση του ίδιου του συναισθηματικού δεσμού ενός γονιού που βλέπει το παιδί του ως απλό φορέα των γονιδίων και των προσδοκιών του.

Θυμίζει κλασικό ιαπωνικό κινηματογράφο (βλ. Tokyo story), γυρισμένο με σύγχρονα μέσα, αλλά με τις ίδιες αφηγηματικές τεχνικές: νωχελική, μη βιαστική, αφήγηση, χωρίς εξάρσεις, που καταφέρνει να σκιαγραφεί εις βάθος τους χαρακτήρες και τα συναισθήματά τους.

8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Parallels[2016]

parallels-movie-poster.jpg

B-movie sci-fi ταινια με ενα αρκετα ενδιαφερον concept αλλα με πολυ κακη υλοποιηση και ηθοποιους. Η κυριως ιδεα ειναι ενα συμπαν με απειρες παραλληλες Earths η καθε μια με τον δικο της κοσμο αλλα τους ιδιους ακριβως ανθρωπους. Ενω η ιδεα υπαρχει αφηνει μια πικρη γευση και το τελος κακιστο με μεγαλο cliffhanger κακες εξηγησεις και δεν εχει βγει και συνεχεια. 5/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Walk Among the Tombstones

Παλαιάς κοπής ταινίας που θα νοίκιαζες σε βίντεοκλαμπ ή θα την έπαιζε το Mega πριν 15 χρόνια.

Ο Liam Neeson δεν είναι κακός στον ρόλο του, αλλά η ταινία στο σύνολό της είναι βαρετή και προβλέψιμη. Αρχίζει καλούτσικα, βουλιάζει στη μέση και ανεβαίνει προς το τέλος.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τη δει κάποιος.

3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Life Ahead https://www.imdb.com/title/tt10627584/

Δεν εχω μεινει και τρομερα ευχαριστημενος απο τους Netflix τιτλους.

Εδω ομως μιλαμε για μια τρομερη Sophia Loren η οποια κανει αυτο που ξερει καλυτερα. Δινει ρεσιταλ ηθοποιιας. Ο δε τυπακος που κανει τον Μοmo ειναι ταλενταρα το οποιο μενει να το δουμε και μελλοντικα.

8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/11/2020 at 20:37, stormrain said:

Τhe New Mutants. 
https://www.imdb.com/title/tt4682266/

Απογοητευση αν εχεις διαβασει τα κομικ. Αν δεν τα εχεις διαβασει ειναι συμπαθητικη αν και δεν βγαζει και 100% νοημα αν δεν ξερεις τα βασικα.

4/10 εχω και ημιαναλυτικη κριτικη στο αναλογο θεμα.

Με το 4/10 είσαι πολύ γενναιόδωρος... Χάλι μαύρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 3:59 ΜΜ, Arkin είπε

Μια κοπελα παει στο εξοχικο της για να χαλαρωσει και να γραψει το πρωτο της βιβλιο. Τι θα συμβει ομως οταν 4 ανδρες την απαγαγουν και την βιασουν με τη σειρα? Η ταινια ειναι αρκετα σκληρη και ωμη και ειναι και ο λογος που απαγορευτηκε απο αρκετες χωρες αν και αργοτερα βγηκε μια κομμενη εκδοση χωρις τις βιαιες σκηνες. Καλτ ταινια οχι για το σεναριο των 2 γραμμων αλλα για τις σκηνες που μενουν που αν αναλογιστουμε το ποτε βγηκε ηθελε κοτσια για να βγει μια τετοια ταινια στους κινηματογραφους. Η εικονα του RESTORATION εξαιρετικη. 6.9/10

Την είδα και εγώ χθες βράδυ μόνος μου. Συμφωνώ και εγώ με την βαθμολογία καθώς και εγώ της δίνω 7/10. Πρέπει να πω για το ότι δεν πρόκεται να βρεις γυναίκα σήμερα να κάνει κάτι τέτοιο με τόσο ωμό και τόσο "αρχιδάτο" τρόπο (no pun intended) μπροστά σε κάμερα. Γενικά επειδή η έλλειψη χρημάτων είναι εμφανέστατη όλοι οι ηθοποιοί δείχνουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους και η εικόνα είναι απολύτως ρεαλιστική. Μέσα στα γρασίδια και στα αγριόχορτα, μέσα στη λάσπη και τη βρωμιά, χωρίς ίχνος μακιγιάζ και δέρματα φουλ στα χτυπήματα και τις κοκκινίλες και με εκτεταμένες σκηνές κιόλας. Αξίζει να την δει κάποιος αρκεί να ξέρει που πάει να μπλέξει. 

Επίσης Uzumaki - https://www.imdb.com/title/tt0244870/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μετά από τουλάχιστον 15 χρόνια από την τελευταία φορά την είχα δει μπορώ να πω ότι είναι ακόμα καλύτερη από όσο την θυμάμαι. Περίεργη, επιτηδευμένα αργή σε όλους τους τομείς, με μονότονη χρωματική παλέτα. Δίνει τέλεια τον creepy και ascending τρόμο και φόβο και ειδικά αν σκεφτείς πόσο τρελή ιδέα είναι να εστιάσεις όσο σου το σενάριο σε κάτι τόσο απλό που μετατρέπεται σε κάτι τόσο ακατανόητα φρικαλέο. Η ταινία είναι tour de force της horror σκηνής της Ιαπωνίας εκείνης της εποχής και αν και δεν φτάνει τα επίπεδα του original Ringu ή άλλα εξίσου κορυφαία μπορώ να πω ότι είναι η πλέον μοναδική σε αυτό που κάνει. 

8/10 λοιπόν, αξίζει να την δείτε με τα χίλια και προτιμήστε την μόνοι σας εκτός και αν έχετε και άλλους που απλά θα βγάλουν τον σκασμό και θα γουστάρουν το ίδιο.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Την είδα και εγώ χθες βράδυ μόνος μου. Συμφωνώ και εγώ με την βαθμολογία καθώς και εγώ της δίνω 7/10. Πρέπει να πω για το ότι δεν πρόκεται να βρεις γυναίκα σήμερα να κάνει κάτι τέτοιο με τόσο ωμό και τόσο "αρχιδάτο" τρόπο (no pun intended) μπροστά σε κάμερα. Γενικά επειδή η έλλειψη χρημάτων είναι εμφανέστατη όλοι οι ηθοποιοί δείχνουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους και η εικόνα είναι απολύτως ρεαλιστική. Μέσα στα γρασίδια και στα αγριόχορτα, μέσα στη λάσπη και τη βρωμιά, χωρίς ίχνος μακιγιάζ και δέρματα φουλ στα χτυπήματα και τις κοκκινίλες και με εκτεταμένες σκηνές κιόλας. Αξίζει να την δει κάποιος αρκεί να ξέρει που πάει να μπλέξει. 

Επίσης Uzumaki - https://www.imdb.com/title/tt0244870/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μετά από τουλάχιστον 15 χρόνια από την τελευταία φορά την είχα δει μπορώ να πω ότι είναι ακόμα καλύτερη από όσο την θυμάμαι. Περίεργη, επιτηδευμένα αργή σε όλους τους τομείς, με μονότονη χρωματική παλέτα. Δίνει τέλεια τον creepy και ascending τρόμο και φόβο και ειδικά αν σκεφτείς πόσο τρελή ιδέα είναι να εστιάσεις όσο σου το σενάριο σε κάτι τόσο απλό που μετατρέπεται σε κάτι τόσο ακατανόητα φρικαλέο. Η ταινία είναι tour de force της horror σκηνής της Ιαπωνίας εκείνης της εποχής και αν και δεν φτάνει τα επίπεδα του original Ringu ή άλλα εξίσου κορυφαία μπορώ να πω ότι είναι η πλέον μοναδική σε αυτό που κάνει. 

8/10 λοιπόν, αξίζει να την δείτε με τα χίλια και προτιμήστε την μόνοι σας εκτός και αν έχετε και άλλους που απλά θα βγάλουν τον σκασμό και θα γουστάρουν το ίδιο.   

Ετσι ακριβως και εγω οταν την ειδα σε αρκετες σκηνες ηταν αρκετα αβολα φανηκε το χαμηλο budget και ποσο αγριες/ρεαλιστικες ηταν οι σκηνες σιγουρα μια ταινια που δεν ειναι για ολους. Η Keaton μοναδικη και μπραβο που δεν ντραπηκε να γυρισει μια τετοια ταινια ειδικα το 1978 με τα ταμπου που υπηρχαν. Βγηκαν αλλα 3 remake το 2010 2013 2019 τα πρωτα 2 θα τα δω καποια στιγμη το τριτο πρεπει να ειναι τερμα φολα. Τσεκαρω και το Uzumaki μιας και το πρωτο Ringu ειναι απο τα αγαπημενα μου horror.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ετσι ακριβως και εγω οταν την ειδα σε αρκετες σκηνες ηταν αρκετα αβολα φανηκε το χαμηλο budget και ποσο αγριες/ρεαλιστικες ηταν οι σκηνες σιγουρα μια ταινια που δεν ειναι για ολους. Η Keaton μοναδικη και μπραβο που δεν ντραπηκε να γυρισει μια τετοια ταινια ειδικα το 1978 με τα ταμπου που υπηρχαν. Βγηκαν αλλα 3 remake το 2010 2013 2019 τα πρωτα 2 θα τα δω καποια στιγμη το τριτο πρεπει να ειναι τερμα φολα. Τσεκαρω και το Uzumaki μιας και το πρωτο Ringu ειναι απο τα αγαπημενα μου horror.

Πολλά εύσημα στην συγκεκριμένη. Διάβασα τώρα στα trivia ότι λόγο του ότι ήταν μονίμως γυμνή και οι υπόλοιποι ηθοποιοί συνάδελφοι της τους ζητήθηκε να είναι και αυτοί γυμνοί για να μην αισθάνεται άβολα η ίδια και έτσι έγινε και εξ' ου και η άνεση στα πλάνα και ότι όντως δεν υπήρχε budget για κασκαντέρ οπότε πράγματι όλοι οι ηθοποιοί έκαναν τα πάντα όλα μόνοι τους. Απλά respect σε όλους και ένα παραπάνω στην Keaton ακριβώς λόγο εποχής και θεματολογίας + πράξης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Πολλά εύσημα στην συγκεκριμένη. Διάβασα τώρα στα trivia ότι λόγο του ότι ήταν μονίμως γυμνή και οι υπόλοιποι ηθοποιοί συνάδελφοι της τους ζητήθηκε να είναι και αυτοί γυμνοί για να μην αισθάνεται άβολα η ίδια και έτσι έγινε και εξ' ου και η άνεση στα πλάνα και ότι όντως δεν υπήρχε budget για κασκαντέρ οπότε πράγματι όλοι οι ηθοποιοί έκαναν τα πάντα όλα μόνοι τους. Απλά respect σε όλους και ένα παραπάνω στην Keaton ακριβώς λόγο εποχής και θεματολογίας + πράξης. 

Τρομερο το παραπανω που αναφερεις δεν παραξενευομαι που εγινε ban απο πολλες χωρες. Κατι παρομοιο εχω διαβασει οτι περασαν και οι ηθοποιοι στο πρωτο The Texas Chain Saw Massacre του 1974 που τα εκαναν ολα μονοι τους και ειχαν γινει χαλια απο τα γδαρσιματα αιματα κτλ. Αλλες εποχες πριν 50 χρονια σημερα ολα γινονται πολυ πιο ευκολα με το CGI κατι που σε κανει να εκτιμας διπλα τις ταινιες και τους ηθοποιους εκεινων των εποχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τρομερο το παραπανω που αναφερεις δεν παραξενευομαι που εγινε ban απο πολλες χωρες. Κατι παρομοιο εχω διαβασει οτι περασαν και οι ηθοποιοι στο πρωτο The Texas Chain Saw Massacre του 1974 που τα εκαναν ολα μονοι τους και ειχαν γινει χαλια απο τα γδαρσιματα αιματα κτλ. Αλλες εποχες πριν 50 χρονια σημερα ολα γινονται πολυ πιο ευκολα με το CGI κατι που σε κανει να εκτιμας διπλα τις ταινιες και τους ηθοποιους εκεινων των εποχων.

Ναι ισχύει και για το πρώτο texas chainsaw massacre όμως αυτή η ταινία δεν είχε την ωμότητα και την απεικόνιση που έχει το i spit on your grave. Και ναι, οι παλιότερες ταινίες είναι πράγματι respect σε πολλά κομμάτια ακριβώς γιατί βλέπεις ότι οι ηθοποιοί σε πάρα πολλές περιπτώσεις ρίχνουν αρκετά αίμα, δάκρυα και ιδρώτα για κάποιες σκηνές. Θυμάμαι την εποχή που είχε βγει το irreversible με την αγαπημένη μας Monica όμως παρά το γεγονός ότι η εικόνα ήταν σκληρή και ωμή απευθείας ξενέρωνες όταν διάβαζες ότι εκτός από τα βυζιά της Monica όλες οι σκληρές σκηνές και επίμαχα σημεία ήταν απλά CGI. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shot Caller

Έψαχνα για ταινία με φυλακές κτλ και έπεσα εδώ.

Ο πρωταγωνιστής (Jaime Lannister από GoT) είναι κορυφαίος στον ρόλο του. Οι σκηνές στις φυλακές πολύ δυνατές. Χάνει αρκετά βέβαια στον τρόπο που έχει στηθεί με τα συνεχόμενα flash backs και γενικά η όλη εξέλιξη είναι μη ρεαλιστική. Εάν είχε βασιστεί στη ζωή εντός των φυλακών θα ήταν πολύ καλύτερη. Βλέπεται άνετα όμως.

6.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikaruga24 είπε

Ναι ισχύει και για το πρώτο texas chainsaw massacre όμως αυτή η ταινία δεν είχε την ωμότητα και την απεικόνιση που έχει το i spit on your grave. Και ναι, οι παλιότερες ταινίες είναι πράγματι respect σε πολλά κομμάτια ακριβώς γιατί βλέπεις ότι οι ηθοποιοί σε πάρα πολλές περιπτώσεις ρίχνουν αρκετά αίμα, δάκρυα και ιδρώτα για κάποιες σκηνές. Θυμάμαι την εποχή που είχε βγει το irreversible με την αγαπημένη μας Monica όμως παρά το γεγονός ότι η εικόνα ήταν σκληρή και ωμή απευθείας ξενέρωνες όταν διάβαζες ότι εκτός από τα βυζιά της Monica όλες οι σκληρές σκηνές και επίμαχα σημεία ήταν απλά CGI. 

Πρεπει να τα δω τα texas chainsaw massacre καποια στιγμη δεν εχω δει κανενα. Στις μετα του 80 ταινιες εχουμε κασκαντερ/CGI/ντουπλαρισμα πχ βλεπεις το σωμα της Bellucci και ειναι αλλης μην τυχον και παθει τιποτα αν δειξει το δικο της. Για αυτο και η αληθοφανεια των τοτε ταινιων δεν μπορουν να την πιασουν οι σημερινες ταινιες. Ακομα και τα πρωτα JP που ειναι μετα το 1990 βαζουν τα γυαλια στο ψευτικο CGI των Jurassic World ενω θα επρεπε να ισχυει το αναποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Infinity Chamber (2016)

Με ιντρίγκαρε το θέμα την ταινίας γιατί μου έφερνε στο μυαλό τον κόσμο του Κάφκα. Ξαφνικά κάποιος βρίσκεται κάπου και κατηγορείται για κάτι.

Δυστυχώς όμως η ταινία δεν σε κρατάει. Η πρώτη μία ώρα είναι αρκετά βαρετή με τις συνεχόμενες επαναλήψεις των σκηνών. Όμως, εάν καταφέρεις να τη συνεχίσεις ανεβαινει αρκετά προς το τέλος.

2/10 για την πρώτη ώρα 5/10 για το υπόλοιπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Ο Πινόκιο, μια μαριονέτα, αρχίζει να μιλάει και να συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος. Ο δημιουργός του, ο Τζεπέτο, τον έχει σαν γιο του. Όταν ο Πινόκιο περιπλανηθεί και χάσει το δρόμο του, θα του τύχουν έναν σωρό μπελάδες. Στο ταξίδι της αναζήτησης του εαυτού του θα έχει για μοναδικό του σύμμαχο μια νεράιδα. Η επιθυμία του Πινόκιο, όμως, να μοιάσει στα υπόλοιπα αγόρια παραμένει. Το αριστουργηματικό παραμύθι της ιταλικής λογοτεχνίας στα χέρια του δεξιοτέχνη σκηνοθέτη Ματέο Γκαρόνε μεταμορφώνεται σε ένα αισθητικά πανέμορφο και μαγικό κινηματογραφικό ταξίδι. Πρωταγωνιστεί ο βραβευμένος με Όσκαρ Ρομπέρτο Μπενίνι στο ρόλο του Τζεπέτο.

Πολυ αδικημενη ταινια, κατ εμε η εκπληξη της χρονιας αν και ειναι του 19 στη χωρα μας εκανε πρεμιερα τον Ιουνιο. Εικονα και σεναριο αριστο. Ο Μπελινι δινει ρεστα στη ταινια μας θυμιζει γιατι ειναι ενας απο τους καλυτερους ευρωπαιους ηθοποιους.

Ειχα πολυ καιρο να δω τοσο καλη ταινια.Αριστουργημα!!! 10/10

 

 

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...