Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί είχε όμως συμβεί;Τη δεκαετία του '80 ο ιδρυτής της Microsoft έδινε αγώνα για να καταστήσει την εταιρεία του πετυχημένη. Το ίδιο έκανε και ένας άλλος startuper της εποχής, που το όνομα του έγινε θρύλος στο χώρο της τεχνολογίας. Ο Steve Jobs, επικεφαλής τότε της Apple στα πρώτα της βήματα. Αυτό που λιγοι γνωρίζουν, είναι πως οι δυο τους συνδέονταν με μια στενή φιλία, που όμως τέλειωσε άδοξα με την κυκλοφορία των πρώτων Windows.
Ο Steve Jobs είχε καλέσει τον Bill Gates για να του δείξει το επαναστατικό λειτουργικό σύστημα που ετοίμαζε η Apple, και βασίζονταν στα παράθυρα που έτρεχαν ταυτόχρονα πολλαπλές λειτουργίες, ενώ η πλοήγηση σε αυτά γινόνταν όχι με πλήκτρα, αλλά με την χρήση του ποντικιού που μόλις είχε εφευρεθεί.
Εκστασιασμένος ο Bill Gates, έφυγε από τα γραφεία της Apple και πήγε στα κεντρικά της Microsoft όπου κάλεσε αμέσως τους συνεργάτες τους. Η εντολή του ήταν σαφής: Η Microsoft όχι απλά έπρεπε να φτιάξει λειτουργικό σύστημα με τις ίδιες δυνατότητες αλλά να το βγάλει στην αγορά και πρώτη! Όπως και έγινε...
Ο Steve Jobs έχασε τη Γη κάτω απ'τα πόδια του την μέρα που κυκλοφόρησαν τα Windows. Κάλεσε αμέσως τον Gates και ξέσπασε την οργή του στον άνθρωπο που ως τότε θεωρούσε φίλο του. 
Αυτο ειναι που λενε φωναζει ο κλεφτης να φυγει ο νοικοκυρης.Αν ισχυει βεβαια.

Πάνω από 8.500 ελληνικές αρχαιότητες ανυπολόγιστης αξίας βρίσκονται σήμερα σε πολλά μουσεία του εξωτερικού.Αυτο ειναι πειρατεια!!

Επεξ/σία από gildo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2018 at 08:40, TopicStrarter said:

Αν καθόσουν έστω και 1 δευτερόλεπτο να το σκεφτείς θα καταλάβαινες αλλά δυστυχώς δεν το έκανες... 


Το PC αυτό που το πήρε 2500 ευρώ θα το έχει τουλάχιστον 3 χρόνια ή στην καλύτερη 2 χρόνια. 

Μέσα στα αυτά τα 2 χρόνια δεν θα παίξει 1 παιχνίδι μόνο που κάνει 50 ευρώ.. αλλά καμιά 40 που αν κάνουν 50 ευρώ το ένα τότε μιλάμε για 2000 ευρώ έξοδα σε παιχνίδια... 

 

Αρχηγέ, σου έχω τεστάκι καλό. Αν έπαιρνε ένα pc 1250 και τα υπόλοιπα παιχνίδια; Η αν έπαιρνε κονσόλα και 2000 για παιχνίδια; Μπα, δύσκολες σκέψεις....

19 hours ago, thanp4 said:

Αφήνω κάτι κλασικό για όσους φωνάζουν "κλέφτες! κλέφτες!" σε τεχνολογικό φόρουμ.mV.jpg.117388b0dd590d7d846011c62ec29d3d.jpg

Χθες πέρασα με το φωτοτυπικό μου από το βιβλιοπωλείο, να βγάλω αντίγραφο το τελευταίο βιβλίο της Δημουλίδου. Δεν κατάλαβα γιατί οι αλήτες με πετάξαν έξω από το μαγαζί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guy_threepwood είπε

Αρχηγέ, σου έχω τεστάκι καλό. Αν έπαιρνε ένα pc 1250 και τα υπόλοιπα παιχνίδια; Η αν έπαιρνε κονσόλα και 2000 για παιχνίδια; Μπα, δύσκολες σκέψεις....

Χθες πέρασα με το φωτοτυπικό μου από το βιβλιοπωλείο, να βγάλω αντίγραφο το τελευταίο βιβλίο της Δημουλίδου. Δεν κατάλαβα γιατί οι αλήτες με πετάξαν έξω από το μαγαζί.

Προφανως γιατι ζητησες Δημουλιδου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2018 στις 9:54 ΜΜ, forgotten είπε

απολυτα λογικο, σε μια χωρα οπου οι προτεραιοτητες ειναι αλλες δεν νομιζω να νοιαζεται κανεις για το ηθικο της πειρατειας ,οταν πχ ενα ατομο παιρνει μισθο 500 ευρω δεν νομιζω να καιγεται για την αποκτηση νομιμης ταινιας ή προγραματος....

Ας μην το αναλυσω για το ποσο χανουν απο την πειρατεια και εαν χανουν πραγματικα....

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες,όπως ισχύει και για τον ανοιχτό κώδικα,ότι τάχα μου να χρησιμοποιούμε αυτά γιατί είναι πλήγμα για τους μεγάλους ομίλους...Τα οποία λειτουργούν με τη λογική του εθελοντισμού και έρχεται ο χψ όμιλος και παίρνει δουλειά άλλων τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ελεος. Ολες οι μεγαλες εταιριες αναλυουν ποσα κερδη χανουν, δλδ χωρις να τα εχουν και λενε οτι χανουν  με το αμα αυτοι τα αγοραζανε. Κανεις ομως απο αυτες τις εταιριες δεν βγαζουν αναλυσεις ποσα χανει ο κοσμος που πραγματικα μπορει να πειναει αμα αγορασει original λογισμικο, και λογικα εννοειται αυτο θα το βαλει σε δευτερη μοιρα, μην πω στην χιλιοστη μοιρα. Σκεφτονται μονο την παρτη τους και εχουν γεμισει τις τσεπες τους για 10 γενεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Da1Li5oS said:

Ελπίζω όλοι εσείς οι θιγμενοι να μην έχετε κατεβάσει δείγμα πειρατικού λογισμικού... Θα ηταν κάπως οξύμωρο θαρρώ...

Ας λύσουμε πρώτα το γεγονός ότι η πειρατεία είναι ανήθικη και παράνομη και μετά  βλέπουμε ποιος, τί και αν κατεβάζει.

 

 

1 hour ago, Ntinaras said:

Προφανως γιατι ζητησες Δημουλιδου.

Δεν μπορούσα να κρατηθώ, το "η αγάπη περνά από τα φρύδια" είναι συγκλονιστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guy_threepwood είπε

Ας λύσουμε πρώτα το γεγονός ότι η πειρατεία είναι ανήθικη και παράνομη και μετά  βλέπουμε ποιος, τί και αν κατεβάζει.

Θα ήταν ανήθικη αν το κράτος ήταν ηθικό, δεν υπήρχε ανεργία και ο βασικός ήταν στα 800+ ευρώ. Τώρα για το παράνομη προφανώς και δεν είναι νόμιμο οτιδήποτε αντιβαίνει στην αισχροκέρδια των εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ASTOU said:

Θα ήταν ανήθικη αν το κράτος ήταν ηθικό, δεν υπήρχε ανεργία και ο βασικός ήταν στα 800+ ευρώ. Τώρα για το παράνομη προφανώς και δεν είναι νόμιμο οτιδήποτε αντιβαίνει στην αισχροκέρδια των εταιριών.

Το κράτος είσαι εσύ...(μην πέσεις από τα σύννεφα).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήθικο και παράνομο είναι μια κοινωνία η οποία αυτοπροσδιορίζεται ως Δημοκρατική να μην παρέχει σε ολους ανεξαιρέτως τους πολίτες της τα απαραίτητα εκείνα εφόδια προκειμένου να έχουν μια αξιοπρεπη διαβίωση. Πες απλα οτι είσαι υποκριτής που "μαχεσαι" την πειρατεία ενω ταυτόχρονα εκμεταλλεύεσαι τις δωρεάν παροχές της και ασε τις δικαιολογίες. Μακάρι να συνεχισετε όλοι εσείς να υποστηρίζετε με τις αγορες σας τους δημιουργούς για να απολαμβάνουμε οι υπόλοιποι δωρεάν υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, silverado said:

Ουτε κατα διανοια.

Να Λόλα, ένα μήλο.

https://el.wikipedia.org/wiki/Κράτος

4 minutes ago, Da1Li5oS said:

Ανήθικο και παράνομο είναι μια κοινωνία η οποία αυτοπροσδιορίζεται ως Δημοκρατική να μην παρέχει σε ολους ανεξαιρέτως τους πολίτες της τα απαραίτητα εκείνα εφόδια προκειμένου να έχουν μια αξιοπρεπη διαβίωση. Πες απλα οτι είσαι υποκριτής που "μαχεσαι" την πειρατεία ενω ταυτόχρονα εκμεταλλεύεσαι τις δωρεάν παροχές της και ασε τις δικαιολογίες. Μακάρι να συνεχισετε όλοι εσείς να υποστηρίζετε με τις αγορες σας τους δημιουργούς για να απολαμβάνουμε οι υπόλοιποι δωρεάν υλικό.

Το κράτος σου παρέχει παιδεία, ένα ασφαλές περιβάλλον και υγεία. Το κράτος ΔΕΝ θα σε κρατήσει από το χεράκι, δεν είναι η μαμά σου.

Εκμεταλλεύτηκα τις παροχές (που δεν είναι δωρεάν, αλλά προϊόν της φορολόγησης) και με τη σειρά μου συνεισφέρω και εγώ στο κοινωνικό σύνολο. Για τις επιτυχίες μου αλλά και τις αποτυχίες μου, δεν έχω να κατηγορήσω κανένα παρά τον εαυτό μου. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, guy_threepwood είπε

Να Λόλα, ένα μήλο.

https://el.wikipedia.org/wiki/Κράτος

Το μηλο στο επιστρεφω Λολα.
Προσπαθεις να ριξεις ευθυνες σε αυτους που ξερεις οτι δεν εχουν ευθυνες, σε ενα κρατος που δεν ειναι κρατος αλλα αποικια,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silverado είπε

Το μηλο στο επιστρεφω Λολα.
Προσπαθεις να ριξεις ευθυνες σε αυτους που ξερεις οτι δεν εχουν ευθυνες, σε ενα κρατος που δεν ειναι κρατος αλλα αποικια,

Και ποιος φταιει που το κρατος ειναι αποικια?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...