Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Δεν επικοινωνουμε μαλλον παιδια. Ας απαντησει καποιος που εχει καταλαβει τι εννοω. Ψαχνω μεσαζοντα αν υπαρχει να μου μεταφερει τα πραγματα απο Αμερικη - Ελλαδα. Αν συμφερει φυσικα.

Σε αυτες τις εταιρειες που εκανες quote, βαλε και την eshopwedrop και δες ποια σε εξυπηρετει. Τελωνειο θα πληρωσεις εδω οπως και να εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα!

Δεμα απο Κινα,με απλο ταχυδρομειο,δηλωμενο 40 ευρω,ποσο τελωνειο πληρωνει στην Ελλαδα?

Κατα τον εκτελωνισμο τι ζητείτε για ν αποδειχθει η αξια του αντικειμενου?

Αποδειξη απο τον πωλητη? Τραπεζικη συναλλαγή?

Ευχαριστω για οποιαδήποτε απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stathis5341 είπε

Καλημερα!

Δεμα απο Κινα,με απλο ταχυδρομειο,δηλωμενο 40 ευρω,ποσο τελωνειο πληρωνει στην Ελλαδα?

Κατα τον εκτελωνισμο τι ζητείτε για ν αποδειχθει η αξια του αντικειμενου?

Αποδειξη απο τον πωλητη? Τραπεζικη συναλλαγή?

Ευχαριστω για οποιαδήποτε απαντηση!

Έχεις αγοράσει από κάποιο μαγαζί; Κατά την πληρωμή αναφέρεται πουθενά "vat included"; Με ποια μέθοδο αποστολής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καποιο απο τα γνωστα μαγαζια,εταιρεία απο Aliexpress,συνομιλω μαζι τους με email,δεν εχω κανει αγορα ακομα οποτε δεν γνωριζω αν αναγραφεται καπου vat included 

Το γνωριζω οτι θα πληρωσω τελωνειο απο Κινα με τον συγκεκριμενο τροπο,απλα αν γνωριζει καποιος πως γινεται η διαδικασια εκτελωνισμου και τι ζητανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stathis5341 είπε

Δεν ειναι καποιο απο τα γνωστα μαγαζια,εταιρεία απο Aliexpress,συνομιλω μαζι τους με email,δεν εχω κανει αγορα ακομα οποτε δεν γνωριζω αν αναγραφεται καπου vat included 

Το γνωριζω οτι θα πληρωσω τελωνειο απο Κινα με τον συγκεκριμενο τροπο,απλα αν γνωριζει καποιος πως γινεται η διαδικασια εκτελωνισμου και τι ζητανε?

Μπορείς να τους ρωτήσεις λοιπόν αν στην τιμή περιλαμβάνεται και ο Φπα και αν κάνουν τη διαδικασία απόδοσης. Η διαδικασία εκτελωνισμου γίνεται από την μεταφορική που θα αναλάβει το δέμα σου και αν υπάρχει χρέωση θα επικοινωνήσουν μαζί σου στο τηλέφωνο ή το email που έχει πάνω το δέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Και η μεταφορικη τι ζητάει? Αποδειξη απο το κινεζικο καταστημα η αποδεικτικο τραπεζικης συναλλαγης/paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stathis5341 είπε

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Και η μεταφορικη τι ζητάει? Αποδειξη απο το κινεζικο καταστημα η αποδεικτικο τραπεζικης συναλλαγης/paypal?

Έχω εμπειρία μόνο από ελτα σε αυτό το θέμα τα οποία μου είχαν ζητήσει κίνηση κάρτας και το invoice. Με τα καινούργια μέτρα νομίζω δεν ζητάνε τίποτα και χρεώνουν ανάλογα της δηλωμενη αξίας. Δεν είμαι και σίγουρος σε αυτό βέβαια γιατί το τελευταίο τελωνείο που πλήρωσα ήταν προ τριετίας. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Έχω εμπειρία μόνο από ελτα σε αυτό το θέμα τα οποία μου είχαν ζητήσει κίνηση κάρτας και το invoice. Με τα καινούργια μέτρα νομίζω δεν ζητάνε τίποτα και χρεώνουν ανάλογα της δηλωμενη αξίας. Δεν είμαι και σίγουρος σε αυτό βέβαια γιατί το τελευταίο τελωνείο που πλήρωσα ήταν προ τριετίας. 😁

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!
Μου έστειλαν από ελβετική εταιρία που δουλεύω ένα λάπτοπ το οποίο σταμάτησε Σπάτα και δεν βγάζω άκρη. Το κουτί του λάπτοπ είχε ανοιχτεί και από την UPS Ελβετίας τους είπαν να γράψουν στο πακέτο non-taxable, internal use. Η υπάλληλος εκτελωνισμού της UPS Ελλάδας επιμένει ότι πρέπει να εκτελωνιστεί (24% φπα, συν εργατικά. Συνεργείο καταντήσαμε :P)

Επίσης μου είπανε ότι ακόμη και αν πληρωθεί το ποσό από τον αποστολέα, εγώ θα πρέπει όπως και να ’χει να βγάλω EORI για να παραλάβω. Μου είπε και κάτι άλλο και επέμενε, το οποίο μου φάνηκε κουλό. Ακόμα και τα μεταχειρισμένα πράγματα εκτελωνίζονται. Είναι καινούριο αυτό ή απλά έχασα επεισόδια;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MoDeViL είπε

Το κουτί του λάπτοπ είχε ανοιχτεί και από την UPS Ελβετίας τους είπαν να γράψουν στο πακέτο non-taxable, internal use. Η υπάλληλος εκτελωνισμού της UPS Ελλάδας επιμένει ότι πρέπει να εκτελωνιστεί (24% φπα, συν εργατικά. Συνεργείο καταντήσαμε :P)

Ας επικοινωνησουν με της Ελβετιας. Για να το εκαναν εκει, σημαινει οτι γινεται. Φανταζομαι θα σταλθηκε με καποια επιβεβαιωση οτι προοριζεται σε υπαλληλο, οποτε και για αυτο στην Ελβετια το εκαναν αυτο. Αν οχι, επικοινωνεις με την εταιρεια να σου επιστρεψουν τα χρηματα του εκτελωνισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί.. Δεν έχω βγάλει άκρη τι παίζει με την Fedex.

Θέλω να πάρω ένα δισκάκι που έχει αξία κάτω από 100 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και φπα... Το θέμα είναι το εξής.. Αυτό που θέλω βρίσκεται κάπου στην Κορέα.. Δυστυχώς στέλνει μέσω Fedex.. Αν το πάρω πόσο θα πληρώσω ή μάλλον πόσο βγαίνει το τελωνείο;

Γνωρίζω για την Ελτά κυρίως.. Δεν ξέρω τι παίζει με τα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Καλησπέρα σας.

Με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί.. Δεν έχω βγάλει άκρη τι παίζει με την Fedex.

Θέλω να πάρω ένα δισκάκι που έχει αξία κάτω από 100 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και φπα... Το θέμα είναι το εξής.. Αυτό που θέλω βρίσκεται κάπου στην Κορέα.. Δυστυχώς στέλνει μέσω Fedex.. Αν το πάρω πόσο θα πληρώσω ή μάλλον πόσο βγαίνει το τελωνείο;

Γνωρίζω για την Ελτά κυρίως.. Δεν ξέρω τι παίζει με τα άλλα...

Αν στην τιμή έχει χρεωθεί ο Φπα γιατί να πληρωσεις τελωνείο; 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Αν στην τιμή έχει χρεωθεί ο Φπα γιατί να πληρωσεις τελωνείο; 

Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω :(. Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να την πατήσω.

Αυτό γράφει πάντως στο ebay..

"International shipment of items may be subject to customs processing and additional charges."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, L-Griever είπε

Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω :(. Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να την πατήσω.

Αυτό γράφει πάντως στο ebay..

"International shipment of items may be subject to customs processing and additional charges."

Μίλησε με τον πωλητή  ώστε να σε διαβεβαιώσει ότι κάνει σωστά τη διαδικασία απόδοσης του ΦΠΑ και δεν θα έχεις έξτρα χρεώσεις εδώ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...