Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vamvakoulas είπε

Καλα όλα αυτά παιδιά αλλά για να μην γίνομαι γραφικός, θα το ξαναπώ για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ FIRMWARE.

Όσο χαμηλότερα, τόσο καλύτερα.

Τα BP patches είναι πολύ εύκολο να βρεθούν ή να κατασκευαστουν, και σίγουρα αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο από το να είμαστε σε έκδοση ασταθή η οποία εκτός του ότι είναι εκνευριστική, με τα απανωτά KP θα κάνει αργά ή γρήγορα ζημιά στο μηχάνημα ή στο σκληρό.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Κι εγώ από μαλακια αναβάθμισα από 6.72 γιατί δεν είχα ψάχνει με patching των παιχνιδιών ούτε παρακολουθούσα συνεχώς τις εξελίξεις του jb και πόσο σταθερό ήταν στο κάθε firm με αποτέλεσμα όταν είδα ότι βγήκε το 7.55 απ' την χαρά μου το αναβάθμισα ευελπιστοντας ότι θα είναι οκ. Τελικά αποδεικνύεται μέχρι σήμερα ιδιαίτερος ασταθές το κομμάτι του jb αλλά τουλάχιστον μόλις το πετύχεις με το σεταπ που είπα παραπάνω και με το goldhen το rest mode δουλεύει τέλεια οπότε ησυχάζεις με τα κρασαρισματα και ευελπιστεις οι modders να το κάνουν σταθερό είτε αυτό είτε το επόμενο. Πάντως σαν γενικό κανόνα μένεις στην πιο σταθερή έκδοση firm του jb και για τα παιχνίδια που απαιτούν μεγαλύτερη έκδοση παίζεις με patching. Εγώ απλά έγραψα έναν οδηγό για παιδιά που παρασύρθηκαν όπως εγώ να έχουν ένα μπουσουλα για το πιο σταθερό σεταπ του τρέχοντος jb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimaek22 είπε

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι το ESP8266 μιας και ολα κασαρονται στον browser και δεν το χρειαζεσαι την επομενη φορα. Νομιζω οτι τελικα καταφερα να δουλεψει το rest mode 100% στην κονσολα μου. Παρακατω παραθετω εναν οδηγο για το 7.55 JB που δουλευει σε εμενα μηπως βοηθηθουν και τα υπολοιπα παιδια. 

1) Στα Setting του PS4 στην ενοτητα System -> Automatic Downloads, ξετικαρουμε ολες τις επιλογες.

2) Στα Setting του PS4 στην ενοτητα Network, τικαρουμε το "Connect to the Internet".

3) Στο Login Settings, τικαρουμε το "Log In to PS4 Automatically".

4) Σεταρουμε το Wifi ή Lan για την συνδεση της κονσολας στο internet. Με λιγα λογια αφου επιλεξουμε την ασυρματη ή ενσυρματη συνδεση επιλεγουμε "Custom" μετα "Automatic" , στο DHCP Host Name "Do Not Specify", στα DNS Settings επιλεγουμε "Manual" και βαζουμε τους DNS 165.227.83.145 (Primary), 192.241.221.79 (Secondary). Μετα MTU Settings, επιλεγουμε Automatic και Proxy Server Do Not Use. Κανουμε Test Internet Connection και αφου ολοκληρωθει επιτυχως παταμε τοn κυκλο για να επιστρεψουμε στο βασικο μενου τον ρυθμισεων του PS4.

5) Στα Power Saving Settings -> Set Time Until PS4 Turns Off, επιλεγουμε "Do Not Turn Off" και στις 2 επιλογες.

6) Στα Power Saving Settings -> Set Features Available in Rest Mode, τικαρουμε το "Keep Application Suspended".

Με τις παραπανω ρυθμισεις πλην του 1-4), που δεν εχει σχεσει με το JB και Rest Mode, το Rest Mode με το JB ενεργο δουλευει πλεον στο 100% ενω πριν σε τυχαια χρονικα διαστηματα ειχα μπλε οθονη μολις ανοιγα την κονσολα απο Rest Mode και επρεπε να κανω hard shutdown, restart και μετα ξανα μανα ολο το πανηγυρι του JB. 

Τωρα για το JB ο καλυτερος host για μενα που φορτωνει πολυ πιο γρηγορα το WebKit exploit με τα λιγοτερα memory errors δλδ ειναι ο παρακατω:

https://darkmoddervc.github.io/PS4JB/75XV2/index.html

Οποτε αφου κανουμε τα παραπανω:
1a) ανοιγουμε τον browser. Παταμε το "options" κουμπι στο χειριστηριο και επιλεγουμε "browsing history". Επειτα παταμε παλι το "options" κουμπι και επιλεγουμε "clear browsing history". 

2a) Επειτα παλι μπαινουμε στο μενου με το "options" κουμπι και επιλεγουμε "Settings". Εκει κανουμε "Delete Cookies" και "Clear Website Data".

3a) Μετα πληκτολογουμε την διευθυνση του host που εδωσα. 

4a) Μεχρι να φορτωσει το WebKit Exploit θα βγαλει memory errors. Παταμε οκ μεχρι να φορτωσει. Αν κολλησει η μπαρα φορτωσης του host, παταμε παρατεταμενα τον κυκλο για να κλεισει η σελιδα, περιμενουμε λιγο να βγαλει το memory error και ξαναφορτωνουμε την σελιδα. Αν δεν βγαλει memory error μετα απολιγα δευτερολεπτα ξαναφορτωνουμε την σελιδα μεχρι να ξεκολλησει και να φορτωσει εκ νεου. Υπαρχει περιπτωση να σας βγαλει και καποιο μηνυμα οτι η σελιδα δεν ανταποκρινεται οποτε παταμε οκ να κλεισει και συνεχιζουμε την προσπαθεια.

5a) Μολις φορτωσει, κασαριστει το WebKit expolit και μας βγαλει στην οθονη που επιλεγεις το kernel exploit και ta payloads τοτε κλεινουμε την σελιδα. 

6a) Μετα επιστρεφουμε στον browser και ξαναφορτωνουμε τον host. Ενοειται πως αν κανει περιεργα μεχρι να φορτωσει ακολουθουμε το βημα 4a μεχρι να φορτωσει σωστα. Μολις φορτωσει ο host και μας βγαλει στο μενου επιλογων του kernel exploit και τον payloads, επιλεγουμε "New Exploit". Μολις φορτωσει επιτυχως το kernel exploit θα βγαλει μηνυμα απο πανω οτι φορτωθηκε επιτυχως ή ανεπυτυχως. Αν φορτωθηκε επιτυχως τοτε επιλεγουμε το "GoldHEN". Περιμενουμε παλι να φορτωσει. Μολις φορτωσει επιτυχως θα βγαλει ενα μηνυμα ¨FTP listening on IP..." μολις το βγαλει αυτο ειμαστε ετοιμοι, κονσολα εχει γινει JB και μπορουμε να κλεισουμε την σελιδα.

7a) Παμε στα settings στο "Network" και ξετικαρουμε το "Connect to the Internet". Ειμαστε ετοιμοι και να φορτωσουμε παιχνιδια.

Στην περιπτωση που κολλησει η φορτωση του exploit ή βγαλει μηνυμα οτι δεν φορτωσε επιτυχως τοτε με την επομενη κινηση που θα κανουμε η κονσολα θα κανει kernel panic θα κλεισει αποτομα δηλαδη. Αν γινει και δεν κανει αυτοματα restart η κονσολα μετα απο ενα λεπτο τοτε την ξαναανοιγουμε απ το κουμπι (παταμε 1 φορα το power, περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξανα παταμε power). Σε περιπτωση που απλα κολλησει η κονσολα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα τοτε παταμε παρατεταμενα το κουμπι power της κονσολας μεχρι να κλεισει, περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξανα παταμε 1 φορα το power, αν δεν ανοιξει περιμενουμε 10 δευτερολεπτα και ξαναπαταμε.

Μολις ανοιξει η κονσολα:

1b) Κανουμε το βημα 2).

2b) Ξαναφορτωνουμε τον host και ακολουθουμε τα βηματα 1a εως 7a.

Εν καταλειδι, ακολουθοντας τον παραπανω οδηγο θα καταφερετε να ενεργοποιησετε το JB με καποια kernel panics αλλα οταν γινει το JB συμβουλη μου ειναι να μην κανετε ποτε shut down την κονσολα αλλα να την βαζετε σε rest mode ετσι ωστε να αποφυγετε την βαβουρα να ξαναενεργοποιησετε το JB και να κανετε κακο στην κονσολα με kernel panics. Τουλαχιστον σε εμενα με τα παραπανω βηματα το rest mode δουλευει πλεον στο 100%.

Καλη επιτυχια σε ολους, ελπιζω να βοηθησα. 

Ωραίος!

Οσα αναφέρεις τα αναφέρει ο modded warfare σε κάθε tutorial που κάνει για κάθε νεο jailbreak που βγαίνει.

Το esp ειναι η καλύτερη λύση για παιδιά που μπορει να κάνουν καταλάθος update την κονσόλα, εννοείται και με το esp κανουμε disable updates. απο την άλλη το host του esp μπορεί να μην ανανεώνεται με νεα payload οσο γρήγορα ανανεώνονται τα payload σε online host. 

Γενικά χρησιμοποιούμε online host για καλύτερες νεότερες εκδόσεις payload αλλα πάντα με προσοχή.

Aν ειναι το ps4 να το χειρίζονται παιδιά ή το εχουμε συνεχως σε rest mode και αναλαμβάνουμε εμεις να κάνουμε το jailbreak ή χρησιμοποιούμε esp και τους λέμε να πάνε στο user guide και να επιλέξουν το συγκεκριμένο payload. αν κρασάρει πατάνε το shut down και μετα το ps κουμπί στο χειριστήριο για να ανοιξει το ps4 και να κάνει το check στον δίσκο. μετα πάλι παμε στο user guide.. μέχρι να πιάσει το jailbreak και τους λέμε να το βάζουν σε rest mode για να μην χρειάζεται να κανουν jailbreak κάθε φορά.

ελπιζω να έγινα πιο σαφής

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jimaek22 @prefuse  εχετε ιδεα για ποιο λογο δε μπορω να μπω στο exploit του darkmodder απο το ps4,αλλα απο το pc  μπαινω κανονικα; Το ιδιο παθαινω και με αλλα host.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Clear cache, 

Clear cookie,

Δες αν έχεις τα σωστά DNS. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Παιδιά γιατί δεν βλέπετε ένα βίντεο στο YouTube; o modded warfare είναι ο πιο αξιόπιστος και ενημερωμένος. Δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω, άντε και τον mrmario2011 πιο πολύ για ενημερώση μέσω podcasts ή τον sam Daniel που άρχισε να κάνει video πριν λίγο καιρό, αλλά κάνει τα δικά του πειράματα και δεν κατέχει γνώσεις οπως ο modded/mrmario2011 που είναι χρόνια στην σκηνή.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

@jimaek22 @prefuse  εχετε ιδεα για ποιο λογο δε μπορω να μπω στο exploit του darkmodder απο το ps4,αλλα απο το pc  μπαινω κανονικα; Το ιδιο παθαινω και με αλλα host.

Ακολουθησε τον οδηγο μου και τσεκαρε τις ρυθμισεις δικτυου της κονσολας. Πιθανοτατα ή θα εχεις κλεισει το "connect to internet" ή θα εχεις σεταρει λαθος τις ρυθμισεις δικτυου. Ακολουθησε το βημα 4 του οδηγου και δεν θα εχεις προβλημα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jimaek22 είπε

θα εχεις σεταρει λαθος τις ρυθμισεις δικτυου

Μαλλον εχω αφησει dns απο καποιον αλλο οδηγο.
 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται το πραμα να στρωνει αρκετα στο JB 7.55.

O καλυτερος και ταχυτερος σε φορτωση των exploit host για μενα ειναι ο παρακατω:

https://hippie68.github.io/experimental/75x/index.html

Χρηση του GoldHen 1.1 και εχω επιτυχια του JailBreak χωρις kernel Panic πανω απο 50% και το RestMode δουλευει τελεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum. Έχω κατεβάσει το cyberpunk στην 7.55,μπορώ να δημιουργήσω εγώ fpkg με το update το τελευταίο patch που βγήκε;Θα έχω πρόβλημα διότι ζητάει μεγαλύτερο firmware 8.03;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα στο forum. Έχω κατεβάσει το cyberpunk στην 7.55,μπορώ να δημιουργήσω εγώ fpkg με το update το τελευταίο patch που βγήκε;Θα έχω πρόβλημα διότι ζητάει μεγαλύτερο firmware 8.03;

υπάρχει ήδη σε 4 διαφορετά release αλλα αν θέλεις να μπεις στον κόπο, ψαξε στο youtube.

(EP 6) Backing up Retail Games to Fake Pkg's (6.72 or Lower)

To εχω πει πολλές φορές και ίσως γίνομαι κουραστικός αλλα να το αναφέρω ακόμα μια.

Για οτιδήποτε χρειαστούμε, ψάχνουμε στα βίντεο του modded warfare, και αν θέλουμε να ειμαστε ενημερωμένοι και να μην λέμε ανακρίβειες (πραγμα που δυστυχώς γίνεται συνεχώς στα φορουμ απο χρήστες είτε άθελα τους λογο μικρής εμπειρίας και ενασχόλησης, είτε κακοπροέραιτα) κοιτάμε τα twitter των devs που είτε κάνουν τα hosts/jailbreak/payloads που χρησιμοποιούμαι, ειτε game dumps (fake pkg) και θεωρούνται αξιόπιστοι απο την mod κοινοτητα.

εχει μια λίστα στο https://sce.party/ το οποιο ειναι απλά για ενημέρωση.

ενδεικτικά, ακολουθούμε Leeful, sleirgoevy, theflow,

Al Azif, c0d3m4st4, PS4Trainer, Opoisso893, MODDED_WARFARE

 

 
2 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα στο forum. Έχω κατεβάσει το cyberpunk στην 7.55,μπορώ να δημιουργήσω εγώ fpkg με το update το τελευταίο patch που βγήκε;Θα έχω πρόβλημα διότι ζητάει μεγαλύτερο firmware 8.03;

μαλλον όχι αλλα ας ρωτήσω, το cyberpunk εχει ελληνικους υποτιτλους;

γνωρίζει κάποιος τα CUSA απο τα παρακάτω, που υποστηρίζουν ελληνικούς υπότιτλους?

God Of War
Uncharted: The Lost Legacy
Uncharted: The Nathan Drake Collection
Gran Turismo Sport
The Last of Us Remastered
The Last of Us: Part II
Detroit: Become Human

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, prefuse είπε

υπάρχει ήδη σε 4 διαφορετά release αλλα αν θέλεις να μπεις στον κόπο, ψαξε στο youtube.

(EP 6) Backing up Retail Games to Fake Pkg's (6.72 or Lower)

To εχω πει πολλές φορές και ίσως γίνομαι κουραστικός αλλα να το αναφέρω ακόμα μια.

Για οτιδήποτε χρειαστούμε, ψάχνουμε στα βίντεο του modded warfare, και αν θέλουμε να ειμαστε ενημερωμένοι και να μην λέμε ανακρίβειες (πραγμα που δυστυχώς γίνεται συνεχώς στα φορουμ απο χρήστες είτε άθελα τους λογο μικρής εμπειρίας και ενασχόλησης, είτε κακοπροέραιτα) κοιτάμε τα twitter των devs που είτε κάνουν τα hosts/jailbreak/payloads που χρησιμοποιούμαι, ειτε game dumps (fake pkg) και θεωρούνται αξιόπιστοι απο την mod κοινοτητα.

εχει μια λίστα στο https://sce.party/ το οποιο ειναι απλά για ενημέρωση.

ενδεικτικά, ακολουθούμε Leeful, sleirgoevy, theflow,

Al Azif, c0d3m4st4, PS4Trainer, Opoisso893, MODDED_WARFARE

 

 

μαλλον όχι αλλα ας ρωτήσω, το cyberpunk εχει ελληνικους υποτιτλους;

γνωρίζει κάποιος τα CUSA απο τα παρακάτω, που υποστηρίζουν ελληνικούς υπότιτλους?

God Of War
Uncharted: The Lost Legacy
Uncharted: The Nathan Drake Collection
Gran Turismo Sport
The Last of Us Remastered
The Last of Us: Part II
Detroit: Become Human

 

Το cyberpunk Όχι δεν έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να φτιάξεις FPKG με παιχνίδι το οποίο έχει μεγαλύτερο FW από το FW του PS4.

Γιατί για να εξάγεις τα αρχεία του παιχνιδιού πρέπει το παιχνίδι να τρέχει στο Background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάσιμο χρόνου τα backports, ok βολεύει μερικούς που θέλουν να κρατήσουν την κονσόλα σε χαμηλότερο firmware αλλά είναι έξτρα κόπος κατεβάσματος και μπέρδεμα αν έχεις κονσόλες σε διαφορετικά firmware και πρέπει να προσέχεις το update που θα εγκαταστήσεις στην καθεμία. Μόλις έφαγα καμία ώρα με λάθος εγκατάσταση και update συν την έξτρα ώρα κατεβάσματος του backport. 

Ειπα να μην τις αναβαθμίσω και τις 2 σε 7.55 και κράτησα την μια με 6.72 και στην άλλη πήγα από 7.02 σε 7.55.

Πέρα από την σταθερότητα στο jailbreak (που πλέον είναι μια χαρά και στη 7.55) υπάρχει κάποιος λόγος να κρατησει κάποιος μια κονσόλα σε 6.72;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου χάσιμο χρόνου τα BACKPORTS, απεναντίας είναι ο μοναδικός τρόπος για απροβληματιστη λειτουργία σε jailbreaked PS4.

Backport patches (για 5.05 ή 6.72) υπάρχει για το 99% των games και σίγουρα για όλα τα mainstream. Υπάρχουν ΚΑΙ έτοιμα, αλλά μπορεί κάποιος να τα φτιάξει ΜΟΝΟΣ του αφού υπάρχουν τα κατάλληλα tools.

Όποιος βαριέται ή δεν ξέρει πως να το κάνει ή τα θέλει όλα έτοιμα τότε καλύτερα να μην ασχολείται με jailbreak, ή να ανεβαίνει σε ofw ελπίζοντας ότι δεν θα καταστρέψει την κονσόλα ή το σκληρό του με τα απανωτά kernel panics, και κάνοντας την προσευχή του να ενεργοποιηθεί το debug mode. Και αφού τα κάνει ΟΛΑ αυτά να βάζει την κονσόλα σε μόνιμο sleep/rest mode. 

Για να μην λέμε συνεχεια τα ίδια, ο μόνος λόγος για να αναβαθμίσει κάποιος είναι ΜΟΝΟ αν βρίσκεται ΗΔΗ σε υψηλή εκδοση firmware. 

Εξάλλου ακόμα και να είναι κάποιος στην πχ 7.55, όταν (και αν) "σπάσει" καποια επερχόμενη έκδοση, ΠΑΛΙ backporting θα χρειάζεται κάποιος για να παίζει τους τελευταίους τίτλους. Εκτός αν πάλι βασιστεί στις πιθανότητες και πέσει σε stable JB (πράγμα εξαιρετικά δυσκολο) και αναβαθμίζει κι αυτός. Και να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που φορτώνει payload.

Εχω JB ps4 pro από την πρώτη μερα που παρουσιάστηκε, στην 5.05 (psphwoar custom 1.4) και το μηχάνημα είναι πραγματικά απροβλημάτιστο από κάθε άποψη, με 200+++ games με 2TB internal και 4TB external app2usb και το έχω κάνει και σε άλλα παιδιά με παρόμοιο setup και έχουν εντυπωσιαστει με το ποσό λειτουργικό και σταθερό είναι. 

 

Ο καθένας λοιπόν βλέπει, κρίνει και πράττει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, vamvakoulas είπε

Καθόλου χάσιμο χρόνου τα BACKPORTS, απεναντίας είναι ο μοναδικός τρόπος για απροβληματιστη λειτουργία σε jailbreaked PS4.

Backport patches (για 5.05 ή 6.72) υπάρχει για το 99% των games και σίγουρα για όλα τα mainstream. Υπάρχουν ΚΑΙ έτοιμα, αλλά μπορεί κάποιος να τα φτιάξει ΜΟΝΟΣ του αφού υπάρχουν τα κατάλληλα tools.

Όποιος βαριέται ή δεν ξέρει πως να το κάνει ή τα θέλει όλα έτοιμα τότε καλύτερα να μην ασχολείται με jailbreak, ή να ανεβαίνει σε ofw ελπίζοντας ότι δεν θα καταστρέψει την κονσόλα ή το σκληρό του με τα απανωτά kernel panics, και κάνοντας την προσευχή του να ενεργοποιηθεί το debug mode. Και αφού τα κάνει ΟΛΑ αυτά να βάζει την κονσόλα σε μόνιμο sleep/rest mode. 

Για να μην λέμε συνεχεια τα ίδια, ο μόνος λόγος για να αναβαθμίσει κάποιος είναι ΜΟΝΟ αν βρίσκεται ΗΔΗ σε υψηλή εκδοση firmware. 

Εξάλλου ακόμα και να είναι κάποιος στην πχ 7.55, όταν (και αν) "σπάσει" καποια επερχόμενη έκδοση, ΠΑΛΙ backporting θα χρειάζεται κάποιος για να παίζει τους τελευταίους τίτλους. Εκτός αν πάλι βασιστεί στις πιθανότητες και πέσει σε stable JB (πράγμα εξαιρετικά δυσκολο) και αναβαθμίζει κι αυτός. Και να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που φορτώνει payload.

Εχω JB ps4 pro από την πρώτη μερα που παρουσιάστηκε, στην 5.05 (psphwoar custom 1.4) και το μηχάνημα είναι πραγματικά απροβλημάτιστο από κάθε άποψη, με 200+++ games με 2TB internal και 4TB external app2usb και το έχω κάνει και σε άλλα παιδιά με παρόμοιο setup και έχουν εντυπωσιαστει με το ποσό λειτουργικό και σταθερό είναι. 

 

Ο καθένας λοιπόν βλέπει, κρίνει και πράττει.

Για τα backports είναι χάσιμο χρόνου γιατί πλέον το 7.55 jailbreak με χρήση sleep mode δουλεύει εξαιρετικά. Κάνεις μια φορά jailbreak και το κρατάς σε sleep mode για εβδομάδες. 

Εγω δυστυχώς δεν έχω 5.05 και εσυ μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει 6.72 και 7.55 για να δεις ότι δεν υπάρχουν τόσα προβλήματα όσα αναφέρουν, με δεδομένο να κάνεις χρήση sleep mode, που δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνει κάποιος. Οκ το jailbreak είναι θέμα Λόττο στις 6 72 και 7.55 (αλλα και στη 5.05 φαντάζομαι δεν είναι 100% success) και συνήθως δεν πιάνει με την πρώτη. πριν λίγο που έκανα στην 6.72, το πήρε με την πρώτη χωρίς KP άλλες φορές μπορεί να κάνει ενα δυο KP.

Ούτε προσευχές θέλει ούτε τάματα, ούτε τόσα προβλήματα υπάρχουν με κατεστραμμένες κονσόλες. Θα υπήρχαν πολλές αναφορές στο ίντερνετ και θα το ανέφεραν όλοι οι σοβαροί devs.

Για το 2tb και app2usb συμφωνώ και κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ αλλά απαιτεί αρκετό χρόνο για να οργανώσουμε τα αρχεία. Το sleep mode πάντως μη το φοβάσαι, δεν βλάπτει την κονσόλα ούτε καεί πολύ ρεύμα. Εννοείται ότι το έχουμε πάνω σε ένα καλό πολυπριζο ασφαλείας.

https://www.howtogeek.com/255104/should-you-use-rest-mode-on-your-playstation-4-or-turn-it-off/

Backport καλό είναι ότι υπάρχουν, δεν διαφωνώ, άλλα προσωπικά για όσα games μπορεί να παίξει χωρίς αυτά η 7.55 το προτιμώ για να έχω όσο γίνεται πιο απροβληματιστη και εύκολη χρήση. Τώρα φαντάσου ότι πρέπει να κρατάω 2 εκδόσεις σε κάποια παιχνίδια γιατί πχ το mafia duplex δεν είχε backport το οποίο το εγκατέστησα στο 7.55 αλλά για το 6.72 πρέπει να προμηθευτώ ξανά και το game και το update σε άλλη εκδοση, αυτή του oppoiso... Πάνω από 2-3 ώρες χάσιμο χρόνου..

Οσο λιγότερα αναγκαστικά backports λόγο μεγαλύτερου firmware που απαιτεί για να παίξει το παιχνίδι, σε μικρότερο firmware κονσόλας χρειαζόμαστε, τόσο καλύτερη η ευχρηστία.

Δεν είναι πάντως θέμα μη ασχολίας, ίσα ίσα έχω ξοδέψει αρκετό χρόνο γιατί κυρίως το βλέπω ως χόμπι και προσπαθώ να ενημερώνομαι και να παρακολουθώ την κοινότητα mod από κοντά μέσω twitter, youtube κτλ

 

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...