Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Απλή μητρική έχεις. Πάρε τον crucial. Αυτόν που έβαλα .

αξιοπιστος  να υποθεσω ?

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ο καλύτερος που κυκλοφορεί.

Αξιόπιστος δεν είναι κανένας ssd ή δίσκος.

οντως , αλλα να μην πεταμε και τα λεφτα μας , καθε χρονο η 6μηνο για εναν δισκο που θελουμε μονο για το λειτουργικο.ο kingston στο χρονο μου εβγαλε 96% και χωρις να του εχω φορτωσει παιχνιδια, μονο windows .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, npil είπε

οντως , αλλα να μην πεταμε και τα λεφτα μας , καθε χρονο η 6μηνο για εναν δισκο που θελουμε μονο για το λειτουργικο.ο kingston στο χρονο μου εβγαλε 96% και χωρις να του εχω φορτωσει παιχνιδια, μονο windows .

Οι kingston γενικά έχουν βγάλει αρκετά προβλήματα στο παρελθόν και αξιοπιστίας και από άποψης ταχύτητας. Τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί αρκετά. Αλλά το 96% δεν είναι πρόβλημα. Συμβαίνουν και στους καλύτερους ssd. Μήπως να περιμένεις λίγο? Να περάσει και αυτός ο χρόνος? Σε κάθε περίπτωση να το παρακολουθείς. Αν έχεις win 10 υπήρξε ένα θέμα με το defrag. Απενεργοποίησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Οι kingston γενικά έχουν βγάλει αρκετά προβλήματα στο παρελθόν και αξιοπιστίας και από άποψης ταχύτητας. Τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί αρκετά. Αλλά το 96% δεν είναι πρόβλημα. Συμβαίνουν και στους καλύτερους ssd. Μήπως να περιμένεις λίγο? Να περάσει και αυτός ο χρόνος? Σε κάθε περίπτωση να το παρακολουθείς. Αν έχεις win 10 υπήρξε ένα θέμα με το defrag. Απενεργοποίησέ το.

κοιτα ειναι στο 7,7% free, και το defrag πως το απενεργοποιω?

και αργει στην εκκινηση 

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, npil είπε

κοιτα ειναι στο 7,7% free, και το defrag πως το απενεργοποιω?

και αργει στην εκκινηση 

https://superuser.com/questions/1210453/windows-10-disable-automatic-defragmentation

Γι αυτό αργεί. Γιατί τον έχεις γεμάτο. Πρέπει να έχεις ένα 10-15% άδειο. Κανόνας. Κυρίως για κάποιους ssd επιδρά πολύ αρνητικά στην ταχύτητα όταν είναι γεμάτοι.

Αν έχεις 250άρη να αφήσεις 40-50GB free. Α έχεις 500αρη άφησε 80GB. 

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

https://superuser.com/questions/1210453/windows-10-disable-automatic-defragmentation

Γι αυτό αργεί. Γιατί τον έχεις γεμάτο. Πρέπει να έχεις ένα 10-15% άδειο. Κανόνας. Κυρίως για κάποιους ssd επιδρά πολύ αρνητικά στην ταχύτητα όταν είναι γεμάτοι.

Αν έχεις 250άρη να αφήσεις 40-50GB free. Α έχεις 500αρη άφησε 80GB. 

110  gb αρα  14 free

σευχαριστω

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ψάχνομαι για εξωτερικό σκληρό για backup.

Από τις προσφορές που έχω δει τις τελευταίες μέρες λόγω BlackFriday έχω ξεχωρίσει αυτές του Πλαισίου:

- Seagate Eξωτερικός Σκληρός Δίσκος 2.5" Backup Plus Portable 4TB στα 74,90€ (ιστορικό χαμηλό σκρουτζ στους τελευταίους 6 μήνες 81€, τώρα γύρω στα 85€, οκ δεν το λες και τρελή προσφορά)

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/apothikeusi/seagate-eksoterikos-skliros-diskos-2-5-backup-plus-portable-4tb-mauro_3265463

- Seagate Εξωτερικός σκληρός δίσκος 3.5" Expansion Desktop 8TB στα 129,90€ (ιστορικό χαμηλό σκρουτζ στους τελευταίους 6 μήνες 140€, τώρα γύρω στα 145€)

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/eks-skliroi-diskoi/seagate-eksoterikos-skliros-diskos-3-5-expansion-desktop-8tb-mauro_3317587

- Το ελαφρώς μεγαλύτερο μοντέλο στα 10TB στα 169,90€ (ιστορικό χαμηλό σκρουτζ στους τελευταίους 6 μήνες 198€, αλλά τώρα γύρω στα 240€)

https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dpc+%26+Περιφερειακά%2cΑποθήκευση%3bproduct%3d3416569%3bpage%3d7%3bpagesize%3d48

 

Υπάρχει καμιά γνώμη περί αξιοπιστίας και επιδόσεων στα συγκεκριμένα μοντέλα;

Προφανώς και μιλάμε για 2 ξεχωριστές κατηγορίες, μιας και ο πρώτος είναι 2,5" ενώ οι άλλοι δύο 3,5" , αλλά μετά από 2 αλλαγές σε 2μισάρη Maxtor έχω αρχίσει να εμφισβητώ την αξιοπιστία τους. Επίσης δεν ξέρω αν έχουν διαφορά και σε επιδόσεις, ενώ για τον 3,5" βρήκα disassembly βίντεο που δείχνει ότι μπορεί να ανοίξει και να χρησιμοποιηθεί ως εσωτερικός αν χρειαστεί (αν και παίζει αν κατάλαβα καλά από το βίντεο να μπορεί να γίνει μόνο μια φορά αυτό), για τον 2,5" δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και dock για να κουμπώσω εσωτερικό δίσκο, το θέμα είναι ότι ο 2,5άρης είναι κατά πολύ πιο βολικός στο να τον πετάξεις σε μια τσάντα και να τον πάρεις μαζί σου σε σχέση με εξωτερική θήκη/dock και ρεύμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η εξωτερική θήκη μια χαρά βολική είναι. Όλοι οι καλοί χωράνε :)
Αν αποφασίσεις να πάρεις 2,5άρη φρόντισε να τσεκάρεις να μην έχει ενσωματωμένη θύρα σατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερική θήκη χωρίς εξωτερική τροφοδοσία εννοείς; Έχεις κάποια συγκεκριμένη να προτείνεις;

Για το άλλο που λες, αυτό με ενδιαφέρει κι εμένα. Μου έχει τύχει στο παρελθόν σε εξωτερικό σκληρό (3,5άρη βέβαια) να σταματήσει να δουλεύει, αλλά όταν τον έβγαλα από την θήκη (η οποία αχρηστεύτηκε βέβαια) και τον κούμπωσα ως εσωτερικό δούλεψε μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να μπορείς να βγάλεις τον 2,5άρη αν χρειαστεί όταν φυσικά και λήξει η εγγύηση. Πολλοί εξωτερικοί δίσκοι 2,5άρηδες αν τον βγάλεις δεν έχουν τον κλασική σατα σύνδεση και έτσι δεν μπορείς να τον συνδέσεις εσωτερικά σε ένα pc. Αν τα παίξει δηλ. το σατα ελεγκτης της θήκης πάπαλα ο δίσκος και ας μην έχει πάθει κάτι. Δεν έχω ασχοληθεί βέβαια τελευταία  σχετικά με αυτό, αν δηλ. έχει βρεθεί κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν κατάλαβες, αυτό που λες το γνωρίζω, το ανέφερα και στο ποστ μου στο τέλος, κι εγώ ΔΕΝ θέλω με ενσωματωμένο controller..

Επειδή έγραψες

Αναφορά σε κείμενο

Και η εξωτερική θήκη μια χαρά βολική είναι.

, αν αναφέρεσαι στις κλασσικές με την εξτρά τροφοδοσία (σε 3.5άρη είχα δοκιμάσει) τις θεωρώ αρκετά ογκώδη και άβολες για μεταφορά. Τουλάχιστον κάτι IcyBox που είχα δοκιμάσει πριν (αρκετά είναι η αλήθεια) χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...