Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, spocky είπε

Μπορεί καποιος να μου προτεινει κανα καλο sweetfx?

Φτιαξε δικο σου. Βαλε lumasharpen colurfullness vibrance clarity curve/levels και παιξε με τις ρυθμισεις. Μπορεις να το φερεις στα γουστα σου οπως θελει μην παρεις ετοιμο.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν βαλω το sweetfx θα πρεπει να απενεργοποιησω κατι απο τα ingame settings? Βασικα το ρωταω γιατι οταν βαλω antialiasing smaa μου βαζει σεβολα τα αντικειμενα η εκει που εχει βροχη αιμα κτλ κατι ασπρες τελιτσες που ειναι ενοχλητικι.Αν βαλω αλλο πχ TAA δεν το κάνει αλλα χαλαει την εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spocky είπε

Οταν βαλω το sweetfx θα πρεπει να απενεργοποιησω κατι απο τα ingame settings? Βασικα το ρωταω γιατι οταν βαλω antialiasing smaa μου βαζει σεβολα τα αντικειμενα η εκει που εχει βροχη αιμα κτλ κατι ασπρες τελιτσες που ειναι ενοχλητικι.Αν βαλω αλλο πχ TAA δεν το κάνει αλλα χαλαει την εικονα

Δεν χρειαζεται να βαλεις smaa μεσω reshade δουλεψε τα AA του παιχνιδιου. Τιποτα αλλο δεν απενεργοποιεις. Πατας το home και τα φτιαχνεις οπως θελεις απο το πινακακι. Θα δεις πολυ μεγαλες διαφορες πιο crispy εικονα καλυτερα χρωματα με τα shaders που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπω στα βαθιά ήθελα να ρωτήσω αν το Hardcore είναι playable. Συνδράμει στην όλη εμπειρία ή κάνει το game σχεδόν ακατόρθωτο και εκνευριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορίζομαι τρομερά οικονομικά τον τελευταίο καιρό και για κάμποσο καιρό ακόμα όπως πάνε τα πράματα..Βλέπω ότι πέφτει σταδιακά στα κλειδάδικα και σήμερα έχει πέσει από τα 33€ (32.99)

τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός θα κοντεύει η τιμή να φτάσει κάτω από 25. Μακάρι να μπορούσα να το πάρω από τώρα,αλλά υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα ψηνόταν να το παίξει με fixed κάμερες ???

https://www.pcgamer.com/resident-evil-2-remake-looks-even-more-tense-with-fixed-camera-angles/?utm_content=buffer5591f&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=buffer_pcgamerfb

 

Επίσης υπεκυψα κ αγόρασα το dlc με το πρωτότυπο soundtrack. Ναι θα έπρεπε να είναι στη βασική έκδοση αλλά για €3 είναι no brainer . Πολύ καλύτερο από το soundtrack του remake 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fixed κάμερες είναι κατάλοιπο μιας άλλης εποχής που έπαιζες στην-στέρεο-TV με τις παλαιολιθικές κονσόλες. Ο βασικός λόγος που το έκαναν έτσι τότε ήταν η αδυναμία του hw να αποδώσει κινούμενα 3D γραφικά με καλό FR. Μπούρδες λέει αυτός στο άρθρο.Το immersion είναι με ακουστικά και καλό, πραγματικά 3D surround(όχι δλδ το δικό του) ή surround ηχεία. Δεν χρειάζεται να βλέπεις τι υπάρχει πίσω σου, αν το ακούς. Και αυτό σε τρομάζει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχω παίξει άπειρες ώρες τα πρώτα, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι προσδίδουν στον τρόμο οι fixed κάμερες αν γίνει σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δε μου έχουν λείψει καθόλου οι fixed κάμερες...αλλά με το που είδα τα video τσιμπησα. Αν βγει κάποιο mod σίγουρα θα το δοκιμάσω αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο θα έχω αρκετή υπομονή να το τελειώσω με αυτό το τρόπο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχω παίξει άπειρες ώρες τα πρώτα, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι προσδίδουν στον τρόμο οι fixed κάμερες αν γίνει σωστή δουλειά.

Αν ήταν καλό δεν θα το άλλαζαν σε 3rd person από το 4 και μετά. Τότε που, όλως τυχαίως, είχαμε το ps2.

Από κει και πέρα το υπόλοιπο 50% για ατμόσφαιρα, αίσθημα διαρκούς απειλής και jump scares είναι ο surround ήχος. Πώς όμως να το καταλάβει αυτό ο κόσμος όταν διάσημες εταιρείες ξεφτιλίζουν τον συγκεκριμένο τομέα με τα προϊόντα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Απλά το είπα για να δείξω ότι και με παλιούς drivers παίζει χωρίς drops σε 10ΧΧ και μπροστά. Με DX11 έχω το microstuttering.

Το setup σου φταίει τότε, το παιχνίδι τρέχει νερό σε DX11.

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχω παίξει άπειρες ώρες τα πρώτα, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι προσδίδουν στον τρόμο οι fixed κάμερες αν γίνει σωστή δουλειά.

Η fixed κάμερα μπήκε λόγω HW limitation. Το ότι ήταν καλό το αποτέλεσμα, δεν σημαίνει ότι και σήμερα πρέπει να το τρώμε στη μάπα. Ούτε οι πόρτες πρέπει να ανοίγουν λες και αλλάζεις διάσταση. Το RE 2 remake είναι άψογο, αν εξαιρέσω κάποια πράγματα. Όπως το ότι η Claire θα έπρεπε να αντέχει λιγότερο damage και να είναι πιο γρήγορη και αντίθετα ο Leon να αντέχει πιο πολλές φάπες και να είναι λίγο πιο αργός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Γιατί δεν το παίρνεις από τις αγγελίες εδώ (από AMD Bundles) που παίζει στα ~20€;

δεν τις είχα σκεφτεί τις αγγελίες εδώ, έψαξα μόνο στα trades
και ήταν κάμποσα και εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...