Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, guy_threepwood said:

Η νομοθεσία ΔΕΝ είναι λογοτεχνία. Συνέχισε όμως 

Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι.

Αλλα οπως παντα, εχεις αδικο και πετας την μπαλα στην εξεδρα. Xρειαζεται extra large παντελονια για να παραδεχτει καποιος οτι γραφει αρλουμπες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, strawman said:

Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι.

Αλλα οπως παντα, εχεις αδικο και πετας την μπαλα στην εξεδρα. Xρειαζεται extra large παντελονια για να παραδεχτει καποιος οτι γραφει αρλουμπες ;) 

Η απλά extra small καπέλο. 

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να αναπτύξεις τις ιδέες σου ,σε αυτούς που βρίσκονται στην φυλακή για παράνομο κατέβασμα. 

9 minutes ago, spyros007 said:

Ειναι αυτα που γράφεις εσυ όμως.....................

Να ξες, όσες πιο πολλές τελείες βάζεις, τόσο πιο "τελείως" ξύπνιος φαίνεσαι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, guy_threepwood said:

Η απλά extra small καπέλο. 

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να αναπτύξεις τις ιδέες σου ,σε αυτούς που βρίσκονται στην φυλακή για παράνομο κατέβασμα. 

Αλλη μια φορα η μπαλα στην εξεδρα για να μην παραδεχτεις οτι εχεις αδικο ;)


Που κολλανε οσοι ειναι στη φυλακη για παρανομο κατεβασμα? Ειπα εγω οτι η πειρατει,α δεν ειναι παρανομη? Nope. Ειπα οτι δεν θα φας ποινες? Nope. Εγω ειπα απλα οτι δεν ειναι κλοπη, ενω εσυ το αντιθετο. Πες μου λοιπον τρισμεγιστε καπετανιε της κωλοτουμπας και της υπεκφυγης, οσοι ειναι στη φυλακη για παρανομο κατεβασμα για κλοπη κατηγορηθηκαν? 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, strawman said:

το bottom line ειναι πως κανεις δεν ζημιωνεται, αυτο κραταω και συνεχιζω.

 

5 minutes ago, strawman said:

Που κολλανε οσοι ειναι στη φυλακη για παρανομο κατεβασμα? Ειπα εγω οτι η πειρατει,α δεν ειναι παρανομη? Nope. Ειπα οτι δεν θα φας ποινες? Nope. 

 Μαζί σου, δεν χρειάζεται καν να απαντήσω. Κάνεις δεν ζημιώνεται, εκτός από αυτούς πού είναι στη φυλακή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, guy_threepwood said:

 Μαζί σου, δεν χρειάζεται καν να απαντήσω. Κάνεις δεν ζημιώνεται, εκτός από αυτούς πού είναι στη φυλακή. 

Η πειρατεια δεν ζημιωνει κανεναν. Οι αντιπειρατικοι νομοι ζημιωνουν οσους τιμωρουνται. Εγω μιλησα για το πρωτο, εσυ σχολιαζεις το δευτερο, γιατι οπως παντα, το να απαντησεις σε αυτα που γραφει ο αλλος ειναι αδυνατον οταν εχεις αδικο, οποτε καταφευγεις σε strawmans ;) 

Η κλοπη ας πουμε που νομιζεις οτι ειναι το ιδιο πραμα, ζημιωνει αυτον στον οποιον εις βαρος του διαπραττεται. Η πειρατεια παλι οχι

Παντως ακομα περιμενω να μου πεις, για κλοπη είναι στη φυλακη? Αυτο δεν υποστηριζεις τοση ωρα? Ε λυπαμαι, εισαι λαθος, τι να κανουμε. Για καταπατηση πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι, σορρυ που στην χαλαω.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, strawman said:

Η πειρατεια δεν ζημιωνει κανεναν. Οι αντιπειρατικοι νομοι ζημιωνουν οσους τιμωρουνται. Εγω μιλησα για το πρωτο, εσυ σχολιαζεις το δευτερο, γιατι οπως παντα, το να απαντησεις σε αυτα που γραφει ο αλλος ειναι αδυνατον οταν εχεις αδικο, οποτε καταφευγεις σε strawmans ;) 

Η κλοπη ας πουμε που νομιζεις οτι ειναι το ιδιο πραμα, ζημιωνει αυτον στον οποιον εις βαρος του διαπραττεται. Η πειρατεια παλι οχι

Παντως ακομα περιμενω να μου πεις, για κλοπη είναι στη φυλακη? Αυτο δεν υποστηριζεις τοση ωρα? Ε λυπαμαι, εισαι λαθος, τι να κανουμε. Για καταπατηση πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι, σορρυ που στην χαλαω.

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί επιμένω . Μετά το  wikipedia  ας δούμε τί λέει το fbi

https://www.fbi.gov/investigate/white-collar-crime/piracy-ip-theft

 

Τι εννοεί ο ποιητής ότι η πειρατεία δεν ζημιωνει ,αλλά ο αντι-πειρατικος ναι ; Πατα το μηδέν, δεν έχεις καλή σύνδεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, guy_threepwood said:

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί επιμένω . Μετά το  wikipedia  ας δούμε τί λέει το fbi

https://www.fbi.gov/investigate/white-collar-crime/piracy-ip-theft

Δεν με ενδιαφερει τι λεει το FBI ρε αδερφε, να σου στειλω και γω link απο Ισπανια / Ελβετια / Ολλανδια / Μεξικο που η πειρατεια ειναι νομιμη? Τι παει να πει αυτο? Ποιος εχει δικιο, το FBΙ ή η Ελβετια? Επισης απτο link σου και μονο καταλαβαινει κανεις ποσο μπαρουφιες λεει το FBI. Ο νομος της Αμερικης περι κλοπης ειναι ακριβως ιδιος με της Ελλαδας, δηλαδη κλοπη θεωρειται η αφαιρεση ξενου κινητου μερους απο την κατοχη καποιου. Αρα το FBI με τις αρλουμπες που γραφει οπως αυτη "Intellectual property theft involves robbing people or companies of their ideas" παει εξορισμου κοντρα στους νομους της χωρας! 

Βασικα να σου πω την αληθεια, ουτε τι λεει ο νομος της Ελλαδας με ενδιαφερει (ο οποιος σε βγαζει λαθος btw), με νοιαζει το αποτελεσμα. Το αποτελεσμα ειναι οτι στην κλοπη το αρχικο αντικειμενο λειπει, και αρα ζημιωνεται ο κατοχος του. Στην πειρατεια το αρχικο αντικειμενικο μενει ανεπαφο στην αρχικη του θεση και αρα δεν ζημιωνεται κανεις. Αυτο και μονο φτανει, δεν χρειαζεται κατι παραπανω για να κατανοησει και παιιδι της 2ας δημοτικου οτι δεν ειναι το ιδιο πραμα. Προφανως το εχεις καταλαβει ηδη οτι εισαι λαθος, απλα δεν θες να το παραδεχτεις για να μην χασεις ενα e-argument. Πες μου εσυ τωρα, προτιμας να σου πειρατευσουν το αυτοκινητο η να στο κλεψουν? Αφου ειναι το ιδιο πραμα, δεν εχει καμια σημασια οτι και απτα 2 συμβει, σωστα? Ελα, πεισε με οτι σου κανει το ιδιο.

Δεν καταλαβαινω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να πεις απλα "συγνωμη, εγραφα βλακειες, εχεις δικιο και εχω αδικο"? Σε ολους εχει συμβει, παρε βαθιες ανασες και παραδεξου το.

 

 

21 minutes ago, guy_threepwood said:

Τι εννοεί ο ποιητής ότι η πειρατεία δεν ζημιωνει ,αλλά ο αντι-πειρατικος ναι ; Πατα το μηδέν, δεν έχεις καλή σύνδεση 

Το μυαλο σου δεν κανει καλη ληψη. Αν σου κλεψω το αμαξι ειναι ξεκαθαρη η ζημια, σου λειπει το αμαξι. Αν σου πειρατευσω το αμαξι δεν σου λειπει τιποτα, ουτε καν χαμπαρι δεν θα το παρεις. Αυτη ειναι κα ιη διαφορα κλοπης και πειρατειας. Συνεχισε εσυ να μου βαζεις link σαβουρες μπας και πεισεις κανεναν οτι δεν εχεις εντελοπαντελως αδικο ;) 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, strawman said:

Δεν με ενδιαφερει τι λεει το FBI...Αρα το FBI με τις αρλουμπες ...

Βασικα να σου πω την αληθεια, ουτε τι λεει ο νομος της Ελλαδας με ενδιαφερει... Στην πειρατεια το αρχικο αντικειμενικο μενει ανεπαφο στην αρχικη του θεση και αρα δεν ζημιωνεται κανεις. 

Μην μπερδεύεσαι με αυτά πού καταλαβαίνεις ΕΣΎ και με το τί ισχύει. Στον μικρόκοσμο σου, όλοι γράφουν αρλούμπες.

Η europol ας πούμε λέει ότι είναι έγκλημα. 

https://www.europol.europa.eu/crime-areas-and-trends/crime-areas/intellectual-property-crime

Αλλά και πάλι δεν έχει νόημα, γιατί ΕΣΎ ξέρεις. Κλεβε ελεύθερα. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, guy_threepwood said:

Μην μπερδεύεσαι με αυτά πού καταλαβαίνεις ΕΣΎ και με το τί ισχύει. Στον μικρόκοσμο σου, όλοι γράφουν αρλούμπες.

Η europol ας πούμε λέει ότι είναι έγκλημα. 

https://www.europol.europa.eu/crime-areas-and-trends/crime-areas/intellectual-property-crime

Αλλά και πάλι δεν έχει νόημα, γιατί ΕΣΎ ξέρεις. Κλεβε ελεύθερα. 

Και εγω οτι ειναι εγκλημα λεω, το εγραψα 10 σελιδες πισω. Αλλα ειπαμε, οταν δεν εχεις επιχειρηματα να αντικρουσεις αυτα που σου λεει ο αλλος, επιχειρηματολογεις εναντια σε πραματα που δεν ειπε. Κλασσικη περιπτωση, εχουμε πολλους τετοιους στο forum ;) 

Μεχρι και η σελιδα που μου linkares της Interpol λεει οτι λες αρλουμπες!! Σου χει μια φωτογραφια ειδικα φτιαγμενη για να καταλαβαινουν ακομα και τα παιδακια τι ειναι η πειρατεια. Μαντεψε τι ΔΕΝ λεει. Οτι ειναι κλοπη ΔΕΝ λεει. Μπραβο, για αλλη μια φορα σωστο με εβγαλες. Ευγε...

 

ipc3_infographic2700.png

 

Μεχρι στιγμης σε εχει βγαλει λαθος η Interpol, η νομοθεσια της Ελλαδας, η νομοθεσια της Αμερικης, της Ισπανιας, του Μεξικο, της Ελβετιας και της Ολλανδιας. Συνεχισε να δουμε που θα καταληξεις...

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, strawman said:

 

Το μυαλο σου δεν κανει καλη ληψη. Αν σου κλεψω το αμαξι ειναι ξεκαθαρη η ζημια, σου λειπει το αμαξι. Αν σου πειρατευσω το αμαξι δεν σου λειπει τιποτα, ουτε καν χαμπαρι δεν θα το παρεις. Αυτη ειναι κα ιη διαφορα κλοπης και πειρατειας. Συνεχισε εσυ να μου βαζεις link σαβουρες μπας και πεισεις κανεναν οτι δεν εχεις εντελοπαντελως αδικο ;) 

Αν σου "παρω" το αυτοκίνητο το βράδυ που κοιμάσαι, αλλά το πρωι στο γυρίσω πίσω ,είναι πειρατεία η κλοπή;  Ούτε χαμπάρι δεν θα το πάρεις. Τέτοια επιχειρήματα δεν έχουν ούτε τα παιδάκια. 

Παρεμπιπτόντως, ξέρεις την ετυμολογία της λέξης πειρατής ; Και αυτό δεν έχει καμία σημασία ; 

4 minutes ago, strawman said:

Και εγω οτι ειναι εγκλημα λεω, το εγραψα 10 σελιδες πισω. Αλλα ειπαμε, οταν δεν εχεις επιχειρηματα να αντικρουσεις αυτα που σου λεει ο αλλος, επιχειρηματολογεις εναντια σε πραματα που δεν ειπε. Κλασσικη περιπτωση, εχουμε πολλους τετοιους στο forum ;) 

Μεχρι και η σελιδα που μου linkares της Interpol λεει οτι λες αρλουμπες!! Σου χει μια φωτογραφια ειδικα φτιαγμενη για να καταλαβαινουν ακομα και τα παιδακια τι ειναι η πειρατεια. Μαντεψε τι ΔΕΝ λεει. Οτι ειναι κλοπη ΔΕΝ λεει. Μπραβο, για αλλη μια φορα σωστο με εβγαλες. Ευγε...

ipc3_infographic2700.png

Μεχρι στιγμης σε εχει βγαλει λαθος η Interpol, η νομοθεσια της Ελλαδας, η νομοθεσια της Αμερικης, της Ισπανιας, του Μεξικο, της Ελβετιας και της Ολλανδιας. Συνεχισε να δουμε που θα καταληξεις...

Όχι πραγματικά νικησες. Είσαι τελείως ανόητος, δεν έχει νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, guy_threepwood said:

Αν σου "παρω" το αυτοκίνητο το βράδυ που κοιμάσαι, αλλά το πρωι στο γυρίσω πίσω ,είναι πειρατεία η κλοπή;  Ούτε χαμπάρι δεν θα το πάρεις. Τέτοια επιχειρήματα δεν έχουν ούτε τα παιδάκια. 

Παρεμπιπτόντως, ξέρεις την ετυμολογία της λέξης πειρατής ; Και αυτό δεν έχει καμία σημασία ; 

Αν μου παρεις το αμαξι προφανως κλοπη, και προφανως ζημιωνομαι (βενζινη, φθορα σε αμαξωμα / καθισματα / ελαστικα κλπα, πιθανοτητα να τρακαρεις, να σε πιασουν κλπα). Το αν θα παρω χαμπαρι δεν εχει σημασια, και δεν το χρησιμοποιησα σαν επιχειρημα, το επιχειρημα ειναι οτι ειχες αμαξι το οποιο μενει ανεπαφο. 

Για να καταλαβω δηλαδη, τωρα εφτασες στο επομενο ακομα πιο "εξυπνο" ακρο και μου λες οτι για σενα δεν εχει καμια διαφορα αν σου κλεψω η αν σου πειρατευσω το αμαξι? Okay, ξεπερασες καθε οριο! Συγχαρητηρια. Φανταζομαι οταν καποιος σκαλιζει τη μηχανη σου ευχεσαι να θελει να στην κλεψει και οχι να στην αντιγραψει ;) 

Η ετυμολογια της λεξης πειρατης ειναι το προσπαθω. Κολλαει καπου?

Για να τελειωνουμε, συμφωνα με τη νομοθεσια καθε γνωστου κρατους επι Γης κλοπη ειναι η αφαιρεση ξενου κινητου πραματος απο την κατοχη αλλου. Η πειρατεια λοιπον δεν ειναι κλοπη. Τελος, εχεις αδικο και εχω δικιο, λυπαμαι. Η αποψη σου σεβαστη αλλα αδιαφορη. Πετα παλι την μπαλα στην εξεδρα με αρλουμπες.

9 minutes ago, guy_threepwood said:

Όχι πραγματικά νικησες. Είσαι τελείως ανόητος, δεν έχει νόημα. 

Το οτι νικησα το ξερω. Συμφωνει η νομοθεσια καθε κρατους γνωστου επι Γης. Με το οτι ειμαι ανοητος επειδη υποστηριζω οτι η πειρατεια δεν ειναι κλοπη διαφωνει επισης η νομοεθεσια καθε κρατους γνωστου επι Γης. Εν ολιγοις, αν δεν ειναι στραβος ο γυαλος, στραβα αρμενιζεις φιλε μου. Η πειρατεια δεν ειναι κλοπη, εχεις αδικο, λυπαμαι ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε @strawman και συ, ο @guy_threepwood ειτε δεν μπορει να καταλαβει τι του λες ή πολυ απλα δεν θελει να καταλαβει ή σπαει πλακα, φτανει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...