Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για νησί (διακοπές)


Lost_Horizon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηλος, αρχιδατο νησι.

Μενεις στην Πλακα για ηρεμια, αμετρητες παραλιες που αξιζουν, φαγηταρες, τοπια οπως Σαρακηνικο και Κλεφτικο που δεν θα τα ξαναδεις πουθενα, Κιμωλος διπλα για βολτα αυθημερον. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα τα νησιά έχουν και πιο ήσυχες γωνιές αλλά δεν θα τις βρεις ειδικά Ιούλιο και Αύγουστο,παρά μόνο αν πας τώρα που είναι λίγο νωρίς ακόμη ή μετά της 20 Αυγούστου που το μεγάλο κύμα έχει γυρίσει Αθήνα.

Από 10-15 Ιουλίου μέχρι και 20 Αυγούστου μόνο σε απόμακρα άγνωστα νησιά θα βρεις ησυχία φτηνότερο χώρο για διαμονή και γενικά φτηνότερες τιμές και εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτείνω Κάλυμνο για ηρεμία , καλό και φθηνό ψαράκι για κάθε μέρα καθαρά νερά , από παραλίες όχι κάτι ιδιαίτερο και μπορείς να κάνεις και εκδρομή στους Λειψούς όπου είναι πανέμορφα.Επίσης προτείνω και Σάμο για καλό και φθηνό φαγητό (μαγειρευτά κυρίως) παραλίες για όλα τα γούστα, μεγάλο νησί για να μην βαρεθείς και....ΖΟΥΓΚΛΑ...Πραγματικά έπαθα πλάκα με την βλάστηση δεν το περίμενα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρο είχα πάει μια 10ετία πριν ,  είχε και τα ήσυχα και τα θορυβώδες μέρη του , οικονομικά  εκείνη την εποχή μας πήγε πολύ καλά ... μιας και είχαμε και περισσότερα

Φέτος επισκέφτηκα τη Χίο , λόγω δουλειάς, για 2 ημέρες και άλλες 2 τη Μυτιλήνη (έχω ξαναπάει πολλές φορές αλλά για μπάνιο δεν είχε τύχει)

Στη Χίο νοικιάσαμε αμάξι (Picanto-δε χρειάζεται μεγαλύτερο) με 30€ για 26 ώρες (μας έδωσε 2 ώρες έξτρα) και απεριόριστα χλμ , το ημερίσιο όριο ηταν 100χλμ (25€) αλλά επειδη δεν ήμασταν σίγουροι πόσα θα κάνουμε και θα έβγαιναν πάνω από 100χλμ είπαμε με 5€να έχουμε απεριοριστα .. και κάναμε ~170χλμ 16€ βενζίνη ... πηγαμε στα Μαύρα Βόλια ήταν ΦΟΒΕΡΗ... μόνο μια καντίνα ... ούτε (Ξ)απλώστρες , ούτε μουσική ... ήταν τέλεια ... Την επόμενη πήγαμε Καρφά κι αυτή ήσυχη ... με βοτσαλάκι ...μια Βεργίνα 500αρα και ενας espresso 6€ ,   εχει και παραδιπλα άλλες παραλίες με δυνατή μουσική κτλ ...

Στη Μυτιλήνη είχαμε λιγότερες ώρες free και επιλέξαμε την παραλία Αγ.Ισιδωρο κοντά στο Πλωμάρι , ήσυχη και αυτή ... μουσική δυνατή δεν είχε ... ταβερνακια , μικρα μαγαζακια ... δεν δοκιμάσαμε κάτι .. μόνο από ενα freddo espresso πηραμε από 2,5€ και δωρεαν οι (Ξ)απλώστρες   😛

Σαν έξοδα δεν είχαμε πολλά γενικώς .. μιας και είχαμε δωρεάν στέγαση , το βράδυ που βγαίναμε εντάξει φυσιολογικές τιμές 

Χίο θα ξαναπήγαινα για διακοπές χαλάρωσης 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για διακοπές χαλαρές, Ιθάκη πριν χρόνια που είχα πάει, το 2008,οταν φτάσαμε στο βαθύ, την πρωτεύουσα του νησιού, ειμασταν μόνο εμείς που είχαμε φτάσει με το πλοίο. Ο Άη Γιάννης, εκπληκτική παραλία και γενικά το δέσιμο και το συναίσθημα που μου έβγαλε το συγκεκριμένο νησί, δεν το έχω ξανανιώσει πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 6:44 ΜΜ, *nenya* είπε

Οταν λες σαβουροκοσμο δλδ; Μεθυσμενους τουριστες; Χλιπι χλιπι στα δαχτυλα των ποδιων; Πολυαγαπημενοι χιπιδες του Cartman;

"των ποδιώνε". Διόρθωση :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, ό,τι νησί αναφέρεται εδώ καλό θα είναι να μην το επισκεφθείς TS. Συν Σαντορίνη και Μύκονοοοοο.

TS, δες τι προτείνουν, άνοιξε έναν χάρτη, δες τα νησιά του Αιγαίου και του Ιονίου και επέλεξε ένα. Από προσωπική εκτίμηση, τα νησιά που εγώ θα πρότεινα δεν έχουν αναφερθεί. Οπότε, διάλεξε από αυτά που δεν σου προτείνουν.

Εκεί θα βρεις εκπλήξεις γιατί δεν άκουσες κάτι για αυτά, θα μάθεις το νησί γιατί δεν θα έχεις biased άποψη από αυτά που άκουσες και δεν θα έχει πολύ κόσμο γιατί δεν το προτείνουν πολλοί. Εάν θέλεις πολύ κόσμο, τότε τόσα σου προτείνανε, πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 4:04 ΜΜ, Xvipes είπε

 

 

ειδικά αν είσαι και με μηχανάκι δε μπορείς να οδηγήσεις με τόσο αέρα που έχει.

ειδικα αν εισαι με μηχανακι, νομιζεις οτι εισαι σε πιστα με τα τοσα στροφιλικια.

Δεν ξαναπαταω παρα μονο με γαιδαρο, νησι που η μεγαλυτερη ευθεια του ειναι 500 μετρα (και υπερβαλω μπορει να ειναι 400)

Στις 6/7/2018 στις 8:18 ΠΜ, billias7815 είπε

Εγώ θα προτείνω Κάλυμνο για ηρεμία , καλό και φθηνό ψαράκι για κάθε μέρα καθαρά νερά , από παραλίες όχι κάτι ιδιαίτερο 

απορω που τα ειδες τα καλα και φθηνα ψαρακια... οπως επισης τις παραλιες χμμμμ....

Πες και για το πευκοδασος με το ποταμι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tornado τι να σου πω ...εγω όταν είχα πάει έτρωγα συνέχεια σε μία ταβέρνα στις στροφες πριν το Μασούρι και μάλιστα θυμάμαι και τι είχα πάρει...1 τονοσαλάτα με φρέσκο τόνο, μια στήρα 600γρ , ένα σαργό 500γρ , μια τυροκαυτερη και 2 μπύρες 38€...αν αυτό δεν είναι φτηνό τότε τί είναι;;και μάλιστα μου πρότεινε να πάμε μαζί το πρωί να μαζέψουμε τα δίχτυα ο μαγαζάτορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που αναφερεις Ναξος , αλλα μην μειννες μεσα στην χωρα τραβηξου πιο εξω .
Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα βαρεθεις γιατι εχει αρκετα ορεινα χωρια να γυρισεις καιπ πολλα μερη να δεις απο βορρα μεχρι νοτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2018 στις 10:02 ΜΜ, Lost_Horizon είπε

Κατι ακομα. Ζακυνθος και Κεφαλλονια ειναι οικονομικα οσον αφορα τις τιμες για φαγητο και ποτο? (οχι για διαμονη)

Νορμάλ θα έλεγα. Όπως και η Κέρκυρα. Η Λευκάδα π.χ είναι πιο φθηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...