Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, jimmisk1974 είπε

Καλημερα σας,  ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις να αλλαξε κατι με αγορες απο ebay  και Αγγλια ?

Ειχα κερδισει απο προχτες σε δημοπρασια ενα λαπτοπ     και ηταν να πληρωσω την αξια του λαπτοπ  +  27 ευρω μεταφορικα ,  απλα δεν ειχα χρηματα τραπεζα και εβαλα πριν λιγο.   Παω να πληρωσω τωρα  και μου βγαζει  +  ακομα  35 ευρω import charges  (  που προχτες ΔΕΝ εβγαζε )  .

Αλλαξε κατι ?  Mπηκαν  Import charges απο Αγγλια ?   Γιατι  μονο Αμερικη  μπαινουν απο ebay.

Αντε καλη αρχη και καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω δεν εχω δει σε κανενα listing του ebay import charges απο αγγλια. Ετσι κι αλλιως, οποιαδηποτε τελωνειακη χρεωση απο UK θα ισχυσει για πακετα που θα ΦΥΓΟΥΝ μετα απο την 1/1/21 απο αγγλια, αν εχει φυγει πριν την 1η Ιανουαριου δεν πρεπει να περασει τελωνειο (δεν εχει γινει declaration και θεωρειται tax free κατα το export)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alphagamerz είπε

Εγω δεν εχω δει σε κανενα listing του ebay import charges απο αγγλια. Ετσι κι αλλιως, οποιαδηποτε τελωνειακη χρεωση απο UK θα ισχυσει για πακετα που θα ΦΥΓΟΥΝ μετα απο την 1/1/21 απο αγγλια, αν εχει φυγει πριν την 1η Ιανουαριου δεν πρεπει να περασει τελωνειο (δεν εχει γινει declaration και θεωρειται tax free κατα το export)

Το τελωνείο ισχυει την ημερομηνία εισαγωγής του δέματος στο ελληνικό τελωνείο και οχι ποτε θα φυγει απο αγγλια

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Lenovo-V14-ADA-14-Best-Selling-Laptop-AMD-Ryzen-3-3250U-4GB-RAM-256GB-SSD-Win10/193766569582?epid=18042721627&hash=item2d1d63366e%3Ag%3AR9cAAOSwnRpfxivI&_trkparms=%26rpp_cid%3D5fd8fb5000a9e0c6ee2b4112

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγώ κοιταγα στο .com , γι αυτο δεν ειχα δει import charges. Ακριβως το ιδιο listing σε ebay.com: https://www.ebay.com/itm/Lenovo-V14-ADA-14-Best-Selling-Laptop-AMD-Ryzen-3-3250U-4GB-RAM-256GB-SSD-Win10/193766569582?epid=18042721627

Δεν κανει αναφορα σε κατι.

Επισης περιεργο ειναι οτι στο .co.uk γραφει μεν zero customs charges αλλα απο κατω σου λεει ποσο import charges πρεπει να πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ήδη αναφέρθηκε, αλλά ότι έρχεται με DHL Paket από Γερμανία (επαγγελματικό λογαριασμό), έχει πλέον όριο στις διαστάσεις (40x40x40cm μέγιστο). Στις 22/12 μου στάλθηκε δεματάκι και 23/12 επιστράφηκε στον αποστολέα. Μιας και πρόκειται για Lego για τον ανηψιό, είπα τον Γερμανό να ανοίξει το πακέτο και να τα συσκευάσει σε κάτι μικρότερο (για να δούμε). Τα δέματα με "κανονική" DHL (Express, κτλ) δεν έχουν περιορισμό μιας και έλαβα σήμερα δέμα 5kg πάλι από Γερμανία. Μπάχαλο η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2020 στις 7:20 ΠΜ, nteminio είπε

Καλημερα παιδια, 

 

ο αδερφος μου που μενει στην Καλιφορνια στις ΗΠΑ, εχει ετοιμασει ενα δεμα με διαφορα δωρακια για να μας το στειλει τα Χριστουγεννα. Τα δωρακια αυτα μπορει να ειναι διακοσμητικα και αναμνηστικα απο διαφορες πολεις, ρουχαλακια και μπορει και καποιο ηλεκτρικο ειδος οπως ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα. 

Γνωρίζει κανείς από εσας τα τσακάλια, εαν μπορω να του προτεινω καποιον συγκεκριμενο τροπο αποστολής ώστε να επιβαρυνθω με οσο το δυνατον χαμηλοτερο τελωνειο εδω στην Ελλαδα?

Ηρθε το δέμα ηρθε και η λυπητερή απο την UPS. Τσιμπημένα δεν ειναι? Τα περιμενα φθηνοτερα. Σωζεται τιποτα?

Screenshot_20201224-164358_Email.jpg

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για UPS οχι ειναι αναμενομενο.

Επρεπε να ειχαν σταλει με απλο ταχυδρομειο, θα επαιρνε παραπανω αλλα θα γλιτωνατε πολλα χρηματα. Αν τα εστελνε πιο νωρις ισως να τα παιρνατε και στην ωρα τους.

Υποψη παντως πως σε μια φιλη ειχαν στειλει πραγματακια απο την Ιαπωνια οι γονεις της σε απλο δεμα και στο τελωνειο των ελτα χρεωσαν 50 ευρω που σημαινει οτι θεωρησαν πως το δεμα ειχε αξια 140 ευρω.

Αρα γενικα παιζει να ειχες χρεωση αλλα τα κουριερ ειναι γνωστα πιασεκωλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nteminio είπε

Ηρθε το δέμα ηρθε και η λυπητερή απο την UPS. Τσιμπημένα δεν ειναι? Τα περιμενα φθηνοτερα. Σωζεται τιποτα?

Screenshot_20201224-164358_Email.jpg

Αν αυτό οου πήρες το έπαιρνες απο εδω, θα ειχες διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν αυτό οου πήρες το έπαιρνες απο εδω, θα ειχες διαφορά;

Δεν αγορασα κατι, ο αδερφος μου απο την Αμερικη μας στελνει ένα δέμα με δωρα καθε Χριστουγεννα, όπως κι εμεις σε εκεινους. Του ειπα να το στειλει με usps οπως με συμβουλεψαν εδω, αλλα τελικα το εστειλε με ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο επηρεαζει και τα του παραεμποριου οπως ebay που ψωνιζουμε εμεις?

https://www.gocar.gr/news/feed/34397,Oristikh_h_emporikh_symfwnia_gia_to_Brex.html

αν ΝΑΙ, ειναι θετικη εξελιξη (γενικα ειναι θετικη, αλλα anyway)

Επεξ/σία από Thrylos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά..!!

Παρήγγειλα ένα προϊόν από Amazon.com (Expedited shipping-Sold by Amazon Export Sales LLC) που περιείχε τα Import fees κτλ.  Μου το έστειλαν με Aramex από Νέα Υόρκη πριν από 7 μέρες.
 

Μπήκα σήμερα να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται και μου γράφει: Clearance delay Limassol, CY. Your package is being processes by Customs officials. Aramex may require additional information from you.

Έβαλα και το tracking number στο  track17 και εκεί μου γράφει: Larnaca Express Hub, Cyprus. Shipment held for Customs Clearance- Awaiting duty and tax payment from Customer.  

Παίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη πλήρωσα στην Amazon;; Αν παίζει κάποιο ρόλο, το προϊόν είχε τελική αξία με τα μεταφορικά και τους δασμούς 193€.

Ευχαριστώ προκαταβολικά..!!  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά..!!

Παρήγγειλα ένα προϊόν από Amazon.com (Expedited shipping-Sold by Amazon Export Sales LLC) που περιείχε τα Import fees κτλ.  Μου το έστειλαν με Aramex από Νέα Υόρκη πριν από 7 μέρες.
 

Μπήκα σήμερα να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται και μου γράφει: Clearance delay Limassol, CY. Your package is being processes by Customs officials. Aramex may require additional information from you.

Έβαλα και το tracking number στο  track17 και εκεί μου γράφει: Larnaca Express Hub, Cyprus. Shipment held for Customs Clearance- Awaiting duty and tax payment from Customer.  

Παίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη πλήρωσα στην Amazon;; Αν παίζει κάποιο ρόλο, το προϊόν είχε τελική αξία με τα μεταφορικά και τους δασμούς 193€.

Ευχαριστώ προκαταβολικά..!!  

 

Δεν νομίζω να πληρώσεις τίποτα αλλά κάνε ένα τηλέφωνο στην aramex πιθανόν να σου ζητήσουν κάποια εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό άσχετος που είναι όλα προπληρωμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Eγω μολις ειδα.
Περαστικα μας..

Χτες πάντως βγήκε η Συμφωνία ΕΕ-UK πως θα υπάρχουν μηδενικοι δασμοί. Όποτε αναμένουμε απο το Ebay να το αλλαξει αυτό σύντομα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...