Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@ prefuse

1) ναι γινετε, τα εγκαθιστας πρωτα στο ps4, και μετα τα linkαρεις στον εξωτερικο με app2usb σε φακελο ps4, ο οποιος θα περιεχει τα title id's με το fpkg μεσα (θα γλυτωσεις και πολυ χρονο). Για να γινουν ολα αυτα και να γινουν σωστα, επιμενω πρεπει να μαθεις ακριβως πως δουλευει το app2usb και να σεταρεις σωστα το ini

 

2) + 3) ξαναλεω, μελετησε την διαδικασια και τον τροπο που δουλευει το app2usb, δεν εχει καμια σχεση με την επεκταση του εσωτερικου σκληρου, ουσιαστικα ειναι σαν κατι εφαρμογες παλιες τυπου link2sd δλδ κανεις υπερσυνδεση το περιεχομενο του pkg στον εξωτερικό, καποια ομως βασικά αρχεία παραμενουν στο ps4, κατι που μπορεις ευκολα να δεις αν συνδεθεις ftp, τωρα το αν γινετε ο ιδιος δισκος να παιζει σε 2 διαφορετικα ps4 αφου βεβαιως εχουν προεγκατασταθει τα παιχνιδια και εχουν linkαριστει, δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα, αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

 

4) καταλαβαινεις οτι στην ερωτηση για το ποσα παιχνιδια χωρανε σε ενα 8Τ hdd δεν υπαρχει απαντηση ετσι? υπαρχουν games με 150gb και games με 150mb. Οι συνδυασμοι ειναι απειροι οποτε δεν μπορω να απαντησω σε αυτο, τωρα οσον αφορα τον χωρο που καταλαμβανει ενα game σε σχεση με το αρχειο εγκαταστασης, ειναι συνηθως πανω κατω ο ιδιος και λιγο μεγαλυτερος, αλλα και παλι αναλογα το παιχνιδι.

 

Τωρα ολα αυτα περι κλωνων κλπ, προσωπικα δεν μου γεμιζουν το ματι.

Κατα την γνωμη μου, εαν καποιος θελει να στησει ενα καλο ps4 JB, κανει τα εξης

α) μενει στην χαμηλοτερη εκδοση (ειτε εχει pro ή slim δεν εχει σημασια) και δουλευει με esp8266

β) βαζει οσο το δυνατον μεγαλυτερο εσωτερικο ο οποιος ειναι συμβατος (εχω 2ΤΒ λεπτο δεν ξερω αν παιρνει μεγαλυτερο χωρις πατεντες , δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω ειναι αρκετος) και γεμιζει το ps4 με τα games του, αλλα φροντιζει να εχει παντα πανω απο 150GB ελευθερα

γ) χρησιμοποιει εναν εξωτερικο 3.5" (ή οτι εχει τεσπα) 2-4TB, στον οποιο φορτωνει με app2usb τα υπολοιπα fpkg, και οποιος καλο θα ειναι να μην ειναι μονιμα συνδεδεμενος (ή να εχει διακοπτη ρευματος-γιαυτο προτεινα 3,5αρι) διοτι κατα την ενεργοποιηση του xploit αυξανει την πιθανοτητα για kernel panics.

δ) εχει αλλο εναν δισκο με ΟΛΑ τα fpkg του, τα updates του κλπ, ομορφα και σωστα οργανωμενα σαν BACKUP. 

ε) μιας που ειπα για backup, συχνα πυκνα πρεπει να χρησιμοποιουμε και το payload με τα save data backup για να το επαναφερουμε αν ποτε χρειαστει.

 

Ισως ειναι κι αλλα που ξεχναω, αλλα αυτα προτεινω σε γενικες γραμμες. 

 

ΥΓ. τωρα τελευταια που ειχα ελευθερο χρονο εκατσα κι εφτιαξα πολλα fpkg με games απο ps1 και ps2, περισσοτερο βεβαια για νοσταλγια αλλα και για συλλογη μιας που ειχα πολλα iso απο παλια, πλεον το ps4 ειναι υπερμηχανημα, εχει απο emulators nes-retroarch μεχρι και ps2, εχει φτασει κοντα σε ps3 cfw.

Για τα ps2 games ειναι λιγο δυσκολο να τα μετατρεψεις, πρεπει να κανεις και ξεχωριστα configs για καποια games αλλα αξιξει τον κοπο, μαλιστα κανει upscaling στα γραφικα σε καποια και υπαρχει αισθητη διαφορα!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έρχεται, Έρχεται, Έρχεται... 

Αναφορά σε κείμενο

Kernel Exploits[edit]

FW <= 7.55 - IP6_EXTHDR_CHECK Double Free (CVE-2020-9892)[edit]

Credits[edit]

  • 2019-09-15 tuexen for finding the FreeBSD vulnerability [5]
  • 2020-07-24 TheFloW for finding CVE-2020-9892 in XNU
  • 2020-07-26 TheFloW for porting CVE-2020-9892 to PS4
  • 2020-07-27 TheFloW for publishing publicly a PoC leading to code execution on XNU. [6]
  • 2021-01-12 TheFloW for disclosing publicly the PS4 vulnerability. [7]

Analysis[edit]

Bug Description[edit]

Memory corruption can be achieved by sending fragmented IPv6 packets to loopback interface due to poor and inconsistent use of IP6_EXTHDR_CHECK.

The macro IP6_EXTHDR_CHECK can free the mbuf if the packet is sent to loopback interface. This fact is not considered in dest6_input(), frag6_input() and more. For example in dest6_input(), the double pointer is not updated.

Hence, when parsing next headers, the mbuf can be free'd once again, leading to a double free which behaves like a use-after-free when we allocate mbuf's again.

Normally, this path would not be triggerable, because sending to loopback interface requires SOCK_RAW root privileges. However, for some reason on the PS4 SOCK_RAW sockets can be opened in Webkit process!

The reliability of the FreeBSD 9 PoC is very high, around 80%, whereas the PS4 PoC's is not very high, I guess around 20%.

Exploit Implementation[edit]

Patched[edit]

Yes in 8.00 FW

Εντός των επόμενων ωρών - ημερών νέο Exploit έως και 7.55 απ' ότι φαίνεται  μέχρι τώρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2021 στις 1:09 ΠΜ, vamvakoulas είπε

 

@ prefuse

1) ναι γινετε, τα εγκαθιστας πρωτα στο ps4, και μετα τα linkαρεις στον εξωτερικο με app2usb σε φακελο ps4, ο οποιος θα περιεχει τα title id's με το fpkg μεσα (θα γλυτωσεις και πολυ χρονο). Για να γινουν ολα αυτα και να γινουν σωστα, επιμενω πρεπει να μαθεις ακριβως πως δουλευει το app2usb και να σεταρεις σωστα το ini

 

2) + 3) ξαναλεω, μελετησε την διαδικασια και τον τροπο που δουλευει το app2usb, δεν εχει καμια σχεση με την επεκταση του εσωτερικου σκληρου, ουσιαστικα ειναι σαν κατι εφαρμογες παλιες τυπου link2sd δλδ κανεις υπερσυνδεση το περιεχομενο του pkg στον εξωτερικό, καποια ομως βασικά αρχεία παραμενουν στο ps4, κατι που μπορεις ευκολα να δεις αν συνδεθεις ftp, τωρα το αν γινετε ο ιδιος δισκος να παιζει σε 2 διαφορετικα ps4 αφου βεβαιως εχουν προεγκατασταθει τα παιχνιδια και εχουν linkαριστει, δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα, αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

 

4) καταλαβαινεις οτι στην ερωτηση για το ποσα παιχνιδια χωρανε σε ενα 8Τ hdd δεν υπαρχει απαντηση ετσι? υπαρχουν games με 150gb και games με 150mb. Οι συνδυασμοι ειναι απειροι οποτε δεν μπορω να απαντησω σε αυτο, τωρα οσον αφορα τον χωρο που καταλαμβανει ενα game σε σχεση με το αρχειο εγκαταστασης, ειναι συνηθως πανω κατω ο ιδιος και λιγο μεγαλυτερος, αλλα και παλι αναλογα το παιχνιδι.

 

Τωρα ολα αυτα περι κλωνων κλπ, προσωπικα δεν μου γεμιζουν το ματι.

Κατα την γνωμη μου, εαν καποιος θελει να στησει ενα καλο ps4 JB, κανει τα εξης

α) μενει στην χαμηλοτερη εκδοση (ειτε εχει pro ή slim δεν εχει σημασια) και δουλευει με esp8266

β) βαζει οσο το δυνατον μεγαλυτερο εσωτερικο ο οποιος ειναι συμβατος (εχω 2ΤΒ λεπτο δεν ξερω αν παιρνει μεγαλυτερο χωρις πατεντες , δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω ειναι αρκετος) και γεμιζει το ps4 με τα games του, αλλα φροντιζει να εχει παντα πανω απο 150GB ελευθερα

γ) χρησιμοποιει εναν εξωτερικο 3.5" (ή οτι εχει τεσπα) 2-4TB, στον οποιο φορτωνει με app2usb τα υπολοιπα fpkg, και οποιος καλο θα ειναι να μην ειναι μονιμα συνδεδεμενος (ή να εχει διακοπτη ρευματος-γιαυτο προτεινα 3,5αρι) διοτι κατα την ενεργοποιηση του xploit αυξανει την πιθανοτητα για kernel panics.

δ) εχει αλλο εναν δισκο με ΟΛΑ τα fpkg του, τα updates του κλπ, ομορφα και σωστα οργανωμενα σαν BACKUP. 

ε) μιας που ειπα για backup, συχνα πυκνα πρεπει να χρησιμοποιουμε και το payload με τα save data backup για να το επαναφερουμε αν ποτε χρειαστει.

 

Ισως ειναι κι αλλα που ξεχναω, αλλα αυτα προτεινω σε γενικες γραμμες. 

 

ΥΓ. τωρα τελευταια που ειχα ελευθερο χρονο εκατσα κι εφτιαξα πολλα fpkg με games απο ps1 και ps2, περισσοτερο βεβαια για νοσταλγια αλλα και για συλλογη μιας που ειχα πολλα iso απο παλια, πλεον το ps4 ειναι υπερμηχανημα, εχει απο emulators nes-retroarch μεχρι και ps2, εχει φτασει κοντα σε ps3 cfw.

Για τα ps2 games ειναι λιγο δυσκολο να τα μετατρεψεις, πρεπει να κανεις και ξεχωριστα configs για καποια games αλλα αξιξει τον κοπο, μαλιστα κανει upscaling στα γραφικα σε καποια και υπαρχει αισθητη διαφορα!

Ευχαριστώ,

Λοιπόν ήρθε ο δίσκος.

Στο ps4 έχω 10 παιχνιδια

Αν κατάλαβα καλά και για να γλιτώσω χρόνο (με ενεργοποιημένο CHECK_USΒ) από την μεταφορά από τον εσωτερικό δίσκο του ps4, στον εξωτερικό δίσκο, θα πρέπει να βαλω στον εξωτερικό δίσκο,  τα 10 fkpg τα οποία είναι ήδη εγκατεστημένα στο ps4. Χύμα στο root του δίσκου ή δεν παίζει ρόλο; 

Και να αφήσω το app2usb να τα linkaρει...

Με λίγα λόγια..και για να είναι όλα τακτοποιημένα, εύχρηστα και με το λιγότερο χρόνο.

1) θα έχω όλα τα fkpg στον εξωτερικό δίσκο

2) θα τα εγκαταστω κανονικά με package installer

3) θα ενεργοποιω το app2usb payload για να linkαρω τα νέα εγκατεστημένα παιχνιδια που θα μεταφέρονται στον εξωτερικό δίσκο και θα έχω active το CHECK_USB για να γλιτώνω χρόνο, αλλά έτσι νομίζω, βάζει τα fkpg σε φακέλους CUSAxxxx2 και άντε να βρεις ακρη σε ποιον φάκελο είναι το fkpg αν τυχόν και το ξαναχρειαστεις..

Ξεκινάω την διαδικασία και βλέπω..

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@ prefuse

Tα pkg θα τα βαλεις σε φακελο στο root του δισκου και ονομασια PS4 και ξεχωριστο folder με το title id του καθε fpkg. Δεν υπαρχει προβλημα στο να τα βρισκεις,  φτιαξε και τις ονομασιες των αρχειων για να τα βρισκεις ευκολα με αναζητηση πχ God of War_CUSA07411.pkg

Επισης το ini εχει και καποιες αλλες επιλογες πχ updates, dlc κλπ, ελεξε και αυτα.

Κατεβασε και το PS4 PKG Tool και σκαναρε ολα τα games σου και κανε ενα export σε excel αρχειο να τα εχεις ολα αναλυτικά με λεπτομερειες.

Αυτο για ολους οσους εχουν πολλα fkpg και θελουν να τα εχουν ολα αναλυτικα με λεπτομερειες σε καταλογο πολυ απλα κι ευκολα.

 

--------------------------------------------------------------------

 

τωρα οσον αφορα το νεο exploit προφανως και δεν κανει κανενας αναβαθμιση, αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο με τα νεα exploits ειναι οχι τοσο η αναβαθμιση του fw αλλα η δυνατοτητα να γινονται dump και να μετατρεπονται σε fake pkg τα τελευταια games οπου με ενα patchακι (backport) θα δουλευουν σε παλιοτερα fw οπου το hen ειναι σταθερο, βλεπε 5.05 και 6.72.

 

 

 

 

Επεξ/σία από vamvakoulas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος έχει οργανώσει σωστά τα fkpg ώστε να τα διαβάζει σωστά το app2usb, σε φακελο με title Id και μέσα τα updates και dlc, ας ενημερώσει γιατί από ότι βλέπω θέλει αρκετές ώρες και να ξέρεις τι κάνεις.

Μπορεί να υπάρχει και υποφακελος μέσα στο φάκελο του title Id;

Πχ στο φάκελο "PS4" να υπάρχει φάκελος

"CUSA00001" και μέσα σε αυτόν 2 φάκελοι "God of war update v2.0"

"God of war DLC"

ή πρέπει να είναι ολα τα αρχεία (main game, updates, DLC) χύμα στον φάκελο "CUSA00001"

-------

Σε games με 1-2 update και 2-3 dlc ok, αλλά σε παιχνίδια όπως το alien isolation με καμία 20αρια dlc είναι χάσιμο χρόνου η ονομασία κάθε αρχείου και επίσης είναι καλό να τα έχουμε με την αυθεντική ονομασία για αν τυχόν κάποιο δεν παίζει, να γνωρίζουμε ποιο release ήταν. Αν και νομίζω ότι αυτό το βλέπουμε και με έναν hex editor.. αλλά το πρώτο είναι άμεσο.

-----

Μόλις είδα ότι το app2usb μετακινεί όλα τα DLC και updates σε δικό του φάκελο dlc/updates μέσα στον φάκελο PS4, οπότε χάνεται η μπάλα αν τυχόν τα ήθελες όλα ταχτοποιημενα σε ένα φάκελο και αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να τα ξαναεγκαταστησεις, άντε ψαξε 3 φακέλους (dlc, updates, ps4) με δεκάδες άλλους φακέλους...

Θα πρέπει να κρατάμε και ένα δεύτερο δίσκο για backup αλλά και για να είναι οργανωμένα όπως θέλουμε και να μην ψάχνουμε σε διάφορους φακέλους για να ξαναεγκαταστησουμε ένα παιχνίδι με τα updates του και όλα τα DLC.

Είναι βέβαια ακόμα νωρίς αλλά θα το παλέψω λιγο μήπως και οργανωθούν κάπως που να βγάζω άκρη εύκολα. Αν κάποιος το έχει κάνει ας ενημερώσει.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να τη γλυτωσω καποιους απο αναγκαστικο format θα αναφερω το παρακατω περιστατικο που συνεβει χτες.

Εβαλα με το μικρο μου γιο να παιξουμε (και να θυμηθω) το αριστουργημα shadow of the colossus remake (οχι πως εχει σημασια το game απλα το αναφερω).

Ενω δεν συνηθιζω να εχω στον εξωτερικο παιχνιδια που θελω να παιξω, αυτο ετυχε και το ειχα (στον εξωτερικο των 4ΤΒ με app2usb οπως και πολλα ακομα).

Επισης δεν συνηθιζω να βαζω το συστημα σε αδρανεια, παρολο που εχει διορθωθει αρκετα με τα τελευταια hen, το αποφευγω.

Εκανα λοιπον την βλακεια κ επειδη ειχαμε επισκεψεις, το εβαλα σε αδρανεια οπως εχω κανει κι αλλες φορες τελευταια χωρις προβλημα. Μετα λοιπον απο 2-3 ωρες πηγαμε να το συνεχισουμε, αλλα ειχα την (ψυχαναγκαστικη-πειραματικη-φαινη αλλα κυριως χαζη) ιδεα να αποσυνδεσω το δισκο και να τον ξαναβαλω πριν πατησω το ps για να βγει απο την αδρανεια - ετσι για να δω τι θα γινει. Και ΕΙΔΑ! :))

To ps4 λοιπον παγωσε, και λεω δε βαριεσαι δεν ειναι τιποτα θα κανει ενα rebuilt οπως κανεις καποιες φορες μετα απο kernel panics και θα ανοιξει. Αμ δε!! Επαθε το αναποφεκτο που συνεβει και πριν 2,5 χρονια με τις μεγαλες διακοπες ρευματος (και με αναγκασαν να παρω ups για αυτο το λογο-βεβαια καλο ειναι να υπαρχει ετσι κι αλλιως ups) δλδ το PS4 να μην μπορει να ανοιξει, και να χρειαστει να μπεις safe mode για να κανεις επανεγκατασταση το λειτουργικό. Αυτη τη φορα το παλεψα λιγο παραπανω μηπως και τη γλυτωσω, εκανα οτι ειναι δυνατο, απο reset settings-rebuild database-update με το retail αρχειο απο στικακι και οχι το recovery αλλα ματαια, επρεπε να γινει initialize. To οποιο για οποιον γνωριζει, γινεται με επανεγκατασταση του λειτουργικο με το recovery .pup και προφανως σβηνει τα παντα μεσα απο το μηχανημα!!!

Οπως λοιπον και εκανα, αλλα εδω ειναι που θελω να τονισω την σημασια ενος σωστου backup σε δευτερο σκληρο σωστα οργανωμενο και δομημενο, (με τα updates τα dlc τo ps4 app2usb structures με τα config.ini τους κλπ) με το οποιο μεσα σε λιγες ωρες ηταν ακριβως οπως πριν. Σε αντιθετη περιπτωση που το παθει καποιος καποιος που δεν εχει οργανωθει, θα βλαστιμαει για μια βδομαδα και θα χασει πολυ χρονο και κοπο να το φερει οπως ηταν (και αν τα καταφερει γιατι καποια pkg ειναι πολυ δυσευρετα).

 

Στα συμπερασματα τωρα, δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει το hen και γενικα ολο το setup μου, διοτι με ενα απλο search υπαρχουν πολλες αναφορες για περιπτωσεις που το μηχανημα κρασαρει και ανοιγει μονο σε safe mode ζητωντας επανεγκατασταση λειτουργικου. Η καθε περιπτωση σιγουρα ειναι διαφορετική, ομως επειδη το εχω παθει 2 φορες σε 2,5 χρονια με τους 2 παρακατω τροπους, αυτοι θα αποτελουν και -μεταξυ αλλων- ενεργειες ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κανει καποιος και συγκεκριμενα:

1) ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν βγαζουμε το μηχανημα ενω παιζει, απο την πριζα (η εναλλακτικα το εχουμε σε ups για ενδεχομενη διακοπη)

2) ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν βαζουμε σε αδρανεια (θα ελεγα γενικως για JB οπως θα κανω εγω πλεον) και προσθαφαιρουμε τον εξωτερικο δισκο ειδικα ενω υπαρχει ανοιχτο game.

 

Τωρα οσον αφορα γενικες οδηγιες για JB μηχανηματα, νομιζω τα εχω αναφερει παραπανω, με το  BACKUP να αποτελει "ευαγγελιο" σε αυτες τις περιπτωσεις.

Αναφορά σε κείμενο

Κατα την γνωμη μου, εαν καποιος θελει να στησει ενα καλο ps4 JB, κανει τα εξης

α) μενει στην χαμηλοτερη εκδοση (ειτε εχει pro ή slim δεν εχει σημασια) και δουλευει με esp8266

β) βαζει οσο το δυνατον μεγαλυτερο εσωτερικο ο οποιος ειναι συμβατος (εχω 2ΤΒ λεπτο δεν ξερω αν παιρνει μεγαλυτερο χωρις πατεντες , δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω ειναι αρκετος) και γεμιζει το ps4 με τα games του, αλλα φροντιζει να εχει παντα πανω απο 150GB ελευθερα

γ) χρησιμοποιει εναν εξωτερικο 3.5" (ή οτι εχει τεσπα) 2-4TB, στον οποιο φορτωνει με app2usb τα υπολοιπα fpkg, και οποιος καλο θα ειναι να μην ειναι μονιμα συνδεδεμενος (ή να εχει διακοπτη ρευματος-γιαυτο προτεινα 3,5αρι) διοτι κατα την ενεργοποιηση του xploit αυξανει την πιθανοτητα για kernel panics.

δ) εχει αλλο εναν δισκο με ΟΛΑ τα fpkg του, τα updates του κλπ, ομορφα και σωστα οργανωμενα σαν BACKUP. 

ε) μιας που ειπα για backup, συχνα πυκνα πρεπει να χρησιμοποιουμε και το payload με τα save data backup για να το επαναφερουμε αν ποτε χρειαστει.

 

Ισως ειναι κι αλλα που ξεχναω, αλλα αυτα προτεινω σε γενικες γραμμες. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε κανένα guide πώς να ξεκινήσω;

Μου είχε δώσει ένας φίλος μου το "παλιό" του ps4 phat (1st gen, κάνει σαν τουρμπίνα καμία σχέση με το c-chassis που έχω) και μιας και έμαθα ότι έχουμε hack σε νεότερο fw είπα να το ξεσκονίσω και να το δοκιμάσω.

Έχει fw 6.00, πρέπει να κάνω update σε 6.72;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 2:42 ΜΜ, vamvakoulas είπε

Για να τη γλυτωσω καποιους απο αναγκαστικο format θα αναφερω το παρακατω περιστατικο που συνεβει χτες.

Εβαλα με το μικρο μου γιο να παιξουμε (και να θυμηθω) το αριστουργημα shadow of the colossus remake (οχι πως εχει σημασια το game απλα το αναφερω).

Ενω δεν συνηθιζω να εχω στον εξωτερικο παιχνιδια που θελω να παιξω, αυτο ετυχε και το ειχα (στον εξωτερικο των 4ΤΒ με app2usb οπως και πολλα ακομα).

Επισης δεν συνηθιζω να βαζω το συστημα σε αδρανεια, παρολο που εχει διορθωθει αρκετα με τα τελευταια hen, το αποφευγω.

Εκανα λοιπον την βλακεια κ επειδη ειχαμε επισκεψεις, το εβαλα σε αδρανεια οπως εχω κανει κι αλλες φορες τελευταια χωρις προβλημα. Μετα λοιπον απο 2-3 ωρες πηγαμε να το συνεχισουμε, αλλα ειχα την (ψυχαναγκαστικη-πειραματικη-φαινη αλλα κυριως χαζη) ιδεα να αποσυνδεσω το δισκο και να τον ξαναβαλω πριν πατησω το ps για να βγει απο την αδρανεια - ετσι για να δω τι θα γινει. Και ΕΙΔΑ! :))

To ps4 λοιπον παγωσε, και λεω δε βαριεσαι δεν ειναι τιποτα θα κανει ενα rebuilt οπως κανεις καποιες φορες μετα απο kernel panics και θα ανοιξει. Αμ δε!! Επαθε το αναποφεκτο που συνεβει και πριν 2,5 χρονια με τις μεγαλες διακοπες ρευματος (και με αναγκασαν να παρω ups για αυτο το λογο-βεβαια καλο ειναι να υπαρχει ετσι κι αλλιως ups) δλδ το PS4 να μην μπορει να ανοιξει, και να χρειαστει να μπεις safe mode για να κανεις επανεγκατασταση το λειτουργικό. Αυτη τη φορα το παλεψα λιγο παραπανω μηπως και τη γλυτωσω, εκανα οτι ειναι δυνατο, απο reset settings-rebuild database-update με το retail αρχειο απο στικακι και οχι το recovery αλλα ματαια, επρεπε να γινει initialize. To οποιο για οποιον γνωριζει, γινεται με επανεγκατασταση του λειτουργικο με το recovery .pup και προφανως σβηνει τα παντα μεσα απο το μηχανημα!!!

Οπως λοιπον και εκανα, αλλα εδω ειναι που θελω να τονισω την σημασια ενος σωστου backup σε δευτερο σκληρο σωστα οργανωμενο και δομημενο, (με τα updates τα dlc τo ps4 app2usb structures με τα config.ini τους κλπ) με το οποιο μεσα σε λιγες ωρες ηταν ακριβως οπως πριν. Σε αντιθετη περιπτωση που το παθει καποιος καποιος που δεν εχει οργανωθει, θα βλαστιμαει για μια βδομαδα και θα χασει πολυ χρονο και κοπο να το φερει οπως ηταν (και αν τα καταφερει γιατι καποια pkg ειναι πολυ δυσευρετα).

 

Στα συμπερασματα τωρα, δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει το hen και γενικα ολο το setup μου, διοτι με ενα απλο search υπαρχουν πολλες αναφορες για περιπτωσεις που το μηχανημα κρασαρει και ανοιγει μονο σε safe mode ζητωντας επανεγκατασταση λειτουργικου. Η καθε περιπτωση σιγουρα ειναι διαφορετική, ομως επειδη το εχω παθει 2 φορες σε 2,5 χρονια με τους 2 παρακατω τροπους, αυτοι θα αποτελουν και -μεταξυ αλλων- ενεργειες ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κανει καποιος και συγκεκριμενα:

1) ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν βγαζουμε το μηχανημα ενω παιζει, απο την πριζα (η εναλλακτικα το εχουμε σε ups για ενδεχομενη διακοπη)

2) ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν βαζουμε σε αδρανεια (θα ελεγα γενικως για JB οπως θα κανω εγω πλεον) και προσθαφαιρουμε τον εξωτερικο δισκο ειδικα ενω υπαρχει ανοιχτο game.

 

Τωρα οσον αφορα γενικες οδηγιες για JB μηχανηματα, νομιζω τα εχω αναφερει παραπανω, με το  BACKUP να αποτελει "ευαγγελιο" σε αυτες τις περιπτωσεις.

 

Ευτυχώς ησουν καλά προετοιμασμένος!

βόλευε αφάνταστα το ps3netsrv για το ps3, drag n drop τα παιχνίδια σε φάκελο του σερβερ και μονο οταν ήθελες να παιξεις κάποιο, γινοταν install στον εσωτερικο, και αυτο μονο αν ηταν πολλά gb το παιχνίδι. Αρκετά έπαιζαν και κατευθείαν με ενα update πριν ξεκινήσουν.

οταν ειχα επισκέψεις απο φίλους ή τα ανήψια, βάζαμε το ενα παιχνίδι μετά το άλλο για να τα δοκιμάσουμε, αν βρίσκαμε κανα καλό multiplayer, το παίζαμε για ώρες ή και μέρες. 

αυτό δυστυχως δεν μπορει να γίνει με το ps4. 

Στο ps4 ολα τα fkpg χρειάζονται install και πρεπει να βρίσκεις ξεχωριστά τα fkpg updates και άν ταιριαξουν με το main fkpg, (στο ps3 τα updates γινόνται αυτόματα απο το ιντερνετ)

βεβαια αλλα παιχνίδια και γραφικά ειναι αυτά του ps4 και άλλα του ps3.

εγω να φανταστείς πηρα τον δίσκο και οταν είδα την διαδικασία και τις ώρες που πρεπει να ξοδέψω για να οργανώσω τους φακέλους, τα παράτησα. λέω να κάνω install μονο το παιχνίδι που θελω να παίξω την συγκεκριμένη περίοδο και τέλος.

εκανα ήδη πολλές ώρες για να τα μαζέψω και θέλει άλλες τοσες ώρες, η οργάνωση τους.. 

αμα θα βρω ελευθερο χρόνο, ισως τα οργανώσω, οπως πολύ σωστά επισήμανες.

πάντως για το ESP8266 (και εγω αυτό χρησιμοποιώ) δεν ειμαι και απόλυτα σίγουρος οτι ειναι η καλύτερη λύση, ναι μεν ειμαστε 100% offline (kids friendly), αλλα όπως λέει ο Modded warfare, ειναι προτιμότερο μια online μέθοδο jailbreak γιατι υπάρχουν updates, γινονται με το χρόνο πιο σταθερά και επωφελούμαστε απο τα νεότερα payloads. η μέθοδος με το esp8266 για την 6.72 αν θυμάμαι καλά, εχει να αναβαθμιστεί απο τον Αύγουστο (και αν αναβαθμιστεί ξανα). διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Παιδιά έχουμε κανένα guide πώς να ξεκινήσω;

Μου είχε δώσει ένας φίλος μου το "παλιό" του ps4 phat (1st gen, κάνει σαν τουρμπίνα καμία σχέση με το c-chassis που έχω) και μιας και έμαθα ότι έχουμε hack σε νεότερο fw είπα να το ξεσκονίσω και να το δοκιμάσω.

Έχει fw 6.00, πρέπει να κάνω update σε 6.72;

ψαξε τα βιντεο του modded warfare στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το esp8266 θεωρώ ότι είναι η πιο safe και νοικοκυρεμενη λύση, ειδικά αν κάποιος το έχει στην κατοχή του (αλλά κ πάλι νομίζω 2-3 ευρώ κανει) δεν βλέπω το λόγο να μην το χρησιμοποιήσει. Ειδάλλως μόνο με offline cache φορτωνεις payloads το έχω κάνει σε φίλο κ δουλεύει αλλά έτρωγε κάνα σκάλωμα καμια φορά. Τα online δεν τα συστήνω σε κανέναν, δεν βλέπω κ το λόγο. Επισης όσον αφορά τα payloads με το 2.1.4 του ps-phwoar στην 5.05 δεν χρειάζεται κάποιος κάτι παραπάνω, και κάτι πολύ βασικό, έχει πάρα πολύ σπανια kernel panics. Για την 6.72 υπάρχουν και bin για esp8266 αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ αφού δεν έχω σκοπό να αναβαθμίσω αμεσα εφόσον όλα δουλεύουν καλά με την 505 με τα backports. Αν κάποια στιγμή αλλάξει κάτι βλέπουμε.

 

Για το ps3 είναι εντελώς διαφορετική η διαδικασία αφού μιλάμε για cfw που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, θυμάμαι μέχρι κ online έμπαινα, με webman  multiman κλπ έκανες τα πάντα. Αλλά το ps4 είναι η επόμενη γενιά με ότι αυτό συνεπάγεται στο θεμα gaming, και αφού υπάρχει και το hen πάλι καλά, δεν ξέρω αν θα δούμε τέτοια πράγματα στο ps5...

Υγ. Παρόλο που το ps3 ήταν πολύ καλύτερο σε hack, δεν έχω παράπονο από την σκηνή για ps4 κ ας μην υπαρχει cfw, από την στιγμή που τα "backup" παίζουν μια χαρά, έχεις κ emulators ακόμα και ps1-ps2 games, προσωπικά δεν μου λείπει τίποτα απολυτως. Είσαι πάντα βέβαια λίγο πίσω σε σχέση με ότι κυκλοφορεί τελευταία, και θέλει και λίγο ψάξιμο, να ασχοληθείς κλπ, αλλά αν είσαι χαλαρος gamer και δεν καίγεσαι ούτε σε ενδιαφέρει το online (όπως εγώ εν προκειμενη) είναι τέλειο.

 

Επεξ/σία από vamvakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vamvakoulas

Ναι εγώ (ουσιαστικά η γνώμη του modded warfare είναι..) αναφέρομαι για offline jailbreak 6.72 με esp8266 όπου υπάρχουν kernel panics και λογικά ειναι πιο ασταθές από το online jailbreak, που αναβαθμίζεται με νέες version πιο συχνά.

Εχω το jailbreak στο esp καθαρά για λόγους ασφαλείας γιατί το χειρίζονται και άλλοι. Παρόλο που έχω ενεργοποιημένο το disable updates.

Τέλος η καλύτερη λύση είναι 2x ps4, ένα κανονικό για online και όλα τα latest games και ένα με jailbreak για τα παλιότερα παιχνίδια. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και θα φερω το κλασσικο ερωτημα.

5.05 ή να το παω στην 6.72 ;

Δεν εχω ασχοληθει με backport,και θα το παρει φιλος που δε γνωριζει σχετικα με jb.

Να το βαλω στην 6.72 και να του μαθω μονο το ΗΕΝ,ή υπαρχει ευκολος τροπος να παιζει πιο νεα παιχνιδια;

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5.05 imho αν είσαι ήδη σε αυτή ή πιο κάτω, 6.72 μόνο αν είσαι ήδη πάνω 5.05, εξάλλου και στην 6.72 να είσαι παλι backport θα χρειάζεσαι για τα 7.02 και τα επερχόμενα 7.55 games. 

Στην 5.05 παίζουν όλα πλέον, έχουν patchαριστει ακόμα και κάποια που δεν έπαιζαν όπως πχ errica, shapeshifting detective κ.α.

 

Αν ο φίλος σου δε γνωρίζει θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο δεν γίνεται αλλιώς, δεν μπορούμε να έχουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο:)))

Είναι αρκετά εύκολο εξάλλου, μάλιστα τα backports patches υπάρχουν και έτοιμα σχεδόν όλα δεν θα χρειαστεί να τα φτιάχνεις μόνος σου όπως κάναμε στην αρχή.

Επεξ/σία από vamvakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vamvakoulas είπε

5.05 imho αν είσαι ήδη σε αυτή ή πιο κάτω, 6.72 μόνο αν είσαι ήδη πάνω 5.05, εξάλλου και στην 6.72 να είσαι παλι backport θα χρειάζεσαι για τα 7.02 και τα επερχόμενα 7.55 games. 

Στην 5.05 παίζουν όλα πλέον, έχουν patchαριστει ακόμα και κάποια που δεν έπαιζαν όπως πχ errica, shapeshifting detective κ.α.

 

Αν ο φίλος σου δε γνωρίζει θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο δεν γίνεται αλλιώς, δεν μπορούμε να έχουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο:)))

Είναι αρκετά εύκολο εξάλλου, μάλιστα τα backports patches υπάρχουν και έτοιμα σχεδόν όλα δεν θα χρειαστεί να τα φτιάχνεις μόνος σου όπως κάναμε στην αρχή.

Τα BP ειναι σαν updates που βαζω στο φακελο;

Ειναι στην 5.05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...