Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannos13 είπε

https://bloodsharing.org/aimodosia/ti-einai-i-karta-ethelonti-aimodoti/

Εγώ γνωρίζω αυτό που αναγράφεται παραπάνω. Εάν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια δεν το γνωρίζω. Ίσως έχει να κάνει και με την διαθεσιμότητα φιαλών?? 
Άμα εάν αυτό που λέω είναι λανθασμένο, τότε να τροποποιήσω και το ποστ μου.

Το link που έγραψες δεν είναι από κρατικό φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, poulinos είπε

εχω δωσει φιαλη σε ατομο που δεν ηταν συγγενης αρκετες φορες.δεν μου ειπαν κατι.τωρα αν ετυχε δεν ξερω.

Παίζει ρόλο που δίνεις αίμα. Αν δίνεις σε κάποια τράπεζα πχ σωματείο εκκλησία κλπ το αιμα το διαχειρίζεται η συγκεκριμένη τράπεζα και μπορεί να δώσει όπου θέλει. Αν πηγαίνεις και δίνεις εθελοντικά στην αιμοδοσία κάποιου νοσοκομείου είναι λίγο πιο αυστηροί στο που θα δώσουν, και κάποιοι τηρούν την προϋπόθεση του πρώτου βαθμού συγγένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω πολλά χρόνια αίμα εθελοντικά στο Αχεπα , όποτε χρειάστηκε να στείλω κάπου , τους έπαιρνα μόνο τηλέφωνο οπού δήλωνα νοσοκομείο και ασθενή , ποτέ δεν με ρώτησαν αν έχω κάποια συγγένεια μαζί τους και δεν καταλαβαίνω τον λόγο να τους αφορά αυτό . Το μόνο που με ενημέρωναν ,ότι ανάλογα με το νοσοκομείο που θα σταλεί , μπορεί να αργούσε να φανεί στο σύστημα κάνα δυο μέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου : Δίνω αίμα καθαρά εθελοντικά από το 2008 και από το 2019 το γύρισα σε αιμοπετάλια ανά 20 μέρες καθώς με συζητήσεις με νοσοκόμες κατάλαβα ότι εκεί υπάρχει πιο χοντρό θέμα (τουλάχιστον στο ΑΧΕΠΑ που δίνω το οποίο είναι υπεύθυνο για τα υπόλοιπα νοσοκομεία της ευρύτερης περιοχής) και έχω στείλει καλύψεις με ένα τηλέφωνο στο κέντρο αιμοδοσίας : Στον πατέρα μου, στον θείο μου (6 κιόλας) που είναι συγγένεια εξ αγχιστείας, στη μάνα του κολλητού μου, και σε γνωστούς φίλων όταν μου ζητηθεί (εξυπηρετώ πάντα όταν ζητήσουν, απλά ζητάω σε μια επόμενη αιμοδοσία που θα πάω να έρθουν μαζί αν μπορούν). Κανείς δεν ρωτάει για συγγένεια, απλώς δίνω τα στοιχεία και οι καλύψεις γίνονται κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κέντρο αιμοδοσίας είναι σε άλλο κτίριο στη νότια πλευρά του νοσοκομείου. Για να πας, δεν μπαίνεις στο νοσοκομείο. Τώρα με το covid έχουν κλείσει όλες οι είσοδοι εκτός της κεντρικής, από τη κεντρική είσοδο δεξιά και κάνεις τον γύρο του κτιρίου και είναι στο αριστερό σου χέρι. Αν πας για αιμοπετάλια μπορείς να βάλεις και αμάξι μέσα, έχει parking έξω από το κέντρο αιμοδοσίας. 

Επεξ/σία από Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, infini said:

Κάθε νοσοκομείο έχει ξεχωριστό κέντρο αιμοδοσίας;

Έχω την εντύπωση πως δεν έχουν όλα τα νοσοκομεία αιμοδοσίες. Θεσσαλονίκη ξέρω σίγουρα για Ιπποκράτειο, ΑΧΕΠΑ και Άγιο Παύλο (όχι καθημερινά αν δεν κάνω κάποιο λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/11/2021 at 05:25, mihanikos1 said:

Παίζει ρόλο που δίνεις αίμα. Αν δίνεις σε κάποια τράπεζα πχ σωματείο εκκλησία κλπ το αιμα το διαχειρίζεται η συγκεκριμένη τράπεζα και μπορεί να δώσει όπου θέλει. Αν πηγαίνεις και δίνεις εθελοντικά στην αιμοδοσία κάποιου νοσοκομείου είναι λίγο πιο αυστηροί στο που θα δώσουν, και κάποιοι τηρούν την προϋπόθεση του πρώτου βαθμού συγγένειας.

ισχυει απολυτα για αυτο σταματησα να δινω στην εργασια και γενικα σε εκκλησιες κτλ. γιατι στην εργασια σου λενε μονο σε συγγενεις κτλ. και ειχε τυχει να εχω θεμα να δωσω  σε τριτα ατομα.πλεον μονο ννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε νοσοκομεία Αθήνας, αιμοδότησα κανονικά για συγκεκριμένο ασθενή που μου ζητήθηκε πριν λίγους μήνες και πέρσυ επίσης, ποτέ δε με ρώτησαν αν έχω συγγένεια μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Locke_John said:

Σε νοσοκομεία Αθήνας, αιμοδότησα κανονικά για συγκεκριμένο ασθενή που μου ζητήθηκε πριν λίγους μήνες και πέρσυ επίσης, ποτέ δε με ρώτησαν αν έχω συγγένεια μαζί του.

δεν αναφερονται για τις περιπτωσεις που δινεις αιμα εκεινη την στιγμη αλλα οταν πας να δωσεις απο τις spare που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν αναφερονται για τις περιπτωσεις που δινεις αιμα εκεινη την στιγμη αλλα οταν πας να δωσεις απο τις spare που εχεις

aa, ok, κατάλαβα λάθος. γράψτε λάθος τότε, εγώ εννοούσα όταν δίνω επιτόπου αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...