Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mindreader είπε


Φλερταροντας με το τελωνειο

Χρειαζομαι ενα προιον που δυστυχως υπαρχει διαθεσιμο μονο σε Αμερικη.
Το πραγματικο του κοστος ειναι 30 ευρω.
Ειναι κριμα να πληρωσω καπελο 20-30 ευρω για ενα προιον 30 ευρω, που δυστυχως μονο σε Αμερικη βρισκω.
Ο seller στελνει με usps.
Στο παρελθον, πριν ενα χρονο, μου ειχε στειλει, και δεν ειχα πληρωσει τελωνειο.

Με τη σκεψη σε αυτη την αγορα, μπορειτε να μου πειτε λιγο εμπειρικα τι εχετε παρατηρησει;
Μηπως τελικα τα δεματα τα 'κοβουν' οι τελωνειακοι με το μάτι;
Εγω παροτι παραγγελνω πολλα μικροπραγματα μεχρι 20 ευρω απο εκτος ΕΕ, ποτε δεν εχω δει δεματακι μου ανοιγμενο.
Εγω ξερω οτι ειναι μεχρι 20 ευρω, αλλα αυτοι πως το ξερουν; Πιστευουν τι γραφει το πακετο;
Εννοω, οτι μηπως τελικα, ειναι και πως θα τους φανει εξωτερικα το καθε πακετο;

Το προιον που θελω, δεν εχει ιδιαιτερο ογκο, ειναι σαν να πουμε ενα μικρο μπουκαλακι, σε υψος/μεγεθος μιας κανονικης οδοντοκρεμας.
Αν πω στον seller να δηλωσει αξια 15 δολλαρια, και οπως ειναι και σχετικα μικρο δεμα (θα πω και στο seller να μην το τουμπανιασει στη συσκευασια!), δεν εχω καλες πιθανοτητες να μου ερθει διχως να πληρωσω τελωνειο;

O πωλητης μπορει να δηλωσει οτι θελει, αυτο δεν το κοιταει το τελωνειο.

Για να το κοιταξουν πρεπει να συνοδευεται το πακετο με invoice που δειχνει την αξια.

Απο εκει και περα αν στο στειλει σαν ιδιωτης ακομα και 30ε να το δηλωσει το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις θεμα. Το θεμα ειναι τα μεταφορικα ποσα ειναι, αν εννοεις 30ε μαζι με μεταφορικα πεστου απλα να στο στειλει σαν ιδιωτης και εισαι κομπλε. Αν εννοεις 30ε + μεταφορικα και ξεπερνας το 50αρικο ακομα και σαν ιδιωτης να στο στειλει ισως να εχεις θεμα.

Γενικα με το τελωνειο δεν μπορεις να εισαι ποτε 100% σιγουρος αν αγορασες κατι που δεν κοστιζει εως 22ε μαζι με μεταφορικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους! Έχω κάνει μια παραγγελία από το Wish με πράγματα αξίας 39 ευρώ + 33 ευρώ μεταφορικά. Ξέρω ότι κανονικά θα πρέπει να πληρώσω τελωνεία, ξέρετε όμως περίπου πόσο θα είναι;

Κάτω έχω και screenshot με τα πράγματα. Ρούχα είναι και ένα ζευγάρι γυαλιά.

Screenshot_2019-05-24-12-09-14-476_com.contextlogic.wish.png

Screenshot_2019-05-24-13-58-38-754_com.contextlogic.wish.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2019 στις 12:01 ΜΜ, mindreader είπε


Φλερταροντας με το τελωνειο

Χρειαζομαι ενα προιον που δυστυχως υπαρχει διαθεσιμο μονο σε Αμερικη.
Το πραγματικο του κοστος ειναι 30 ευρω.
Ειναι κριμα να πληρωσω καπελο 20-30 ευρω για ενα προιον 30 ευρω, που δυστυχως μονο σε Αμερικη βρισκω.
Ο seller στελνει με usps.
Στο παρελθον, πριν ενα χρονο, μου ειχε στειλει, και δεν ειχα πληρωσει τελωνειο.

Με τη σκεψη σε αυτη την αγορα, μπορειτε να μου πειτε λιγο εμπειρικα τι εχετε παρατηρησει;
Μηπως τελικα τα δεματα τα 'κοβουν' οι τελωνειακοι με το μάτι;
Εγω παροτι παραγγελνω πολλα μικροπραγματα μεχρι 20 ευρω απο εκτος ΕΕ, ποτε δεν εχω δει δεματακι μου ανοιγμενο.
Εγω ξερω οτι ειναι μεχρι 20 ευρω, αλλα αυτοι πως το ξερουν; Πιστευουν τι γραφει το πακετο;
Εννοω, οτι μηπως τελικα, ειναι και πως θα τους φανει εξωτερικα το καθε πακετο;

Το προιον που θελω, δεν εχει ιδιαιτερο ογκο, ειναι σαν να πουμε ενα μικρο μπουκαλακι, σε υψος/μεγεθος μιας κανονικης οδοντοκρεμας.
Αν πω στον seller να δηλωσει αξια 15 δολλαρια, και οπως ειναι και σχετικα μικρο δεμα (θα πω και στο seller να μην το τουμπανιασει στη συσκευασια!), δεν εχω καλες πιθανοτητες να μου ερθει διχως να πληρωσω τελωνειο;

Κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο με σιγουρια εκτος αν η παραγγελια ητανε κατω απο 22 ευρω (με μεταφορικα μεσα) οπως σου εγραψε και ο salvation. Στην προκειμενη περιπτωση δεν ισχυει. Αν ειναι μικρη συσκευασια (μικρο πακετο) λογικα δεν θα εχεις θεμα χωρις βεβαια να ειναι κατι απολυτο αφου οι ελεγχοι γινονται δειγματοληπτικα.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά αυτό που θα ρωτήσω αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σίγουρο.
Έχω ένα δέμα από Κίνα προς παραλαβή μέσω dhl (δεν έπρεπε να έρθει με DHL courier το ξέρω, αλλά δεν το παρήγγειλα εγώ και γενικώς,  μπέρδεμα). Είναι βαρύ από όσο ξέρω, 5+ kg και αξία 200+ ευρώ.

Σε επικοινωνία με την DHL  λέγοντας τους ότι θέλω να το εκτελωνίσω εγώ, μου είπαν ότι αν εγώ δεν είμαι εκτελωνιστής δεν θα μπορέσω να εκδώσω ηλεκτρονική διασάφηση ώστε να γίνει ο εκτελωνισμός. Άρα είτε εκτελωνίζω μέσω DHL ή με τρίτο εκτελωνιστή. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επεξ/σία από tab0u
Μορφοποιηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μεσω τριτου αν δεν θες απο την ιδια να το εκτελωνισει. Οτι σου ειπαν - καλα ξεμπερδεματα. Τα κουριερ τα αποφευγουμε απο χωρες εκτος ΕΕ.

Επεξ/σία από aces
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2019 στις 1:41 ΜΜ, tab0u είπε

Καλησπέρα,

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά αυτό που θα ρωτήσω αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σίγουρο.
Έχω ένα δέμα από Κίνα προς παραλαβή μέσω dhl (δεν έπρεπε να έρθει με DHL courier το ξέρω, αλλά δεν το παρήγγειλα εγώ και γενικώς,  μπέρδεμα). Είναι βαρύ από όσο ξέρω, 5+ kg και αξία 200+ ευρώ.

Σε επικοινωνία με την DHL  λέγοντας τους ότι θέλω να το εκτελωνίσω εγώ, μου είπαν ότι αν εγώ δεν είμαι εκτελωνιστής δεν θα μπορέσω να εκδώσω ηλεκτρονική διασάφηση ώστε να γίνει ο εκτελωνισμός. Άρα είτε εκτελωνίζω μέσω DHL ή με τρίτο εκτελωνιστή. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Πρωτη φορα το ακουω αυτο, εγω παλιοτερα πηγαινα στο αεροδρομιο πληρωνα την DHL (χρεωση για αποθηκη και καποια αλλα γυρω γυρω), πηγαινα στους εκτελωνιστες, μου εβγαζαν το ποσο πληρωμης, μετα στο κτηριο της εφοριας, πληρωνα, μετα πισω στους εκτελωνιστες, επαιρνα το πακετο και εφευγα.

Ισως να αλλαξε βεβαια αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, marmagia είπε

Ρε παιδιά τι έπαθαν τα ΕΛΤΑ; Φοβάμαι πια. Μου έρχονται πακέτα με τρομερό ρυθμό. Από Κίνα στο σπίτι σε 20 μέρες. 

20 μέρες από κίνα έως το σπίτι σου είναι γρήγορα αν ήταν πάνω από 45 μέρες είναι αργά και δεν μιλάω για επαρχεία αλλά για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Ρε παιδιά τι έπαθαν τα ΕΛΤΑ; Φοβάμαι πια. Μου έρχονται πακέτα με τρομερό ρυθμό. Από Κίνα στο σπίτι σε 20 μέρες. 

μετά τις ιστορίες που είχα με 3 χαμένα δέματα Νοέμβριο Δεκέμβριο  ούτε καν το σκέφτομαι να ξαναψωνίσω και δεν νομίζω να είμαι μόνο μόνο εγώ που δεν ψωνίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

μετά τις ιστορίες που είχα με 3 χαμένα δέματα Νοέμβριο Δεκέμβριο  ούτε καν το σκέφτομαι να ξαναψωνίσω και δεν νομίζω να είμαι μόνο μόνο εγώ που δεν ψωνίζει

Δεν μας πτοεί τίποτα!

Οι αγορές κατά χιλιάδες από Κίνα

Επειδή χάσαμε, κάποια πακέτα θα σταματήσουμε;

Οι αγορές από Κίνα θα σταματήσουν όταν επιβληθούν ταχυδρομικά τέλη, τότε θα επέλθει και το τέλος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1551 είπε

μετά τις ιστορίες που είχα με 3 χαμένα δέματα Νοέμβριο Δεκέμβριο  ούτε καν το σκέφτομαι να ξαναψωνίσω και δεν νομίζω να είμαι μόνο μόνο εγώ που δεν ψωνίζει

Τοτε ας εδινες κατι παραπανω να στα στειλουν συστημενα και οχι απλα. Οτι πληρωνεις παιρνεις, δεν σου φταιει κανενας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2019 στις 5:32 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Δεν μας πτοεί τίποτα!

Οι αγορές κατά χιλιάδες από Κίνα

Επειδή χάσαμε, κάποια πακέτα θα σταματήσουμε;

Οι αγορές από Κίνα θα σταματήσουν όταν επιβληθούν ταχυδρομικά τέλη, τότε θα επέλθει και το τέλος.

Μην τους δινεις ιδεες για εφαρμογη με επιπροσθετα τελη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aces είπε

Μην τους δινεις ιδεες για εφαρμογη με επιπροσθετα τελη :)

Δεν δίνω σε κανέναν ιδεες

Εξάλλου αυτό είναι απόφαση της κινεζικής Κυβέρνησης, δεν νομίζω να ακούν εμένα, εκτός αυτού εμείς έχουμε καπιταλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...