Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα παρηγγειλα ένα βιβλίο από Amazon Αγγλίας το οποίο θα έρθει από ΗΠΑ. Έλαβα μειλ το οποίο έχει tracking number από fed ex. Το βιβλίο κοστίζει 43€ με μεταφορικά και είναι μεταχειρισμένο. Θα υπάρχει θέμα με τελωνείο ; 

Αν στην τιμή δεν εχεις προπληρώσει τελωνειακά ... ναι θα εχει extra χρεωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα παρηγγειλα ένα βιβλίο από Amazon Αγγλίας το οποίο θα έρθει από ΗΠΑ. Έλαβα μειλ το οποίο έχει tracking number από fed ex. Το βιβλίο κοστίζει 43€ με μεταφορικά και είναι μεταχειρισμένο. Θα υπάρχει θέμα με τελωνείο ; 

Το μεταχειρισμενο δεν εχει σχεση εκτος αν το αγορασες απο ιδιωτη.

Αν το αγορασες απο καταστημα ΙΣΩΣ να κρατηθει (λεω ισως γιατι προχθες ελαβα δεμα αξιας 57 δολλαριων χωρις να κρατηθει, αλλες φορες ομως παρομοια δεματα ειχαν κρατηθει κανονικοτατα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Αν στην τιμή δεν εχεις προπληρώσει τελωνειακά ... ναι θα εχει extra χρεωση. 

 

 

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Το μεταχειρισμενο δεν εχει σχεση εκτος αν το αγορασες απο ιδιωτη.

Αν το αγορασες απο καταστημα ΙΣΩΣ να κρατηθει (λεω ισως γιατι προχθες ελαβα δεμα αξιας 57 δολλαριων χωρις να κρατηθει, αλλες φορες ομως παρομοια δεματα ειχαν κρατηθει κανονικοτατα).

Από ιδιώτη το πήρα όχι από το ίδιο το αμαζον. Το ίδιο προϊόν μέσω Amazon.com και ίδιο πωλητή μου έβγαζε 0 import fees.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Από ιδιώτη το πήρα όχι από το ίδιο το αμαζον. Το ίδιο προϊόν μέσω Amazon.com και ίδιο πωλητή μου έβγαζε 0 import fees.

Καλα το οτι σου εβγαζε 0 import fees δεν δεσμευει το τελωνειο σε κατι (με λιγα λογια ολα ειναι πιθανα). Αν σου εβγαζε import fees θα το δεσμευε στο ποσο αυτο.

Απο εκει και περα αν φαινεται πως το πηρες απο ιδιωτη θεωρητικα ισχυει η ατελεια των 50ε οποτε εισαι οκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Καλα το οτι σου εβγαζε 0 import fees δεν δεσμευει το τελωνειο σε κατι (με λιγα λογια ολα ειναι πιθανα). Αν σου εβγαζε import fees θα το δεσμευε στο ποσο αυτο.

Απο εκει και περα αν φαινεται πως το πηρες απο ιδιωτη θεωρητικα ισχυει η ατελεια των 50ε οποτε εισαι οκ.

Ωραία αυτό θέλω και εγώ να πιστεύω. Κου έκανε εντύπωση η fedex γιατί ποτέ δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Εχω κανει παραγγελια απο ενα αμερικανικο site και μου εστειλαν email οτι σταλθηκε μεσω Consolidator με tracking number C000006515530.

Οταν παω στα orders μου στο track my order βγαζει τα εξης στοιχεια:

Tracking Number: C000006515530
Carrier: USPS - US Postal Service
Info: The Postal Service could not locate the tracking information for your request. Please verify your tracking number and try again later.

Μου φαινεται αρκετα περιεργο νουμερο για tracking. Εχετε καμια ιδεα για το πως μπορει να το εχουν στειλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, madike7 είπε

Καλησπερα παιδια,

Εχω κανει παραγγελια απο ενα αμερικανικο site και μου εστειλαν email οτι σταλθηκε μεσω Consolidator με tracking number C000006515530.

Οταν παω στα orders μου στο track my order βγαζει τα εξης στοιχεια:

Tracking Number: C000006515530
Carrier: USPS - US Postal Service
Info: The Postal Service could not locate the tracking information for your request. Please verify your tracking number and try again later.

Μου φαινεται αρκετα περιεργο νουμερο για tracking. Εχετε καμια ιδεα για το πως μπορει να το εχουν στειλει;

Πότε έγινε η παραγγελία; Αν εγινε πρόσφατα ίσως δεν έχει φύγει ακόμ απο αυτούς και γιαυτο δε μπορείς να το δεις. Με ταχυδρομειο στο στέλνουν (θα παραλαβεις απο ΕΛΤΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2019 στις 2:22 ΜΜ, Salvation81 είπε

https://www.dhl.gr/el/express/customs_support/customs_services.html#containerpar_expandablelist_d819

Εκτελωνισμός Εισαγωγής Ανά αποστολή Ελάχιστη χρέωση 92.74 EUR

Φυσικα οταν μιλαμε για την κουριερ, οχι τα απλα ταχυδρομεια.

Ευχαριστώ.

Ανησυχούμε που και τα δύο δέματα, ενώ δώσαμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες εντός ωρών μετά την ενημέρωσή μας, παραμένουν στο τελωνείο...για το πρώτο δε, έχουμε δώσει οδηγίες να επιστραφεί στον πωλητή από την αρχή της βδομάδας.

Το ένα δέμα από τις 29 Απρίλη, το άλλο από τις 6 Μάη...

Φοβόμαστε μη μας φορτώσουν εμάς χρέη αποθήκευσης για όλες αυτέ τις μέρες, ενώ δεν ευθυνόμαστε καθόλου για την όποια καθυστέρηση...

Πολύ περίεργη μού φαίνεται τέτοια καθυστέρηση για δέμα με κούριερ, πάντως...

...κι οι υπάλληλοι της DHL που μας κάλεσαν δεν μάς άφησαν καμία θετική εντύπωση, η μία παραδέχθηκε όταν μιλήσαμε τέλος της βδομάδας ξανά ότι έπρεπε εδώ και καιρό να είχε δώσει την εντολή για επιστροφή του πρώτου δέματος αλλά δεν το είχε κάνει.

 

dhl.jpg

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Θέλω και'γω λίγη βοήθεια με το πακέτο μου. Το status έχει κολλήσει στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙO εδώ και αρκετές ημέρες. Χρειάζεται να στείλω απόδειξη ή κάτι τέτοιο ; ( αν και δεν αγορασα με paypal, αλλα με καρτα κατευθειαν ) ( απο Aliexpress )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, Nick245 είπε

Γεια σας παιδιά. Θέλω και'γω λίγη βοήθεια με το πακέτο μου. Το status έχει κολλήσει στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙO εδώ και αρκετές ημέρες. Χρειάζεται να στείλω απόδειξη ή κάτι τέτοιο ; ( αν και δεν αγορασα με paypal, αλλα με καρτα κατευθειαν ) ( απο Aliexpress )

Υπομονή, μπορεί να κάνει 2 εβδομάδες πάνω κάτω αλλά φτάνει και πάνω από μήνα η αναμονή. Αν χρειαστούν αυτά θα στείλουν SMS στον αριθμό που έβαλε ο πωλητής πάνω στο δέμα δηλαδή ο αριθμός που έβαλες μαζί με την διεύθυνση σου στο Aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mingas είπε

Υπομονή, μπορεί να κάνει 2 εβδομάδες πάνω κάτω αλλά φτάνει και πάνω από μήνα η αναμονή. Αν χρειαστούν αυτά θα στείλουν SMS στον αριθμό που έβαλε ο πωλητής πάνω στο δέμα δηλαδή ο αριθμός που έβαλες μαζί με την διεύθυνση σου στο Aliexpress.

Ναι και εγώ αυτό πιστεύω. Γράφει 20-30κάτι μέρες μέχρι να φτάσει και έχουν περάσει 19 οπότε καμιά βδομάδα ακόμη πιστεύω τώρα που έτυχε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Nick245 είπε

Ναι και εγώ αυτό πιστεύω. Γράφει 20-30κάτι μέρες μέχρι να φτάσει και έχουν περάσει 19 οπότε καμιά βδομάδα ακόμη πιστεύω τώρα που έτυχε και αυτό.

Το τι γραφει το αλι δεν παιζει ρολο αλλα το ποση καθυστερηση μπορει να φαει εδω.

Υπαρχουν πολλες καθυστερησεις λογω αργων ελεγχων στο τελωνειο και ελλειψης προσωπικου.

Εγω πχ περιμενω τα παρακατω

6/5/2019, 19:03:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
6/5/2019, 16:28:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
6/5/2019, 12:57:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

-------------

-------------

 

30/4/2019, 09:17:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
23/4/2019, 19:19:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Το τι γραφει το αλι δεν παιζει ρολο αλλα το ποση καθυστερηση μπορει να φαει εδω.

Υπαρχουν πολλες καθυστερησεις λογω αργων ελεγχων στο τελωνειο και ελλειψης προσωπικου.

Εγω πχ περιμενω τα παρακατω

6/5/2019, 19:03:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
6/5/2019, 16:28:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
6/5/2019, 12:57:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

-------------

-------------

30/4/2019, 09:17:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
23/4/2019, 19:19:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Το ξέρω απλώς συνήθως τα δέματα μου έρχονται σύμφωνα με αυτόν τον χρόνο. Εμένα αυτό το μήνυμα στο τρακινγ μου το έχει εδώ και 12 μέρες και δεν έχει προχορήσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παραλαβη απο απω ανατολη..αυτη τη φορα αργησε λιγο...αλλες φορες σε 10 μερες ηταν σπιτι μου !!! Τελωνειο πληρωθηκε κανονικα φπα μαζι με τελος ελτα.

10-05-19 XX ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
08-05-19 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ XX
07-05-19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)
07-05-19 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
07-05-19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
06-05-19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)
06-05-19 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
30-04-19 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
17-04-19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
16-04-19 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται! Έχω παραγγείλει κάτι από το banggood κατω απο 20 ευρώ και είδα στο tracking ότι πέρασε από τελωνείο Αγγλία μάλλον και μετα πήγε Ολλανδία και πλέον έχει φτάσει Ελλάδα...Φαντάζομαι δεν ξαναπερνά απο τελωνείο ε; Ξέρει κάποιος πόσες μέρες περίπου χρειάζονται πλέον; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...