Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κατι νεωτερο.

Για τελωνειο σημασια εχει μονο η ημερομηνια εισαγωγης στη χωρα, ετσι υπολογιζουν και την ισοτιμια. Οποτε δεν παιζει ρολο ποτε αγορασες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, burnin είπε

Εχουμε καποιο νεο με αγορες απο αγγλια; μετα την πρωτη γεναρη θα εχει τελικα τελωνειο;

Όχι δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Αν δεν υπάρξει συμφωνία, από πρώτη Ιανουαρίου κανονικά χρέωση…

 

5 ώρες πριν, burnin είπε

Αν παρω κατι τωρα απο αγγλια αλλα ερθει λογω καθυστερησης ερθει μετα την πρωτη γεναρη, παλι πληρωνω ή μετραει μονο η ημερομηνια αγορας κια αποστολης

Μετράει η ημερομηνία που θα μπει στην Χώρα - Τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 10:34 ΠΜ, andreas1gr είπε

Ή θα πας εσύ μόνος σου στο Τελωνείο να το εκτελωνίσεις πολύ πιο φτηνά ή θα αρνηθείς την παραλαβή του και θα επιστραφεί πίσω.

Αν ο πωλητής θελήσει να σου επιστρέψει ένα μέρος από τα χρήματα που έδωσες έχει καλός… αλλιώς απλά τα χάνεις…

δεν υπαρχει αυτο, η courier θα σε χρεώσει την διατακτικη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό αντικείμενο αξίας 10€ που μου στάλθηκε από Κίνα με Yanwen και δωρεάν μεταφορικά στις 24/11 μου ήρθε σήμερα με Γενική Ταχυδρομική.

Δε το περίμενα καθόλου, υπολόγιζα από νέα χρονιά κι άμα. Κυριολεκτικά δέμα από Κίνα χωρίς χρέωση μεταφορικών ήρθε γρηγορότερα από άλλα μέσα στην ΕΕ και κυρίως από κούριερ που περιμένουν άνθρωποι εδώ μέσα μέχρι και τρεις βδομάδες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Random User είπε

Μικρό αντικείμενο αξίας 10€ που μου στάλθηκε από Κίνα με Yanwen και δωρεάν μεταφορικά στις 24/11 μου ήρθε σήμερα με Γενική Ταχυδρομική.

Δε το περίμενα καθόλου, υπολόγιζα από νέα χρονιά κι άμα. Κυριολεκτικά δέμα από Κίνα χωρίς χρέωση μεταφορικών ήρθε γρηγορότερα από άλλα μέσα στην ΕΕ και κυρίως από κούριερ που περιμένουν άνθρωποι εδώ μέσα μέχρι και τρεις βδομάδες τώρα.

Από αυτά που κατάλαβα είναι ότι η Γενική έχει φρακαρει από τα δέματα και φορτώνουν ότι βρουν. Ασχέτως με την ημερομηνία παραλαβής. Δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. ειχα παρει 2 δισκους αιρον μειντεν απο αμαζον αμερικης. τα εστειλαν οι θεοι με dhl (εντελως κουλο συνηθως στελνουν με usps που συνηθως την σκαπουλαρεις) και με πηραν τηλεφωνο για τελωνειο.

θα τα πληρωσω, αλλα θελω να ρωτησω κατι αλλο

αν ξανααγορασω κατι απο αμερικη, και στειλουν παλι με dhl, αλλα αυτο που θα αγορασω, μαζι με μεταφορικα ειναι κατω απο 22 ευρω, η dhl θα μου ζητησει εξοδα διαχειρισης? ξερω οτι κανονικα κατω απο 22 δεν περναει, αλλα παιζει να σου ζητησουν τιποτα εξτρα οι κοουριερ? με usps σιγουρα δεν πληρωνεις τιποτα εξτρα.

ευχαριστω

υγ. εχει παρατηρησει και αλλος να του στελνουν απο αμερικη με usps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, burnin είπε

καλησπερα. ειχα παρει 2 δισκους αιρον μειντεν απο αμαζον αμερικης. τα εστειλαν οι θεοι με dhl (εντελως κουλο συνηθως στελνουν με usps που συνηθως την σκαπουλαρεις) και με πηραν τηλεφωνο για τελωνειο.

θα τα πληρωσω, αλλα θελω να ρωτησω κατι αλλο

αν ξανααγορασω κατι απο αμερικη, και στειλουν παλι με dhl, αλλα αυτο που θα αγορασω, μαζι με μεταφορικα ειναι κατω απο 22 ευρω, η dhl θα μου ζητησει εξοδα διαχειρισης? ξερω οτι κανονικα κατω απο 22 δεν περναει, αλλα παιζει να σου ζητησουν τιποτα εξτρα οι κοουριερ? με usps σιγουρα δεν πληρωνεις τιποτα εξτρα.

ευχαριστω

υγ. εχει παρατηρησει και αλλος να του στελνουν απο αμερικη με usps?

Απο οσο γνωριζω εαν παρεις αντικειμενο sold by / fulfilled by Amazon δεν εχεις φοβο για τελωνειο γιατι κρατανε ενα ποσο ως Import Fees Deposit.

Εγω εχω παρει απο Ιαπωνια χωρις να πληρωσω τελωνειο και απο οσο θυμαμαι ενας συμφορουμιτης απο Αμερικη επισης μεσα στο 2020. 

Ηρθε με DHL και με ειδοποιησαν να τους δωσω στοιχεια και ΑΦΜ και αρχικα φοβηθηκα οτι θα πληρωσω τσαμπα λεφτα αλλα δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

 

Εδιτ: Εννοειται να ερχεται με Global Shipping Program (η καπως ετσι το λενε)

Επεξ/σία από kosutasu22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosutasu22 είπε

Απο οσο γνωριζω εαν παρεις αντικειμενο sold by / fulfilled by Amazon δεν εχεις φοβο για τελωνειο γιατι κρατανε ενα ποσο ως Import Fees Deposit.

Εγω εχω παρει απο Ιαπωνια χωρις να πληρωσω τελωνειο και απο οσο θυμαμαι ενας συμφορουμιτης απο Αμερικη επισης μεσα στο 2020. 

Ηρθε με DHL και με ειδοποιησαν να τους δωσω στοιχεια και ΑΦΜ και αρχικα φοβηθηκα οτι θα πληρωσω τσαμπα λεφτα αλλα δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

 

Εδιτ: Εννοειται να ερχεται με Global Shipping Program (η καπως ετσι το λενε)

σε ευχαριστω πολυ φιλε. γνωριζω προφανως για την μεθοδο με την ακριβη αποστολη απο το αμαζον, οπου προπληρωνεις τελωνειο. δεν αναφερομαι σε αυτη. αναφερομαι στο να διαλεξεις την φθηνη αποστολη, και να ερθει με dhl. τοτε, αν εισαι κατω απο 22 ευρω ειναι ολα καλα? ή με το που παει κατι σε κουριερ και αυτοι μπαινουν στη διαδικασια να τσεκαρουν τι και πως, θα σε χρεωσουν κατι τις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ δεν το ξερω αυτο αλλα υποψιαζομαι πως απλα δε θα πληρωσεις φπα αλλα τον εκτελωνισμο, που ειναι ενα σωρο λεφτα στις εταιριες κουριερ, θα τον πληρωσεις. Ας πει καποιος αλλος αν γνωριζει.

 

Αν ερθει με usps ισχυει οτι για ολες τις τριτες χωρες και με τις διαδικασιες των ελτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Χμ δεν το ξερω αυτο αλλα υποψιαζομαι πως απλα δε θα πληρωσεις φπα αλλα τον εκτελωνισμο, που ειναι ενα σωρο λεφτα στις εταιριες κουριερ, θα τον πληρωσεις. Ας πει καποιος αλλος αν γνωριζει.

 

Αν ερθει με usps ισχυει οτι για ολες τις τριτες χωρες και με τις διαδικασιες των ελτα.

καταλαβαινεις λοιπον τον προβληματισμο μου τωρα που το αμαζον αρχισε να στελνει με dhl. αν ειμα ικατωαπο την ατελεια θαειναι ολα καλα, ή θα μου φορεσουν κανα καπελο? θα ρωτησω και το αμαζον καιοτι μαθω σας λεω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω νεα. Η dhl ειπε πως αν το συνολο ειναι κατω απο 22 δεν πληρωνω τιποτα. Οποτε το σιγουρεψαμε αυτο. Θα επανελθω, καθως ρωτησα και κατι αλλα, αργοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παει το χασαμε το αμαζον πατριοτεεεες.

λοιπον ειχα μιλησει πριν παραγγειλω απο το αμερικανικο αμαζον 2 βινυλια μειντεν, και μου ειχε πει ο πωλητης οτι αν πληρωσω τελωνειο, θα μου τα δωσει το αμαζον πισω. εχω σκρινσοτςκαι απολα.

τα ζωα εστειλαν με dhl. τελωνειο 53 ευρω. τα πληρωσα γιατι ειπα θα τα παρω πισω. μιλαω με αμαζον, και αρχιζουν και μου τα γυρνανε. πρωτη φορα κανουν πισω σε κατι που εχουν συμφωνησει. με τα πολλα, τα πηρα πισω σε κρεντιτ. αλλα να το κανω τι, οταν πρεπει να ειμαι συνολικα κατω απο 22 ευρω?

η dhl μου ειπε ξεκαθαρα πως ακομα και αν γραφει το ινβοις οτι μου καναν διαγραφη τηςτιμης του δισκου λογω κρεντιτ (αμα παρω και καλα στο μελλον), δεν τους νοιαζει, κοιτανε το ποσο θα μου το πουλαγαν οι ιδιοι. οποτε πρεπει ανεξαρτητως κρεντιτ να ειμαι κατω απο 22.

αρα μαγκες, θελει πλεον προσοχη το αμαζον γιατι αν στελνουν με dhl, εστω και 22.01 να ειναι την φαγατε χοντρα. ενα 50αρικακι.

βρηκα 2 βινυλια και ενα για εναν φιλο που ηταν σε προσφορα και εκανα 3 παραγγελειες για να χαλασω το κρεντιτ. αλλη μια θα κανω και μετα τερμα το αμαζον.... με usps ποτε δεν σταματαγε τιποτα,. παιρνω βινυλια απο αμαζον 3 χρονια τωρα. ουτε μια φορα τελωνειο

και η εξτρα βλακεια με το αμαζον ειναι πως με τα κρεντιτ που εχω, αν πληρωσω σε ευρο, παλι επειδη η αρχικη αξια του προιοντος αναγραφεται σε δολλαρια (καψιμο, το τελικο ποσο μετατρεπουν και οχι καθε ενα ποσο σε ευρω), αμα φτασει ελλαδα, θα κανουν εκεινμοι την ισοτιμια. και πηρα εναν δισκο ο οποιος ειναι 25.37 δολλαρια. βγαινει με την τωρα ισοτιμισ 20.κατι ευρω. αν η ισοτιμια ανεβει στο 0.87, μου βγαινει πανω απο 22 ευρω το πακετο. αναρωτιεμαι με ποια ισοτιμια δουλευει η dhl.  τα ελτα βγαζουν καθε μηνα ισοτιμια. τα κουριερ? κατα το δοκουν?

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα έχω μια ερώτηση. Για αγορά από bangood  . Θέλω να παραγγείλω κάτι αξίας 55 ευρώ . Από Κίνα . Έχει δύο επιλογές eu priority 4.5 ευρώ και PDM 7 ευρώ. Αν θέλω να έρθει με DHL και χωρίς τελωνείο τι κάνω; Διάβασα ότι με EU priority υπάρχει πιθανότητα να περάσει. Τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikolastas είπε

Παιδιά καλησπέρα έχω μια ερώτηση. Για αγορά από bangood  . Θέλω να παραγγείλω κάτι αξίας 55 ευρώ . Από Κίνα . Έχει δύο επιλογές eu priority 4.5 ευρώ και PDM 7 ευρώ. Αν θέλω να έρθει με DHL και χωρίς τελωνείο τι κάνω; Διάβασα ότι με EU priority υπάρχει πιθανότητα να περάσει. Τι ισχύει;

Δεν παρέχει επιλογή αποστολής με dhl χωρίς τελωνείο από όσο θυμάμαι το συγκεκριμένο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δεν παρέχει επιλογή αποστολής με dhl χωρίς τελωνείο από όσο θυμάμαι το συγκεκριμένο site

Εμενα με EU Priority Line ηρθε με DHL Paket και παραδοση αθηνα με DHL Express

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...