Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/6/2018 στις 2:12 ΜΜ, Mourloz είπε

Μιλάς για πολλά θέματα και το ύφος δεν αρμόζει σε ένα forum.

Ο φίλος απλά έθιξε την ανάγκη για διασκέδαση, που νομίζω όλοι την θεωρούμε βασική ανάγκη.

Από εκεί και πέρα, το να βρεις αξιοπρεπή δουλειά σαν νέος στην Ελλάδα είναι ανέφικτο (edit: απίθανο).

Τα υπόλοιπα που θίγεις είναι off topic.

"off topic" - ΟΚ Captain obvious! Το ύφος που αναφέρεις όμως δεν καταλαβαίνω? Το τι σημαίνει αξιοπρεπής εργασία για τον καθένα από εμάς, επέτρεψε μου, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό φίλε μου. Δεν είπα κάτι κακό. Απλά είπα την άποψη μου η οποία είναι βασισμένη πάνω σε facts και όχι θεωρείες.. Μίλησα για νοοτροπία, η οποία αυτή είναι είτε μας αρέσει είτε όχι και δεν αλλάζει εύκολα... Αυτά, καλό μεσημέρι.

Στις 18/6/2018 στις 2:28 ΜΜ, Dr_73 είπε

Οπότε Κούβα ή Β.Κορεα μοναδικές λύσεις.

Παράδεισος επί της γης.

Ξέχασες την δομινικανή δημοκρατία!

Στις 18/6/2018 στις 2:28 ΜΜ, SeXBOX είπε

Είσαι offtopic αλλά μια που το ανέφερες... εγώ απασχολώ 18 άτομα στη Αγγλία ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο... και οι τιμές στα πράγματα είναι ίδιες με της Ελλάδας, από που και ως που; την ίδια οικονομία έχουμε με την Αγγλία και μισθούς; Μη τρελαθούμε δα και 2:28μμ στις 18/06/2018....

Συγνώμη για το off topic...το ενοίκιο για ένα σπίτι 100μ2 είναι το ίδιο με Ελλάδα? Εγώ Λάρισα είμαι στα 330€ σε διαμέρισμα του 2012.. ενημέρωσε με σε παρακαλώ γιατί στην Swansea που σπούδασα το 1998 τα θυμαμαι λίγο διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Heybro είπε

Εγω αδερφε εχω καλο pc 2300 ευρω το πηρα με τιμολογιο ωστε να μην μου τα φαει η εφορια. Μου βγηκε κατω απο 1000αρικο δηλαδη γιατι απο τα 2300 γλιτωσα 650 ευρω φπα και αλλα 700 ευρω που θα εδινα σε φορο. Αν εμπαιναν και τα παιχνιδια στα εξοδα θα αγοραζα καθε μηνα 500 ευρω παιχνιδια. Μεχρι να σταματησει το καθαρο κλεψιμο των χρηματων μας αγοραζω μεχρι 10 15 ευρω παιχνιδια για αυτο παιζω κυριως παλιοτερα.

Μονο bluray αδερφε 1080p απο 8 μεχρι 15gb. Τιποτα λιγοτερο. Συνηθως το bluray βγαινει 2 3 μερες μετα το web δεν ειναι τιποτα λιγη υπομονη ακομα.

Εγώ είμαι REMUX fan αλλά όταν θέλω να δω κάποια σειρά fast πάω σε webrip. Αρκετές φορές μέχρι και το HDTV είναι καλύτερο από webrip/web-dl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ είμαι REMUX fan αλλά όταν θέλω να δω κάποια σειρά fast πάω σε webrip. Αρκετές φορές μέχρι και το HDTV είναι καλύτερο από webrip/web-dl.

Σε σειρές ναι ρε συ τα Web είναι άψογα. Για ταινίες νόμιζα γράφατε εκεί μόνο BR όχι ότι τα Web είναι άσχημα απλά βγαίνουν 2 3 μέρες πριν τα BR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, guy_threepwood said:

Χθες πέρασα με το φωτοτυπικό μου από το βιβλιοπωλείο, να βγάλω αντίγραφο το τελευταίο βιβλίο της Δημουλίδου. Δεν κατάλαβα γιατί οι αλήτες με πετάξαν έξω από το μαγαζί.

Παντως οχι για κλοπη ;)

 

Οποτε το point σου κατεδαφιστηκε απο μονο του, χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια. Παντως αν θες εχω μπολικα βιβλια τα οποια μπορεις να βγαλεις αντιγραφα. 

7 hours ago, guy_threepwood said:

Ας λύσουμε πρώτα το γεγονός ότι η πειρατεία είναι ανήθικη και παράνομη και μετά  βλέπουμε ποιος, τί και αν κατεβάζει.

Παρανομη συμφωνω, ανηθικη σε καμμια περιπτωση.  Ειναι κατι σαν τους gay γαμους, δεν υπαρχει κανενα θυμα, απλα καποιοι που ενοχλουνται. Λυπαμαι, ας το ξεπερασουν. 

Μεχρι να βρεις μια φορμουλα που να υπολογιζει ποσοι απο οσους κατεβασαν κατι ΔΩΡΕΑΝ πειρατικο θα διναν εστω και 1€ για να το αγορασουν δεν νομιζω οτι εχεις καποιο πατημα. Βεβαια και την φορμουλα να βρεις, δεν αλλαζει το γεγονος οτι υπαρχει ενα Χ ποσοστο που δεν θα το αγοραζαν σε καμια περιπτωση, οποτε πλεον πως μπορουμε να μιλαμε για κατι ανηθικο οταν δεν υπαρχει κανενα θυμα? 

Ας παρουμε παραδειγμα τον εαυτο μου. Εχω PC κοντα 3.000€, εχω και μια συλλογη τεραστια αυθεντικων παιχνιδιων, πολυ πιθανον να κατεβασω και πειρατικο το pro 2018. Αν μου κοστιζε εστω και 1€ απλα δεν τα αγοαραζα. Ποτε. Επισης εχω κατεβασμενα και μερικα χιλιαδες κομματια μουσικης, ταινιων και παιχνιδιων τα οποια δεν εχω δει / ακουσει / παιξει. Λες να καθομουν να τα πληρωνα σε αλλη περιπτωση? Προφανως οχι, αλλα αφου ηταν τζαμπα, απλα τα κατεβασα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω την στιγμή που θα βγουν οι molecular bionic printers και θα κανουν δικά μας αντίγραφα ή θα κάνουμε τα δικά τους(celebrities) θα ψάχνουμε για δομή του DNA τους στο dark web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σεβαστό ότι κάποιος δεν έχει λεφτά, μπαίνεις σε μαγαζί να κλέψεις ένα game?

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι άσχετα με τον λόγο είναι κλοπή?

Φτιάξτε ενα application να το πουλησετε ενώ σας έχει βγεί ο πάτος και μετά να το δείτε με κάτι χιλιάδες downloads στο pirate Bay να δω αν γελάτε.

Έλεος, οκ να είσαι κλέφτης αλλά όχι να τα ρίχνεις και σε αυτόν που κλέβεις, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες , απλά επειδή είναι ψηφιακό περιεχόμενο έχετε την εντύπωση ότι αυτόματα δεν είναι κλοπή.

Και ναι δεν έχω ούτε θα έχω τίποτα πειρατικό γιατί ως προγραμματιστής καταλαβαίνω τον κόπο που έχει κάνει κάποιος και ας είναι και μεγαλοπαραγωγος δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να τον κλέβει.

Αν μπούμε σπίτι σας να σας κλέψουν επειδή πεινανε να δείξετε κατανόηση

Αυτά και δεν πρόκειται να απαντήσω στα εξυπνοπουλια του φόρουμ

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε σε παράδειγμα για όσους πιστεύουν ότι είναι κλοπή η πειρατεία και ότι δεν είναι ηθικό .

Εξω από το σπίτι σας είναι μαγικό αμάξι που δεν καίει βενζίνη , είναι μουρατο και έχει την καλύτερη ασφάλεια .

Το συγκεκριμένο μοντέλο κοστίζει 80000€.

Καθε μέρα το βλέπετε με το κλειδί στη μηχανή .

Το χρησιμοποίησε και ο γείτονας , μάλιστα τον σταμάτησε η τροχαία μπροστά σας και αφού είδε τα χαρτιά του αυτοκινήτου δεν ασχολήθηκε .

Πέρασε ένας μήνας και έχει πιάσει σκόνη .

Το χρησιμοποιείτε ή όχι ?Το δανείζετε στην οικογένεια ? Είναι κλοπή ? Είναι ηθικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, strawman said:

 Παντως οχι για κλοπη ;)

Οποτε το point σου κατεδαφιστηκε απο μονο του, χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια. Παντως αν θες εχω μπολικα βιβλια τα οποια μπορεις να βγαλεις αντιγραφα. 

 

Η μοναδική περίπτωση που "κατεδάφισες" το επιχείρημά μου, είναι να είσαι 12 χρονών παιδάκι. Και όχι, δεν θα μπω καν στον κόπο να σου εξηγήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2018 στις 9:54 ΜΜ, forgotten είπε

απολυτα λογικο, σε μια χωρα οπου οι προτεραιοτητες ειναι αλλες δεν νομιζω να νοιαζεται κανεις για το ηθικο της πειρατειας ,οταν πχ ενα ατομο παιρνει μισθο 500 ευρω δεν νομιζω να καιγεται για την αποκτηση νομιμης ταινιας ή προγραματος....

Ας μην το αναλυσω για το ποσο χανουν απο την πειρατεια και εαν χανουν πραγματικα....

Με πρόφαση την κρίση πλεον όλα δικαιολογούνται.

Θα είχε κάποια λογική αυτό που λες, αν πριν από την κρίση η πειρατεία ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Πρακτικά πάντα στα ύψη ήταν η πειρατεία, από την εποχής της κασέτας, μετά των cd και σήμερα με το downloading.

Είναι όπως ακριβώς η φοροδιαφυγή και όλες οι στρεβλώσεις της ελληνικής κοινωνίας. Προφανώς και δεν προέκυψαν όλα αυτά το 2009...

Κατα τ'αλλα δεν διαφωνώ, ποιος θα αγοράσει λογισμικό με μισθό 500 ευρώ. Αλλά ακόμη και 1500 να έπαιρνε δεν θα αγόραζε κανένας στην Ελλάδα. Θα τα κρατούσε για πράγματα που θεωρεί πιο σημαντικά (ταξίδια, ξενύχτια κλπ).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κέντρο υπολογιστών, Αγγελάκη. Θεσσαλονίκη. Δεκαετίες 80 και 90, τότε που λεφτά υπήρχαν (με το παλιό ΠΑΣΟΚ, το ορθόδοξο).

 

http://thessaloniki.photos.vagk.gr/images/blog/ComputerShops/ThessalonikiComputerCentre.png

Επεξ/σία από guy_threepwood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, guy_threepwood said:

Η μοναδική περίπτωση που "κατεδάφισες" το επιχείρημά μου, είναι να είσαι 12 χρονών παιδάκι. Και όχι, δεν θα μπω καν στον κόπο να σου εξηγήσω. 

Μα το ειπα ηδη, δεν το κατεδαφισα εγω, μονο του κατεδαφιστηκε. Εσυ τι λες δηλαδη, για κλοπη σε διωξανε απο το βιβλιοπωλειο που πηγες να αντιγραψεις ενα βιβλιο...? Οχι σε παρακαλω, μπες στον κοπο μου να μου εξηγησεις ποσο δικιο εχω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, strawman said:

Μα το ειπα ηδη, δεν το κατεδαφισα εγω, μονο του κατεδαφιστηκε. Εσυ τι λες δηλαδη, για κλοπη σε διωξανε απο το βιβλιοπωλειο που πηγες να αντιγραψεις ενα βιβλιο...? Οχι σε παρακαλω, μπες στον κοπο μου να μου εξηγησεις ποσο δικιο εχω ;) 

Αύριο έχει τεστ, διάβασε.

http://m.city.sigmalive.com/sites/default/files/anagnostirio_3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, guy_threepwood said:

Αύριο έχει τεστ, διάβασε.

http://m.city.sigmalive.com/sites/default/files/anagnostirio_3.jpg

Οταν δεν εχεις επιχειρηματα να αντικρουσεις, πετας την μπαλα στην εξεδρα.


Πασα μου, για κλοπη σε διωξανε απο το βιβλιοπωλειο που πηγες να αντιγραψεις ενα βιβλιο? ΟΧΙ. Αρα εχεις αδικο, εχω δικιο, και οπου και να πεταξεις την μπαλα δεν αλλαζει αυτο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, strawman said:

Οταν δεν εχεις επιχειρηματα να αντικρουσεις, πετας την μπαλα στην εξεδρα.


Πασα μου, για κλοπη σε διωξανε απο το βιβλιοπωλειο που πηγες να αντιγραψεις ενα βιβλιο? ΟΧΙ. Αρα εχεις αδικο, εχω δικιο, και οπου και να πεταξεις την μπαλα δεν αλλαζει αυτο ;) 

http://elawyer.blogspot.com/2005/09/blog-post_09.html

https://www.protothema.gr/greece/article/223312/syllhpseis-gia-fototypies-ksenoglosson-biblion/

http://www.xronos.gr/epikairotita/katadiki-epaggelmatia-stin-komotini-gia-tis-fototypies-syggrammaton

Επεξ/σία από guy_threepwood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...