Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Αν σε κρασάρει θέλει να πατήσεις το κουμπί αλλιώς δεν στο κάνει,φαίνεται έπεσες σε περίπτωση 😅...

Το ειχα πατησει το κουμπι.

Εχουμε 2/3 χωρις panic. Θα δειξει στην πορεια,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Ολες οι σελιδες jailbreak το ιδιο exploit και payload χρησιμοποιουν, οποτε το τι θα διαλέξετε, ειναι καθαρα θέμα τι σας βολευει.

Οποιος λέει οτι εχει 100% επιτυχία, κάτι σας κρύβει ή δεν χρησιμοποιεί το ps4 συχνά.

Αν κάνετε jailbreak κρατήστε το ps4 σε rest mode και το jailbreak θα λειτουργει κανονικα χωρις να το κάνετε καθε φορα που θα "ξυπνάτε" την κονσόλα.

Υπάρχει καμια λίστα με όλα τα παιχνίδια με ελληνικούς υποτιτλους;

θα βοηθούσε πολύ να κάνουμε και ενα νέο νήμα με τα CUSA.. αν γνωρίζετε καποια παρακαλώ συμπληρώστε ακόμα και αν δεν γνωρίζετε τα CUSA.

Παιχνίδια με ελληνικούς υπότιτλους

Beyond Two Souls CUSA00512
MARVEL Spider-Man CUSA11995
MARVEL Spider-Man Miles Morales CUSA17776
DAYS GONE CUSA09175
Ghost of Tsusima CUSA13323
Uncharted 4 A Thief's End CUSA00918

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το exploit για το 7.55 ειναι χαλι μαυρο. Συνεχεια εχουμε KPs και δεν δουλευει και το restmode σωστα. Με το goldhen αν αφησεις αρκετη ωρα την κονσολα σε rest mode οταν την ανοιξεις εχεις μια μπλε οθονη και δεν μπορεις να κανεις τπτ παρα μονο force shutdown και μετα παλι απ την αρχη. Επισης για μενα οι περισσοτεροι host ειναι ασταθεις. Ο καλυτερος πο εχω πετυχει το περισσοτερο success rate στο JB ειναι αυτος.

https://darkmoddervc.github.io/PS4JB/

Αν εχει βρει καποιος κατι πιο σταθερο, παρακαλω να το ποσταρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimaek22 είπε

Δυστυχως το exploit για το 7.55 ειναι χαλι μαυρο. Συνεχεια εχουμε KPs και δεν δουλευει και το restmode σωστα. Με το goldhen αν αφησεις αρκετη ωρα την κονσολα σε rest mode οταν την ανοιξεις εχεις μια μπλε οθονη και δεν μπορεις να κανεις τπτ παρα μονο force shutdown και μετα παλι απ την αρχη. Επισης για μενα οι περισσοτεροι host ειναι ασταθεις. Ο καλυτερος πο εχω πετυχει το περισσοτερο success rate στο JB ειναι αυτος.

https://darkmoddervc.github.io/PS4JB/

Αν εχει βρει καποιος κατι πιο σταθερο, παρακαλω να το ποσταρει.

 

 

Διαβασε το πιο πανω ποστ. Ο Al Azif ειναι ενας απο την ομάδα που κάνει host το jailbreak.

Η πιο ασφαλής μέθοδος και ειδικά για μικρά παιδιά, ειναι να αγοράσετε ενα ESP8622 και να ακολουθήσετε τον οδηγό του Modded Warfare.

Εχω ESP8622 (5e απο ebay) σε 2 κονσόλες (6.72 και σε 7.55) και το rest mode λειτουργεί άψογα και στις 2.

Αντιθέτως οταν πας να κάνεις jailbreak ειναι θέμα τύχης ποτε θα γινει επιτυχημένα. 

Στο 7.55 πρεπει να πατας συνέχεια το x για τα memory errors μέχρι να πιασει το jailbreak (για όσους κάνουν online o modded warfare προτείνει ενα host που κανει αυτόματα ανανέωση δηλ. σα να πατάς το x, νομίζω ειναι αυτός που παράθεσε ο φίλος πιο πάνω), στο 6.72 δεν έχει τόσα memory errors αλλα πετάει Kernel Panic με την μία αν δεν γινει επιτυχημένα.

Προτείνω rest mode και να τα κλεινετε με shut down οταν δεν θα παίξετε για καιρό. Λιγο παραπάνω ρεύμα καίει και δεν νομίζω να φθήρει την κονσόλα.

 

Γνωρίζει κάποιος τα CUSA που υποστηρίζουν ελληνικούς υπότιτλους από τους παρακάτω τίτλους; Ευχαριστώ

Uncharted: The Lost Legacy

Uncharted: The Nathan Drake Collection

Gran Turismo Sport

The Last of Us Remastered

The Last of Us: Part II

Pro Evolution Soccer

God of War (και ελληνική μεταγλώττιση)

Detroit: Become Human

Death Stranding

Sackboy A Big Adventure

 

Frantics (και ελληνική μεταγλώττιση)

Chimparty

Η γνώση είναι Δύναμη/Knowledge is Power (και ελληνική μεταγλώττιση)

Γνώση είναι Δύναμη Δεκαετίες/Knowledge is Power Decades (και ελληνική μεταγλώττιση)

That's You

Hidden Agenda

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, prefuse είπε

Διαβασε το πιο πανω ποστ. Ο Al Azif ειναι ενας απο την ομάδα που κάνει host το jailbreak.

Η πιο ασφαλής μέθοδος και ειδικά για μικρά παιδιά, ειναι να αγοράσετε ενα ESP8622 και να ακολουθήσετε τον οδηγό του Modded Warfare.

Εχω ESP8622 (5e απο ebay) σε 2 κονσόλες (6.72 και σε 7.55) και το rest mode λειτουργεί άψογα και στις 2.

Αντιθέτως οταν πας να κάνεις jailbreak ειναι θέμα τύχης ποτε θα γινει επιτυχημένα. 

Στο 7.55 πρεπει να πατας συνέχεια το x για τα memory errors μέχρι να πιασει το jailbreak (για όσους κάνουν online o modded warfare προτείνει ενα host που κανει αυτόματα ανανέωση δηλ. σα να πατάς το x, νομίζω ειναι αυτός που παράθεσε ο φίλος πιο πάνω), στο 6.72 δεν έχει τόσα memory errors αλλα πετάει Kernel Panic με την μία αν δεν γινει επιτυχημένα.

Προτείνω rest mode και να τα κλεινετε με shut down οταν δεν θα παίξετε για καιρό. Λιγο παραπάνω ρεύμα καίει και δεν νομίζω να φθήρει την κονσόλα.

 

Γνωρίζει κάποιος τα CUSA που υποστηρίζουν ελληνικούς υπότιτλους από τους παρακάτω τίτλους; Ευχαριστώ

Uncharted: The Lost Legacy

Uncharted: The Nathan Drake Collection

Gran Turismo Sport

The Last of Us Remastered

The Last of Us: Part II

Pro Evolution Soccer

God of War (και ελληνική μεταγλώττιση)

Detroit: Become Human

Death Stranding

Sackboy A Big Adventure

 

Frantics (και ελληνική μεταγλώττιση)

Chimparty

Η γνώση είναι Δύναμη/Knowledge is Power (και ελληνική μεταγλώττιση)

Γνώση είναι Δύναμη Δεκαετίες/Knowledge is Power Decades (και ελληνική μεταγλώττιση)

That's You

Hidden Agenda

Φιλε μου εχω ESP8622 δεν εχω μπει στον κοπο να το φλασαρω και να δοκιμασω offline host με αυτο αλλα εχω δοκιμασει offline host μεσω apk. Οτι και να δοκιμασα δεν δουλευει καθολου σωστα. Αν παω να κανω JB εχω πολλα kernel panics. Αν πετυχει το JB και βαλω την κονσολα σε rest mode με goldhen (μπαινει παντα σε rest mode), με mira κρασαρει τοτε: Αν ανοιξω την κονσολα μετα απο 5-10 λεπτα σε συντομο χρονικο διαστημα δλδ ανοιγει κανονικα με JB. Αν την κλεισω και την αφησω 1 ωρα και την ανοιξω παλι τοτε δεν φορτωνει το dashboard αλλα εχεις μια μπλε οθονη και δεν μπορεις να κανεις τπτ αλλο πλην του hard reset και ξανα μανα απ την αρχη. Δοκιμασα εκανα re-initialize την κονσολα με τα ιδια αποτελεσματα. Απο οτι φαινεται το exploit δεν δουλευει καθολου καλα και υπο καποιες αγνωστες προυποθεσεις για καποιους λιγους στις κονσολες τους λειτουργει σταθερα ειτε το rest mode ειτε εχουν πολυ λιγα KPs. Αλλα στην μεγαλη πλειοψηφια το JB στο 7.55 ειναι χαλι μαυρο τουλαχιστον μεχρι σημερα. Ελπιζω να το καλυτερεψουν οι mods αμεσα γτ δεν παλευεται η φαση. Ποσο μετανιωσα που αναβαθμισα απο 6.72 σε 7.55 χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα. Θα το ειχα αναβαθμισει σε 7.02 που ειναι σταθερο και θα επαιζα με backport τα περισσοτερα games μεχρι να γινει stable το 7.55.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jimaek22 είπε

Φιλε μου εχω ESP8622 δεν εχω μπει στον κοπο να το φλασαρω και να δοκιμασω offline host με αυτο αλλα εχω δοκιμασει offline host μεσω apk. Οτι και να δοκιμασα δεν δουλευει καθολου σωστα. Αν παω να κανω JB εχω πολλα kernel panics. Αν πετυχει το JB και βαλω την κονσολα σε rest mode με goldhen (μπαινει παντα σε rest mode), με mira κρασαρει τοτε: Αν ανοιξω την κονσολα μετα απο 5-10 λεπτα σε συντομο χρονικο διαστημα δλδ ανοιγει κανονικα με JB. Αν την κλεισω και την αφησω 1 ωρα και την ανοιξω παλι τοτε δεν φορτωνει το dashboard αλλα εχεις μια μπλε οθονη και δεν μπορεις να κανεις τπτ αλλο πλην του hard reset και ξανα μανα απ την αρχη. Δοκιμασα εκανα re-initialize την κονσολα με τα ιδια αποτελεσματα. Απο οτι φαινεται το exploit δεν δουλευει καθολου καλα και υπο καποιες αγνωστες προυποθεσεις για καποιους λιγους στις κονσολες τους λειτουργει σταθερα ειτε το rest mode ειτε εχουν πολυ λιγα KPs. Αλλα στην μεγαλη πλειοψηφια το JB στο 7.55 ειναι χαλι μαυρο τουλαχιστον μεχρι σημερα. Ελπιζω να το καλυτερεψουν οι mods αμεσα γτ δεν παλευεται η φαση. Ποσο μετανιωσα που αναβαθμισα απο 6.72 σε 7.55 χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα. Θα το ειχα αναβαθμισει σε 7.02 που ειναι σταθερο και θα επαιζα με backport τα περισσοτερα games μεχρι να γινει stable το 7.55.

 

κανε ενα κόπο και ψάξε στο twitter, οι περισσότεροι λένε οτι το 7.55 ειναι πιο σταθερό απο το 7.02 γιαυτο αναβάθμισα και εγω απο 7.02. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με online και έκανα τον οδηγο του modded warfare για offline και το rest mode εδω και 10 μέρες παιζει μια χαρά. Το "ξυπνάω" πολλές φορές την μέρα, για να εγκαταστήσω παιχνίδια για τον ανηψιό και δεν ειδα ουτε μια φορά την μπλέ οθονη που αναφέρεις. Το ίδιο αναφέρει και ο Sam Daniel

Spoiler

INSTALL MULTIPLE PKGS AT ONCE | PS4 PKG EXPLORER | TUTORIAL | TIP | PS4 JAILBREAK | 7.55 | 7.XX

Aφού εχεις ESP8622 κανε τον κόπο να δοκιμάσεις. Το jailbreak δεν θα σου δουλεψει με την μια αλλα το rest mode ειναι άψογο (δοκιμή 10 ημερών, αν τωρα αλλάξει κάτι θα το αναφέρω) Το άλλο με 6.72 το δουλευω με rest mode πάνω απο 6 μήνες και εκεί κανένα πρόβλημα.

 
Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, prefuse είπε

κανε ενα κόπο και ψάξε στο twitter, οι περισσότεροι λένε οτι το 7.55 ειναι πιο σταθερό απο το 7.02 γιαυτο αναβάθμισα και εγω απο 7.02. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με online και έκανα τον οδηγο του modded warfare για offline και το rest mode εδω και 10 μέρες παιζει μια χαρά. Το "ξυπνάω" πολλές φορές την μέρα, για να εγκαταστήσω παιχνίδια για τον ανηψιό και δεν ειδα ουτε μια φορά την μπλέ οθονη που αναφέρεις. Το ίδιο αναφέρει και ο Sam Daniel

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

INSTALL MULTIPLE PKGS AT ONCE | PS4 PKG EXPLORER | TUTORIAL | TIP | PS4 JAILBREAK | 7.55 | 7.XX

Aφού εχεις ESP8622 κανε τον κόπο να δοκιμάσεις. Το jailbreak δεν θα σου δουλεψει με την μια αλλα το rest mode ειναι άψογο (δοκιμή 10 ημερών, αν τωρα αλλάξει κάτι θα το αναφέρω) Το άλλο με 6.72 το δουλευω με rest mode πάνω απο 6 μήνες και εκεί κανένα πρόβλημα.

 

To 7.02 δουλευει τελεια με τον host του darkmoddervc. Εχω κανει απειρες δοκιμες με το 7.55 αλλα απλα δεν δουλευει. Κανει απειρα KPs και το restmode δεν δουλευει. Θα δοκιμασω και με το ESP8622 αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι. Το 7.55 απο οτι λενε ειναι λιγο καλυτερο απο το τελειως αθλιο 7.50. Για να τεσταρεις την πλε οθονη που λεω στο restmode κανε τον κοπο και ασε την κονσολα σε rest 2 ωρες και μετα δοκιμασε να την ανοιξεις, τοτε το κανει τουλαχιστον σε μενα. Οπως ειπα και πριν το 7.55 ειναι τελειως ασταθες. Σε καποιους δουλευει καλα με τον εναν ή τον αλλον τροπο και σε αλλους απλα δεν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimaek22 είπε

To 7.02 δουλευει τελεια με τον host του darkmoddervc. Εχω κανει απειρες δοκιμες με το 7.55 αλλα απλα δεν δουλευει. Κανει απειρα KPs και το restmode δεν δουλευει. Θα δοκιμασω και με το ESP8622 αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι. Το 7.55 απο οτι λενε ειναι λιγο καλυτερο απο το τελειως αθλιο 7.50. Για να τεσταρεις την πλε οθονη που λεω στο restmode κανε τον κοπο και ασε την κονσολα σε rest 2 ωρες και μετα δοκιμασε να την ανοιξεις, τοτε το κανει τουλαχιστον σε μενα. Οπως ειπα και πριν το 7.55 ειναι τελειως ασταθες. Σε καποιους δουλευει καλα με τον εναν ή τον αλλον τροπο και σε αλλους απλα δεν....

Σε rest mode το έχω εδώ και 8+ μέρες χωρίς shut down. Και το ξυπνάω συχνά γιατί περνάω games και φυσικά έχει μείνει σε rest mode πάνω από 8ωρες το βράδυ. Δεν έχω δει ποτέ μπλε οθόνη. Δοκίμασε με esp και ενημέρωσε.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimaek22 είπε

Δυστυχως το exploit για το 7.55 ειναι χαλι μαυρο.

Τεραστιο χαλι,ηθελα να δωσω την κονσολα σε ενα φιλο που δεν εχει τοση εξοικειωση,αλλα μαλλον θα τη βαλω για πουλημα και θα ψαξω τιποτα σε 5.05.

 

4 ώρες πριν, prefuse είπε

Το jailbreak δεν θα σου δουλεψει με την μια αλλα το rest mode ειναι άψογο (δοκιμή 10 ημερών, αν τωρα αλλάξει κάτι θα το αναφέρω) Το άλλο με 6.72 το δουλευω με rest mode πάνω απο 6 μήνες και εκεί κανένα πρόβλημα.

Αλλαζει απο κονσολα σε κονσολα μαλλον,γιατι εγω σε 6.72 ειχα 4/5 fail to boot απο rest mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τεραστιο χαλι,ηθελα να δωσω την κονσολα σε ενα φιλο που δεν εχει τοση εξοικειωση,αλλα μαλλον θα τη βαλω για πουλημα και θα ψαξω τιποτα σε 5.05.

 

Αλλαζει απο κονσολα σε κονσολα μαλλον,γιατι εγω σε 6.72 ειχα 4/5 fail to boot απο rest mode.

Είμαι με esp8266 σε ps4 pro αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Και αν κάνεις clear cache έχει 3 επιλογές για διαφορετικά jailbreak. Και καλά δοκιμάζεις και μένεις με αυτό που είναι καλύτερο αλλά ποτε δεν θυμόμουν πιο είχα την προηγούμενη φορά. Οπότε απλά κάνω ένα πετυχημένο jailbreak και μετά μένω σε rest mode όσο μπορώ. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Είμαι με esp8266 σε ps4 pro αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Δε γνωριζω,μπορει να παιζει ρολο αυτο.
Παιζει Ελλαδα αυτο,ή απο εξωτερικο;

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε γνωριζω,μπορει να παιζει ρολο αυτο.
Παιζει Ελλαδα αυτο,ή απο εξωτερικο;

5e έχει από Amazon/ebay 

Αλλά καλύτερα από Ελλάδα, για να το έχεις πιο σύντομα. 

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δε γνωριζω,μπορει να παιζει ρολο αυτο.
Παιζει Ελλαδα αυτο,ή απο εξωτερικο;

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι το ESP8266 μιας και ολα κασαρονται στον browser και δεν το χρειαζεσαι την επομενη φορα. Νομιζω οτι τελικα καταφερα να δουλεψει το rest mode 100% στην κονσολα μου. Παρακατω παραθετω εναν οδηγο για το 7.55 JB που δουλευει σε εμενα μηπως βοηθηθουν και τα υπολοιπα παιδια. 

1) Στα Setting του PS4 στην ενοτητα System -> Automatic Downloads, ξετικαρουμε ολες τις επιλογες.

2) Στα Setting του PS4 στην ενοτητα Network, τικαρουμε το "Connect to the Internet".

3) Στο Login Settings, τικαρουμε το "Log In to PS4 Automatically".

4) Σεταρουμε το Wifi ή Lan για την συνδεση της κονσολας στο internet. Με λιγα λογια αφου επιλεξουμε την ασυρματη ή ενσυρματη συνδεση επιλεγουμε "Custom" μετα "Automatic" , στο DHCP Host Name "Do Not Specify", στα DNS Settings επιλεγουμε "Manual" και βαζουμε τους DNS 165.227.83.145 (Primary), 192.241.221.79 (Secondary). Μετα MTU Settings, επιλεγουμε Automatic και Proxy Server Do Not Use. Κανουμε Test Internet Connection και αφου ολοκληρωθει επιτυχως παταμε τοn κυκλο για να επιστρεψουμε στο βασικο μενου τον ρυθμισεων του PS4.

5) Στα Power Saving Settings -> Set Time Until PS4 Turns Off, επιλεγουμε "Do Not Turn Off" και στις 2 επιλογες.

6) Στα Power Saving Settings -> Set Features Available in Rest Mode, τικαρουμε το "Keep Application Suspended".

Με τις παραπανω ρυθμισεις πλην του 1-4), που δεν εχει σχεσει με το JB και Rest Mode, το Rest Mode με το JB ενεργο δουλευει πλεον στο 100% ενω πριν σε τυχαια χρονικα διαστηματα ειχα μπλε οθονη μολις ανοιγα την κονσολα απο Rest Mode και επρεπε να κανω hard shutdown, restart και μετα ξανα μανα ολο το πανηγυρι του JB. 

Τωρα για το JB ο καλυτερος host για μενα που φορτωνει πολυ πιο γρηγορα το WebKit exploit με τα λιγοτερα memory errors δλδ ειναι ο παρακατω:

https://darkmoddervc.github.io/PS4JB/75XV2/index.html

Οποτε αφου κανουμε τα παραπανω:
1a) ανοιγουμε τον browser. Παταμε το "options" κουμπι στο χειριστηριο και επιλεγουμε "browsing history". Επειτα παταμε παλι το "options" κουμπι και επιλεγουμε "clear browsing history". 

2a) Επειτα παλι μπαινουμε στο μενου με το "options" κουμπι και επιλεγουμε "Settings". Εκει κανουμε "Delete Cookies" και "Clear Website Data".

3a) Μετα πληκτολογουμε την διευθυνση του host που εδωσα. 

4a) Μεχρι να φορτωσει το WebKit Exploit θα βγαλει memory errors. Παταμε οκ μεχρι να φορτωσει. Αν κολλησει η μπαρα φορτωσης του host, παταμε παρατεταμενα τον κυκλο για να κλεισει η σελιδα, περιμενουμε λιγο να βγαλει το memory error και ξαναφορτωνουμε την σελιδα. Αν δεν βγαλει memory error μετα απολιγα δευτερολεπτα ξαναφορτωνουμε την σελιδα μεχρι να ξεκολλησει και να φορτωσει εκ νεου. Υπαρχει περιπτωση να σας βγαλει και καποιο μηνυμα οτι η σελιδα δεν ανταποκρινεται οποτε παταμε οκ να κλεισει και συνεχιζουμε την προσπαθεια.

5a) Μολις φορτωσει, κασαριστει το WebKit expolit και μας βγαλει στην οθονη που επιλεγεις το kernel exploit και ta payloads τοτε κλεινουμε την σελιδα. 

6a) Μετα επιστρεφουμε στον browser και ξαναφορτωνουμε τον host. Ενοειται πως αν κανει περιεργα μεχρι να φορτωσει ακολουθουμε το βημα 4a μεχρι να φορτωσει σωστα. Μολις φορτωσει ο host και μας βγαλει στο μενου επιλογων του kernel exploit και τον payloads, επιλεγουμε "New Exploit". Μολις φορτωσει επιτυχως το kernel exploit θα βγαλει μηνυμα απο πανω οτι φορτωθηκε επιτυχως ή ανεπυτυχως. Αν φορτωθηκε επιτυχως τοτε επιλεγουμε το "GoldHEN". Περιμενουμε παλι να φορτωσει. Μολις φορτωσει επιτυχως θα βγαλει ενα μηνυμα ¨FTP listening on IP..." μολις το βγαλει αυτο ειμαστε ετοιμοι, κονσολα εχει γινει JB και μπορουμε να κλεισουμε την σελιδα.

7a) Παμε στα settings στο "Network" και ξετικαρουμε το "Connect to the Internet". Ειμαστε ετοιμοι και να φορτωσουμε παιχνιδια.

Στην περιπτωση που κολλησει η φορτωση του exploit ή βγαλει μηνυμα οτι δεν φορτωσε επιτυχως τοτε με την επομενη κινηση που θα κανουμε η κονσολα θα κανει kernel panic θα κλεισει αποτομα δηλαδη. Αν γινει και δεν κανει αυτοματα restart η κονσολα μετα απο ενα λεπτο τοτε την ξαναανοιγουμε απ το κουμπι (παταμε 1 φορα το power, περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξανα παταμε power). Σε περιπτωση που απλα κολλησει η κονσολα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα τοτε παταμε παρατεταμενα το κουμπι power της κονσολας μεχρι να κλεισει, περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξανα παταμε 1 φορα το power, αν δεν ανοιξει περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξαναπαταμε.

Μολις ανοιξει η κονσολα:

1b) Κανουμε το βημα 2).

2b) Ξαναφορτωνουμε τον host και ακολουθουμε τα βηματα 1a εως 7a.

Εν καταλειδι, ακολουθοντας τον παραπανω οδηγο θα καταφερετε να ενεργοποιησετε το JB με καποια kernel panics αλλα οταν γινει το JB συμβουλη μου ειναι να μην κανετε ποτε shut down την κονσολα αλλα να την βαζετε σε rest mode ετσι ωστε να αποφυγετε την βαβουρα να ξαναενεργοποιησετε το JB και να κανετε κακο στην κονσολα με kernel panics. Τουλαχιστον σε εμενα με τα παραπανω βηματα το rest mode δουλευει πλεον στο 100%.

Καλη επιτυχια σε ολους, ελπιζω να βοηθησα. 

Επεξ/σία από jimaek22
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα όλα αυτά παιδιά αλλά για να μην γίνομαι γραφικός, θα το ξαναπώ για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ FIRMWARE.

Όσο χαμηλότερα, τόσο καλύτερα.

Τα BP patches είναι πολύ εύκολο να βρεθούν ή να κατασκευαστουν, και σίγουρα αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο από το να είμαστε σε έκδοση ασταθή η οποία εκτός του ότι είναι εκνευριστική, με τα απανωτά KP θα κάνει αργά ή γρήγορα ζημιά στο μηχάνημα ή στο σκληρό.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...