Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Όχι, παρέλαβα, εννοώ στο site του Ali Express τι να κάνω.

886299332_2022-02-17140000.jpg.5c8ad555fa86a829e190c4783b2c1295.jpg

Υπήρξε και ένα θέμα με το προϊόν (αναμενόμενο ήταν) και το συζητάμε με τον πωλητή.

Εννοείς ήταν ελαττωματικό; Αν ναι, σε αυτή την περίπτωση πατάς το confirm για να επιβεβαιώσεις ότι παρέλαβες και μιλάς με τον πωλητή για επιστροφή ή Refund. Το ali σε αφήνει να κάνεις dispute μέχρι και 15 μέρες από την παραλαβή. Οπότε αν δεν τα βρείτε με τον πωλητη πατάς dispute και το θέμα λύνεται σε λίγες μέρες από την πλατφόρμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Nnoutas είπε

Εννοείς ήταν ελαττωματικό;

Όχι ακριβώς, μη συμβατό. Δεν βλέπω να γίνεται κάτι, έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα θαύματα, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...

Αν χρειαστεί να το επιστρέψω πίσω χρεώνομαι/ που/ πως το στέλνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Όχι ακριβώς, μη συμβατό. Δεν βλέπω να γίνεται κάτι, έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα θαύματα, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...

Αν χρειαστεί να το επιστρέψω πίσω χρεώνομαι/ που/ πως το στέλνω;

Ήταν λάθος δικό σου ή λάθος περιγραφή του προϊόντος; Στην πρώτη περίπτωση και ανάλογα το κόστος μπορείς να ζητήσεις Refund από το ali με αιτιολογία ψευδής περιγραφής. Στην δεύτερη περίπτωση, μιλάς με πωλητή και αν συμφωνήσετε σου στέλνει αυτός τη διεύθυνση. Εσύ πας ταχυδρομείο και το στέλνεις συστημένο. Αν φτάσεις σε αυτό το σημείο στείλε μου μήνυμα να σε καθοδήγησω όσο μπορώ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακομη και δεματα απο Κινα με speedpak, που εκαναν παντα το πολυ 3 βδομαδες να ερθουν, πλεον κανουν γυρω στον 1,5μηνα - αυτο θεωρειται fast, καταλαβαινεις τι γινεται...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Όμως με την Speedex θα γλυτώσεις την έχτρα χρέωση και την ταλαιπωρία από το τελωνείο ή θα σου έρθει ακόμα πιο ακριβό το «κουστουμάκι»;

Πιστεύω το λάθος είναι του μεταφορέα που χρησιμοποιούν και παραδιδει στα ΕΛΤΑ. Αυτός κατι δεν δηλώνει σωστά στο IOSS. Επειδή με την DPD λειτουργεί σωστά το IOSS,  ευελπιστώ ότι θα ισχύει το ιδιο και για την speedex. Ετσι κι αλλιώς τα χρήματα θα τα παρεις σίγουρα πίσω απο το iherb, και θα έχεις και το δέμα σπίτι σου οπότε μου φαίνεται καλή επιλογή.

Στις 16/2/2022 στις 2:39 ΜΜ, mar.pan. είπε

Ναι από iherb είναι κι αυτή.

Για τις άλλες όμως έκανα λάθος, καλά που ρώτησες και το ξανακοιταξα! Εχω 2 λογ/σμους στο iherb και τους μπέρδεψα. 

Αυτά που παρέλαβα και μου ζήτησαν να ξαναπληρώσω είναι με 13%, οπότε μπορεί αυτή η τελευταία στις 3/2 με το 24% που μπήκε τελωνείο σε 12 μέρες να μην έχει πρόβλημα και να την παραλάβω ελεύθερη. Τις επόμενες μέρες θα ξέρω και θα ενημερώσω.

Τελικά  μου ήρθε sms απ το ταχυδρομείο να πληρώσω ΦΠΑ και τέλη για το δέμα που περίμενα από iherb (παραγγελία 3/2) για το οποίο ηδη ειχα πληρώσει 24%, που σημαίνει ότι το θέμα με το IOSS δεν εχει διορθωθεί, παρόλο που διορθωσαν το ΦΠΑ.

Το καλό πάντως είναι ότι η παραγγελια εγινε 3/2, το δέμα μπήκε τελωνείο 15/2 και 18/2 έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, mar.pan. είπε

Τελικά  μου ήρθε sms απ το ταχυδρομείο να πληρώσω ΦΠΑ και τέλη για το δέμα που περίμενα από iherb (παραγγελία 3/2) για το οποίο ήδη ειχα πληρώσει 24%, που σημαίνει ότι το θέμα με το IOSS δεν εχει διορθωθεί, παρόλο που διορθωσαν το ΦΠΑ.

Τραγικό!

Παρόλο που σου επιστρέφει το iHerb τα χρήματα...

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους . Εκανα μια αγορα απο Amazon UK. Κοστος (με μεταφορικα) GBP 36.77 και εβαλε ΦΠΑ GBP 8.82 (24%).   Εδω τι πληρωνω....? Δεν βλεπω να γραφει κατι για τελωνείο κλπ....

Καλο ΣΚ

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κάτι από Αγγλία.

Μπορεί να μου πει κάποιος από ποιο ποσό και πάνω πληρώνω τελωνείο και τι ύψος αναμένεται περίπου να έχει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Θέλω να πάρω κάτι από Αγγλία.

Μπορεί να μου πει κάποιος από ποιο ποσό και πάνω πληρώνω τελωνείο και τι ύψος αναμένεται περίπου να έχει?

Ευχαριστώ

Ότι ισχύει για εκτός ΕΕ χώρες.
Τελωνείο από 0€ με 24% ΦΠΑ στην τιμή αγαθού+ μεταφορικά που πλήρωσες.

Αυτό για αγορές μέχρι 150€.
Από κει και πάνω αλλάζει χρέωση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ότι ισχύει για εκτός ΕΕ χώρες.
Τελωνείο από 0€ με 24% ΦΠΑ στην τιμή αγαθού+ μεταφορικά που πλήρωσες.

Αυτό για αγορές μέχρι 150€.
Από κει και πάνω αλλάζει χρέωση.

Ωραία. Χαίρομαι που είναι τόσο σαφές.

Τα μεταφορικά αυξάνουν τον ΦΠΑ ή υπολογίζεται μόνο βάσει του κόστους του προϊόντος?

Ήθελα να πάρω κάτι που κάνει περίπου 20€. Οπότε με τον φπα θα βγει 25. Ένα πεντάευρο δεν είναι και λίγο στα 20 αλλά πάει στα κομμάτια άμα είναι μόνο τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ωραία. Χαίρομαι που είναι τόσο σαφές.

Τα μεταφορικά αυξάνουν τον ΦΠΑ ή υπολογίζεται μόνο βάσει του κόστους του προϊόντος?

Ήθελα να πάρω κάτι που κάνει περίπου 20€. Οπότε με τον φπα θα βγει 25. Ένα πεντάευρο δεν είναι και λίγο στα 20 αλλά πάει στα κομμάτια άμα είναι μόνο τόσο

Η φορολογική αξια ειναι το σύνολο της αγοράς συν τα μεταφορικά.

Ή αλλιως αξια CIF

Αλλα ο ΦΠΑ δεν ειναι τίποτα μπροστά στα εξοδα εκτελωνισμου και ειδικα αν δεν έρθει με τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η φορολογική αξια ειναι το σύνολο της αγοράς συν τα μεταφορικά.

Ή αλλιως αξια CIF

Αλλα ο ΦΠΑ δεν ειναι τίποτα μπροστά στα εξοδα εκτελωνισμου και ειδικα αν δεν έρθει με τα ΕΛΤΑ

Α δλδ άλλο πράγμα ο φπα που είπε ο φίλος πιο πάνω και άλλο το τελωνείο? :blink:

Από ποιο ποσό και πάνω περνάει τελωνείο και πως υπολογίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...