Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

Θα ήθελα κάποιος αν έχει ανάλογη εμπειρία να μου πει την γνώμη του. Είμαι αρκέτα χρόνια αιμοδότης, σταθερά 2-3 φορέας το χρόνο, εξαιρουμένης της περσυνής χρονιάς. Συστημικά όμως δίνω από το 2004 σε τράπεζα για την εταιρεία που εργάζομαι. Το ερώτημα ειναι το εξής, εχω την αίσθηση πως με "συμφέρει" καλύτερα να δίνω ατομικά σαν εθελοντης αιμοδότης παρά σε τράπεζα. Αυτό γιατί με την τράπεζα δικαιούμαι 2 φιάλες το χρόνο που μπορω να διαθέσω όπου θέλω, δεν έχεις κάβα π.χ 20 φιάλες να πεις θέλω να δόσω 20 φιάλες στον τάδε. Δεν βλέπω κάποιο όφελος να παραμένω στην τράπεζα εκτός από το ότι έρχετε στο χώρο εργασίας συνεργείο και δεν πηγαίνω εγώ. Εσείς τι λέτε; έχει κάποιος αναλογη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Καλημέρα, 

Θα ήθελα κάποιος αν έχει ανάλογη εμπειρία να μου πει την γνώμη του. Είμαι αρκέτα χρόνια αιμοδότης, σταθερά 2-3 φορέας το χρόνο, εξαιρουμένης της περσυνής χρονιάς. Συστημικά όμως δίνω από το 2004 σε τράπεζα για την εταιρεία που εργάζομαι. Το ερώτημα ειναι το εξής, εχω την αίσθηση πως με "συμφέρει" καλύτερα να δίνω ατομικά σαν εθελοντης αιμοδότης παρά σε τράπεζα. Αυτό γιατί με την τράπεζα δικαιούμαι 2 φιάλες το χρόνο που μπορω να διαθέσω όπου θέλω, δεν έχεις κάβα π.χ 20 φιάλες να πεις θέλω να δόσω 20 φιάλες στον τάδε. Δεν βλέπω κάποιο όφελος να παραμένω στην τράπεζα εκτός από το ότι έρχετε στο χώρο εργασίας συνεργείο και δεν πηγαίνω εγώ. Εσείς τι λέτε; έχει κάποιος αναλογη εμπειρία;

προσωπικά για λόγους "πολιτικής" δινω τις μισες φορες για την τράπεζα στο χωρο εργασίας μου και τις άλλες μισες για τον ατομικό μου "λογαριασμό", και θεωρω ειναι το βελτιστο (εχει υπάρξει περιπτωση που ειχα δώσει ότι αποθεμα ειχα στον προσωπικό μου για ασθενή-πατερα φιλης και όταν χρειάστηκα για άλλον ασθενη-συγγενη δεν ειχα οποτε καλυφθηκα απο την τραπεζα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, infini είπε

Το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα απάντηση: "Κάθε φορά που δίνεις αίμα είναι και 1 φιάλη; "

Ναι. Μια φιάλη τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, infini said:

Το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα απάντηση: "Κάθε φορά που δίνεις αίμα είναι και 1 φιάλη; "

yep

3 hours ago, vastegial_74 said:

Καλημέρα, 

Θα ήθελα κάποιος αν έχει ανάλογη εμπειρία να μου πει την γνώμη του. Είμαι αρκέτα χρόνια αιμοδότης, σταθερά 2-3 φορέας το χρόνο, εξαιρουμένης της περσυνής χρονιάς. Συστημικά όμως δίνω από το 2004 σε τράπεζα για την εταιρεία που εργάζομαι. Το ερώτημα ειναι το εξής, εχω την αίσθηση πως με "συμφέρει" καλύτερα να δίνω ατομικά σαν εθελοντης αιμοδότης παρά σε τράπεζα. Αυτό γιατί με την τράπεζα δικαιούμαι 2 φιάλες το χρόνο που μπορω να διαθέσω όπου θέλω, δεν έχεις κάβα π.χ 20 φιάλες να πεις θέλω να δόσω 20 φιάλες στον τάδε. Δεν βλέπω κάποιο όφελος να παραμένω στην τράπεζα εκτός από το ότι έρχετε στο χώρο εργασίας συνεργείο και δεν πηγαίνω εγώ. Εσείς τι λέτε; έχει κάποιος αναλογη εμπειρία;

το ειχα ξαναπει και το ξαναγραφω.σταματησα να δινω σε δουλεια και σε εκκλησια.οταν χρειαστηκα μου λενε καλεστε την εκκλησια να μας δωσει το οκ ενω στην δουλεια επρεπε να μιλησει το hr και δεν μπορουσα να δωσω σε μη συγγενικο προσωπο.πλεον μονο ννα plus η αιμοδοσια δεν ερχεται πλεον στην δουλεια.

και οταν ερχοταν ηταν μια με δυο φορες το χρονο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άς την κάνω την χαζή ερώτηση... 'οταν δίνω εθελοντικά αίμα στο νοσοκομείο η φιάλη "ανήκει στο νοσοκομείο ή σε κάποια κεντρική τράπεζα αίματος? Πως γίνεται η διαχείριση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, suedehead7 είπε

Άς την κάνω την χαζή ερώτηση... 'οταν δίνω εθελοντικά αίμα στο νοσοκομείο η φιάλη "ανήκει στο νοσοκομείο ή σε κάποια κεντρική τράπεζα αίματος? Πως γίνεται η διαχείριση?

 

Όταν χρειαστεί να διαθέσεις το αίμα σου θα απευθυνθείς εκεί που το έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιώθηκα σήμερα μετά από αρκετό καιρό (>6μηνο) να πάω προς ΚΑΤ και να δώσω.

Πλέον, τυπικά, θέλουν ραντεβού (οκ, έδωσα) κι εκεί (την τελευταία φορά, με covid καταστάσεις, δεν είχε χρειαστεί).

@poulinos, ζήλια-ψώρα, χυμούλι στυλ "αμίτα νέκταρ ξέρασμα" +φρυγανιά +τυράκι εμείς.

Πρέπει να βρω τον κωδικό μου να δω που βρίσκομαι συνολικά, από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Όταν χρειαστεί να διαθέσεις το αίμα σου θα απευθυνθείς εκεί που το έδωσες.

Ναι, αυτό κάνω όταν το χρειάζεται κάποιος.

Άλλο ρώτησα.

Η φιάλη μένει στο νοσοκομείο όπου την έδωσα και την χρησιμοποιεί το ίδιο ή ανήκει σε μία κεντρική μορφή διαχείρισης που απλά φυλάσσεται στο νοσοκομείο και είναι διαθέσιμη για οπουδήποτε την χρειαστούν?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, suedehead7 said:

Ναι, αυτό κάνω όταν το χρειάζεται κάποιος.

Άλλο ρώτησα.

Η φιάλη μένει στο νοσοκομείο όπου την έδωσα και την χρησιμοποιεί το ίδιο ή ανήκει σε μία κεντρική μορφή διαχείρισης που απλά φυλάσσεται στο νοσοκομείο και είναι διαθέσιμη για οπουδήποτε την χρειαστούν?  

οτι εσυ δινεις αιμα στο χ και ζητας να παει μια φιαλη στο ψ δεν σημαινει οτι παει η δικη σου φιαλη ουτε οτι υποχρεωτικα μετΑφερεται μια φιαλη απο το χ στο ψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό, αλλά ρώτησα κάτι άλλο.

Οι φιάλες μένουν και διαχειρίζονται από το νοσοκομείο που έδωσα εθελοντικά ή μένουν τυπικά και διαχειρίζονται ως κάλυψη από κάποιον διαχειριστικό φορέα που έχει πλήρη εικόνα αριθμού φιαλών αίματος ανά πάσα στιγμή στην επικράτεια και κανονίζει τα logistics/μεταφορές?

Δηλαδή, όταν ένα νοσοκομείο έχει έλλειψη αίματος ψάχνει ένα ένα τα υπόλοιπα νοσοκομεία ή απευθύνεται για κάλυψη σε κάποιον διαχειριστικό φορέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, suedehead7 said:

Κατανοητό, αλλά ρώτησα κάτι άλλο.

Οι φιάλες μένουν και διαχειρίζονται από το νοσοκομείο που έδωσα εθελοντικά ή μένουν τυπικά και διαχειρίζονται ως κάλυψη από κάποιον διαχειριστικό φορέα που έχει πλήρη εικόνα αριθμού φιαλών αίματος ανά πάσα στιγμή στην επικράτεια και κανονίζει τα logistics/μεταφορές?

Δηλαδή, όταν ένα νοσοκομείο έχει έλλειψη αίματος ψάχνει ένα ένα τα υπόλοιπα νοσοκομεία ή απευθύνεται για κάλυψη σε κάποιον διαχειριστικό φορέα? 

λογικα θα υπαρχει καποια βαση με το τι εχει το καθε νοσοκομειο χωρις να ξερω αν διαχειριζεται απο καποιον φορεα.δεν γινεται να ψαχνεις πχ αμμεσα ο- αιμα και να τηλεφωνεις σε ολα να ρωτας αν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Δευτέρα θα κάνω το εμβόλιο για τον κοβιντ και την επόμενη βδομάδα θέλω να δώσω αίμα. μπορώ να το κάνω ή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες πριν την αιμοδοσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, suedehead7 είπε

Κατανοητό, αλλά ρώτησα κάτι άλλο.

Οι φιάλες μένουν και διαχειρίζονται από το νοσοκομείο που έδωσα εθελοντικά ή μένουν τυπικά και διαχειρίζονται ως κάλυψη από κάποιον διαχειριστικό φορέα που έχει πλήρη εικόνα αριθμού φιαλών αίματος ανά πάσα στιγμή στην επικράτεια και κανονίζει τα logistics/μεταφορές?

Δηλαδή, όταν ένα νοσοκομείο έχει έλλειψη αίματος ψάχνει ένα ένα τα υπόλοιπα νοσοκομεία ή απευθύνεται για κάλυψη σε κάποιον διαχειριστικό φορέα? 

Το αίμα πρώτα στέλνεται για μοριακό έλεγχο (δεν έχουν όλα τα νοσοκομεία αυτή την ικανότητα) και μετά πάει όπου χρειαστεί. Υποθέτω ότι υπάρχει πλέον ηλεκτρονικό σύστημα που χρησιμοποιείται όταν ένα νοσοκομείο χρειάζεται έκτακτα άιμα. 

Fun fact: Το περισσευόμενο αίμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ερευνητικά (ή και για την παραγωγή κάποιων θρεπτικών υποστρωμάτων για μικροοργανισμούς). Στο ερευνητικό κέντρο που είμαι (Νορβηγία) είμαστε αρκετά άτομα που δουλεύουμε με αίμα από την αιμοδοσία. Την προηγούμενη Δευτέρα μάλιστα είχαμε ζητήσει σύνολο 17(!!) φιάλες αίματος, αν και τελικά υπήρχαν μόνο 7 διαθέσιμες. 

 

Ερώτηση: Πώς μπορώ να περάσω τις παλιές μου αιμοδοτήσεις (γραμμένες στην κλασσική κάρτα) στο bdr;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...