Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ό,τι βίντεο review είδα για το Switch Lite, όλα είχαν κιτρινοπράσινη οθόνη. 
Μερικοι reviewers το ανέφεραν κιόλας. 
Οσοι έχετε ήδη Switch και το σκέφτεστε, να το έχετε στα υπόψην. 

Επισης αναφορικά και το upgraded Switch φοράει το ίδιο πάνελ.

Για το Lite καταλαβαίνω αυτή την κίνηση για να μειωθεί το κόστος αλλά δεν το περίμενα και στο καινούργιο Switch. 
 

Upgraded κονσόλα με χειρότερη οθόνη. 
 

Foul και εδώ Nintendo...
 

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πάντως ό,τι βίντεο review είδα για το Switch Lite, όλα είχαν κιτρινοπράσινη οθόνη. 
Μερικοι reviewers το ανέφεραν κιόλας. 
Οσοι έχετε ήδη Switch και το σκέφτεστε, να το έχετε στα υπόψην. 

Επισης αναφορικά και το upgraded Switch φοράει το ίδιο πάνελ.

Για το Lite καταλαβαίνω αυτή την κίνηση για να μειωθεί το κόστος αλλά δεν το περίμενα και στο καινούργιο Switch. 
 

Upgraded κονσόλα με χειρότερη οθόνη. 
 

Foul και εδώ Nintendo...
 

Εγώ έχω πάρει το upgraded switch και η οθόνη είναι άψογη, καμία σχέση με πρασινοκιτρινη χροιά κλπ. Νομίζω δεν είναι γενικό το φαινόμενο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό είχα διαβάσει σε μια κριτική παλιά, ότι του Lite είναι κάπως καλύτερη από του κλασικού Switch. Αν εξαιρέσεις το μέγεθος που εντάξει είναι πιο μικρή, η ποιότητα της οθόνης είναι καλύτερη. Μάλλον θα πρέπει να βγαίνουν κομμάτια και κομμάτια, όπως και με τα κινητά. Σε κάτι iphones θυμάμαι που λέγανε ότι ήταν κίτρινα και τα άλλα πολύ φωτεινά. Αυτό το πρασινοκίτρινο στο Lite, το δείχνει πάντα ή μήπως σε τίποτα λευκά background μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, nkarafo said:

Και εγώ αυτό είχα διαβάσει σε μια κριτική παλιά, ότι του Lite είναι κάπως καλύτερη από του κλασικού Switch. Αν εξαιρέσεις το μέγεθος που εντάξει είναι πιο μικρή, η ποιότητα της οθόνης είναι καλύτερη. Μάλλον θα πρέπει να βγαίνουν κομμάτια και κομμάτια, όπως και με τα κινητά. Σε κάτι iphones θυμάμαι που λέγανε ότι ήταν κίτρινα και τα άλλα πολύ φωτεινά. Αυτό το πρασινοκίτρινο στο Lite, το δείχνει πάντα ή μήπως σε τίποτα λευκά background μόνο;

Εν τω μεταξύ η οθόνη του "παλιού" μια χαρά είναι. Και φωτεινότατη και με πολύ καλά χρώματα. Και στάνταρ IPS, όχι όπως τα 3ds που τις κυνηγούσαμε με το τουφέκι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, juliahna12 είπε

Εγώ έχω πάρει το upgraded switch και η οθόνη είναι άψογη, καμία σχέση με πρασινοκιτρινη χροιά κλπ. Νομίζω δεν είναι γενικό το φαινόμενο. 

Aπλώς παρατήρησα ότι είναι ο ίδιος manufacturer για Lite και upgraded Switch.  Άρα πρόκειται για το γνωστό hardware lottery με παρτίδες όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο:

 

 

1 ώρα πριν, nkarafo είπε

Και εγώ αυτό είχα διαβάσει σε μια κριτική παλιά, ότι του Lite είναι κάπως καλύτερη από του κλασικού Switch. Αν εξαιρέσεις το μέγεθος που εντάξει είναι πιο μικρή, η ποιότητα της οθόνης είναι καλύτερη. Μάλλον θα πρέπει να βγαίνουν κομμάτια και κομμάτια, όπως και με τα κινητά. Σε κάτι iphones θυμάμαι που λέγανε ότι ήταν κίτρινα και τα άλλα πολύ φωτεινά. Αυτό το πρασινοκίτρινο στο Lite, το δείχνει πάντα ή μήπως σε τίποτα λευκά background μόνο;

Η οθόνη του Lite έχει λίγο μεγαλύτερο ppi λόγω μικρότερου μεγέθους. Κανένα άλλο πλεονέκτημα.

Το πρόβλημα με την πρασινοκιτρινίλα (στη δική μου μονάδα τουλάχιστον) είναι σε λευκό background. Πέρα από αυτό όμως, όταν το βάζω δίπλα στο original Switch μου, τα χρώματα είναι λιγότερο έντονα. Χάνει σε contrast.

Αναφέρεται και στο hardware review του Eurogamer:

"As for the screen itself - it's a bit of a gem. Obviously, it's smaller than the original Switch's display at 5.5 inches vs the 6.2 inch original, and it also loses some contrast compared to other models in that colours don't feel quite as rich, while blacks don't seem to be quite as black."

Επαναλαμβάνω ότι αυτά φαίνονται μόνο αν κάποιος έχει και ένα Original Switch για σύγκριση. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν της λοταριας στις οθονες και τα analog sticks απ'ο,τι φαινεται ειναι ιδιος τυπος, ισως αλλος προμηθευτης, αλλα ιδια σε κατασκευη και τοπο λειτουργιας. οποτε μενει να επιβεβαιωθει σε λιγους μηνες ποσοι θα εχουν drifting. και χωρις ic για διαχειριση video μεσω usb-c ξεχναμε καθε ελπιδα για μελλοντικο docking. δυστυχως, η ελλειψη ανταγωνισμου τους επιτρεπει να ειναι οσο πιο τσιπηδες μπορουν, αφου ο,τι και να βγαλουν το αγοραζουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πάντως ό,τι βίντεο review είδα για το Switch Lite, όλα είχαν κιτρινοπράσινη οθόνη. 
Μερικοι reviewers το ανέφεραν κιόλας. 
Οσοι έχετε ήδη Switch και το σκέφτεστε, να το έχετε στα υπόψην. 

Επισης αναφορικά και το upgraded Switch φοράει το ίδιο πάνελ.

Για το Lite καταλαβαίνω αυτή την κίνηση για να μειωθεί το κόστος αλλά δεν το περίμενα και στο καινούργιο Switch. 
 

Upgraded κονσόλα με χειρότερη οθόνη. 
 

Foul και εδώ Nintendo...
 

Οι σωστοί reviewers όμως, έφεραν ειδικό στο calibration οθονών να μετρήσει με τα κατάλληλα μέσα (colorimeter) και την φωτεινότητα αλλά και την χρωματική πιστότητα η οποία μεταφράζεται απλά σε αυτό που λένε οι μη σωστοί ως pee κιτρινίλα: Warm/6500Κ.

 

 

Αν λοιπόν η οθόνη του Lite είναι ίδια με του New Switch, είναι ανώτερη απλά και ας μην σας φαίνονται τα contrast και τα χρώματα, τόσο ζωντανά - εντυπωσιακά. Είναι 100% πιο πιστά. 

Άλλωστε και το DF γράφει το εξής:

 

Αναφορά σε κείμενο

However, there is the sense that it's the brightest screen of the bunch (that I have available at least) and while it may be a temperature adjustment compared to the other models, the white point certainly looks more 'properly' white than either of my other units.

 

Είμαι σίγουρος ότι, αυτοί οι reviewers θα παίζουν, docked σε κανένα vivid mode στην TV τους....

Άλλο είναι που με ανησυχεί (joycon drift) και ακύρωσα την παραγγελία μου, γιατί εκεί δεν στέλνεις ένα ζευγάρι joycon, αλλά όλο το σύστημα και εκεί το "Digital Foundry" κάνει την πάπια. Καλές (αλλά και εύκολες) οι θερμικές φωτογραφίες και οι μετρήσεις μπαταρίας, αλλά εκεί που μετράει, δεν έδωσε απάντηση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orbital Edition DxM 5 τεμαχια σε αττική και 2 Πυλαία Θεσ/νικης

Τα αττικής Ειναι 2 Σύνταγμα και 3 Τhe Mall.

Tουλάχιστον αυτό μου δειχνει το συστημα.

Δεν ξερω αν τα κρατησε κανας συνάδελφος μεσω back channel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Inside X είπε

Οι σωστοί reviewers όμως, έφεραν ειδικό στο calibration οθονών να μετρήσει με τα κατάλληλα μέσα (colorimeter) και την φωτεινότητα αλλά και την χρωματική πιστότητα η οποία μεταφράζεται απλά σε αυτό που λένε οι μη σωστοί ως pee κιτρινίλα: Warm/6500Κ.

Αν λοιπόν η οθόνη του Lite είναι ίδια με του New Switch, είναι ανώτερη απλά και ας μην σας φαίνονται τα contrast και τα χρώματα, τόσο ζωντανά - εντυπωσιακά. Είναι 100% πιο πιστά. 

Ίσως όντως το νέο panel να είναι "ανώτερο" τεχνικά σε θέμα χρωματικής πιστότητας και κακώς χρησιμοποίησα τη λέξη "χειρότερο".

Παρόλα αυτά αυτό που με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά τουλάχιστον, είναι να μου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα που βλέπουν τα μάτια μου και όχι τι ακριβώς λέει το χρωματόμετρο... Σε αυτή την περίπτωση, πέρα από τη θερμοκρασία λευκού (στην οποία συνηθίζει το ανθρώπινο μάτι έτσι κι αλλιώς), τα χρώματα ήταν λιγότερο ζωντανά στo Switch Lite. 

Τώρα αν κάποιοι αυτό το θεωρούν πλεονέκτημα απλά και μόνο για να λένε ότι αυτό που βλέπουν είναι πιο "accurate" όταν παίζουν... Link's Awakening, τι να πω, δεκτό. Νομίζω όμως ότι αυτές οι συσκευές προορίζονται για παιχνίδια και όχι για γραφιστική, φωτογραφία ή κινηματογράφο.

Κοινώς, στο δικό μου μάτι προτιμώ το Super Mario Odyssey να φαίνεται ζωντανό με έντονα χρώματα και όχι απαραίτητα "πιστό" στην πραγματικότητα. Γιατί το content που βλέπω έτσι κι αλλιώς στο Switch δεν είναι "πραγματικό". Εκτός και αν το Mushroom Kingdom και το Hyrule είναι πραγματικά μέρη και δεν το ξέρω. 

Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική προτίμηση...

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@D.Luffy Είναι όπως το λες - θέμα συνήθειας όμως όπως και το να παίζεις στην TV με το sharpness τέρμα ανεβασμένο ή το contrast ή το brightness, επειδή δεν βλέπεις τίποτα σε σκοτεινές σκηνές, δεν σημαίνει ότι ο δημιουργός του παιχνιδιού, αυτό που έφτιαξε, το οραματιζόταν έτσι όπως το βλέπεις εσύ, τροποποιώντας το.

Και εγώ είχα συνηθίσει το gaming στο Vidid/standard mode ή τέλος πάντων το game mode "φουσκωμένο" αλλά όταν με υπέβαλα στην διαδικασία μιας εβδομάδας παίξε το as is - βλέπω κανένα τέτοιο mode σήμερα, όταν αλλάζω καμιά φορά preset HDR και μου έρχεται αναγούλα με τον εαυτό μου και τι έβλεπα. :D 

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τζάμπα αγχος  με τους τρεις κολέκτορες. Και τους τρεις με λίγο ψάξιμο τελικά τους βρήκα. Το zelda είναι ο ποιο μικρός αν και το book του είναι πλούσιο και η θήκη του είναι φοβερή στο στυλ του gameboy. 

Το zelda λέω να ασχοληθώ αργότερα να έχουν λύσει και τα performance προβλήματα και λόγο ότι αυτό τον καιρό έχω κολήσει με το fire emblem. Φοβερό game. Δεν το περίμενα τόσο καλό. Είναι must play για όλους όσους έχουν την κονσόλα.

Το fire emblem έχει και την ποιο πλούσια collector από τα τρία game. Γεμάτο περιεχόμενο και φοβεροί κουτί.

Από την άλλη η orbital έκδοση του daemon machine έχει μια απίστευτη όμορφη φιγούρα που αυτές και μόνο κοστίζουν κοντά στα 100 δολάρια στο market. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Inside X είπε

@D.Luffy Είναι όπως το λες - θέμα συνήθειας όμως όπως και το να παίζεις στην TV με το sharpness τέρμα ανεβασμένο ή το contrast ή το brightness, επειδή δεν βλέπεις τίποτα σε σκοτεινές σκηνές, δεν σημαίνει ότι ο δημιουργός του παιχνιδιού, αυτό που έφτιαξε, το οραματιζόταν έτσι όπως το βλέπεις εσύ, τροποποιώντας το.

Και εγώ είχα συνηθίσει το gaming στο Vidid/standard mode ή τέλος πάντων το game mode "φουσκωμένο" αλλά όταν με υπέβαλα στην διαδικασία μιας εβδομάδας παίξε το as is - βλέπω κανένα τέτοιο mode, όταν αλλάζω καμιά φορά preset HDR και μου έρχεται αναγούλα με τον εαυτό μου και τι έβλεπα. :D 

Καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις αλλά νομίζω ότι έχει σημασία και το ίδιο το περιεχόμενο καθώς και ο προορισμός της συσκευής.

Αν μιλούσαμε για multimedia κατανάλωσης συσκευή όπως TV και monitor στα οποία θα δεις τα πάντα, από ταινίες μέχρι gaming, θα ήθελα κι εγώ ένα panel που να μπορεί να ανταπεξέλθει σωστά σε πολλές διαφορετικές συνθήκες.

Εδώ όμως μιλάμε για φορητή παιχνιδομηχανή (και μάλιστα της Nintendo :P) και νομίζω ότι το θέμα χρωματικής πιστότητας δεν έχει το ίδιο βάρος όπως πάνω.

Πιστεύεις πχ ότι ο Sakurai είχε στο μυαλό του πόσο πειστικά θα αποδοθούν τα χρώματα του Super Smash στην οθόνη του Switch? Και ακόμα και αν το δεχτούμε αυτό, ποιος σου λέει ότι δεν τα ήθελε και ακόμα πιο oversaturated μάλιστα? :)

Έτσι κι αλλιώς η οθόνη του παλιού Switch δεν είχε δα και τα εντονότερα και πιο vivid χρώματα της αγοράς με sharpening φίλτρα και τα συναφή ώστε να λέγαμε ότι ήθελαν και λίγο μείωση στην ένταση... 

Τέλοσπάντων. Ας αποφασίσει ο καθένας μόνος του τι προτιμάει.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...