Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Πότε έκανες την συγκεκριμένη παραγγελία από το iHerb;

Τέλη εκτελωνισμού πληρώνεις γιατί το τελωνείο «αναγκάστηκε» να ασχοληθεί με το δέμα σου παραπάνω από το απολύτως ελάχιστο που θα ασχολείτο αν ο πωλητής είχε κάνει σωστά την διαδικασία χρέωσης και απόδοσης ΦΠΑ μέσω του IOSS.
Είναι το κόστος της υπηρεσίας του.

31/12/2021 έφυγε το δέμα απο Αμερική...

τι διεκδικώ μετα απο i herb ολο το ποσο που θα πληρώσω εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Για αγορα απο Κινα (οχι Aliexpress κτλ) αξιας περιπου 170ε μαζι με τα μεταφορικα, ποσο να υπολογιζω οτι θα πληρωσω τελωνειο?

kana 25-30 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geo1985geo είπε

31/12/2021 έφυγε το δέμα απο Αμερική...

τι διεκδικώ μετα απο i herb ολο το ποσο που θα πληρώσω εδώ?

Ναι.

Στείλε τους την απόδειξη πληρωμής από τα ΕΛΤΑ καθώς και το screenshot από το SMS που θα σου στείλουν όπου θα γράφει τον αριθμό αποστολής και το ποσό που ζητάει το τελωνείο.
Και γράψε τους ότι υπολόγισαν λάθος τον ΦΠΑ που σου χρέωσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, draculias είπε

Τελικά μια χαρά έχουν σταθεροποιηθεί οι χρόνοι αποστολής από Η.Π.Α.

Αγορά εκτός πλατφόρμας, μέσω paypalπάντα με USPS, 21/1/22 παράδοση στο τοπικό υποκατάστημα USPS εκεί, παραλαβή από τοπικό ΕΛΤΑ εδώ 02/02/22. 13 ημερολογιακές μέρες.

Φίνα.

 

Αγορα απο Αμερικη τον Νοεμβρη, μεσω paypal, εκτος πλατφορμας, με USPS, δεν μου ηρθε ποτε.

Αγορα απο Αμερικη τον Δεκεμβρη, μεσω paypal, εκτος πλατφορμας, με DHL, φτασαμε στον Φεβρουαριο, και τωρα μολις μπηκε Ελλαδα.

Μιλαμε για ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ.

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kalotina75 είπε

Αποστολή από Αμερική με usps αξίας 72 δολαρίων μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι θα πληρώσω τελικά εδώ ευχαριστώ

Κανονικά κανά 15άρι θα έλεγα, δώσε όμως πληροφορίες... είναι συνολική αξία (με τα μεταφορικά?) τα 72 δολάρια, είναι αγορά από κάποια πλατφόρμα ή χωρίς? είναι tracked το δέμα σου?

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Αγορα απο Αμερικη τον Νοεμβρη, μεσω paypal, εκτος πλατφορμας, με USPS, δεν μου ηρθε ποτε.

Αγορα απο Αμερικη τον Δεκεμβρη, μεσω paypal, εκτος πλατφορμας, με DHL, φτασαμε στον Φεβρουαριο, και τωρα μολις μπηκε Ελλαδα.

Μιλαμε για ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ.

:(

Για DHL δεν έχω άποψη (και δεν θέλω να έχω, λόγω πρόσθετων επιβαρύνσεων προφανώς). Παρόλα αυτά, υποτίθεται πληρώνεις DHL παραπάνω για να έρθει υποτίθεται γρήγορα... 

Για usps, τι να πω.. ήταν tracked το δέμα σου? ήταν φυσιολογικοί/λογικοί οι χρόνοι από την ηλεκτρονική καταχώριση του αποστολέα μέχρι να αναχωρήσει από αεροδρόμιο στις Η.Π.Α.?

Εάν και αυτά ήταν ΟΚ, τότε (αφού είναι και από Νοέμβρη όπως λες) μάλλον "χάθηκε" στην πορεία εδώ.

Αποζημιώθηκες τουλάχιστον (έτσι για την ιστορία)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Κανονικά κανά 15άρι θα έλεγα, δώσε όμως πληροφορίες... είναι συνολική αξία (με τα μεταφορικά?) τα 72 δολάρια, είναι αγορά από κάποια πλατφόρμα ή χωρίς? είναι tracked το δέμα σου?

Για DHL δεν έχω άποψη (και δεν θέλω να έχω, λόγω πρόσθετων επιβαρύνσεων προφανώς). Παρόλα αυτά, υποτίθεται πληρώνεις DHL παραπάνω για να έρθει υποτίθεται γρήγορα... 

Για usps, τι να πω.. ήταν tracked το δέμα σου? ήταν φυσιολογικοί/λογικοί οι χρόνοι από την ηλεκτρονική καταχώριση του αποστολέα μέχρι να αναχωρήσει από αεροδρόμιο στις Η.Π.Α.?

Εάν και αυτά ήταν ΟΚ, τότε (αφού είναι και από Νοέμβρη όπως λες) μάλλον "χάθηκε" στην πορεία εδώ.

Αποζημιώθηκες τουλάχιστον (έτσι για την ιστορία)?

Η αρχικη αποστολη ηταν με usps, untracked. Μαλλον χαθηκε.

Εκαναν επαναποστολη, tracked, με dhl. Δεκεμβρη. Μετα απο 2 μηνες, εμφανιστηκε στο ΓΕΤΑ, και με ελλιπη πληροφοριακα στοιχεια. Καλο Πάσχα οπως λετε εδω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

Η αρχικη αποστολη ηταν με usps, untracked. Μαλλον χαθηκε.

Εκαναν επαναποστολη, tracked, με dhl. Δεκεμβρη. Μετα απο 2 μηνες, εμφανιστηκε στο ΓΕΤΑ, και με ελλιπη πληροφοριακα στοιχεια. Καλο Πάσχα οπως λετε εδω.

 

Μάλλον η ευθύνη γέρνει σημαντικά προς αμερικανικό έδαφος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, draculias είπε

Κανονικά κανά 15άρι θα έλεγα, δώσε όμως πληροφορίες... είναι συνολική αξία (με τα μεταφορικά?) τα 72 δολάρια, είναι αγορά από κάποια πλατφόρμα ή χωρίς? είναι tracked το δέμα σου?

 

δεν εχει χρεωσει φπα καθολου  

ναι ειναι με τα μεταφορικα

USPS First Class Package International  το εστειλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, draculias είπε

Παρόλα αυτά, υποτίθεται πληρώνεις DHL παραπάνω για να έρθει υποτίθεται γρήγορα... 

 

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Η αρχικη αποστολη ηταν με usps, untracked. Μαλλον χαθηκε.

Εκαναν επαναποστολη, tracked, με dhl. Δεκεμβρη. Μετα απο 2 μηνες, εμφανιστηκε στο ΓΕΤΑ, και με ελλιπη πληροφοριακα στοιχεια. Καλο Πάσχα οπως λετε εδω.

Για να μπηκε ΓΕΤΑ, του ηρθε με το dhl paket (την φθηνη υπηρεσια δλδ της dhl), και σωστα ερχεται μεσω ΕΛΤΑ.

Το δικου μου μεσω dhl απο Καναδα

image.png.b40a821c17f7344f102442203dfdae77.png

14 ώρες πριν, draculias είπε

Μάλλον η ευθύνη γέρνει σημαντικά προς αμερικανικό έδαφος...

Για το χαμενο πακετο? Δεν νομιζω. Απλα ισως του εμφανιστει στην πορτα του καποια στιγμη. Και εμενα εταιρεια μου ξανα εστειλε με fedex με προ πληρωμενο τελωνειο, "αργοπορημενο" αντικειμενο, για τον ιδιο λογο.

Εχει παρει καποιος με fedex τελευταια? Μου κανει εντυπωση που ειναι 2 μερες στο Μεμφις και εχω προγραμματισμενη παραλαβη Δευτερα

image.png.62bb9de3ac0965e00811e7d940baa6be.png

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να πάρω ένα λάπτοπ που βρήκα σε καλή τιμή στο Αγγλικό Amazon. Επειδή δεν εχω ψωνίσει κάτι από τότε που έφυγε η Αγγλία από την ένωση. Πληρώνω μόνο όσα λέει + τα μεταφορικά;;;

Με ποια courier στέλνουν συνήθως τέτοια πράγματα όπως το λάπτοπ;;;;

 

https://www.amazon.co.uk/ASUS-Vivobook-OLED-Screen-i3-1115G4/dp/B097BXSCNQ?ref_=ast_sto_dp&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Για να μπηκε ΓΕΤΑ, του ηρθε με το dhl paket (την φθηνη υπηρεσια δλδ της dhl), και σωστα ερχεται μεσω ΕΛΤΑ.

Το δικου μου μεσω dhl απο Καναδα

image.png.b40a821c17f7344f102442203dfdae77.png

Για το χαμενο πακετο? Δεν νομιζω. Απλα ισως του εμφανιστει στην πορτα του καποια στιγμη. Και εμενα εταιρεια μου ξανα εστειλε με fedex με προ πληρωμενο τελωνειο, "αργοπορημενο" αντικειμενο, για τον ιδιο λογο.

Εχει παρει καποιος με fedex τελευταια? Μου κανει εντυπωση που ειναι 2 μερες στο Μεμφις και εχω προγραμματισμενη παραλαβη Δευτερα

image.png.62bb9de3ac0965e00811e7d940baa6be.png

 

Και το δικο μου δεμα απο Καναδα ειναι! Ειπα Αμερικη, νομιζα δεν εχει διαφορα. Ετσι κι αλλιως το δεμα περναει απο USA, δεν ερχεται απευθειας απο Καναδα, αν καταλαβα καλα.

Το δεμα απο usps, αγνοειται. Αποστολη Νοεμβρη, untracked.

Το δεμα του Δεκεμβρη, με dhl, οπως ειπα εμφανιστηκε ΓΕΤΑ, και το βλεπω μεσω Ελτα.

Δυστυχως, ο αποστολεας (Καναδας) δεν υποστηριζε IOSS. Αλλα δεν περιμενα ουτε να χαθει με usps, ούτε να κανει μηνες με dhl...

Δικη σου εκτιμηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...