Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα όπου τα social media ξεπερνούν την TV σαν πηγή ειδησεογραφικής ενημέρωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, orck είπε

Σε κάθε συγκέντρωση υπάρχουν οι ηλίθιοι. Θέλεις να σου στείλω εικόνες από ηλίθιους μακεδονομάχους από τα λίντλ, από ηλίθιους που πανε σε πορείες για να τα σπασουν; Αυτό δεν λέει απόλυτος τίποτα για την μεγάλη πλειοψηφία των αξιοπρεπών διαδηλωτών.

Όπως και να έχει και τα δύο θέματα αυτά είναι άξια αναφοράς γιατί είναι ειδήσεις. Εάν δεν το κάνουν πάνε ρωτα όσους τα θάβουν, πάντως από FB είδα και τα δύο σε φωτογραφίες.

αυτο ακριβως σχολιασα ,πως οι μεν τα θαβουν και πως στους  δε τα διαβαζεις αναφεροντας απλα 2 συμβαντα εσυ ετρεξες να γραψεις "Ανθρωποι σαν και εσένα είναι ο λόγος που πρέπει να γίνεται αυτή η συγκέντρωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ απορώ με τόσους "ψαγμένους", ξύπνιους που δεν βλέπουν "βοθροκάναλα", δεν διαβάζουν κ@λ@φυλλάδες, διακρίνουν από χιλιόμετρα μακριά τους διεφθαρμένους δημοσιογράφους (όλοι τα παίρνουν) και ενημερώνονται πολύ ψαγμένα (μάλλον καθόλου) στο ιντερνετ πως την πατάμε 40 χρόνια τώρα. Στις τελευταίες εκλογές και δημοψήφισμα πιάσαμε πουλιά στον αέρα!

 

Πάω για κάνα φρέντο τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billxl είπε

Εγώ απορώ με τόσους "ψαγμένους", ξύπνιους που δεν βλέπουν "βοθροκάναλα", δεν διαβάζουν κ@λ@φυλλάδες, διακρίνουν από χιλιόμετρα μακριά τους διεφθαρμένους δημοσιογράφους (όλοι τα παίρνουν) και ενημερώνονται πολύ ψαγμένα (μάλλον καθόλου) στο ιντερνετ πως την πατάμε 40 χρόνια τώρα. Στις τελευταίες εκλογές και δημοψήφισμα πιάσαμε πουλιά στον αέρα!

Πάω για κάνα φρέντο τώρα.

Όντως θέλει πολύ σκέψη όταν η "μόνη βιώσιμη λυση" είναι μια και μοναδική υπαγόρευμενη από τους σοφούς του εξωτερικού, έχει σημασία εάν ο χασάπης λέγεται Μπάμπης η Βαγγέλης;

Μικρό μου προβατάκι στο σφαγείο πας και όλοι ξέρουμε τον λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρομοκρατία και η καταστροφολογία δεν μπορεί να δουλεύει επ'άπειρο. Και τα μεσα την δουλεψαν υπερβολικά.

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα πρόσφατα οπου αυτη η τρομοκρατία (scaremongering νομιζω το λεγανε οι Αγγλοι) έφερε τα αντίθετα αποτελέσματα.

Μου φαίνεται οτι η ενημέρωση δεν πουλάει και τόσο πολύ πλέον, πουλάει περισσότερο το κουτσομπολιό.

Την εποχή που κρατικοποιήθηκαν οι τράπεζες μέσω ΤΧΣ για παράδειγμα δεν έγινε κανένα θέμα.  Εγω εαν ημουν δημοσιογράφος θα έβγαζα ενα θεματάκι π.χ. με δακρυσμενη εικόνα του Στάλιν, και δίπλα τον προσκυνητή Αντωνακη με ενα αναμένο κερι.

Στη συνέχεια επανα-ιδιωτικοποίηθηκαν οι τράπεζες, με χασούρα πολλών δισεκατομμυρίων. Εκείνες τις ημέρες πούλαγε πολύ ενα θέμα για την σόλα του παπουτσιού του Τζίφρα...  αυτη η σόλα πρέπει να επηρέασε δραματικά το μέλλον μας (μου φαίνεται οτι είχαμε επίσκεψη του Ομπαμια τοτε)

Ο χρηματισμός βουλευτών για να ψηφίσουν "σωστα" στο κοινοβούλιο, δεν θεωρήθηκε τοσο πιασαρικο θέμα. Αντιθέτως πούλησε τοτε η Χρυση Αυγη, απουσία άλλου σοβαρού θέματος.

Το σανο μια χαρα τον φαγαμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, orck είπε

Όντως θέλει πολύ σκέψη όταν η "μόνη βιώσιμη λυση" είναι μια και μοναδική υπαγόρευμενη από τους σοφούς του εξωτερικού, έχει σημασία εάν ο χασάπης λέγεται Μπάμπης η Βαγγέλης;

Μικρό μου προβατάκι στο σφαγείο πας και όλοι ξέρουμε τον λόγο.

ΔΥΑΔΩΣΤΑΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατούνται ίσες αποστάσεις σε κανένα μέσο, και μην το πάμε μακριά. Πόσες ειδήσεις εδώ μέσα για Ρώσους και Κινέζους χάκερς που προσπαθούν να βλάψουν τον πλανήτη όλο και κλέβουν δεδομένα από FBI και μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ; Σχεδόν κάθε 2η εβδομάδα θα αναρτηθεί και ένα σχετικό θέμα.

Για τιβι δεν χρειάζεται καν να μιλήσουμε. Τόση λάσπη, και με τόσο αδιάκριτο τρόπο, που ευτελίζουν κάθε έννοια δημοσιογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2018 στις 10:34 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Αυτό με το Adblock πάντως είναι αρνητικό, για τους creators και όχι μόνο 😶

εγω προσωπικα το κλεινω σε σελιδες που θελω να υποστιρηξω και επισκεπτομαι συχνα (πχ insomnia, pcsteps).

Τωρα αναγκαστικα σε κατι αλλες σελιδες που σου πετανε διαφημισεις μεχρι αηδειας εκει εννοειται μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω από την φούσκα της ενημέρωσης των SoMed μπορεί να ακούσεις/διαβάσεις κάτι που θα σου πλήξει την κοσμοθεωρία σου, δηλαδή την ίδια την προσωπικότητά σου αν είσαι άκριτος, κλειστόμυαλος, κομπλεξικός, ναρκισσιστής. Μέσα στο echo chamber των απόψεών σου όλα είναι καλομασημένα και ασφαλή, για το καλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σου λέει γιατί να μειώσω εγώ το κόστος στις υπηρεσίες μου και στα ανταλλακτικά μου, όταν μπορώ σκίσω τον καταναλωτή; Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω οι μεταχειρισμένες συσκευές της Apple σε αγγελίες είναι πανάκριβες. Σκέφτηκαν εκεί στην apple και διαπίστωσαν πως ο άλλος βγάζει κέρδος για τη μετάβαση στο νέο μοντέλο, οπότε πάρε να χεις...

Θες iphone, πλήρωνε, δεν θες να πληρώσεις; Πούλα φθηνότερα στις αγγελίες! 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χώρα που οι ειδήσεις που προβάλουν τα τηλεοπτικά κανάλια είναι κυρίως για να εξυπηρετήσουν πολιτικά συμφέροντα και συγκεκριμένα πρόσωπα και να λένε τι έκανε ο κάθε celebrity(Έλληνας ή ξένος) παρά να μεταδώσουν στον κοσμάκη την αλήθεια για τα ουσιαστικά γεγονότα της επικαιρότητας, αναμενόμενο οι πολίτες να στραφούν στο ίντερνετ για ενημέρωση. Δεν θέλω να πω ότι στον ίντερνετ τα πράγματα είναι ρόδινα, αφού και εδώ υπάρχει αντίστοιχο περιεχόμενο, απλά εδώ υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξει ο χτίστης τι θα ακολουθεί και τι όχι, ενώ στην TV πρέπει κανείς να δεχτεί ότι του δώσουν. Τέλος, σε όλες τις περιπτώσεις ο τηλεθεατής-χρήστης οφείλει να διατηρεί έναν βαθμό σκεπτικισμού σχετικά με την αλήθεια των ειδήσεων που μαθαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...