Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Kοιτα την προηγουμενη προταση

Μήπως γνωρίζεις αν ο toshiba που μου πρότεινες έχει ενσωματωμένο το πρόγραμμα ώστε να μπορείς να κλειδώσεις τον δίσκο?

Ο maxtor το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Τί χρήση;

Κυρίως αποθηκευτικό, με πολλά γραψίματα, σβησίματα.
Η αξιοπιστία και η αντοχή είναι σημαντικά, αλλά να μη σέρνεται κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Κυρίως αποθηκευτικό, με πολλά γραψίματα, σβησίματα.
Η αξιοπιστία και η αντοχή είναι σημαντικά, αλλά να μη σέρνεται κιόλας.

Wd purple, μήν σε απασχολεί το 5400 είναι οκ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αυτός ο δίσκος https://www.skroutz.gr/s/14659850/Toshiba-Canvio-Basics-2018-1TB-Μαύρο.html

είναι ίδιος με αυτόν?

 https://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-toshiba-hdtb410ek3aa-canvio-basics-1tb-25-usb30-black-p-PER.333803

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν έχει μέσα την εφαρμογή που μπορείς να κλειδώσεις τον δίσκο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 12:25 ΠΜ, gokuthelegend είπε

Χαιρετώ. Θέλω να επεξεργάζομαι αρκετά γρήγορα κάποια δεδομένα. Αυτή τη στιγμή είμαι με 32GB Ram και χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα ramdisk το οποίο το έχω αγοράσει νόμιμα κιόλας παρακαλώ. Ταχύτητες σχεδόν οριακά 3.000MB read/write στην μνήμη RAM. Δυστυχώς όμως τα 32GB δεν επαρκούν σαν χωρητικότητα και είναι ήδη το μέγιστο που δέχεται η μητρική μου. Να σημειώσω ότι έχω ήδη SSD sata 3 ο οποίος συνδέεται με καλώδιο στη μητρική, και με ταχύτητες 500MB read/write (Samsung Evo 860). Και θα ηθελα να ρωτήσω, οι SSD PCI-E και NVMe τι ρόλο βαράνε; Βλέπω ότι έχουν πολλαπλάσιες ταχύτητες των κλασικών 2.5άριδων SSD. Αυτοί μπορούν να συνδεθούν στην θύρα PCI-Express της μητρικής; Πρέπει να το υποστηρίζει και η μητρική ή μπαίνουν σε οποιαδήποτε μητρική έχει PCI-E; Να σημειώσω ότι έχω λίγο παλιό υπολογιστή με μητρική την Z87-K. Έχω ελπίδες να είναι συμβατοί με την μητρική μου ή να μην το σκέφτομαι καν; Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να είναι bootable καθώς δεν θα φορτώσω λειτουργικό σύστημα στο συγκεκριμένο αποθηκευτικό μέσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επανέρχομαι και έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω 3.5" σκληρο δισκο εσωτερικο καθαρα για backup χρηση-ανακτηση αρχειων οταν χρειαστει για την ωρα εχω εναν 4ΤΒ της υπογραφης και εναν εξωτερικο 5ΤΒ και σκεφτομουν να παρω εναν ακομη τουλαχιστον 8ΤΒ να κανω backup τα περισσοτερα αρχεια αυτων των 2 σε εναν σκληρο.

Με λιγα λογια επειδη καποια αρχεια σε αυτους τους 2 σκληρους ειναι διπλοτυπα γιατι τον εναν τον χρησιμοποιω σαν ημιbackup θα ελεγα.. λογικα αν τα βαλω ολα σε εναν ισως φτασουν τα 4-5TB εξου και οτι θελω τουλαχιστον 8 και οχι 9+ που ειναι το συνολο των 2 σκληρων δισκων.Οι συγκεκριμενοι δεν ειναι γεματοι και γενικοτερα δεν προβλεπω να τους γεμιζω σχετικα ευκολα αλλα ο τροπος σκεψης μου ειναι να παιρνω σκληρο δισκο με λιγο παραπανω χωρο απο χρειαζομαι ωστε να εχω λιγο αερα αν μπορω να το θεσω ετσι αλλα δεν θελω να φτασω στο αλλο ακρο δηλαδη να παρω 16ΤΒ και μεχρι να καταφερω να τον γεμισω τον σκληρο αυτος να χασει υγεια επιδοσεις κτλ.

Περα απο αυτο θα πληρωσω και παραπανω τιμη ανα Gb χωρις λογο μεχρι να τον γεμισω και μεχρι να τον γεμισω θα περασουν τουλαχιστον 2-3 χρονια λογικα θα εχουν πεσει οι τιμες των σκληρων και θα εχουν βγει καλυτεροι με καλυτερες επιδοσεις-τεχνολογιες οποτε για αυτο κοιταω κατι γυρω στα 8TB και αν γινει καν μπαμ και χρειαστω κ αλλο χωρο παω και τσιμπαω μεγαλυτερο σκληρο οταν ερθει εκεινη η ωρα.

Ορισμενα λινκ απο αυτους που εχω βρει αν εχετε να προτεινετε καποιον γραφτε μου.

https://www.skroutz.gr/s/13765516/Seagate-Barracuda-8TB-256MB-Cache.html

https://www.skroutz.gr/s/20325892/Seagate-Exos-7E8-8TB.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/20479463/Western-Digital-Gold-Enterprise-SATA-8TB-256MB-Cache.html

Σκεφτομουν τον οικονομικο barracuda επειδη ελεγα να τον αποσυνδεσω μολις κανω τα αρχεια backup.Ετσι δεν παρατεινω την διαρκεια ζωης του η κανω λαθος.Επισης αξιζει να δωσω παραπανω για τα ακριβοτερα μοντελα η ειναι πεταμενα λεφτα για την περιπτωση μου.

Ξερω σεντονι αλλα εγραψα ακριβως την περιπτωση μου για να παρω μερικες συμβουλες ακριβως ραμμενες για τα μετρα μου.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Ψαχνω 3.5" σκληρο δισκο εσωτερικο καθαρα για backup χρηση-ανακτηση αρχειων οταν χρειαστει για την ωρα εχω εναν 4ΤΒ της υπογραφης και εναν εξωτερικο 5ΤΒ και σκεφτομουν να παρω εναν ακομη τουλαχιστον 8ΤΒ να κανω backup τα περισσοτερα αρχεια αυτων των 2 σε εναν σκληρο.

Με λιγα λογια επειδη καποια αρχεια σε αυτους τους 2 σκληρους ειναι διπλοτυπα γιατι τον εναν τον χρησιμοποιω σαν ημιbackup θα ελεγα.. λογικα αν τα βαλω ολα σε εναν ισως φτασουν τα 4-5TB εξου και οτι θελω τουλαχιστον 8 και οχι 9+ που ειναι το συνολο των 2 σκληρων δισκων.Οι συγκεκριμενοι δεν ειναι γεματοι και γενικοτερα δεν προβλεπω να τους γεμιζω σχετικα ευκολα αλλα ο τροπος σκεψης μου ειναι να παιρνω σκληρο δισκο με λιγο παραπανω χωρο απο χρειαζομαι ωστε να εχω λιγο αερα αν μπορω να το θεσω ετσι αλλα δεν θελω να φτασω στο αλλο ακρο δηλαδη να παρω 16ΤΒ και μεχρι να καταφερω να τον γεμισω τον σκληρο αυτος να χασει υγεια επιδοσεις κτλ.

Περα απο αυτο θα πληρωσω και παραπανω τιμη ανα Gb χωρις λογο μεχρι να τον γεμισω και μεχρι να τον γεμισω θα περασουν τουλαχιστον 2-3 χρονια λογικα θα εχουν πεσει οι τιμες των σκληρων και θα εχουν βγει καλυτεροι με καλυτερες επιδοσεις-τεχνολογιες οποτε για αυτο κοιταω κατι γυρω στα 8TB και αν γινει καν μπαμ και χρειαστω κ αλλο χωρο παω και τσιμπαω μεγαλυτερο σκληρο οταν ερθει εκεινη η ωρα.

Ορισμενα λινκ απο αυτους που εχω βρει αν εχετε να προτεινετε καποιον γραφτε μου.

https://www.skroutz.gr/s/13765516/Seagate-Barracuda-8TB-256MB-Cache.html

https://www.skroutz.gr/s/20325892/Seagate-Exos-7E8-8TB.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/20479463/Western-Digital-Gold-Enterprise-SATA-8TB-256MB-Cache.html

Σκεφτομουν τον οικονομικο barracuda επειδη ελεγα να τον αποσυνδεσω μολις κανω τα αρχεια backup.Ετσι δεν παρατεινω την διαρκεια ζωης του η κανω λαθος.Επισης αξιζει να δωσω παραπανω για τα ακριβοτερα μοντελα η ειναι πεταμενα λεφτα για την περιπτωση μου.

Ξερω σεντονι αλλα εγραψα ακριβως την περιπτωση μου για να παρω μερικες συμβουλες ακριβως ραμμενες για τα μετρα μου.

O compute εχει μονο 2 χρονια εγγύηση σε σχεση με τα 5 του exos οποτε για 20-30 ευρω , γνωμη μου ειναι οτι δεν αξίζει να πας στον compute.

Δεν εχει εχει νοημα να μην το χρησιμοποιεις και να τον κλεινεις μολις πάρεις backup, τουλαχιστον στην αρχη της ζωης του δίσκου. Οι δίσκοι αν δεν τους κουνήσεις/χτυπήσεις συνήθως θα βγαλουν αν ειναι προβλημα στην αρχη της ζωής τους λογω αστοχιας κατασκευής. Οποτε τον καινούριο δίσκο ειναι καλύτερα να τον χρησιμοποιεις και να γράψει πχ 50 μέρες σε ώρες λειτουργίας στην αρχή της ζωής για να δεις αν θα σου βγαλει προβλημα, οσο ακομα ειναι εντος εγγύησης.

Διαφορετικα, αν τον ανοιγοκλεινεις μονο για backup αυτες τις 50 μερες μπορει να τις πιασει μετα απο 3 χρονια που θα ναι εκτος εγγύησης.

Το μονο που αν θες μπορεις να κανεις ειναι να τον βαλεις να μην παρκαρει αυτοματα τις κεφαλες με καποιο προγραμμα οπως το hd sentinel (preferences->disk control) σε περιπτωση που σε καποιους δισκους ανεβαινουν τρελα τα load/unload cycle count (που και πάλι για 50-100 μερες δεν ειναι κατι)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά στα 2tb εξωτερικό hdd, τι προτείνετε? (Οι ssd είναι ακριβοί)
Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Canvio Basics (2018) και Seagate Expansion Portable.
Υπάρχει κάτι καλύτερο/φθηνότερο/προτιμότερο για άλλο λόγο?
Ευχαριστώ.

Ps: Θα χρησιμοποιηθεί για back up αρχείων.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Παιδιά στα 2tb εξωτερικό hdd, τι προτείνετε? (Οι ssd είναι ακριβοί)
Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Canvio Basics (2018) και Seagate Expansion Portable.
Υπάρχει κάτι καλύτερο/φθηνότερο/προτιμότερο για άλλο λόγο?
Ευχαριστώ.

Ps: Θα χρησιμοποιηθεί για back up αρχείων.

Έχω toshiba stor.E 1ΤΒ εδώ και 6 χρόνια έναν canvio  2ΤΒ 4 χρόνια, και έναν canvio 4ΤΒ εδώ και 2 χρόνια. Άψογοι αμφότεροι. Ο 1ΤΒ δουλεύει υπερωρίες τόσα χρόνια και ο 4ΤΒ είναι ο back up hdd  

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αναβαθμίσω το PC με τα παρακάτω μεταχειρισμένα parts:

Intel i5-7600 (6M Cache, up to 4.10 GHz) Kaby Lake

Gigabyte GA-B250M-D3H

Corsair Vengeance 16GB DDR4-2400MHz σε XMP

+ Eχω ήδη εναν SSD Samsung 850 PRO 512GB

Επειδη αρχισα να κανω και video editing, θελω να παρω ενα Μ2..
η μητρικη υποστηριζει
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe x4/x2 SSD support)
ελεγα για ενα
SSD ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB M.2 2280 PCIE GEN3X4 στα 71€
θετικο το οτι εχει και ψυκτρα! ..αλλα ακουσα οτι στους τελευταιους s11 pro και 8200 pro εχουν αλλαξει controller απο SM2262EN σε SM2262G ο οποιος ειναι χειροτερος και πιο αργος! Δε ξερω ποια εκδοση εχουν αυτοι εδω (απο e-shop με βολευει)
Οπότε λεω μαλλον καλυτερα ειναι να δωσω 9€ περισσοτερα και να παω σε σταθερη αξια:
SAMSUNG MZ-V7E500BW 970 EVO 500GB V-NAND NVME PCIE GEN 3.0 X4 M.2 2280 στα 80€

τι προτεινετε;  η μηπως εχω και καλυτερη επιλογη για τη περιπτωση απο αυτους
Τύπος SSD + 480 GB ή 500 GB ή 512 GB + NVMe ή M.2 2280

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρόταση για εξωτερικό για backups με σύνδεση  C (για Mac) 2 T με 4Τ γύρω στα 100 euro?

κοίταξα τα lacie https://www.skroutz.gr/s/17335326/Lacie-Mobile-Drive-Moon-Silver-2TB.html?from=catspan αλλά δεν ξέρω αν θεωρούνται αξιόπιστα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 2:46 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Επανέρχομαι και έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει;

to asus z87-k τους αναγνωρίζει τους nvme, λειτουργούν σαν σκληροί δίσκοι, δεν μπορεί όμως να γίνει εκκίνηση των windows από δίσκο nvme (επειδή το asus z87-κ είναι κάπως παλιό mm/b)

αν δεν έχει υποδοχή για nvme το m/b σου (που το asus ζ87-κ δεν έχει) μπορείς να αγοράσεις μια κάρτα pci-express, όπου βιδώνεται κι εφαρμόζει ο nvme. συνήθως αυτές οι κάρτες έχουν δυο θέσεις για nvme.  χρειάζεται παθητική ψύξη - δίνουν συνήθως ένα αυτοκόλλητο θερμοαγώγιμο υλικό.

έχω έναν sabrent 4 tb  εγκατεστημένο στο σύστημά μου, σαν δίσκο εκκίνησης (σε 370 ή 390 tuf asus,  η ταχύτητά του είναι εξωπραγματική -10 φορές  τουλάχιστον γρηγορότερα από έναν ssd sata3. πριν ακόμα το σκεφτώ, ο δίσκος το έχει κάνει αυτό που σκέφτηκα!  το σύστημά μου είναι ανοιχτό 24h/7μέρες/12μήνες - συνεχώς!

είναι όμως αρκετά ακριβοί ακόμη οι nvme. αν όμως αγοράσεις κι εγκαταστήσεις έναν nvme έστω κι 1 tb, σε νεότερο m/b,  μετά θα καταλάβεις τι έχανες τόσον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα εχω δυο σκληρους δισκους wd my passport ultra πανω κατω  5 χρονια.. θελω να παρω καποιον ακομα με κωδικο ασφαλειας οπως ειναι αυτοι.. τι να επιλεξω απο τις σειρες?

η χρηση θα ειναι αποθηκευτικος χωρος ταινιων σειρων...

https://shop.westerndigital.com/products/portable-drives/wd-my-passport-usb-3-0-hdd#WDBYVG0020BBK-WESN

https://shop.westerndigital.com/products/portable-drives/wd-my-passport-ultra-usb-c-hdd#WDBC3C0020BBL-WESN

Επεξ/σία από Michaels_V2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

στο σύστημά μου

AMD Ryzen 5 3600 - MSI B450M PRO VDH Max

θα ήθελα δύο σκληρούς δίσκους μεγάλης ταχύτητας

1. max 400 euro

2. δύο δίσκους, έναν για δεδομένα και αποθήκευση εφαρμογών και ακόμα έναν για αποθήκευση torrents, ταινιών

3. gaming και οικιακή χρήση

4. για το σύστημα έχω ήδη

HD ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB M.2 2280 PCIE GEN3X4 για το λειτουργικό και έναν

Hitachi HDS721010CLA332 1TB για αποθήκευση εφαρμογών συστήματος και παιχνιδιών

Επίσης υπάρχει ένας εξωτερικός USB 3.0 3TB για αποθήκευση torrents και ταινιών.

Ουσιαστικά θέλω να αντικαταστήσω τους δύο δίσκους που έχω έναν 1TB 3,5" sata2 και έναν 3TB usb 3.0 με πιο γρήγορους.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...